Orálek překonal garážový rekord, porazil i Serbessu
Rok od roku roste kvalita českobudějovického „podzemního“ Mercury
Indoor maratonu. Zatímco před dvěma lety stačil vodňanskému veteránovi
Františku Tíkovi k vítězství čas 2:51:47, loňský výkon Daniela Orálka
měl již hodnotu 2:38:23 a letos z tohoto času stejný závodník ukrojil
dalších šest minut. PŘIDÁNY
FOTOGRAFIE ZE ZÁVODU
Na startovní čáru se postavilo 85 mužů a 10 žen z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Čekalo je 63 okruhů v podzemních garážích pod obchodním centrem s několika ostrými zatáčkami v každém okruhu. Neobvyklá trať v neobvyklém prostředí ovšem maratonce vždy spíše lákala než odrazovala, takže účastnický limit 80–100 běžců, stanovený kvůli propustnosti trati, byl vždy brzy naplněn.
Pohled do startovní listiny napovídal, že se do podzemních garáží někteří maratonci vracejí pravidelně. Příležitosti se v první řadě chopili sběrači maratonů z Česka a Slovenska, absolutní rekordman v tomto směru Alexander Simon (DS Žilina) si v sobotu mohl připsat 555. čárku, český rekordman Jiří Březina 512., Václav Krejsa běžel svůj 369. maraton, nejstarší účastník letošního ročníku Zdeněk Kopecký 278.
Jasným favoritem mezi předem přihlášenými byl brněnský Dan Orálek, pro kterého to byl druhý maraton v osmi dnech. Neohlášen naproti tomu přijel do Budějovic loňský mistr republiky Mulugeta Serbessa. Tím nabyl závod mužů hodně na dramatičnosti, neboť naši nejlepší maratonci se s výjimkou mistrovství republiky mezi sebou utkávají zřídka. Hned po startu šli podle očekávání do vedení oba protagonisté. Třetí místo okupoval Daniel Kupidlovský, čtvrtý běžel vyškovský Milan Adamec a pátý Roman Baláž.
Technicky náročná trať s neuvěřitelným množstvím zatáček se podepsala na několika pádech, kterým se nevyhnuli ani ti nejlepší. O rytířsky vedeném souboji mezi Orálkem a Serbessou svědčí i to, že druhý jmenovaný gentlemansky počkal na svého soupeře a pozdějšího přemožitele, kterého zmohly žaludeční potíže natolik, že byl nucen na chvíli opustit trať a uchýlit se do soukromí mobilních WC.
Rozhodující moment přišel kolem 35. kilometru, kdy Mulugeta prodělával menší krizi a Orálkův nástup nebyl schopen kompenzovat zrychlením. To už bylo také zřejmé, že dosavadní traťový rekord mužů nevydrží. Po dvou hodinách a třiceti dvou minutách od startu mohl moderátor Luboš Rákosník tento odhad potvrdit.
Výsledný Orálkův čas: 2:32:42, druhý Serbessa dokončil v čase 2:34:20. Vedle napínavého souboje Orálek – Serbessa upoutal pozornost třetí muž v cíli, Dan Kupidlovský. Dan zásadně uvádí u svého jména pouze bydliště (Praha 5), registrován sice je, ovšem ne v Českém atletickém svazu, nýbrž ve svazu fotbalovém jako hráč městského přeboru za Sokol Stodůlky. V jeho případě jde o skutečně mimořádný vytrvalecký talent a nabízí se otázka, zda by nebylo lepší soustředit se alespoň dočasně na běh. Jeho sobotní výsledek zní: 2:36:20.
„Rád bych letos dobře zaběhl několik závodů na ultramaratonských vzdálenostech,“ řekl v cíli vítěz. A pak prozradil, jak trénoval od posledního maratonského startu v Ostravě. „V neděli dlouhý výklus, v pondělí 15×500 m do kopce v Medlánkách, v úterý velmi dlouhý terénní běh (do 40 km), ve středu opakované čtyřkilometry v tempu, ve čtvrtek další dlouhý běh do 30 km a včera volný souvislý běh 12 kilometrů.“ Jak jednoduchý recept na výkon kolem 2:30 v maratonu! Chce to prostě zvládnout těch 182 km týdně jako Dan, nic víc…
Po loňském třetím místě vystoupila letos na nejvyšší stupeň zkušená Radka Zbíralová (3:22:53). V této sezóně se u jejího jména objevil nový domicil: Radka přestoupila z TJ Zentiva Praha do MK Kladno. „Jela jsem do Budějovic bez jakýchkoliv ambicí. Trénuji sice od začátku prosince, ale koncem roku přišly potíže pohybového aparátu, a tak jsem kolem Vánoc místo běhání jezdila na koloběžce. S dosaženým časem jsem velice spokojená a myslím si, že ve mně ještě něco zbylo z náročné přípravy na loňské Kladno.“
Radka zvolila jako obvykle pomalejší začátek a nechala prvních několik okruhů vpředu „řádit“ vítězku letošní Unhoště Olgu Pokornou a brněnskou veteránku Vilmu Podmelovou. Po půlhodině však už bezpečně vedla a předbíhala všechny soupeřky kolo za kolem. Z dalších žen je zapotřebí vyzvednout výkon Slovenky Evy Seidlové (ročník 1948!), druhé v celkové klasifikaci.
První dva ročníky „garážového“ maratonu zajišťovalo několik nadšenců v čele s Jaroslavem „Koloběžkou“ Novákem. Jarda cítil, že další organizace tak náročné sportovní akce přerůstá jeho síly a možnosti a nabídl pořadatelství dalším zájemcům. Letos poprvé tedy zajišťoval vše potřebné SK X-stream a nutno říci, že prakticky bezchybně – od hladké prezentace přes zajištění regulérnosti trati až k závěrečnému vyhlášení vítězů, které opět proběhlo nikoliv v podzemí, ale v důstojném prostředí obchodního centra.
Komentáře (Celkem 35)
Bujanov
mahony 25.01.2010 17:53:26
>> EvženGe, 25. 1. 2010 10:10:57
Zdravím Evžena a Sáru. Loni jste mě přelétly a letos já Vás, tak za rok jsi na řadě zas ty se Sárou. Sára je pěkné zpestření a přiblížení běhů divákům. 3 dubna pořádám KOLÁČOVÉ BĚHY V Bujanově a Sára dostane speciální startovní číslo – 0.( doufám, že mě někdo nebude tvrdit, že nula není číslo). Když ulítla maratón, tak jistě zvládne i 15 km. Bujanovské koláčové běhy jsou místní kulturní akcí, kde se lidi baví, ale i závodí a Sára by mohla být favoritem v kategorii ptactva a příjemným zpestřením.
Čelákovice
Láďa S. 25.01.2010 17:53:26
>> PetrK, 25. 1. 2010 17:10:28
Protože jsem s tím mudrováním o Sáře začal já, tak znovu
opakuju – nic proti Sáře / recesi, ale výsledky jsou výsledky, žádné
fiktivní osoby by tam být neměly.
Ivo, tvůj příklad z Francie asi není úplně totéž. Jestliže nějaký
popíjející maratonec poběží za sebe a ještě za masku „clocharda“,
těžko bude chtít nechat oběma identitám změřit čas nebo nezařadí svou
masku do paralelní kategorie „masky“ se samostatnými časy a cenami, nebo
ano? Howgh!
Filip 25.01.2010 18:12:11
>> Pavel Frček, 25. 1. 2010 15:32:41
Prosím o vysvětlení: je nějak dáno, že se musí čas při maratonu měřit měřicím zařízením s přesností na desetinu či setinu vteřiny? Pak bych chápal, že se mají pořadatelem uvedené časy zaokrouhlit nahoru. Může-li ale měřit rozhodčí čas maratonu zařízením, které odlišuje pouze celé vteřiny, pak bych rozuměl i tomu, všechny ty tisíciny „máznout“jak píše Ivo… Jak to tedy je… Pavle, Miro? Dík za vysvětlení!
Pavel Frček 26.01.2010 10:51:19
>> Filip, 25. 1. 2010 18:12:11
Už jsem to tu napsal v předchozím příspěvku a hodinu po mně
i eN.
Tedy: při všech bězích, které se částečně nebo zcela konají mimo
dráhu, se konečný čas zaokrouhluje na celé vteřiny nahoru (pravidlo 165,
odst.23c ). Nezáleží tedy na tom, zda to měřící zařízení dokáže na
desetiny či tisíciny vteřiny. Pokud tak rozhodčí v cíli neučiní či
hlavní rozhodčí nenapraví, je to vždy projev jisté neznalosti a snižuje
to celkový dojem, ať už si kdokoliv myslí cokoliv. Některé firmy (např.
Championchip) už mají program nastavený tak, že prvotní záznam je
v desetinách či setinách, ale tisknou ho už takto zaokrouhlený.
administrator 03.04.2010 13:33:10
Rok od roku roste kvalita českobudějovického „podzemního“ Mercury
Indoor maratonu. Zatímco před dvěma lety stačil vodňanskému veteránovi
Františku Tíkovi k vítězství čas 2:51:47, loňský výkon Daniela Orálka
měl již hodnotu 2:38:23 a letos z tohoto času stejný závodník ukrojil
dalších šest minut. PŘIDÁNY
FOTOGRAFIE ZE ZÁVODU
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.