Češi v německé Dohně na bedně, běželi i uprchlíci

Petr Kostovič | 06.12.2015 | přečteno: 1915×

Menší závod jen kousek od hranic v německé Dohně. Pravidelně tam míří čeští vytrvalci a v konkurenci německých běžců si nevedou špatně. Letos obsadil v hlavním závodě na 9,6 km druhé místo za vítězným Fischerem (33:09) děčínský Procházka (34:29), třetí doběhl Jan Frolík z VK Smíchov (35:21). Závodu se zúčastnili uprchlíci z táborů v Drážďanech a Heidenau. VÝSLEDKY

„Běžel jsem tu již poosmé. Tohle je závod, který je třeba běžet hlavou. Dobře si rozvrhnout síly a běžet každý okruh stejně. Letos byly skvělé podmínky, zaběhl jsem tu svůj nejlepší čas,“ uvedl v cíli stříbrný děčínský Procházka.

Závodu se zúčastnila i skupina uprchlíků z nedalekého záchytného tábora. Závodili za Refugee LT Heidenau/Dresden. Do místa akce je přivezli běžci ze Saska.

„Vidím věci jinak než ostatní. Místo toho, abych diskutoval, rozhodl jsem se něco dělat. Tihle kluci mohli jen sedět v táboře a čekat na azyl. Místo toho se rozhodli, že dnes poběží tento závod. Pro většinu z nich jde o první závodní zkušenost,“ řekl před startem běžec a triatlonista Marco Angermann, který byl jedním z iniciátorů.

Někteří z uprchlíků běželi závod na dva okruhy o celkové délce 4,8 kilometru. Po doběhu pak před cílem vytvořili tleskající špalír, jímž probíhali vytrvalci, kteří startovali v hlavním závodě na 9,6 km. Hezké gesto.

V cíli pak zaznělo i „Good job man“ od jednoho z nich směrem k českému vytrvalci, který jej předběhl v posledním ze čtyř okruhů. Doplněné o plácnutí si rukama. Osobní kontakt je diametrálně odlišný od obrazu, který servíruje většina médií.

Závod se běžel ve čtyřech okruzích. Každý měl délku 2,4 km a běžci v něm museli absolvovat poměrně náročné stoupání na náměstí. Běželo se za ideálního počasí, bylo slunečno a teplota 10°C. Po závodě si běžci mohli vybrat buď tradiční „Glühwein“ či čaj, zázemí v tělocvičně se sprchami s teplou vodou bylo na menší závod luxusní. Výsledková listina čítá 290 účastníků.

Malým mínusem v organizaci je jen nedisciplinovanost nebo nepochopení některých obyvatel městečka. Zaparkovat automobil na vrcholu výběhu právě v místě, kudy vede nejkratší trasa běhu, nad tím zůstává rozum stát. A to řidička navíc v autě seděla po celou dobu běhu. Stejně tak snad mohl na jindy načasovat svou činnost řidič dodávky, který se právě během závodu rozhodl v jiném stoupání zaparkovat na trati a provádět vykládku a nakládku.