Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Horská výzva: Loučení v Krkonoších chutnalo hořce

Horská výzva: Loučení v Krkonoších chutnalo hořce
foto: Rockpoint - Horská výzva

tisková zpráva | 12.08.2014 | přečteno: 2374×

Velkou debatu rozvířila náhlá změna trasy posledního závodu seriálu Rock Point – Horská výzva v Krkonoších. Ještě týden před startem se většina běžců těšila na přechod nejvyšší české hory. Na Sněžku se ale účastníci nepodívali. Pořadatelé totiž od správy Krkonošského národního parku nezískali nezbytná povolení, a díky tomu si od některých vysloužili označení „neseriózní organizátor“. Oprávněně?

„Plně chápu rozhořčení závodníků, kteří mají nárok být na nás naštvaní. Nikdy jsme se nesnažili svést vinu na jiné. Jednoduše jsme si hrozně přáli vrátit se na Sněžku a zprostředkovat závodníkům nevšední zážitek z jejího přechodu. Až do poslední chvíle jsme se pro to snažili udělat maximum,“ řekl hlavní organizátor seriálu Rock Point – Horská výzva Pavel Zitta.

Pořadatelé o vstupy do první zóny národního parku v Krkonoších včetně Sněžky požádali 23. dubna letošního roku, 4. června KRNAP žádost označil za nepřijatelnou. „Díky tomu, že jsme stále měli více než dva měsíce na přípravy, vedli jsme další jednání a hledali možnosti a všechny dostupné prostředky, abychom rozhodnutí zvrátili. Měli jsme signály, že by se nám to mohlo povést, a tak jsme prakticky do poslední chvíle bojovali, ale nakonec marně. Za tím, že jsme se nehodlali vzdát, ale někteří jen vidí naši vypočítavost, jak nalákat závodníky,“ mrzí takový pohled Zittu.

Horská výzva přitom přes Sněžku vedla v prvních dvou ročnících. Loni už KRNAP přechod nepovolil a stejně tak letos. „Trošku nás mrzí dvojí metr správy. Na jednu stranu říkají, že přihlíží k tradici, ale pak vám ji ani neumožní budovat. Každý významný podnik si svoji pozici musel postupně vydobýt. V Alpách si třeba váží velkého závodu Ultra-Trail du Mont Blanc, který startuje z masivu nejvyšší evropské hory, a na nevoli se tam nenaráží, vždyť to podporuje místní ekonomiku a cestovní ruch,“ podotkl Zitta.

Celý seriál Rock Point – Horská výzva se jde ve čtveřici českých hor (Jeseníky, Šumava, Krušné hory a Krkonoše), v nichž pořadatelé musí zajistit povolení ve všech lokalitách. Organizátoři tak naráží na zcela rozdílné přístupy jednotlivých správ. „Třeba v Krušných horách jsme našli společnou řeč ihned. Snažili se nám vyjít vstříc, hledali jsme možnosti, vzájemně jsme si naslouchali, jednali spolu jako rovný s rovným. Všechna povolení tak byla otázkou jen několika dnů. Vždyť naším záměrem rozhodně není jakkoli ublížit přírodě, ale ukázat krásy horských zákoutí a naopak učit lidi se v horách chovat,“ upozornil Pavel Zitta.

Zittovo tvrzení dosvědčuje fakt, že pořadatelé série Rock Point – Horská výzva společně se sdružením Progressum vytvořili v Česku unikátní projekt Green Way, kdy skupiny dobrovolníků vždy odznačují a čistí nejen okolí trasy závodu, ale současně zbavují odpadků i vytipované turistické lokality v dané oblasti. „Svým rozsahem jde o jednu z největších akcí podobného rázu v Česku. Vždy nasbíráme mnoho pytlů odpadu a zkušenost říká, že po závodnících nacházíme naprosté minimum, což ukazuje, že účastníci seriálu opravdu patří k disciplinovaným, což pořadatele může jen těšit,“ sdělil šéf projektu Green Way Zdeněk Suchý ze sdružení Progressum.

Ke smůle organizátorů náladu v Krkonoších nevylepšila ani skutečnost, že v cíli nastaly problémy s výsledky. „Společně s pořadateli jsme v některých směrech pochybili, a tak se stalo, že ve výsledcích došlo k chybám, za které se všichni závodníkům omlouváme. Naštěstí se je následně podařilo odstranit, ale černou kaňku to samozřejmě zanechalo. S realizačním týmem jsme ihned začali řešit, co je třeba udělat, abychom se podobným situacím příště vyhnuli,“ podotkl Marek Blažek ze Sportovního servisu, který pro Rock Point – Horskou výzvu zajišťuje zpracování výsledků.

V nejvyšším pohoří Česka měl letošní ročník unikátního seriálu horských běhů a trekingu dvojic velkolepě vyvrcholit. Peripetie slavnostnější závěr zhatily. „Je to smůla. Krkonošská výzva měla být pro všechny sladkou tečkou na závěr letošního ročníku seriálu, místo toho měla poslední zastávka příchuť trochu nahořklou. Všechny nás to mrzí, ale zase z toho pro nás plynou velká ponaučení, protože dál hodláme pracovat na tom, aby si Rock Point – Horská výzva získala zasloužené renomé a pokud možno všichni byli spokojení a rádi se vraceli,“ dodal s notnou dávkou bojovnosti hlavní pořadatel Pavel Zitta.

Komentáře (Celkem 5)

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední

tiskovazprava muž 09.08.2014 22:07:25

Do cíle doběhli naprosto suverénně. Tomáš Bystřický a Marek Kittel z týmu Rockpoint/Salomon se stali nejrychlejší dvojicí na dlouhé trati závodu Rock Point – Horská výzva v Krkonoších. Zlatá dvojka za sebou při závěrečném díle seriálu horských běhů a trekingu dvojic nechala i velké adepty na vítězství Strelku s Krajíčkem, kteří ovládli obě „Výzvy“, kterých se letos zúčastnili.
Odkaz na článek

avatar

Hlubočky

Celkem 14607 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:45:31 (2012)
půlmaraton: 1:37:04 (2011)
maraton: 3:41:23 (2014)

pravnik muž 10.08.2014 18:12:01

Dobrá myšlenka – závod „týmů“ (dvojic) v jinak už od své podstaty individualistickém sportu – běhu, která dokáže přitáhnout. Atraktivní volba místa konání – české hory. To určitě pochvala. Ale z Horské výzvy se stává „monstr“ akce s čím dál horším zvládnutím organizace s výraznými prvky amatérismu. Výborné PR a prezentace to pak jen těžko schová. Nevím, jestli je to z dlouhodobého hlediska to, co si od toho slibuje řetězec Rock Point, který klade důraz na kvalitu, a to i za cenu vyšší ceny…:-) Místo vymýšlení dalších a dalších akcí (viz avizovaná nová 24 hodinovka v Jeseníkách) by se tým okolo pořadatele měl zaměřit na zkvalitnění stávajícího, pokud jim jde opravdu o uspořádání kvalitního a vyhledávaného závodu.

Motto: Každý kopec jednou skončí.
avatar

Celkem 630 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:28:04 (2013)
maraton: 3:14:22 (2012)

tatakona muž 11.08.2014 09:21:07

Pár postřehů:

  • MINUS hodně asfaltu
  • MINUS naprosto chaotická oblast startu a cíle, v tomto prostoru se volně pohyboval úplně kdokoli. Nebylo vůbec vidět kdo dobíhá, kdo se jen tak potuluje nebo hledá známé či rodinu.
  • MINUS tragický komentátor, absolutně nehlásil snad kromě prvních týmů názvy týmů/jména nebo pořadí (my doběhli třetí v kategorii a trvalo nám snad půl hodiny, než jsme se to dozvěděli z výsledků na pc, která napřed ukazovaly nesmysly, komentátor na můj dotaz prohodil, že jsme asi tak 5. – 6. …)
  • MINUS čelovka+baterie jako povinná výbava na half startující v 9:00??? A když už, tak by neškodily alespoň namátkové kontroly…
  • PLUS značení podle mě super, ani na jednom rozcestí nebyl problém

Samostatnou kapitolou je změna trasy, respektive její nahlášení pořadatelem na poslední chvíli. Jak vůbec můžu vyhlásit oficiální trasu aniž bych měl všechna potřebná povolení??? Jednání pořadatele mi přijde jako neseriozní. Jestli bylo rozhodnutí Krnapu správné nebo ne je vedlejší, rozhodnuto bylo s poměrně velkým předstihem a oznámení na poslední chvíli (na webu RP HV byla velice dlouho anketa „těšíte se na přeběh Sněžky?“…) je prostě dezinformace. Nám ta změna až tolik nevadila, na Sněžku jsme se podívali v neděli (a upřímně, běžet dolů na Růžohorky po té idiotské cestě v horní části na unavených nohách by bylo opravdu o zdraví).

Příště snad znovu a lépe.

Motto: I just felt like runnin'
avatar

Zruč-Senec

půlmaraton: 1:27:15 (2011)

Bystrouš muž 12.08.2014 09:38:45

:-) Poprvé mám fotku na úvodce Běhej.

avatar

Pardubice

rrichter muž 12.08.2014 17:56:42

V den konání Horské výzvy jsme se šli s manželkou projít na Sněžku a narazili tam na neuvěřitelné množství cyklistů. Nevím jestli tam končil, nebo naopak začínal nějaký závod. Každopádně mi přijde podivné povolit akci cyklistům, když se na kolech do těchto míst nesmí a běžeckou akci zakázat…

avatar

Ústí nad Labem

vlruzicka muž 19.08.2014 11:13:45

„Horské výzvy“ jsem se neúčastnil (a se startem na podobné akci ani nepočítám), dovolím si ale připojit pár vět k rozdílnému přístupu „jednotlivých správ“ k povolování běžeckých závodů: Pokud jde o srovnávání s Krušnými horami – v těchto horách byl vyhlášen „přírodní park“, což je zcela jiná /mírnější/ kategorie ochrany přírody (ve srovnání s národním parkem v Krkonoších). Odlišný přístup ovšem pramení (vcelku logicky?) i z toho, že různá území spravují různí lidé… A někdy může docházet vysloveně i k šikaně: To když před časem úředníci v Kadani zakázali běžecký závod konaný na nezpevněných cestách a pěšinách v příměstské stepní/lesostepní lokalitě (na louce zarůstající keři), která žádným zvláště chráněným územím není. Termín běhu přitom připadal na konec prosince (tedy mimo vegetační období!). Úředník odboru životního prostředí se odvolával na skutečnost, že lokalita je „významným krajinným prvkem“. Zákonné podmínky pro území s uvedeným statusem ovšem průchod ani probíhání osob (tedy i závodníků) nijak nevylučují… Vladimír Růžička (Ústí n. Labem)

Nalezené položky: 6 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.