PIM půlmaraton: Světový rekord nepadl

behej.com | 24.03.2007 | přečteno: 8562×

Větrné počasí v sobotu zmařilo pokus o zdolání světového rekordu, ale padl alespoň rekord traťový a rekordní byl i počet účastníků. Keňan Patrik Mutuku Ivuti zvítězil v čase 1:01:00. Následovali jej krajani Yacob Yator (1:01:20) a Stephen Kipkoech Kibiwott (1:01:54). Pro prvního z domácích závodníků, Pavla Faschingbauera, zbylo až 12. místo za čas 1:06:30. Přidává komentáře závodníků z tiskové konference, fotky v galerii, pořadí štafet, odkaz na výsledky prvních 25 běžců

Ženy dob?hly v po?adí Lilija Šobuchová (Rusko), Ke?anka Caroline Chepkorir Kwambai (ob? shodn? v ?ase 1:11:14) a Leila Aman Tola (Etiopie). Petra Kamínková skon?ila na 8foto: Kamil Arnošt. míst?, pouhých 5 sekund p?ed p?ekvapením dne – naprosto neznámou 32letou Veronikou Brychcínovou (celkové 49.místo!).

Hlavního závodu se zú?astnilo podle neoficiálních (a zpravidla nadhodnocovaných) ?ísel po?adatel? okolo 5100 b?žc?, ?ímž by byl výrazn? p?ekonán lo?ský rekord, p?es t?i tisícovky b?žc?.

Kompletní výsledky však nejsou dosud k dispozici a st?ízliv?jší odhady hovo?í o 3800 b?žcích, i tak rekordních.

Ze zahrani?í p?ijela letos jedna t?etina startujících, zatímco loni to bylo okolo poloviny.

Po?así se nakonec s výjimkou v?tru umoud?ilo, ustalo ranní mrholení, ob?as vysvitlo na krátko sluní?ko a teplota se pohybovala kolem deseti stup??. Tedy s výjimkou v?tru ideální po?así.

Krátce po startu se utrhla 11?lenná skupina p?edevším ke?ských b?žc?. Po p?lhodin? se pon?kud roztáhla, takže v ?ele vedoucí trojice tempo udával pozd?jší vít?z Patrick Ivuti, následovaný Yacobem Yatorem. V 36. minut? se už se i tato trojice roztáhla, Yator ztrácel až 100m, které však po 45. minut? op?t dotáhl, nfoto: Kamil Arnošta 3. pozici se již propracoval Kibiwott. Od 55. minuty si op?t vít?z mohutným finišem vytvo?il asi 100 m náskok, který až do cíle udržel.

„Tra? byla dobrá, ale vodi?i byli moc pomalí, museli jsme je tla?it dop?edu. V tomto po?así to byl dobrý ?as. V??ím, že se na této trati dá zab?hnout sv?tový rekord. Ale musí být lepší po?así,“ prohlásil na tiskové konferenci sympatický Ke?an drobné postavy Patric­k Ivuti.

Ruska Lilija Šobuchová si p?ipsala prvenství ve svém prvním startu na 21km trati a na tiskové konferenci zá?ila spokojeností. „Cht?la jsem zab?hnout lepší ?as, ale posledních 5 km jsem pod?ídila taktice.foto: Kamil Arnošt

První ?ech v cíli Pavel Faschingbauer, pro kterého byl start p?edevším p?ípravou na kv?tnový maraton, spokojen nebyl: „V první polovin? jsem se vysloven? trápil. Rozb?hl jsem se až ve 2. polovin?, ale nep?íjemný protivítr neumožnil výrazné zrychlení.“

Druhým domácím b?žcem byl další ?len týmu AK Krom??íž, David Gerych (1:08:56), t?etí v neoficiální republikové sout?ži dob?hl Petr Pechek z Maratonstavu Úpice (1:09:20).

V rámci odpoledne se b?žel i štafetový závod Hervis Firemní 1/2Maraton. Závodily ?ty??lenné týmy a jednotlivé úseky m??ily 5,27 km. První dob?hl tým Sazky s ?asem 1:16:33. ?eská Pošta, která vyhrála minulý rok, skon?ila na druhém míst? (1:17:33). T?etí byl tým Denso s ?asem 1:18:58.

Divácká podpora byla op?t až na pár míst slabší, závod i p?es nep?íznivé po?así p?ilákal oproti lo?sku výrazn? více divák?, hlu?n?jší podpory se však dostalo hlavn? od zahrani?ních turist?.

Škoda, že nebyly k dispozici celé ší?e silnic, auta využívající zbývající ?ást p?edevším na náb?eží a Strakonické ulici znep?íjem?ovala dýchání a tramvaje v Holešovicích dokonce nervózním zvon?ním vyhán?ly b?žce z vyhrazené trati.