Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Výzva všem ženám

Výzva všem ženám
foto: Richard Muehlenbec

Veronika Brychcínová | 18.12.2009 | přečteno: 7776×

Jako cizinka běžela svůj první maraton v Praze. Krátce na to se stala součástí organizačního týmu Prague International Maraton. Tady z její iniciativy v současné době právě vzniká projekt Women's Challenge. O této výzvě pro ženy a dalších běžeckých i osobních výzvách jsme si povídali s Anne Scheuner-Descloux.

Záměrem PIM Women’s Challenge je vyzvat ženy k běhu. Myslíš si, že ženy obecně vnímají běh jako větší výzvu než muži?

Cílem PIM Women’s Challenge je ukázat, že běh je tím nejjednodušším sportem na světě a že účast na běžeckém závodě je něco, co může zvládnout skutečně každý, že vše je pouze otázkou motivace.

Každý sport se stává výzvou, protože vždy musíme něco překonávat. Nejen u běhání je třeba vynaložit nejvíce úsilí zejména na to vůbec začít. Myslím si ale, že právě běh je pro dnešní ženy, které musí skloubit dohromady rodinu, práci a jiné zájmy, ideálním sportem. Čas na trénink lze totiž přizpůsobit individuálním možnostem.

Stává se ale, že některé ženy si běh spojují s představou tvrdé dřiny, nebo ho vnímají jako sport trochu bláznivých jedinců. Díky těmto přežitým asociacím některé ženy běh může zbytečně odradit.

Některé si zase mohou myslet, že běh pro ně není tím správným sportem, protože mají pocit, že nenabízí dostatek sociálního kontaktu, který je pro mnohé z nich důležitý. Ale opak je pravdou. Běh nabízí  nespočetnou řadu možností, jak se připojit k běžecké skupině, nebo se stát členem běžeckého klubu. Tento důvod by v žádném případě neměl být pádným argumentem proti.

Vidíš rozdíl ve fenoménu běhání žen v České republice a v jiných zemích? 

Pokud se podíváme na účast žen na Hervis 1/2 Maratonu a Volkswagen Maratonu Praha, pak můžeme vidět, že větší procento žen, které se v Praze postaví na start, je ze zahraničí. Takže ano, nejspíše tu rozdíl bude. Možná se to ale netýká pouze běhu, ale sportu obecně. Zdá se, že české ženy ve větší míře přitahují jiné aktivity než sportem.

Kolik žen se zatím přihlásilo do programu PIM Women’s Challenge a kolik jich bude vybráno? 

PIM Women’s Challenge má dvě úrovně. První má za cíl vytvořit komunitu žen, které si budou moci vyměnovat své zkušenosti a lépe tak hledat motivaci k tomu vůbec začít. Do této úrovně se může přihlásit každá žena. Zatím máme přihlášeno zhruba šedesát žen. Druhá úroveň je určena ženám, které souhlasí s tím, že budou vedeny trenéry a budou o své přípravě psát. Do dnešního dne máme neuvěřitelných stodvacet registrovaných žen v této druhé úrovni. PIM jmenoval komisi, která ze všech přihlášených žen vybere osm až deset žen. Cílem je vybrat je tak, abychom měli co nejširší spektrum různých běžeckých profilů. V komisi je prezident organizačního výboru Pražského mezinárodního maratonu Carlo Capalbo, jeden z trenérů, který bude řídit různé tréninkové programy po celou dobu přípravy, a člen z oblasti médií. Výběr proběhne 22. prosince.

Co se stane s vybranými ženami a s těmi, které vybrané nebudou? 

S vybranými ženami se setkáme v lednu při oficiálním zahájení PIM Women’s Challenge. Tyto ženy projdou fitness testy s trenérem a stanoví si osobní cíl, jehož míra splnění bude hlavním kritériem při závěrečném vyhodnocení celého programu. Ty ženy, které vybrané nebudou, se připojí k ostatním v úrovni jedna.

Minulý rok jsi běžela svůj první maraton v Praze. Jakou roli běh vůbec hraje ve tvém životě? 

Když jsem se přestěhovala do Prahy, běh mi umožnil poznat parky a místa ve městě, které bych jinak nepoznala. Také jsem díky běhu potkala spoustu lidí, a to mně spolu s mým přítelem pomohlo k tomu, že jsem se tu brzy cítila skoro jako doma. To, že jsem se tehdy přihlásila na maraton, mi také dalo jasný cíl, který mi pomohl motivovat se k pravidelnému tréninku.

Co pro tebe bylo největší výzvou ve spojení s během? 

Určitě uběhnutí maratonu. Paradoxně bylo pro mě nakonec mnohem obtížnější dokončit půlmaraton.

A další běžecká výzva?

Teď, když jsem dokončila svůj první maraton, tak už vím, že to zvládnu. Nejdřív mě napadlo, že bych tedy mohla běžet maraton každý rok. Ale mým cílem pro další rok je zdolat trasu olympijského triatlonu. Maraton tak může být součástí mé přípravy.

Co bys vzkázala ženám, které uvažují o účasti v programu PIM Women‘s Challen­ge? 

Vzkázala bych, že zúčastnit se je určitě dobrý nápad! Přestože na začátku se to může zdát náročné, zejména teď v zimě, není lepší možnosti než běhat a udržovat se zdravým na těle i na duši. Zjistila jsem, že běhání udržuje kondici a linii a je až k neuvěření, jak dobře se člověk může cítit po tom, co se vrátí z běhu.

Z mé vlastní zkušenosti je mnohem jednodušší udržet si motivaci, pokud trénujete s někým dalším. V mém případě to byl můj přítel. Vlastně jsem běžela a uběhla maraton díky němu. A jsem hrdá na to, že můžu říct, že jsem ho v závodě nakonec porazila!

Mojí další radou je stanovit si cíl. Jako třeba běžet závod, přihlásit se a mluvit o tom s ostatními. Je to další motivace, která slouží k tomu, aby člověka nenapadlo se během přípravy vzdát.

Všem přeji hodně štěstí!


O PROJEKTU PIM WOMEN'S CHALLENGE