TEST: Do přírody vybíhejte s kvalitním ledvinovým pásem
Nové číslo tištěného Běhej.com přinese srovnávací test ledvinek s lahví. Prověřili jsme sedm dostupných výrobků a jednoznačně se ukázalo, že ač jsou všechny kvalitní, každý má své klady a zápory. Hodně záleží na těle běžce, protože největším rizikem špatného nákupu je nestabilita pásu při běhu. I přes tento subjektivní prvek test některé modely posunul výše před ostatní. VÝSLEDKY TESTU V ONLINE TRAFICE ZA 9,90 KČ
Běžecká sezóna je v plném proudu a s jejím postupem rostou venkovní teploty i tréninkové vzdálenosti vytrvalců. Obojí byste měli zohlednit ve vašem pitném režimu. Jak si vzít pití s sebou? Láhev v ruce je mnoha běžcům nepříjemná a zárověn může jednostranným zatížením způsobovat svalové dysbalance a chronické potíže. Pokud se pro toto řešení rozhodnete, vyberte si alespoň láhev, která je pro běh uzpůsobená.
Pokud nechcete vybíhat s batohem, variantou jsou běžecké ledvinky a pásy, které umožňují pohodlnější běh s jednou či více lahvemi. Důležité kritérium při výběru hraje i jejich hmotnost při naplnění nádob a snadnost a rychlost manipulace s nimi. Pásy navíc nabízejí úložný prostor pro klíče, mobil, peníze, energetickou tyčinku a další nezbytnosti pro delší výběh.
V testu jsme se zaměřili kromě způsobu upevnění na zádech i na objem lahví a kapes, jednoduchost manipulace s lahví (či lahviček v provedení s vícero menšími lahvemi) při běhu, velikost prostoru pro doplňky a jiné vychytávky. Pochopitelně důležitým kritériem je i cena výrobku. Své preference při nákupu nám můžete sdělit prostřednictvím ankety pod článkem. Těšíme se i na vaše komentáře a zkušenosti!
Výsledky přinese nové Běhej.com již 8. června. Jeho elektronická podoba bude k nákupu v online trafikách o týden dříve.
Anketa
Co je pro vás nejdůležitější při výběru ledvinky?
Komentáře (Celkem 39)
Kostěj 30.05.2012 12:12:01
>> marek27, 30. 05. 2012 09:17:39 No pár už jo, jednu levinku od deuttera pořád ještě vlastním, ale nechal jsem si ji jen na běžky a ani tam ji vlastně moc nevozím. Řadu dalších jsem zkoušel buď v krámě a nebo přímo při běhu, vypůjčených od mých kámošů. Byly to noname i slovutný značky jako salomon, inov8 a golite, překvapivě asi nejlíp se mi běželo s pásem od husky (ale asi ho už ani nevyrábí). Tady se jasně ukazuje, že když někdo umí šít boty, nemusí ještě umět i to ostatní. Ale moje filozofie je prostě jiná, volnost rovnost bratrství a hlavně co nejmíň krámů. Technika zabíjí dobrodružství.
Praha 4
Zdeněk68 30.05.2012 12:25:10
Většina běžců nemá boky, na kterých by ledvinka držela. Mě to donutilo k tomu, že mám ledvinku přehozenou přes jedno rameno a celé to nosím jako šerpu. Časem jsem si na to zvykl. V ledvince mám lahev s 0,5 litry vody, na zádech moc neposkakuje, běhám s ní nejčastěji 25–40km. Jak píše Kostěj, nechce se mi tahat nic velkého, ale bohužel tam kde běhám já moc občerstvení není a té přírodní vodě kolem Prahy, taky moc nevěřím.
mskolak 30.05.2012 13:05:14
>> Kostěj, 30. 05. 2012 12:12:01
„Technika zabíjí dobrodružství.“
Jj, "Robert Scott ":http://cs.wikipedia.org/…Falcon_Scott by mohl vyprávět…
Omlouvám se, nedalo mi to, na tuhle větu se prostě jinak odpovědět nedalo (mám hloupý smysl pro humor).
Ale teď vážně, myšlenka tahat s sebou na běh co nejméně krámů se mi taktéž líbí a většinou vybíhám jen s tím, co mám na sobě (ovšem na Krupičku neběhám, moje postava by oko případného okolojdoucího určitě nepotěšila).
Nicméně na běhy delší jak 15–20km už prostě nezvládám běhat bez doplňování tekutin (v dobrém závidím těm, kteří ano).
Takže používám 0,5l láhev na kratší běhy (cca v rozmezí 15–30km, dle počasí). V případě delších běhů (30km a více), kde se prostě neobejdu bez zbytečností typu jídlo, pití, mobil… tak si beru batoh.
Praha 4
Dav 30.05.2012 21:13:21
>> Zdeněk68, 30. 05. 2012 12:25:10
…taky na tom nejsem s bokama moc slavně:-)
Náhodou jsem objevil, že permanentně na zádech povylézající ledvinu velmi dobře vyváží malé opaskové pouzdro na foťák umístěné na břiše. Už párkrát se mi tahle kombinace osvědčila, ještě to otestuji na Silvě, pak dám vědít:-)
chuck 04.06.2012 11:34:17
>> Kostěj, 25. 05. 2012 17:33:50 Promiň, že reaguji až teď, ale není čas. Takže o tom, že při běhu pracují i ruce snad není pochyb. Čím aktivnější je pohyb, tím lepší. Že mají být ohnuty v lokti ve správném úhlu a že se mají kývat (nás to učil trenér tak, že sevřená pěst se má pohybovat mezi bokem a bradou) také je asi také jasné. Pokud něco neseš v ruce, nutně po krátké době dochází k poklesu rukou a běžec si pak většinou rukama komíhá více méně v úrovni boků. A jak jsem na to přišel? Jednou se si to vyzkoušel na vlastním těle a po krátkém úseku jsem speciální „běžeckou“ láhev do ruky zahodil. Dále u nás v lese při běhu potkávám lidi, kteří si nosí láhev v ruce a je to přesně tak jak popisuji výše. Vyloženě si lahví v ruce kazí styl. Je to náctiletý kluk. A ještě jeden nedávný příklad: Při půlmaratonu v Nasavrkách jsem si po obrátce všiml jednoho proti mě běžícího závodníka který si nesl v ruce láhe s vodou. Doslova si ji nesl, neboť rukou ve které měl láhev ani nepohnul, jen ji měl stále strnule va stejném místě vůči tělu. Upozorňuji, že nikomu nic nevnucuji, ani nevyčítám, můj názor promení pouze z mnohaletého běhání. Hodně zdravých kilometrů. Miloš Smrčka
Dasasa 30.06.2012 08:19:21
Ahoj, podle počasí nad 25 km beru s sebou camelbag, nevadí vůbec. Jen je potřeba brát ho až na triko, na holém těle je to spolu se solí z potu jak smirkový papír a ve sprše to pak pěkně štípe.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.