Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Proč mám ráda závody a proč nejdu svěřencům příkladem

Proč mám ráda závody a proč nejdu svěřencům příkladem
foto: Zdenek Krchák

Petra Pastorová | 19.01.2025 | přečteno: 152×

Mé srdce patří Comrades Maratonu. Závod na 90 km s 25 tisíci startujících sledovaný snad celou Jihoafrickou republikou a ceněný i ve světě. Závod, který atmosférou připomíná Tour de France. V podstatě celých 90 km běžíte v tunelu řvoucích lidí, kteří vás svou energii doslova „nesou“ do cíle. To jsou momenty, kdy jsem šťastná, že závodím. A dost možná víc a častěji, než sama radím svým svěřencům…

Ano, těch závodů a zážitků z nich mám spoustu a jsou krásné. Třeba maraton ve Španělské Seville. Deset kilometrů jsem běžela v takovém davu, až jsem se bála, abych o někoho nezakopla! Přitom jsme běželi desítku pod 37 minut…

A můžu pokračovat. Půlmaraton v Mende, historickém městečku Francie, maraton v Dominikánské republice, Ománu, Thajsku, závody v Dubaji, mistráky v Indii, na Taiwanu, ale i horské závody v Itálii, Polsku a samozřejmě závody u nás – Pražský maraton nebo ten v Ostravě, který jsem sama organizovala… Už jich bylo opravdu dost.

Pod pojmem závodění si vlastně může představit každý trochu něco jiného a nejspíš to, co kterého běžce nejvíc naplňuje či ho baví. Někdo jezdí na závody proto, aby potkal komunitu fajn lidí nebo se s seznámil s dalšími lidmi, které baví stejný zájem. Někdo běží závod jako zpestření svého tréninku a splní si tak rychlý trénink, aniž by se „mučil“ sám. Někdo má rád atmosféru, kterou vytváří sportující komunita. Někteří vezmou na závod celou svou rodinu a chtějí motivovat své děti ke sportu. A určitě jsou i běžci, kteří závodí sami se sebou a chtějí si zaběhnout co nejlepší čas, podat skvělý výkon sami pro sebe.

Často se mne lidé ptají, jak poznám, že jsem dobře připravená ke startu. Je to velmi těžké! Pocity mohou být totiž zavádějící. Stává se mi, že se cítím i pro trénink rozbitá, mám pocit že dnešní trénink z tréninkového plánu nemůžu zvládnout odběhnout. Pak se rozklušu, rozcvičím, a i když si stále nevěřím, zjistím, že to snad nebude tak zlé. Nejlepší odměnou je pak splněný trénink a k tomu pocit – že jo, že to bylo těžké, ale skvělé! A takto to mám někdy i před startem. Co mi dodává odvahu ke startu je vědomí, že mám za sebou tréninkovou přípravu.

Ovšem stála jsem na startu i ve chvílích, kdy jsem věděla, že jsem se na závod nezvládla z nějakých důvodů připravit, jak bych chtěla. A většinou si pak právě užívám atmosféry, dívám se na nadšení běžců. Zrovna můj poslední závod, kterým byl Silvestrovský běh v Barceloně… Stála jsem na startu závodu, jež jsem už dávno chtěla běžet, jenže jsem před třemi týdny vyšťavila své tělo na MS na 100 km v Indii, takže jsem věděla, že nepodám výkon, který by si tento rychlý závod zasloužil. Přesně si vybavuji ty skvělé pocity na startovní čáře, když jsem sledovala smějící se Španěly, kteří si vzájemně přáli štěstí a k tomu zpívali – byl to závod s neskutečnou atmosférou. V cíli jsem pak stála přes hodinu a nasávala atmosféru štěstí!

Prostě záleží na tom, co kdo od závodu očekává. Pokud je to jen čistě podání výkonu, pak je to v případě, že nejste ve formě skoro nesplnitelný úkol. Pokud chcete zažít atmosféru, kterou máte rádi, a potkat se s podobně smýšlejícími lidmi, pak ano.


BĚŽECKÝ WORKSHOP PETRY PASTOROVÉ

Připravte se na intenzivní běžecký zážitek, který vás posune nejen v běhání, ale i v pochopení souvislostí mezi sportem a životem. Zveme vás na dvoudenní běžecký workshop pro začátečníky i pokročilé běžce 25.–26. ledna v Campusu Ostravské univerzity. Po absolvování tohoto workshopu budete moci pokračovat v našich navazujících programech pro pokročilé běžce, které příště zaměříme na hlubší technické a tréninkové prvky.


Závodím již desítky let a za tu dobu určitě přibylo jejich účastníků. Vnímám i rozdíl mezi zahraničními závody a závody u nás. Taky samozřejmě mezi menšími – vesnickými a většími závody. Z pohledu začínajícího závodníka je fajn, že si dnes může vyzkoušet jakýkoli závod, včetně těch zahraničních. Myslím, že dnes si každý běžec může najít to, co od závodu očekává, což je skvělé. Dříve bylo méně běžců, zato určitě podávali lepší výkony, kvalitu závodu určovaly výsledné časy závodníků. V dnešní době jsou kvalitní výkony spíše jedním z měřítek hodnocení závodu.

Začínající běžec nepotřebuje žádnou zvláštní výbavu, daleko podstatnější je naladění se si závod užít a mít z něho dobrý pocit. Protože to je to, co vás povede k návratu, že to budete chtít prožít znova.

Velkým hitem jsou nyní závodní boty s karbonem, které opravdu umí odečíst z cílových časů. Pokud trénujete na určitý výkon, karbonové boty řešit budete. Otázka karbonových bot je širší, hodně souvisí s dopadem nohy a běžeckou technikou. Obecně však běžecké boty není dobré podcenit, pokud v nich strávíte větší množství času, raději se jim věnujte.

Kolik závodů ročně je vhodné absolvovat? Je to různé, nejvíc záleží, jak to koho baví, kolik času, energie a také peněz do svého koníčku chce vložit. Teda pokud se bavíme o zábavě, ne podávání běžeckého výkonu, protože v druhém případě samozřejmě to číslo bude menší. Samozřejmě také hodně záleží, jak dlouhé a těžké závody chcete běhat. U maratonu se obecně doporučuje závodit dvakrát do roka, což já vůbec nesplňuji! Ale mě to prostě baví…

Ráda se potkávám s běžci, ráda jim fandím a povídám si o jejich výkonech, zraněních, potížích v tréninku. Baví mě povídat si s běžci o běhání. Zároveň mě baví atmosféra závodu. Samozřejmě mě moc baví, když můžu spojit závody s cestováním a poznáváním. Ještě pořád mě baví zkoušet své vlastní tělo a někdy ho v závodě dovádět k vlastní hraně. A když se podaří, že se cítím v závodě skvěle a mám pocit, že letím, je to pro mě naprosto skvělý pocit, který mě dobíjí.

Závod nemusí vyjít z mnoha důvodů, i když jste v tréninku dali jeho přípravě vše. Je dobré už při nastavování cíle vycházet nejen z toho, co by běžec chtěl a očekával. Přihlédnout k fyzickým, psychickým a sociálním možnostem pro trénování. Vyhledat reálnou možnost závodu v co nejlepších podmínkách. No a pak se stejně může stát, že den závodů prostě a jednoduše není zrovna ten "váš” den. Pokud jste ale odvedli dobré tréninky, podáte výkon v dalším závodě, tělo si váš trénink pamatuje.

Pro mě jsou po dokončení nejdůležitější pocity, které jsem během trasy měla, a z těch pak vycházím pro zhodnocení. Samozřejmě se ale dívám i na čísla a parametry v Garminu. A jak to máte vy? Dorazte na můj běžecký kemp, popovídáme si o tom!

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Petra Pastorová žena Včera 19:31:51

Mé srdce patří Comrades Maratonu. Závod na 90 km s 25 tisíci startujících sledovaný snad celou Jihoafrickou republikou a ceněný i ve světě. Závod, který atmosférou připomíná Tour de France. V podstatě celých 90 km běžíte v tunelu řvoucích lidí, kteří vás svou energii doslova „nesou“ do cíle. To jsou momenty, kdy jsem šťastná, že závodím. A dost možná víc a častěji, než sama radím svým svěřencům…
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.