ROZHOVOR: Mým snem je maraton v olympijském Riu
Pražské vytrvalkyni Báře Soukupové běží v hlavě sen, že bude za dva roky stát v českém národním dresu na startu olympijského maratonu v brazilském Rio de Janeiru. Vůbec jí přitom nevadí, že její osobák je nyní zhruba o 45 minut horší, než je kvalifikační limit. Je ochotná svému cíli podřídit mnohé a věří, že může jít příkladem i ostatním.
Snad se nebudeš zlobit, když řeknu, že kvalifikovat se na olympiádu je s ohledem na tvou současnou výkonnost vskutku odvážným cílem. Jak jsi k němu dospěla?
„Začalo to nevinně zaběhnutím prvního maratonu a nastartováním spolupráce s trenérem Vláďou Korbelem. Vláďa byl překvapený, že na trénink dobře reaguji a že mám dobré vytrvalostní vlastnosti. Z mojí strany určitě obrovsky přispěla účast na LOH 2008 v Pekingu a 2012 v Londýně v roli novináře. Semínko snu a cíle se začalo rodit ještě před Londýnem, ale Londýn a setkání s Paulou Radcliffe byly tím finálním impulsem. Chci motivovat lidi ke sportu, k hledání vášně pro pohyb a zdraví. Nemusí to být nutně běh.“
Jak je to dlouho, kdy jsi poprvé uběhla desítku? Ptám se s ohledem na hodně ambiciozní cíl, na který nyní cílíš.
„Myslíš desítku v závodě? Já jsem běžela pětku, pak půlmaraton a až rok a půl na to mám první čas z desítky. Jsem prostě vytrvalec. (úsměv) Ta pětka a půlmaraton byly v létě 2009, první závodní desítkou pak Běh olympijského dne 2011.“
Odpovídá tvůj sen tvému životnímu krédu?
„V jedné z moudrých knih jsem četla, že posláním člověka je najít svou vášeň a té se potom věnovat. Na svém příběhu chápu, že je to pravda. Důležité je, aby prostřednictvím svojí vášně člověk dokázal pomáhat ostatním – u mě jde třeba o motivaci k práci na sobě nebo ve "vyběhání“ pozornosti a peněz pro charitu. Když jsem po Berlíně 2013 dostala zprávy i z druhé strany světa, že jsem pro někoho vzorem a motivací, byl to signál, že dělám něco dobře."
Jak vypadal tvůj výkonnostní vzestup za poslední dva roky a čemu všemu jej přičítáš?
„Když to vezmu 2011–2013, tak první maraton New York 2011 byl za 4:03, Berlín 2013 byl za 3:19. V Berlíně mohl být rychlejší čas, ale startovala jsem relativně vzadu a první půlku jsem buď někoho obíhala nebo brzdila v pomaleji běžícím davu. Obrovsky důležitý pro mě byl ale pocit ze závodu, konečně jsem pochopila, že můžu běžet opravdu rychle. V tuhle chvíli jsou maratony takovou odměnou a motivací na cestě za cílem. Objem a rychlost pro špičkové maratonské časy se musí budovat postupně.“
Do běhání ses pustila opravdu hodně systematicky a profesionálně. Změnila jsi jídelníček, máš fyzioterapeutku, osobního trenéra a nově i sportovního mentálního kouče, regeneruješ se speciálním přístrojem. Bereš to zdá se hodně seriozně.
„Začala jsem se systematickým běháním poměrně pozdě, i když jsem vždycky sportovala. Tak se snažím neztěžovat si podmínky, ale naopak si co nejvíc věcí usnadnit. Navíc je to přirozený vývoj, všechno, co jsi jmenoval, nepřišlo najednou. Můj mentální kouč Jirka Kästner mi pomohl pochopit, že je třeba poctivě pracovat na všech oblastech, které pomáhají na cestě k úspěchu. A Vláďa by moudře pokýval, že si na to stejně musím přijít sama cestou pokus-omyl.“
Kolik nyní běháš týdně?
„Něco mezi 100 a 150 km, teď spíš těch 150 km. V současné době to vnímám jako zdravé maximum, které jsem schopna "ustát“. Ale za rok to bude zase jinak. Před rokem jsem si nedokázala představit 100 km týdně a teď je to pohodový odpočinkový týden."
Na jaře bys ráda dala naplno pražský maraton. Jaký čas by tě zdravě „nakopl“ pro další trénink?
„Zdravě mě nakopne, když budu na startu i v cíli vědět, že jsem udělala maximum pro svůj výkon a že ten výkon tomu odpovídal. Jsem na cestě a zatím nejde o konkrétní minuty. Samozřejmě čím víc soupeřek nechám za sebou, tím líp.“ (úsměv)
Jakou svou silnou stránku považuješ ve spojení s běháním za nejdůležitější?
„Určitě pevnou vůli, až občas přílišnou paličatost. Moc se mi líbilo, že Meb Keflezighi v jednom rozhovoru zdůraznil, že maraton není zas až tak nepředvídatelný. Výsledek odpovídá přípravě, kterou nejde obejít. Nejde jenom o vůli na trénink, ale i na všechny věci kolem – dostatek spánku, strava, omezení ostatních aktivit.“
Kdyby se dařilo posouvat se výkonnostně tak, že onen cíl přestane být z říše snů, jsi připravena uzpůsobit mu i pracovní režim? Jsi nyní na manažerské pozici…
„Pevně věřím, že to ještě dlouho půjde skloubit, moje práce mě totiž opravdu baví. Naštěstí pracuji v oboru zdraví a zdravého životního stylu, takže se mi zkušenosti ze sportu a tréninku často hodí a naopak díky práci chápu souvislosti se zdravím. Je tedy fakt, že pracující vytrvalci jsou podle mě nejlepší v plánování svého času. Je třeba být velmi efektivní. Uvědomuji si, že může nastat okamžik, kdy omezím objem práce ve prospěch tréninku a hlavně regenerace.“
Uvažovala jsi o tom spojit svou přípravu s někým na podobné výkonnostní úrovni a s podobnými ambicemi, byť ne nutně olympijskými?
„Vím, že by to určitě bylo pro výsledek prospěšné. Všechno má svůj čas, tak třeba s někým tréninkovou cestu spojíme. Něco jako Kara Goucher a Shalane Flanagan po česku. (úsměv) To by se mi líbilo!“
Zbude ti ještě čas na koníčky?
„Můj největší koníček je běhání, takže mám to štěstí, že se mu věnuji každý den. (úsměv) Z těch dalších stíhám občas lyže (sjezd i běžky), golf a focení. Velká záliba je taky kvalitní gastronomie a vaření – to je naštěstí v rámci přípravy taky nezbytně nutné. Máš ale pravdu, musím si pečlivě vybírat a mnoho lákavých možností si odpustit, abych stihla trénovat a regenerovat.“
Není moc typické na české poměry klást si na první pohled převysoké cíle. Je hodně znát, že jsi nějaký čas pobývala v zahraničí. Setkáváš se doma často s posměšky od déle běhajících vytrvalců?
„Pořádně ani nevím, zaznamenala jsem lehký posměšek od vytrvalců s menšími zkušenostmi a z toho si rozhodně nic nedělám. A jestli posměšky přijdou, budu se držet moudré věty, kterou mi jednou v podobné souvislosti řekl můj táta: ‚Když tě kopou do zadku, znamená to, že jsi vepředu!‘“
Pozn.red.: Přípravu Báry Soukupové můžete sledovat na jejím blogu.
Komentáře (Celkem 174)
Radek Narovec 05.03.2014 22:13:35
Olympiáda v brazilském Rio de Janeiru se koná v roce 2016 a pražské
vytrvalkyni Báře
Soukupové běží v hlavě sen, že bude stát na startu maratonu pod
pěti kruhy v českém národním dresu. Vůbec jí přitom nevadí, že její
osobák je nyní zhruba o 45 minut horší, než je kvalifikační limit. Je
ochotná svému cíli podřídit mnohé a věří, že může jít příkladem
i ostatním.
Odkaz
na článek
Praha
honzaak 06.03.2014 02:44:44
ach jo…co je tohle. az me to donutilo se prihlasit a okomentovat. objem je krasnej, ale asi tak na hezky pohodovy behani. urcite ji to preju, ale mnohem radeji tam na startu uvidim Moniku nebo Petru nebo nekoho jineho, kdo skutecne beha a beha dobre. ono stahnout 45 minut ze 4h na 3:15 je fakt neco jineho nez dalsich 45 z jejiho aktualni PB. slecne nebo pani bych asi spise doporucil nike treninky, tam s ruzovou i botkama zapadne a nebo ty hromadny behy, bude li dale behat bude do budoucna urcite startovat z prvniho nebo druheho bloku hned za elitou
Šumperk
hejky 06.03.2014 07:12:17
Opravdu velmi odvážný cíl . Nevím jaký je pro RIO limit A u žen , ale v Londýně byl myslím 2:37:00. Tedy prům. tempo 3:43/km . Nevím za kolik slečna běhá závod na 10km , ale pokud má uvedený cíl , tak by měla hladkou 10 běhat pod 35 min. Nejsem moc dobrý běžec a expert už vůbec ne , ale vím kolik úsilí a času mě stálo zlepšení osobáku na M z 2:50 na 2:35 . Na druhou stranu – zázraky se občas dějí , i když v atletice na ně moc nevěřím. Jsem tedy spíše skeptik , ale přesto přeji slečně hodně štěstí a pevnou vůli.
Černé Voděrady
MartiNo 06.03.2014 09:14:41
Bomba pro mě. Jestli chce, dokáže to Mohla by mít výhodu, že tělo (klouby, šlachy, vazy…) ani hlava nejsou „oběhané“, a vydrží velkou zátěž, kterou patrně ještě nasadí. Nemá moc času, ale… dala jsem „ano“ a držím palce.
Pierrot 06.03.2014 11:32:15
>> MartiNo, 06. 03. 2014 09:14:41
Tady ale nejde o to, jestli jí to člověk přeje nebo ne, nýbrž o to, že s podobnými nesmysly se v posledních letech roztrhl pytel (např. byznysmen, který se rohodl splnit si sen a startovat na olympiádě atd.). Lidé pak získávají dojem, že vrcholový sport je primitivní mechanická záležitost, které stačí věnovat čas a úsilí a výsledky přijdou samy. Prostě něco, co zvládne každý, jen chtít. Nikdy jsem nebyl příznivcem přehnané adorace sportovců, ale podobné nesmysly výkony olympioniků devalvují. Každý člověk samozřejmě může mít svůj sen, vždycky ale záleží, jak moc je ten sen vzdálený od skutečnosti. A dělat rozhovor s někým, kdo blouzní o startu na olympiádě mi přijde uhozené. Spíš by Báře měl někdo rozumný vysvětlit, ať neblázní, protože jediný výsledek tohoto „putování za snem“ bude zhuntované zdraví. A jako vzor bych jí doporučil třeba Kateřinu Kriegelovou, která dokázala za čtyři roky proniknout mezi českou vytrvaleckou elitu. Už to je obrovský výkon, který by zdaleka nezvládl každý.
olark 06.03.2014 11:42:11
>> Pierrot, 06. 03. 2014 11:32:15
Lidé pak získávají dojem, že vrcholový sport je primitivní mechanická záležitost, které stačí věnovat čas a úsilí a výsledky přijdou samy. Prostě něco, co zvládne každý, jen chtít.
Proč je to nenechat zkusit, aspoň pořádně procitnou, že tak to opravdu není. A zdraví můžou mít zhuntovaný, ale stane se tak dobrovolně – každý svého štěstí strůjcem. Jedno je jisté – focením se v zrcadle po každým prdu na páse díru do světa maratonu nikdo neudělá.
olark 06.03.2014 12:15:01
>> Pierrot, 06. 03. 2014 12:01:48
dialogy (ne rozhovory) bych pak hledal snad v tématu Zdraví, nemoc, bolest nebo obdobných běžeckých poradnách. Samozřejmě nikomu nic takového nepřeji, bohužel to tak dopadá.
Brno
tuta 06.03.2014 14:08:05
Trochu mi to pripomina jednoho britskeho manika, co planoval, ze se kvalifikuje na olympiadu v maratonu v Londyne a jeste o tom natoci film. Byl jsem opravdu prekvapen, ze z totalniho obezniho nebezce se dostal celkem daleko – myslim na pulmaraton za 1:12, maraton nijak rozumne nedal, protoze mu vzdycky doslo. A pak se samozrejme kompletne rozpadl. Ja spis nechapu ty trenery takovych lidi, vzdyt prece musi vedet, ze to je utopie – to se jako za 2 roky nabere vytrvalecky zaklad na maraton a do toho se navic jeste budou postupne zrychlovat tempove behy nebo jak ten plan s tim, ze cilem je zabehnout kvalifikacni cas nekdy v roce 2016 v Rotterdamu, vypada?
Mariánské Lázně
Preiby 06.03.2014 14:47:08
>> honzaak, 06. 03. 2014 02:44:44
Jakou Moniku mas na mysli?
Jinak taky jsem dost skeptickej, myslim si, ze se za 2 roky z 3:20 na 2:37 u zen zlepsit neda, ani na full time job. A to neberu v potaz ten drobny detail, ze clovek za neco musi platit najem, stravu a dalsi.
Lehci posmesky od vytrvalcu s mensimi zkusenostmi jsou spatne. Z toho bych si take nic nedelal. Ale dost silna neduvera od mistru, co behaji maraton pod 2:35, uz asi je trochu relevantni nazor.
Holcine to ale samozrejme preju. Ale naucit se za ctyri roky solidne lyzovat a zalozit si lyzarsky svaz v nejake karibske zemi a prihlasit zkusit se kvalifikovat do Koreji 2018 je imho realnejsi cil.
Černé Voděrady
MartiNo 06.03.2014 16:37:00
>> Pierrot, 06. 03. 2014 11:32:15
„Lidé pak získávají dojem, že vrcholový sport je primitivní mechanická záležitost, které stačí věnovat čas a úsilí a výsledky přijdou samy.“
Dle mého pokud člověk něčemu věnuje čas a úsilí, tak výsledky nepřijdou samy, ale na základě toho věnovaného. Samozřejmě záleží na tom, jak mnoho času a jak velké úsilí. A dále na tělesných dispozicích a nadání. A štěstí. Vůli. Třeba je slečna rozený talent s optimálními parametry (na bělošku), vůle jí patrně nechybí, peníze zdá se také ne. Pokud má slušný základ z dřívejšího sportu, jako úplné sci-fi mi to nepřijde. Jasně že je velká pravděpodobnost přetrénování, zranění atd…, ale pokud vydrží zátěž a má vrozené vytrvalecké dispozice (aby nepotřebovala mnoho let přetvářet strukturu svalů – zhruba zjednodušeně řečeno), tak proč ne? Opravdu musí člověk od útlého mládí běhat, aby dejme tomu ve 33 letech zaběhl limit po 7 letech běhání, z toho 4 roky cíleného tréninku? Klade důraz na regeneraci, má kromě trenéra taky fyzioterapeutku i psychologa… Dle mého na to jde dost „profesionálně“. Nejsem odborník, ale i zde uvedený příklad K.Kriegelové ukazuje, že možné je leccos i mimo atletické oddíly a vyšlapané cesty…
Černé Voděrady
MartiNo 06.03.2014 17:01:05
>> Pierrot, 06. 03. 2014 12:01:48
Jo, to doufám, že tu bude rozhovor za rok, jak to dál probíhá, a za dva – po termínu zaběhnutí limitu… Dozvědět se, kde končí takovéhle sny, by bylo přínosné v každém případě.
Černé Voděrady
MartiNo 06.03.2014 17:10:37
>> Lazarus, 06. 03. 2014 16:59:09
Taky nemám ráda růžovou, ale popravdě mám v blízkém okolí hned dvě „opravdové blondýnky“, které jsou jak dvojnice té z filmu: zjev a chování blond-růžové (na první pohled neschopné jakékoli smysluplné úvahy a/nebo činnosti), ale výkony podávají úctyhodné a sklízejí zasloužené úspěchy (jedna ve sportu, druhá v práci). Tyto živoucí příklady mě nutí nehledět na barvu a vnější dojem obecně
Pierrot 06.03.2014 17:10:52
>> MartiNo, 06. 03. 2014 16:37:00
Já mám zkrátka radši pokornější jedince, co kolem sebe nedělají humbuk a přitom dřou a krok za krokem se dostávají nahoru. Navíc tohle celé je trochu nevkusné, protože jde do značné míry o to, že si to ten člověk může dovolit: má peníze na podpůrné prostředky, na rehabilitaci, osobního trenéra atd., tedy žádný boj s nepřízní osudu, aby to vydalo aspoň na béčkový americký doják, ale pouhý rozmar člověka, který neví, co se sebou (http://byznys.ihned.cz/…ympijske-hry).. Docela by mě zajímalo, s jakými pocity čtou podobný článek naše bývalé i současné přední vytrvalkyně (Pichrtová-Straková, Sekyrová atd.), pro které byla účast na olympiádě vrcholem kariéry.. Ale taky je možné říct, že jsem prostě škarohlíd
Černé Voděrady
MartiNo 06.03.2014 17:34:51
>> Pierrot, 06. 03. 2014 17:10:52 Člověk z odkazu nebo houslistka na sjezdovkách jsou ale trochu jiné příběhy, než splnit daný limit. Že nemají všichni stejné podmínky je prostě realita života, tak to je. Ne každý musí nutně bojovat s nepřízní osudu, jsou i lidi, kteří se těší přízni osudu. Nesmí proto mít sny a snažit se o jejich splnění? Na ten limit ona stejně musí dřít, jinak to nedá ani s veškerou podporou, kterou si může dopřát, a proto mi to nevkusné nepřijde.
Spíš mě zajímá opravdu ta „technická“ stránka věci: dá se za pár let při optimálních vstupech (somatotyp, nadání, peníze…) při enormní vůli (ponechme stranou, zda zde je), správně vedeném tréninku a štěstí vyběhat za z hobíka na vrcholovou vytrvalkyni (ve 30 letech)?
Jednoduše: je to vůbec možné? A já si myslím, že možné to je. Ne pravděpodobné, ale možné.
Pokora slečně zatím chybí, ale jestli fakt přitvrdí v tréninku, tak se jí možná ještě dobere.
Brno, Mladá Boleslav
Ocelka 06.03.2014 23:36:16
Nechápu tu skoro až naštvanost, která z některých komentářů přímo čiší. Každý si samozřejmě o reálnosti Bářina cíle může myslet, co chce, ale proč jí vyčítat, že ten cíl má a řekne to veřejně? Vy jí toho trenéra a fyzioterapeuta a další věci snad platíte? Nebo jí snad platíme z veřejných peněz? Bez ohledu na to, že Bára v rozhovoru uvádí, že nepřistupuje důsledně a zodpovědně jen k tréninku, ale taky k regeneraci, tak jí tady někteří vyčítají, že je jakýmsi špatným příkladem. To jako proč? Protože věnuje SVŮJ čas, SVOJE peníze a SVOJE úsilí něčemu, co ji baví? Vážně tomu nerozumím…
Praha
ped7g 07.03.2014 00:45:55
>> Ocelka, 06. 03. 2014 23:36:16
protoze si dovolila vzhlizet k necemu, na co dle aktualnich vysledku asi nema?
Ja zase nechapu jak se clovek bez absolutnich cilu muze dostat na svuj limit, ja taky obcas rikam ze chci prekonat WR na pulmaratonu, ackoli je to v podstate naprosto nerealny cil. Presto kdybych si pred tremi lety dal nejaky „realny“ cil, treba pulmaraton pod hodinu a pul, tak mozna bych ho jeste ani nemel splneny a mozna za 2 roky bych ho konecne splnil a co pak… muj skutecny cil je zabavit se behanim a zjistit kde mam svoje limity a proc nedokazu bezet tak rychle jako bezci … A mozna vam to nedava smysl, ale ten jakoby utok na WR tomu v me hlave presne odpovida a bavim se tim dobre. Mozna mi taky chybi pokora.
Pierrot 07.03.2014 08:56:49
>> ped7g, 07. 03. 2014 00:45:55
Asi máš sklony k velikášství, ale aspoň o tom nedáváš rozhovory do médií. Takže ta základní míra sebereflexe tam je:-)
>> Ocelka, 06. 03. 2014 23:36:16
No ano, asi bych měl sklon tvrdit, že dává špatný příklad. Moc mě mrzí, že nemám stejný názor jako vy, ale tak už to na světě chodí:-)
Ultrapůlmaratonec 07.03.2014 09:33:44
Za 2 roky se dá stihnout leccos, musí se však postupovat pěkně po pořádku. 1.) Primárně bych propustil trenéra (žalovat jej snad nebude nutné), běhat objem 150 km za týden pomalu a ještě pomaleji je pro zlepšení času v maratónské vzdálenosti naprosto nevhodné (pokud chcete běhat 12h/24h, tak je to ok). Tělo se jen unaví a nemá sílu větších posunů v rychlosti 2.) Snížit objem na polovinu (kolem 70km za týden) a snažit se více trénovat rychlost. Desítku dostat pod 38 a letos na podzim dát maraton pod 3 hodiny (čas jež loni v ČR běželo 7 žen). 3.) Přes zimu 2014/2015 navýšit objem na 100km za týden, stále pracovat na rychlosti, desítku dostat pod 36 minut a na jaře 2015 nebo na podzim 2015 běžet maratón pod 2:50 (čas jež loni v ČR běžely 2 ženy). 4.) Přes zimu 2015/2016 navýšit objem na dnes populárních 150km za týden, desítku dostat k 34 minutám a limit na jaře 2016 může být…
Praha
Radek Narovec 07.03.2014 10:58:42
Pokud bude Bara souhlasit, radi bychom jeji pripravu priblizili ve forme pravidelnych clanku. At se ji zdari sen naplnit ci ukaze ostatnim, ze tudy cesta nevede, chtel bych vyjadrit velky dik za jeji odvahu jit s kuzi na trh.
Brno
Petr Kaňovský 07.03.2014 11:16:19
>> Pierrot, 06. 03. 2014 12:01:48
Sny jsou ale opravdu důležité, protože mohou motivovat na cestě dál. Také jsem měl různé sny, a mnohé už naplnil, a některé ještě naplním (a nejsou to sny malé). Jinou věcí je, že mám dojem, že vše má svůj čas, takže u Báry bych jako reálnější viděl, kdyby se soustředila na olympiádu 2020, což by dle mého názoru zvýšilo poměr šance na úspěch k riziku sebezničení.
>> telkar1, 07. 03. 2014 09:33:44
Dle mého názoru je správné soustřeďovat se na souběžný rozvoj rychlosti a vytrvalosti. Na druhé straně je pravda, že nelze ani teoreticky dát maraton pod 2:37:00, pokud nedá desítku pod 37:12, přičemž mé výpočty vycházející z běžkyň specialistek dávají, že by desítku měla mít kolem 35 minut, aby měla šanci limit dát. Z jiného hlediska, domnívám se, že je možné dosahovat posunu ANP (a tím i maratonské výkonnosti) i bez toho, aniž by se běhaly tréninky nad ANP.
Držím palce a budu se těšit na další články, i když aktuálně příliš nevěřím, že Rio stihne.
Pozn. argument zlepšením ze 4:02 na 3:19 bych nepovažoval za směrodatný. Já se zlepšil z 5:02 na 2:59 a přesto si nemyslim, že bych mohl kdy na OH v maratonu startovat. Důležité je dle mého názoru vyjít z aktuální výkonnosti a vize, co by se dalo změnit, aby výkonnost rostla.
Brno
Petr Kaňovský 07.03.2014 11:25:40
>> Radek Narovec, 07. 03. 2014 10:58:42
Radku, vzpomněl jsem si na jeden článek na vašich stránkách, avšak žádné pokračování neměl, tedy o něm nevím. Přitom by bylo zajímavé zhodnotit, proč to tehdy nevyšlo, a zda vize ještě trvá, nebo už ne.
Pierrot 07.03.2014 12:31:28
>> kanovsky, 07. 03. 2014 11:25:40
Já bych přece jen odlišoval sny a blouznění. Já osobně mám třeba sen, že se ještě někdy přiblížím ke své někdejší výkonnosti, ale tuším, že ten sen je trochu na hraně. Ve realitě si pak kladu o dost skromnější cíle. Do říše blouznění by v mém případě spadal třeba cíl vyhrát Běchovice (a co teprve vyhrát je do dvou let!). A obávám se, že kdybych se takovému blouznění oddal, tak z toho úžasného snu by se zanedlouho stala noční můra. Nehledě na zdravotní následky.. Když to shrnu: jsou prostě lidé, kteří o účasti na OH mohou snít, a když se za takovým snem vydají (jako třeba Ivana Sekyrová), budu jim držet palce a sledovat, jak se jim na té cestě daří. A pak jsou lidé, kteří sní o stejné věci, jenže v jejich případě to je chiméra a takovým já, bohužel, tleskat nemohu. Prostě mě ta absence zdravého rozumu děsí..
A propos: proč pořád dokola všichni třeští o olympiádě? Je tenhle maximalismus zdravý? Není smyslem sportu něco jiného než exploatace těla?
Černé Voděrady
MartiNo 07.03.2014 12:59:16
>> kanovsky, 07. 03. 2014 11:25:40
Ano ano, Radku, mě by také zajímalo pokračování tehdejšího příběhu.
Praha
ped7g 07.03.2014 13:09:52
>> Pierrot, 07. 03. 2014 08:56:49
noo… ale ja rozhovory davam, kdyz mne nekdo oslovi… ehm. :) (brzo vyjde jista publikace kde je treba muj 2 mesicni treninkovy zapis a k tomu par odpovedi na nejake otazky … a jsem tam popsany jako „vykonnostni bezec“. Ale to jsem si nevymyslel ja, na tom jsem se dost nasmal a doporucoval to zmenit, prece jen jsem porad vykonnosti hobik, zadny bezec.)
Brno
Petr Kaňovský 07.03.2014 16:01:23
>> Pierrot, 07. 03. 2014 12:31:28
On je tam ještě jeden aspekt, a tím je psychický tlak, který může na Báru po zveřejnění jejího cíle vzniknout, a který nemusí být nutně jen pozitivní, jak by si mohla myslet. Doufejme, že to ustojí a nebude se snažit „za každou cenu“ dokázat skeptikům, že se mýlí, když ji nevěří.
Něco o tom už vím ze svých zkušeností, které nebyly vždy příjemné. O svém běhání píšu velmi otevřeně, málokdo píše otevřeněji, ale od jisté doby už nediskutuji a často ani neinformuji o závodech, na které se teprve chystám, protože mě to pak až příliš stresovalo. Například o mé letošní účasti v Jablonci či Bratislavě vědělo předem minimum lidí a zaběhl jsem tam mimořádně dobře. Stejně tak se mi podařilo zaběhnout maraton pod 3h na závodě, před nímž jsem o své účasti neinformoval předem, naproti tomu pokus na předcházejícím PIM maratonu dopadl neúspěšně, i když jsem tam osobák měl, a ještě k tomu byl stres nejenom před závodem, ale i po něm.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.