Ještědský půlmaraton KTRC po čase otevřel výhledy
Jak jsme slíbili, tak se stalo. Navzdory předpovědím v neděli božstvo běžeckých trailů rozehnalo mračna nad Ještědem, chvílemi dokonce přisvítilo, a účastníci zdejšího půlmaratonu v rámci Kilpi Trail Running Cupu si poprvé za tři roky užily výhledy z vrcholového hřebene do všech stran. VÝSLEDKY , FOTOGALERIE
Přitom trať byla po předchozím dešti snad nejmokřejší v celé sedmileté historii. Místy se mezi kameny a kořeny ještě valila voda, a když ne, tak to aspoň pořádně klouzalo. Nahoru i dolů! Dvanáct stupňů a bezvětří však vytvořily ideální podmínky. A byť chyběly nedávné hvězdy, na 1 350 metrovém převýšení se běželo hodně rychle, zlepšovala se maxima a udělovaly skyrunnerské tituly.
Králem se stal tentokrát domácí Robert Heczko ze Slovanu Liberec. „Nádherný terén i profil, nádherný závod, škoda, že podobných terénních běhů zrovna tady v Liberci moc není. Byl jsem si tu v týdnu proběhnout kopce, abych věděl, jak to vypadá. Ale bydlím na druhé straně města, takže sem jinak moc nechodím,“ pochvaloval si 39letý běžec původem z Třince, dosud specialista na silnici (maraton za 2:35).
Do cíle doběhl s luxusním tříminutovým náskokem. Ale až na vrchol Plání se pěkně honil s o deset let mladším Tomášem Buryškou a Davidem Novákem, tomu je dokonce o dvacet míň. Ti pak spolu vydrželi až do finiše a rozhodla vteřina…
„Něco jsem do kopce i chodil, ale na hřebeni jsem za to vzal, neohlížel se a šel na krev. Nevěděl jsem, jak jsem na tom. V závěrečném seběhu sjezdovkou jsem toho už měl dost,“ dodal vítěz. Právě tady se ještě často měnilo pořadí.
Nejlepší žena Zuzana Krchová také slavila premiéru nejen vítěznou, ale v celém trail running cupu. „Moc se mi to líbilo. Těžké, ale běhavější než jsou skyrunningové závody v zahraničí, kam jsem letos začala jezdit,“ radovala se 27letá fyzioterapeutka z Prahy, absolutně desátá. Formu pro hory stačí naběhat v Prokopském údolí a v závodních krpálech. Avšak také běhá závody do schodů a jezdí na kole, takže síla ji nechybí. Její kvalitu ocenil i Sam Straka, šéf české skyrunningové asociace. „Čeká ji ještě Evropa v Pyrenejích, má šanci.“
Zní to až neuvěřitelně, ale v KTRC se poprvé objevila také jeho žena Anna Straková, léta elitní evropská horská běžkyně, předtím ještě pod jménem Baloghová skvělá duatlonistka. Ve 44 letech skončila druhá, třináctá mezi muži.
„Nemám kde běhat kopce,“ posteskla si. „Dolů to ještě umím, ale nahoru je potřeba trénovat a já běhám jen doma na Zátopkových okruzích ve Staré Boleslavi.“ A taky má tři holčičky, jedna začala chodit do školy a dvojčátkům je sedm měsíců. „No hlavně, že nás to pořád baví,“ usmála se.
Kromě předních skyrunnerů se objevila i řada zajímavých tváří – třeba stejně jako loni syn horolezecké legendy Lukáš Rakoncaj, bývalý triatlonový reprezentant Miroslav Vopršálek a další. Tradiční účastník Josef Skalický nastoupil na start jen týden po silničním maratonu ve Wroclavi, kam získal číslo jako vítěz tomboly na Krkonošské padesátce a kde si v rámci veteránské Evropy zaběhl osobáček (3:25). „Nohy mě tam na asfaltu hořely víc než v kopcích,“ říkal.
Pořadatelé poprvé gentlemansky zrušili limit a poctivě počkali na všechny, kdo celou náročnou štrapáci zvládli. Karlu Čechovi to v 73 letech trvalo 9 vteřin pod 4 hodiny. „Ty seběhy byly šílený. Mám zablokovanej krk a hlava dostávala při každým kroku pěkně zabrat,“ láteřil. Ještě že měl na trati aspoň společnost zasloužilé běžkyně Ireny Procházkové. Doprovodnou pětku vyhráli Marek Jerie a Kateřina Krutská.
KTRC pokračuje za tři týdny Beskydským půlmaratonem v Pstruží nad Čeladnou. Kompletní výsledky a další informace najdete na www.ktrc.cz
Komentáře (Celkem 58)
MTRC 18.09.2017 08:21:54
Jak jsme slíbili, tak se stalo. Navzdory předpovědím v neděli božstvo
běžeckých trailů rozehnalo mračna nad Ještědem, chvílemi dokonce
přisvítilo, a účastníci zdejšího půlmaratonu v rámci Kilpi Trail
Running Cupu si poprvé za tři roky užily výhledy z vrcholového hřebene do
všech stran.
Odkaz
na článek
mates111 18.09.2017 10:11:00
https://www.facebook.com/photo.php?…
Mohl by někdo z pořadatelů tohoto závodu ozřejmit, od kdy se značení závodu tluče hřebíky do stromu? V žádném jiném závodě jsem se s tímto značení nesetkal a od jiných pořadatelů vím, že takovéto značení je výslovně zakázáno.
p30etr 19.09.2017 18:50:36
Pořadatel nám poslal do redakce reakci s prosbou o uveřejnění:
Kauza “hřebíky”
Dovolte nám, abychom uvedli věci na pravou míru, a to vzhledem k výtkám, jež se objevily na sociálních sítích ze strany naší konkurence, která shodou okolností též začala organizovat závody na velmi podobné trati na Ještědu. Pokud se týká značení, je pro nás jeho kvalita a viditelnost naprosto prioritní tak, aby se nestalo, že někdo bude mít zkažený běžecký zážitek tím, že bude bloudit. Zní to sice absurdně, ale pořád ještě jsou takové závody, kde k těmto situacím skutečně docházelo a dochází.
Z pohledu technického provedení, je pro nás samozřejmě šetrnost k přírodě na prvním místě. Standardně používáme cedulky se šipkami, které upevňujeme třemi způsoby. Elektrikářskými páskami na živé stromy, na bílé mobilní tyče a hřebíky do neživého dřeva. Předchozí roky jsme používali ekologické dočasné spreje, které však ve skutečnosti téměř nemizí a raději jsme od nich upustili. Hřebíky, které používáme, jsou méně než jeden centimetr dlouhé a při použití na strom by dosáhly pouze do kůry a dřevo nepoškodily.
Pokud se skutečně stalo, že některý z dobrovolníků použil připevnění jinak, než bylo plánováno, pak se za tuto skutečnost omlouvám. Možná to udělal v dobré víře, když viděl mnoho dalších značek, přišroubovaných ke stromům nebo stromy posprejované emailem, které jsme nikdy nepoužili. To je samozřejmě neomlouvá, neboť jsou všichni předem poučeni, jak mají ke značení přistupovat. Abychom tyto pochybnosti do budoucnosti již nemuseli řešit, přistoupíme k více názornému poučení všech našich dobrovolníků a dvojité kontrole jejich činnosti.
Děkujeme naší konkurenci za provedenou supervizi, která nám umožní dále zkvalitňovat podmínky našich běhů. Zároveň věříme, že i oni si z našeho závodu odnesli řadu dalších námětů pro svůj sportovní podnik, stejně jako v minulosti.
Závěrem mi vás dovolte pozvat na další letošní zastávku KTRC, kterou je náš unikátní běh v Českém lese.
za pořadatele, Martin Dvořák
gilwen77 19.09.2017 23:54:11
>> p30etr, 19. 09. 2017 18:50:36
Proč ta zmínka o konkurenci? Heh, to je snad fuk kdo to krákne, jestli běžec, náhodný houbař nebo nějaká vrána. To na faktu ničení stromů za učelem nezkaženého sportovního zážitku nic nemění.
Poněkud alibisticky napsané. Tvl spreje po stromech, připínáky do živého. Kdo nemá úctu k přírodě, zpravidla ji nemívá ani k lidem. To není žádné pochybení v dobré víře, to je holý debilismus.
Brno
milan 20.09.2017 07:02:04
Podle fotky je značení vyrobeno z tak pevného materiálu (s dírami kam se elektrikářská páska ani nevejde), že jiné funkční upevnění než pomocí hřebu neumožňuje. Možná mají pořadatelé několik druhů značení…
Argument, že se jedná o práci dobrovolníků neobstojí, zodpovědnost zůstává na pořadateli. Z vlastní zkušenosti vím, že důkladné značení 20 km trati i v členitém terénu trvá dvěma lidem maximálně 2 dny, stejně tak jeho odstranění.
Detailní způsob značení bývá projednán se zprávou NP (CHKO…) a je součástí povolovacího řízení. Reakce ředitele závodu je z marketingového poměrně nešťastná a nahrává do karet „konkurenci“ okolo HD, kteří si pořádáním akcí na Ještědu získali mezi běžci velmi dobré renomé.
Nedivím se obavám ostatním pořadatelům sportovních akcí v okolí, akcí přibývá (a problematické chování některých pořadatelů a z toho plynoucí důsledky pro všechny) v Krkonoších, Beskydech jsou varováním i pro ostatní regiony.
Trepifajxl 20.09.2017 07:44:39
odstranil pořadatel po závodě ty cedule? odstranil
zničil ani ne centimetrový hřebík, zatlučený cca 5 mm v kůře strom? nezničil
pro boha…
mates111 20.09.2017 07:51:35
V reakci nechápu tu zmínku o konkurenci… To jako když oni můžou tak my taky? Nebo má snad omluvit přešlap to, že na to upozornila konkurence?
Osobně běhám nyní hlavně závody v přírodě, u kterých je dobré označení tratě často hodně těžké. Nikdy jsem se ale nesetkal s tím, že by se pořadatel vymlouval na to, že nemohlo být značení lepší proto, že nemohli tlouct hřebíky do stromů. Nehledě na to, že označit půlmaratonskou trať je snazší než třeba 60 km trať.
>> Trepifajxl, 20. 09. 2017 07:44:39 Tady jde o to, že spousta jiných pořadatelů má problémy získat povolení pro trasu závod právě proto, že se najdou tací, kteří tyhle věci neřeší. Ano, souhlasím s tím, že některé regule můžou být dost přísné, ale zase by nemělo platit, že jednomu to povolíme a druhému ne.
Trepifajxl 20.09.2017 09:57:50
>> mates111, 20. 09. 2017 07:51:35
tak já se přiznám, že nevím, zda 1 cm hřebík, z půlky své délky zatlučenej v kůře stromu je povolený nebo zakázaný, dobrá, stranou ponechme, že evidentně nic nepoškozuje, důležité je, zda to je nebo není přípustné značení – je nějaký závazný soubor pravidel značení tratí, pokud ano, kde lze nahlédnout?
co se týká zmínky o konkurenci, tak její smysl je snad jasný, autor článku (mimochodem člověk, který toho pro sport udělal víc, než my všichni tady dohromady, protože umí sehnat peníze na akce, které by jinak nebyly (skipark Chuchle zdarma, několik běžeckých škol po celé Praze zdarma atd, atd, atd)) zde děkuje konkurenci za supervizi, díky které může zkvalitnit další ročník – co je na tom nejasného? vadí velmi jemná ironie?
gilwen77 20.09.2017 10:43:29
>> Trepifajxl, 20. 09. 2017 09:57:50
Kůra je pro strom jako kůže, ochranná vrstva. Jakékoliv poškození, byť drobné, může vést k napadení houbou či nějakým hmyzem. Navíc je to živý organismus, stromy mají energii … je sobecké si myslet, že hřebík stromu nevadí.
gilwen77 20.09.2017 10:49:15
>> milan, 20. 09. 2017 07:02:04
Přesně, stejný postřeh. Ty cedule byly pro hřebíky určeny, tedy výmluva na nešikovný personál je lež hodna vrcholného politika. Mrtvé dřevo …v lese .. počet těchto navrtaných cedulí by řekl víc
Copak je tak těžké napsat jo, jsme debilové, sorry lidi, polepšíme se. Však nikdo nemá patent na rozum, za pochybení nikdo hlavu stínat nechce. Ovšem za aroganci a lhaní nechť následuje gilotina.
Trepifajxl 20.09.2017 11:01:20
nikoli, cedule se dvěma otvory po stranách jest a priori určená k fixaci pomocí stahovacích elektrikářských pásek ev. uchycení šrouby
kdo byl někdy na závodech KTRC (nebo vůbec nějakých závodech) ví, že je takto běžně používána
Brno
milan 20.09.2017 11:22:41
>> Trepifajxl, 20. 09. 2017 11:01:20
Opravdu nejsem elektrikář, jen se zeptám zda existují pásky o délce vhodné pro uchycení na strom o průměru třeba 20 cm? Nebo se bude tvrdit, že se nadstavují? V tomto případě to vypadá, že to je hřebík nebo špatně vidím?
Trepifajxl 20.09.2017 11:57:24
>> milan, 20. 09. 2017 11:22:41
píšu v reakci na gilwen o tom k čemu je cedule určená, o tom že je přitlučená hřebíkem není nejmenšího sporu
Brutto 20.09.2017 12:57:47
Myslim, ze spreje sa apriori pouzivaju na zem, nie na stromy. Na stromy je to trochu neesteticke, kedze si myslim, ze ta farba nijako stromu neublizuje, to skor oku cloveka (ako aj napriklad odhodena papierova vreckovka v lese). A co sa tyka pripinaciek (lebo ked sa bavime o 1 cm, tak si myslim, ze slovo klinec je dost silny pojem), sakris, ludia sa tu piercinguju, nausnicuju jedna radost, tak preco taku radost nedopriat aj okolitej prirode? :)))
Trepifajxl 20.09.2017 13:36:30
>> gilwen77, 20. 09. 2017 13:01:34
no tak jestli 12 otvorů po obvodu tabule je „tichý a nesporný argument“ pro tvrzení, že je to tabule určená k přibíjení hřebíky, tak to tedy s Vaší logikou bude opravdu chatrné…
foto tichým a nesporným způsobem dokládá pouze to, že tabule byla přibita ke stromu
ovšem toto tu jaksi nikdo nezpochybňuje a Dvořák se za to i omluvil
a propos: zkuste také uspořádat nějaký závod, zkuste zajistit skiareál zdrama, zkuste zajistit běžecké školy zdarma… to než budete něčí hlavu pokládat na špalek
Trepifajxl 20.09.2017 15:05:41
>> milan, 20. 09. 2017 14:43:02
zrovna na tvou logiku nikdo nemířil
a ano, dva otvory někdo použil nepatřičně již minule
fakt tu řešíme hovna, stromu ten špendlík evidentně neublížil a je tu pranýřován člověk, kterej dělá pro sport opravdu hodně
gilwen77 20.09.2017 15:11:53
>> Trepifajxl, 20. 09. 2017 13:36:30
Kdybys nebyl vůči mně tak zaujatý, tak se tu zbytečně neztrapňuješ. Už jen prvotním počtem dírek v ceduli.
Na fotce od jm1 jsou dvě dírky z minulosti použity od připínáčků viz ta špinavá kolečka okolo otvorů, zřejmě narezlá. Tedy standard k této ceduli bude spíše její přitloukání než přivazování. IMHO a logickou úvahou.
V lese moc starého dřeva nenajdeš, tedy vhodného ke značení. Je to náhoda a kdo by se s tím hledal, že. Jsou tu 2 fotky ze stromů, vytyčovači vybaveni připínáky, ale šlo o náhodu .. aha, haha
To, že někdo dělá něco zdarma, ho ještě neopravňuje k tomu, chovat se k přírodě bezohledně. Hlavu na špalek nechť dá za ty trapné výmluvy. Když neumí chlapskou omluvu, to ať radši mlčí.
A o co jde? Že když se neumí férově přiznat, tak hrozí riziko recidivy, a to mi na tom vadí.
Brno
milan 20.09.2017 15:15:16
>> Trepifajxl, 20. 09. 2017 15:05:41
Nic neřeším, natož abych někoho pranýřoval. Jen ze své vlastní drobné praxe organizátora jsem pochopil, že není nejvhodnější být ve svých vyjádřeních ironický a snažit se prosadit svoji pravdu. I kdybych ji náhodou měl.
Skritek Hugo 20.09.2017 15:19:05
>> gilwen77, 19. 09. 2017 23:54:11
Ta odpoved je vyborna. Pripomina mi nasi politickou scenu.
Zlate doba, kdy jsme znacili faborky, ktere jsme vazali na stromy a kere. Beda nam, neco lamat. A po zavode jsme dalsi dva dny prochazeli les a uklizeli, odvazovali… namlatit nekam i jen maly hrebik, to by nas lesaci hnali. Dalsi zavod by se nekonal, neb hajny je lesa pan a nas pan hajny byval na tohle pedant.
jm1 20.09.2017 15:22:55
>> p30etr, 19. 09. 2017 18:50:36 …hřebíky do neživého dřeva…
>> gilwen77, 20. 09. 2017 15:11:53 …V lese moc starého dřeva nenajdeš…
Co jsem koukal, jde tam nejspis (?) o ZIVE smrky. Tloustku kury smrku ale neznam, a na MendelU se kvuli tomu stavovat nebudu …
ZatloukalP 20.09.2017 15:39:36
docela hezký článek o té zasvěcené diskuzi: Je to systém. Každý pořádný strom má na kmeni přibitý štítek s číslem Ve smíchovské ulici Na Skalce jsou ke stromům přitlučené identifikační cedulky. „Přijde mi divné zatlouct do každého dlouhý hřebík,“ diví se čtenář, který na číslování upozornil.
Podle magistrátu se jedná o standardní značení běžně používané i v západní Evropě. „Identifikační štítky s hliníkovým hřebem jsou ve stromořadích celopražského významu,“ řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Mnohem více škody napáchá psí moč
Zanedbatelný vliv při zatlučení hřebíku do obvodové části kmene potvrzuje Barbora Vojáčková z arboristické laboratoře Mendelovy univerzity v Brně. „To, že instalace hřebíků do kmene lidem vadí, je poměrně časté. Většinou se proto štítky instalují výše do koruny, a pokud možno ze strany, která není pohledová,“ uvedla.
Opravdovým problémem pro stromy je podle expertky Vojáčkové například psí moč, která způsobuje především u mladých stromků poranění kmene a kontaminaci půdy.
gilwen77 20.09.2017 15:52:57
>> ZatloukalP, 20. 09. 2017 15:39:36
Mnohem víc škody napáchá taky třeba oheň … Magistrát přeci potřeboval odpověď.
Např měděný hřebík je jeden z způsobů nenápadné likvidace nežádoucích stromů. Prý do půl roku strom uschne .. Jakýkoliv podobný zásah do živého organismu může vést k jeho poškození, a proto je to zřejmě na závodech zakázaný typ značení.
Trepifajxl 20.09.2017 16:26:11
>> gilwen77, 20. 09. 2017 15:12:49
některý psaný text ani nelze chápat…
ale máte li pocit, že mám s touto kategoriií nějaký problém, můžeme se někdy někdy, mimo tohle fórum, utkat v sofistice a logické dišputaci, třeba nad zlomky z Anaximandra, bude-li libo
gilwen77 20.09.2017 16:45:31
>> Trepifajxl, 20. 09. 2017 16:26:11
S Vaším tvrzením stran chápání textu nesouhlasím, mám jiné zkušenosti, ale nebudu Vám ho vyvracet.
Děkuji za nabídku, ale koloušků na soukromé dopisování mám dost. Navrhuji tedy elegantnější řešení, a to – sofistikovaně se ignorovat.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.