Mutai útočil v Berlíně na světový rekord, ale neuspěl

Luboš Brabec | 30.09.2012 | přečteno: 2762×

Ještě na 40. kilometru Berlínského maratonu ztrácel keňský vytrvalec Geoffrey Mutai na světový rekord pouhých sedm vteřin, ale v závěru závodu už tempo neudržel. Přesto je jeho vítězný čas 2:04:15 letošním nejlepším výkonem a čtvrtým nejrychlejším oficiálním časem historie.

Mutai je zapsán v historických tabulkách jako nejrychlejší maratonec, ale loňský výkon z Bostonu 2:03:02 nemohl být uznán za světový rekord, neboť trať není kvůli rozdílu nadmořské výšky mezi startem a cílem i vzdálenosti těchto dvou bodů certifikována. Proto se toužil v Berlíně dostat i do čela oficiálních tabulek.

Úvodní tempo tomu příliš nenasvědčovalo. Mutai a spol. dali první pětku přesně za 15 minut, na desítce už za loňskými mezičasy Patricka Makaua zasotávali o 36 vteřin a ještě na půlmaratonu jejich ztráta činila 32 vteřin.

Potom keňští běžci vystupňovali tempo a když po 30. kilometru odstoupili vodiči, zůstalo vše na Geoffrey Mutaiovi a jeho tréninkovém parťákovi Dennisi Kimettovi, který je světovým rekordmanem na 25 km.

Jejich nejrychlejší kilometr byl za 2:43 a každým mezičasem stahovali Makaův virtuální náskok. Na 35. kilometru ztráceli třináct vteřin, na 40. km už jen sedm. Následující kilometr ovšem rozhodl o tom, že rekord nepadne – zaběhli ho za 3:06.

Ve finiši vyhrál Mutai o vteřinu před Kimettem. I když si diváci mohli myslet své o tom, jak moc se v závěru Kimetto snažil urvat triumf. Kdyby totiž vyhrál, ohrozil by šanci kamaráda Mutaie získat 500 tisíc dolarů za vítězství v sérii World Marathon Major.

Vítěz se zařadil na čtvrté místo oficiálních historických tabulek, Kimetto se s časem 2:04:16 stal nejrychlejším debutantem všech dob (na certifikované trati). Oba běželi závod na tzv. negative split, tedy druhou polovinu rychleji (Mutai 1:02:12 a 1:02:03). Otázkou je, nakolik byla tato strategie záměrná. V cíli si totiž Keňani stěžovali, že časomíra doprovodného vozidla měla v první polovině závodu výpadky, a proto byli špatně informováni o časech a tempu.

Nicméně i tak si Mutai po Bostonu a New Yorku připsal v rozmezí půldruhého roku vítězství na třetím z pěti nejprestižnějších maratonů světa.

TOP 5 historie:

1. Patrick Makau 2:03:38 (Berlín 2011)
  2. Wilson Kipsang 2:03:41 (Frankfurt 2011)
  3. Haile Gebrselassie 2:03:59 (Berlín 2008)
  4. Geoffrey Mutai 2:04:15 (Berlín 2012)
  5. Dennis Kimetto 2:04:16 (Berlín 2012)

V přehledu jsou jen časy z tratí certifikovaných IAAF pro světový rekord.

Za zmínku stojí i výkon třetího v pořadí, Geoffreye Kipsanga, jenž se časem 2:06:12 stal druhým nejrychlejším teenagerem historie. Lepší byl pouze loni v Amsterdamu jeho keňský krajan Erick Ndiema (2:06:07).

Němečtí fanoušci měli radost ze čtrnáctého místa a času 2:13:10 pro Jana Fitschena, což je bývalý mistr Evropy na 10 000 m. Při svém třetím maratonu dokázal konečně prolomit hranici 2:15, ačkoli si musel v průběhu závodu odskočit na toaletu.

Závod žen vyhrála Aberu Kebedeová z Etiopie v osmém čase této sezony 2:20:30. Pod hranici 2:30 se dostalo šest závodnic.

Do cíle dorazilo také 62 Čechů a 53 Slováků, což je téměř o polovinu více než loni (43 + 36). Jejich výsledky už najdete v našich tabulkách.