Na pultech je k dostání český překlad bestselleru Born to Run
Když v roce 2009 vyšla kniha Born to Run (Zrozeni k běhu), způsobila poprask. Rozhodně to není čistě obhajoba běhu naboso nebo v lehkých botách, přesto tomuto směru hodně přidala na síle. Ač by se mohl zdát příběh z druhého konce světa pro nás vzdálený, o to víc, že je o ultraběžcích, opak je pravdou. Kniha se stala právem bestsellerem.
Autorem knihy s českým podtitulem „Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa“ je Christopher McDougall, investigativní novinář a sám náruživý běžec. Ten popisuje vznik knihy následovně:
„Ocitl jsem se uprostřed největšího závodu, jaký kdy svět viděl, vrcholného běžeckého souboje, nekonvenčního střetnutí nejlepších vytrvalostních běžců naší doby s nejlepšími ultraběžci VŠECH dob na padesátimílové trase po tajných stezkách, jichž se v minulosti dotkly jen nohy (mexického kmene, pozn.red.) Tarahumarů.“
„Překvapilo mne, že starý výrok z knihy Tao – Nejlepší běžci nezanechávají stopy – není jen nadneseným příměrem, ale skutečným, konkrétním doporučením pro trénink. A to všechno jen proto, že jsem se v lednu 2001 svého lékaře zeptal, proč mne bolí noha.“
Kniha vypráví napínavý příběh o tajemství běžecké vytrvalosti kmene žijícího v utajení skalisek a údolí Mexika. Jak je možné, že hluboko do noci popíjejí tvrdý alkohol, aby ráno nastoupili k závodu, který trvá klidně dva dny?!? Bez regenerace, strečinku, masáží, a to ještě v sandálech?
Nezůstává však jen u exkurzu do ultraběhu. Autor si bere na mušku výrobce bot a pátrá po příčinách svých zdravotních potíží, které jej inspirovaly k sepsání možná největší běžecké knihy všech dob. Kniha se tak stala doslova mezníkem i pro celou řadu výrobců běžecké obuvi, protože strhla lavinu diskusí o správném došlapu a konstrukci boty. A to i na našem webu.
Knihu do češtiny skvěle přeložil Jiří Balek, snímek na titulní stranu pořídil ultraběžec Luis Escobar (nevyhneme se domácí paralele s brněnským „ultrafotografem“ Danem Orálkem…). O české vydání se postarala Mladá fronta.
Komentáře (Celkem 72)
rudo 28.04.2011 23:23:38
>> tomaz, 28. 04. 2011 14:47:26
myslim ze len 1 z nich vedel co robi, ved to aj dozorny polovnik ohodnotil : je expert, presne tak lovi svorka vlkov.
maratonci nie su najlepsi na tento styl lovu, chce to ultravytrvalcov, teda skor specialistov na 100km – 24H.
PeterFabok 29.04.2011 13:53:32
vytrvalostny lov vyzaduje tiez schopnost stopovat nielen podla stop v zemi, ale aj mentalny trening a mimozmyslove vnimanie. to usetri vela fyzickych sil. to robili praveki lovci vizualizaciami zvierat a ritualnymi obradmi. komplexne relaxovana ludka bytost je schopna sa prepojit s vedomim ostatnych zivych tvorov, nezriedka boli schopni disociacie vedomia od tela na potrebnu dobu a teleportacie vedomia alebo vyuzivania zmyslovych vnemov inych zivocichov vo vzdialenych lokaciach.
nam sa o tom iba sniva
Praha
mapo 29.04.2011 14:14:51
půjčeno od mulisáka z jiného vlákna, když je řeč o tom lovu http://www.youtube.com/watch?…
Praha
Štefan 30.04.2011 06:35:24
>> rudo, 29. 04. 2011 23:35:23
To bylo neuvěřitelné, co Wanjiru na OH předvedl. Nevěřil jsem, že může s timi trháky a změnami tempa uspět.
PeterFabok 30.04.2011 22:19:21
Caballo Blanco: " What is “minimalistic running?” Running as little as possible – hardly running? Or the maximus marketeering of nothing? Not sure what that is-:] To me, minimalistic means normal way of being without being sucked into the commercial. And the commercial now is minimalism…but, whatever."
Kostěj 01.05.2011 16:31:56
Máte-li chuť se s vývody D. Liebermana (mmj.) seznámit v češtině, doporučuji knihu: Uhlíř, M., Jak jsme se stali lidmi, Dokořán, Praha: 2007. Konkrétně kapitola na straně 188: Zrozeni k běhu. Nicméně kniha poskytuje řadu kolaterálních náhledů na vývoj člověka, než je jen prostá lokomoce.
bjerndi 19.01.2013 14:09:23
Perfektní knížka. Čistě rozumove mi přijde " bosé běhání " rozumné a geny neošidíme. Když si člověk vzpomene v jaké obuvy běhal jako dítě a absolutně ho to nezajímalo a na výkon to nemělo vliv, dá si do souvislti třeba i s knihou Běhání s Keňany, hezky to do sebe zapadá. Ovšem nejvíce bych ocenil tu čtivost a pozotovní duch celé knihy. Nemoralizuje, člověk se pouze nechá unášet na té radosti z pohybu ( běhu ) a cítí se fajn…vřele doporučuji i když mi jasné, že to je nošení dříví do lesa
Nelahozeves
filipoinzagi 23.01.2013 12:05:49
Born to Run: skvělá, čtivá knížka, přečteno za několik dní… Vždy mi to dalo takovou chuť jít zase běhat
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.