Pavlišta jel pro přítelkyni. A odvezl si vítězství v pražské RunTour

Luboš Brabec | 14.10.2012 | přečteno: 5412×

Bonusový závod série Run Tour na pražské Ladronce ovládl Vít Pavlišta, jenž doběhl do cíle desetikilometrové trati v čase 31:12 a s náskokem 51 vteřin před slovenským konkurentem Jurajem Vítkem. V ženské kategorii si od počátku udržovala vedení Radka Churaňová a suverénně zvítězila za 37:18. Akce se zúčastnilo 727 běžců.

Finále prvního ročníku série RunTour proběhlo na Ladronce, ale pražský závod, který byl do programu přidán až v průběhu sezony, se do celkového pořadí nezapočítával. Přesto dokázal přilákat přes sedm stovek účastníků na tratích 5 i 10 km. Ty se tentokrát běžely odděleně, což by mělo být pravidlem i pro rok 2013.

Silněji obsazenou desítku, která se běžela na dvou pětikilometrových „osmičkách“, vyhrál liberecký závodník Vít Pavlišta. V čele se osamostatnil okolo 4. kilometru a vedení před Jurajem Vitkem, Lukášem Olejníčkem a Ondřejem Fejfarem už si pohlídal.

Paradoxně do Prahy přijel jen shodou okolností, původně finále RunTour v jeho plánech nefigurovalo. „Jel jsem vyzvednout přítelkyni a když už jsem byl v Praze, řekl jsem si, že si zkusím zaběhnout RunTour,“ vysvětloval v cíli Pavlišta. „Vítězství i čas mě příjemně překvapily. Od června, července mi to totiž moc neběhá. A teď už tolik netrénuji, možná i to se projevilo. Jsem víc odpočatý. S pořádným tréninkem na novou sezonu začnu v listopadu.“

Pátý skončil triatlonista Tomáš Svoboda (33:30) a své dvojče, olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida, porazil skoro o osm minut.

Ani vítězka ženské kategorie, zkušená Radka Churaňová, na akci na Ladronce cíleně nevylaďovala. „V sobotu jsem běžela kros v Říčanech. Ale řekla jsem si, že když se RunTour běží i v Praze, bylo by škoda ji vynechat,“ uvedla.

O jejím vítězství nebylo pochyb. Od počátku jasně vedla a v cíli měla náskok půldruhé minuty, ale jak přiznala, druhé kolo pro ni bylo hodně těžké. „Ještě v první části závodu jsem běžela s klukem, který měl podobný krok a tempo jako já. Jenže druhé kolo už jsem byla sama. Nikdo přede mnou, nikdo za mnou. Tak jsem si už hlavně hlídala umístění. V zatáčce jsem si vždycky zkontrolovala náskok před druhou závodnicí a naštěstí se nezmenšoval.“

I Churaňová pomalu končí závodní sezonu 2012. „Asi se ještě objevím na pár kratších závodech, hlavně krosech. Ale bude to spíš v rámci tréninku,“ dodala spokojená vítězka.

Na pětikilometrové trati proběhli první cílem Daniel Noah (15:52) a Lenka Šibravová (19:07).

První závod se běžel při zamračené obloze, v druhé části desítky svítilo nad Ladronkou slunce. Běžci mohli být spokojeni s hezkou tratí, prakticky ideálním počasím i atmosférou. Tedy pokud pouštěli druhým uchem ven řeči moderátorů a nezískali pocit, že hlavními hvězdami závodu jsou tzv. celebrity z jakéhosi seriálu.