ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je
Své osobáky (ten maratonský by mu letos zaručil druhou příčku doma!) si vytvořil v devadesátých letech, tedy době, kdy vlivem politických a společenských změn čeští vytrvalci vyklidili pozice na mezinárodním poli. 56letý brněnský trenér a stále zapálený běžec Pavel Baběrád může srovnávat dobu tehdy a nyní, kdy slovo trénink patří do slovníku jen malého procenta běhajících. UKÁZKA Z CHYSTANÉHO ROZHOVORU
Každý rok jezdíš do Prahy sledovat maratonce na trati. Co sis poslední dobou odnesl jako trenér za postřehy?
„Letos jsem měl lepší dojem než předchozí roky. Měl jsem totiž pocit, že v rámci maratonu je míň „chodců“, než bylo dříve, tzn. že startující jsou lépe připraveni. Ať si každý říká, co chce, maraton je o běhu a ne o chůzi. Absolutně nemám problém s tím, jestli někdo zvládne maraton za dvě hodiny, tři hodiny, nebo pět hodin. Pokud to zvládne v rámci souvislého běhu, smeknu a ukloním se. Ovšem jestli si někdo z maratonu udělá pochodové cvičení, před ním jistě nesmeknu a už vůbec se neukloním. Podle mne to je svým způsobem neúcta k maratonské distanci a její historii. Chápu, že nemáme všichni na čas pod dvě hodiny, ale jsem bytostně přesvědčen o tom, že na start maratonské distance by se měl člověk postavit jen v tom případě, kdy je adekvátně připraven, tzn. je schopen zvládnout maratonskou distanci v rámci souvislého běhu. Jinak ještě jeden zásadní poznatek. A bývá to tak u všeho: Běh, i ten maratonský, v provedení těch nejlepších vypadá strašně jednoduše.“
Hodně máš „rád" výroky, že si někdo závod či dokonce maraton užil…
„Pod pojmem „něco si užít“ si představuji něco na způsob, že si užiji dovolenou, neděli po obědě, nějaký výlet nebo oslavu, návštěvu nějakého koncertu, atd. Na závod jsem šel vždycky s tím, že chci podat nějaký výkon, vystoupit ze svojí komfortní zóny a předvést maximálně možný výkon, vydat ze sebe maximum. Tak si však užívání si něčeho rozhodně nepředstavuji. Pokud někdo třeba po doběhu maratonu řekne, že si ho užil a přitom je tak KO, že si v podstatě nepamatuje svoje jméno či datum, tak to je u mě masochista. (smích) To je však takové slovíčkaření.“
Jaké jsou podle tebe největší dnešní nešvary mezi hobby běžci?
„U většiny z nich je to snaha něco dohnat. A také nesmím zapomenout na běžeckou neznalost. Podle mne totiž běžec, aby byl nebo se stal běžcem, musí vyspět nejen fyzicky, ale i mentálně. Mám na mysli běžecké myšlení. To se nenaučíš, ani to nikde nevyčteš. To musíš zkrátka nasát vlastním během a přemýšlením o něm.“
Co se od doby tvých osobáků před zhruba třemi dekádami změnilo v přístupu k tréninku? Trénovalo se tehdy zásadně jinak, například co se týče objemu kilometrů či složení tréninku?
„Záleží na tom, jak kdo běh bere, co od něj očekává, kdy začal běhat, atd. Je výrazný rozdíl třeba každý den běhat a každý den trénovat. To, že každý den běhám, ještě neznamená, že trénuji. Věřím však, že jsou i tací, kteří opravdu trénují. Dřív se vysloveně trénovalo, protože šlo především o výkon, ať už byl na úrovni oblasti, okresu, kraje či republiky. Dnes mi připadá, že ve většině případů jde především o to se proběhnout, případně si zazávodit. Čím častěji, tím lépe. Neznám tréninkové deníky běžců, ani skladbu jejich běhů, ale mám dojem, že ve většině případů se o běžeckém tréninku jako takovém nedá mluvit.“
Jsi velkým kritikem používání léků proti bolesti při běžeckých závodech…
„Někde jsem četl zajímavou zahraniční studii, při které zjišťovali, jak jsou právě hobby běžci doslova "nacpáni“ k prasknutí různými léky proti bolesti, na potlačení zánětů, atd. Léky, jako jsou u nás Ibalgin, Brufen, Acylpirin, Voltaren, atd. V rámci této studie došli k neskutečným číslům. Nedělám si iluze, že u nás to bude jinak.“
Celý rozhovor najdete v chystaném čísle tištěného Běhej.
Komentáře (Celkem 247)
Radek Narovec 14.07.2019 19:32:22
Své osobáky (ten maratonský by mu letos zaručil druhou příčku doma!)
si vytvořil v devadesátých letech, tedy době, kdy vlivem politických a
společenských změn čeští vytrvalci vyklidili pozice na mezinárodním
poli. 56letý brněnský trenér a stále zapálený běžec Pavel Baběrád
může srovnávat dobu tehdy a nyní, kdy slovo trénink patří do slovníku
jen malého procenta běhajících. UKÁZKA Z CHYSTANÉHO
ROZHOVORU
Odkaz
na článek
Praha 4
sklena27 16.07.2019 09:22:08
Tak na čas pod dvě hodiny většina z nás skutečně nemá
mates111 19.07.2019 12:34:58
Z útržků rozhovoru je patrné, že pan Baběrád příliš neuznává dnešní postavení běhu ve společnosti, kdy se jedná více o společenskou záležitost a ne o honbu za neustálým se zlepšováním. Ano, většina běžců opravdu netrénuje, ale spíše jen nabíhá km, ale vadí to? Já myslím, že ne…
Suiciderpol 19.07.2019 14:00:19
>> mates111, 19. 07. 2019 12:34:58
Nemám pocit, že by z tohoto útržku rozhovoru s Pavlem Baběrádem jakkoliv vyplývalo, že neuznává dnešní postavení běhu ve společnosti.
Mluví o běžcích. A má pravdu, že většina lidí, co běhá a účastní se závodů o tréninku nemá ponětí. Jenže to právě nejsou běžci, to jsou lidé, kteří si jdou zaběhat a je jedno jak často.
Také se nedá říct, že člověk, který je každý den na diskotéce, je automaticky tanečník. Do toho se musí dopracovat. A je člověk, který si každý den zajede pomaličku pár kilometrů na kole do práce cyklista? Asi ano z hlediska pravidel silničního provozu, ale to je tak vše. A stejné je to v případě běhu. Jen proto, že je běh relativně přirozený, neznamená to, že se každý, kdo zamění na chvíli chuzi za běh stává běžcem.
A ano, běh je dnes pro spoustu lidí hlavně společenskou událostí, ovšem bohužel především z potřeby sebeprezentace zúčastněných.
Je fajn, pokud si lidé jdou zaběhat a někteří, pokud se nehoní za těmi výkony, tak mohou udělat i něco pro své zdraví, ovšem postaví li se takový člověk na startovní čáru závodu, tak už by měl opravdu vědět, co to trénink je a také by měl do závodu nastupovat s určitými osobním ambicemi, o tom prostě závodění je. A je to asi také to, o čem Pavel mluví.
Brutto 19.07.2019 15:06:09
Ja to nevidim tak cierne. Ano, tento rozhovor mnohi povazuju za akesi opovrhnutie hobby bezcami (vlastne vsetci su hobby, ale teraz myslim tych nevýkonnostných), ale podla mna to tak nie je. Je to jednoducho konstatovanie. Nech si kazdy beha pre co chce, hoc aj pre fotky na FB. Pokial ho to bavi, tak ma presne rovnaky narok obut tenisky, zapnut stopky a zdravit sa s okolitými bezcami ako aj ten, co maka na maraton za 2:30. A treba brat do uvahy aj to, ze v poslednej dobe sa organizuju vyslovene „preteky“, v ktorých je vysledkova listina druhorada a prvorada je socializacia ci uz na mieste alebo nasledne na sietach. Taka je doba a stari ortodoxni pretekari sa s tym musia zmierit. Stejne si myslim, ze tych komornych pretekov, kde sa stretne dobra konkurencia je chvalabohu este stale dost, takze je z coho vyberat. A megaakcie ako CSOB maraton a podobne sa tiez daju ako-tak riesit oboma sposobmi. Dopredu sa postavia ambiciozni bezci s cielovym casom a dozadu fejsbukovski inzinieri. Ja vieeeeeem ze v praxi sa to miesa a nie je to take idealne, ale zasa treba byt trochu tolerantny nie? :)
Ondriško 22.07.2019 09:17:33
Z toho mala co je v clanku na nete mi vobec neprijde zeby Pavel Baberad akokolvek zavrhoval ci opovrhoval hobby bezcami, ci tymi ktorí maraton bezia pomalsie. Len opravnene konstatuje,ze maraton je bezecka disciplina a mal by sa teda bezat,a nie chodit. Postavenie vykonnostneho behu a maratonu je isteze ine ako za komančov.
Ale aj v dnešnej dobe ,,šou kvazi maraton" si tí, ktori chcu maraton zabehnut na hranici svojich sil vedia najst svoje preteky. U nas je to Rajecky maraton=robeny pretekarmi a maratoncami pre maratoncov, maraton kde si maratoncov este stale vazia. Bezdebaty najlepši maraton na SVK.
jm1 22.07.2019 10:24:30
>> Ondriško, 22. 07. 2019 09:17:33 …mi vobec neprijde zeby Pavel Baberad akokolvek zavrhoval ci opovrhoval…
Preklad: Jako prislusnikovi socialni bubliny A (= „pretekarmi a maratoncamimi“) mi neprijde, ze bychom cleny socialni bubliny B (= hobby bezcami) opovrhovali … pokud tedy pri bezeckych disciplinach nechodi
Ondriško 22.07.2019 11:55:58
>> jm1, 22. 07. 2019 10:24:30
Dufam ze svoju reakciu si napisal ako žart, na odlachcenie debaty :)
Pretoze, ak si to myslel vazne, tak si v nej pouzil argumentacne klamy a logicke nezmysly.
Brno
Petr Kaňovský 22.07.2019 22:33:45
>> jm1, 22. 07. 2019 10:24:30
Proč by vlastně běžci neměli při běžeckých disciplínách chodit, když pravidla to nezakazují a některým lidem toto vyhovuje (Gallowayova metoda, případně ultraběžci na náročnějších stoupáních apod.)? Pokud vím, ve výsledkové listině se uvádí jen dosažený čas, nikoliv způsob pohybu.
Mato 23.07.2019 10:16:42
>> Petr Kaňovský, 22. 07. 2019 22:33:45
Tak nepriklad aj preto, ze je to BEZECKY pretek. Na chodzu maju ine podujatia. Napríklad aj preto, ze je to PRETEK a nie socialne stretnutie na predvadzanie kostymov a mavanie iPhonmi. Na to maju socialne skupiny a spolocne „vybehy“ po praci, pred nou, ci cez vikendy… – nic proti nim, hlavne, ze sa hybu, ale na bezeckych pretekoch to nema, co robit. Napríklad aj pre to, ze ked sa organizuje BEZECKY pretek-maraton, musia zatvorit mesto na 7h, lebo niektori si ho pomylia so sutazou „Poznaj svoje mesto“. Nic proti objavovaniam kras mesta za pochodu, ale tych nasrdených vodicov, cyklistov, ci iných obyvatelov mesta, co nadavaju na BEZCOV, co im zas obsadia a ochromia mesto na pol a viac dna, by som naviedol na tych absolutne nepripravených ucastnikov, co nevedia pochopit rozdiel medzi pripravou na BEZECKY pretek a presusanim sa od obcerstvovacky ku dalsej a potom sa tym este chvalit na sociálnych sietach (to je ich vec, to beriem, ale ked nieco robim absolutne zle, tak by som sa tym nemal aspon chvalit a otierat to inym pod nosom…). Napríklad aj pre to, ze ked si chce clovek, co naozaj aj beha a pripravuje sa na BEZECKY pretek (bez ohladu na vykonnost, ale s úmyslom BEZAT) zapretekat, musi vysolit neskutocne prachy, lebo dopyt je umelo zvysovany ludkami, co skoro nikdy nebehaju a uz vôbec nie na pretekoch. Co takto si najprv zabehat par mesiacov a az ked bezpecne viem, ze nieco dokazem odbehnut, sa prihlasim na start BEHU, kde idem podat vykon?
Toto nie je elitarsky snobizmus, len obycajna schopnost sebareflexie a schopnost pocitovat troska hanby, ak som v niecom absolutne neadekvatny. Predsa sa nepostavim na start ultra – napr. cestnej 100vky, ked viem, ze budem od 50ky, ci aj skor, pochodovat. To je naozaj hanba, ktoru mozem dopredu predpokladat, vzhladom na neadekvatnu pripravu, nie? Postavim sa radsej na 50ku a takto by mal uvazovat normalny clovek. Lenze dnes sa treba pochvalit skalpom 100vky, ked je v ponuke. Co na tom, ze mi to trvalo 15h a viac, ze? Tymto neodsudzujem tych, co to nevzdaju, ked im to nevyjde a skratka sa dovlecu do ciela za kazdu cenu, ale ist na start s tym, ze viem, ze cez 50% trate budem kracat, lebo som zle pripraveny? To je trufalost hraniciaca s ignorantstvom a neuctou k sportu ako takemu.
jm1 23.07.2019 11:07:54
>> Mato, 23. 07. 2019 10:16:42 …Predsa sa nepostavim na start ultra – napr. cestnej 100vky, ked viem, ze budem od 50ky, ci aj skor, pochodovat…
Problem „pochod anebo beh/zavod ?“ se vyhrotil napr. v debate po letosni Krakonosove 100.
runyx 23.07.2019 11:20:05
>> Mato, 23. 07. 2019 10:16:42
Naprosto souhlasím. Je to ZÁVOD a má se tedy závodit. Nejde o výkonnost, ale troufám si tvrdit že ochota závodit na amatérských závodech se snižuje s výkonností běžce. I kdybych měl být poslední tak budu závodit a ne mávat a dělat opičky. Začal jsem raději navštěvovat triatlonové závody (i když jsem v tom tragický), ale tam mám ještě pocit, že se závodí i na posledních místech.
jm1 23.07.2019 11:28:53
>> Desert, 23. 07. 2019 11:19:30
pokracuji v citaci Vzhledem ke značné kritice některých nespokojených účastníků, odkazujících se na zařazení do UTMB, nebudeme zřejmě o toto zařazení do budoucna usilovat.
Proste …kdo chce kam, …
Meescha 23.07.2019 11:42:21
>> jm1, 23. 07. 2019 11:28:53
To je boží, udělali si pochod, ale lidi jim tam běhají a ještě si výsledek zařadí do ultraběžeckého poháru. Takové cimrmanovské…
Ohledně devalvace závodu chodci bych byl určitě benevolentní. Na čele se přece závodí tak jako tak a na druhou stranu nemám problém s rozlišením „absolvoval závod“ a „uběhl závod“. Také bych o sobě neříkal, že jsem něco doběhl, když to dojdu. Jestli se tím pak někdo pochlubí, tak se vystavuje riziku, že bude pro okolí spíš za hňupa. Ostatně, organizátor může (a měl by) nastavit limity na dokončení tak, aby se opravdu o nějaký rozumný limit jednalo. Bylo by zajímavé, kdyby ty chodce začali třeba v Praze na maratonu sbírat, jak by se to projevilo na počtu startujících. Nemyslím si, že by jich ubylo, jen složení se změní.
Brno
Petr Kaňovský 23.07.2019 11:59:37
>> runyx, 23. 07. 2019 11:20:05
Jenže větší část z nich „závodí“, ovšem úměrně jejich možnostem a připravenosti. Otázkou ovšem je, proč výkon posuzovat podle čehokoliv jiného, než je dosažený čas.
Mato 23.07.2019 12:13:10
>> Petr Kaňovský, 23. 07. 2019 11:59:37
Obavam sa, ze nie. Lebo im je pretekanie cudzie, proti srsti. Aj sa k tomu priznaju. A je to absolutne OK, nie kazdy ma v sebe bojovníka. Potom nechapem, preco sa niekto nechopi diery na trhu a neorganizuje „eventy“ spojene s pohybom, bez urcenia poradia…
Brno
Petr Kaňovský 23.07.2019 12:19:07
>> Mato, 23. 07. 2019 12:13:10 bez urcenia poradia
Takové jsou, třeba Rainbow Run
runyx 23.07.2019 12:46:19
>> Petr Kaňovský, 23. 07. 2019 11:59:37
Já si ale nemyslím, že oni „závodí“. Nemám nic proti chůzi v závodech (kopec, Galloway, občerstvení, nebo ti opravdu dojde a nechceš vzdát), ale oni tam jdou již s tím, že nebudou závodit a přinejhorším to dojdou. Jasně 100 lidí 100 chutí, přizpůsobil jsem se, na takové závody nechodím.
Mato 23.07.2019 13:05:03
>> Desert, 23. 07. 2019 12:19:13
Ano, pokial maju moznost sa producirovat 2h na desiatke, tak nepojdu na pohybovy event. Ak im vsak da organizator limit 60min (co by malo byt zvladnutelne aj pre behajúcich starsich ludi), tak sa spacirujuci ucastnici a firemne „druzstva“ presunu na tieto udalosti. Ak ide o hec v slabej chvilke pri pive – nech sa paci na pohybovy event, na beh asi nepatris. Po ziskani nejakej kondicie a tréningových navykov, sa smelo mozu vratit na BEZECKE podujatia. Ak to moze fungovat v cyklistike (CAT 4 az CAT 1 jazdci a neskor profici), tak to moze fungovat s vacsou benevolenciou a bez kastovania aj na bezeckych pretekoch. Len to chce naucit ludi mat sebareflexiu a nechat im trosku zacitit, co to je hanba byt na prekazku, ak si nepripraveny.
A ano, mne napríklad, ako pretekarovi, vadilo, ked som musel stat na zachod 30min rad, lebo organizator v zaujme zarobit dal taky limit, ze chodci idu smelo do toho, ci to, ze sa musim prihlasit na pretek 3m az rok vopred (pritom clovek casto ani nevie, aku bude mat formu ani za 3 tyzdne), alebo to, ze prvých 500m kluckujem a vrazam do idiotov, co mali stat v 20. rade, pripadne sa ako hovado musim doslova bit laktami, aby som mal sancu bezat na umiestnenie. A nejde len o velke mestske maratony, ci nightruny, ale aj o obycajne lesne podujatia, co prerastli svoju kapacitu aj vdaka posmelovaniu organizatorov (rozumej podnikatelov) – „my Vas, co si netrúfate, pustime polhodku vopred, aby ste sa nehanbili, ze musite dobiehat daleko posledni.“ No a potom sa cez nich v lese predierajte, odhliadnuc od toho, ze vycistia aj obcerstvovacky este predtým, nez tam hlavna masa BEZCOV dorazi…
Ja som za to posmelit ludi, aby sa hybali. Dokonca im dat moznost zazit ten socialny rozmer podujatia, ale preco BEZECKY pretek hned? Hovorim o tej netrpezlivosti a instantnosti. A ano, BEZECKY pretek by mal mat aspon trochu punc exkluzivity, ze iba ti, co dostatocne popracovali na svojej zdatnosti a dokazu BEZAT celu trat, by sa ho mali zucastnit. Trochu trpezlivosti a pokory v priprave a aj tie pocity budu uplne ine, az to naozaj dokaze clovek ODBEHNUT.
Nehovorim teraz o ultra trailoch, kde aj ti najlepsi miestami pochoduju…
-rRadek- 23.07.2019 13:45:12
Desert 23.07.2019 14:11:12
>> Mato, 23. 07. 2019 13:05:03
když jsem kdysi před léty chtěl běžet pražský maraton, napadlo mě to až někdy na začátku roku, kdy jsem uvažoval,že nějakou kondici na slušný čas už mám, samozřejmě byl beznadějně vyprodán, takže nic, určitě nebudu dávat 2500+, jen abych se tetelil v davu
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 23.07.2019 14:35:37
k rozhovoru p. Baberada,
ja keď použijem po preteku termin „užil som si to“ tak myslím že sa mi bežalo dobre až výborne a tempo som ku koncu vedel vystupňovať al. aspoň udržať, proste dobrý pocit z odovzdaného výkonu,
žiadne selfi ale napr ak som v pohode tak si tlapnem s deckami okolo alebo odpoviem aspoň naznakom na povzbudzovanie
ale ja neviem ist uplne nakrv, a vyžmýkať zo seba všetko, ist aj cez zranenie atd
napríklad ma baví ku koncu predbiehať a užívať si beh do konca, ale v cielovej rovinke už nepretekám a nesnažím sa vyhrať o prsa 58. miesto …ak som sa nestlačil k lepšiemu výkonu pred tým, tak tých pár sekund hore dole už je jedno
Brutto 23.07.2019 14:46:16
>> ttomino1980, 23. 07. 2019 14:35:37
To je ale uplne normalne, no tu sa vravi o fakt uzivacoch typu:
Zacal behat pred mesiacom a samozrejme ako vsade inde aj tu sa stava ze cela rodina, okolie, kamarati ho zacnu obdivovat a okamzite klast otazky, kedy pojde bezat maraton. uz len to je tlak na socializaciu jedinca, ze aj ked z posledného, ten maraton za sest hodin da. OK, beriem. Ale horsie je to, ze uz davnejsie zacali vznikat skupinky ludi, ktori sa radi pohybuju spolu, obcas aj co-to pobehnu, maju z kazdeho behu 100 fotiek a 20 statusov na FB. Co je este v podstate ich vec, no ovplyvnovat veci, o ktorých pise Mato zacnu tym, ze sa zacnu prihlasovat na najznamejsie podujatia, dokonca aj po svete a nemaju absolutne snahu ani pretekat, ani sa zlepsovat. Zaujimave je ale aj to, ze kazdy z nich nezabudne vo svojom prispevku uviest dosiahnuty cas a umiestnenie napríklad 2450-ty z 4500 prihlasenych a podobne. To je uz schiza podla mna :)
Brutto 23.07.2019 14:53:03
A o tom som pisal aj vyssie, ze je stale viac a viac akcii na SR aj vo svete, kde sa uz viac specializuju na takýchto uzivacov a boj o predne priecky je tak trochu na druhej kolaji. Je tam 5000 ucastnikov a na vyhlasovanie vysledkov sa na prvých troch makacov pride pozriet 20 ludi. Je mi jasne, ze je to o peniazoch, kazdy organizator radsej dostane 5000×30 € ako nejake drobne, keby dal prisne limity.
A co sa tyka tej K100 – to je tiez pekna schiza, spravit si pochod a potom ho prihlasit do UTMB :) Jasne ze ide o zatraktivnenie pretekov (vacsina orgov prihlasuje svoje preteky do ITRA hlavne kvôli tomu, aby sa prihlasilo viac ludi), ale ved museli ratat s tym, ze tymto prilakaju vylucne bezcov a nie pochodujúcich :))) Ja proti turistom na stovkach absolutne nic nemam, prave naopak, obdivujem ich, ako dokazu 25 hodin slapat. No uz davnejsie tu badam potrebu zavedenia novych pojmov, lebo slovo „ultra“ sa tak trochu „zjemnilo“ a velakrat sa tu vlastne bavime o pochode. Tak ako aj isty nemenovany program v poslednom rocniku ST140. Je to urcite pevna vola dokoncit preteky za 31 hodin, ale urcite si dotycny nemoze povedat, ze zazil ultra :)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.