Léto je tady a s ním i v Čechách stále oblíbenější grilování. Nejeden běžec se však zalekne velkého přísunu ne vždy libového masa, které k takzvanému „barbecue“ (BBQ) patří. Časopis Runner‘s World radí, co a jak konzumovat, aby neutrpěla vaše běžecká forma. Vybíráme několik tipů z článku v originále nazvaném BBQ Battleground …
Výživa
Vápník 2. - Koloběh v těle řídí hormony
Tak ještě jednou vápník. Dnes se dozvíte o tom, co jíst, abyste dokázali tělo zásobit co nejvíce přirozenou cestou. Náš článek navazuje na základní informace o chování vápníku v těle z minulého týdne, který najdete zde.
Vápník 1. - Proč má rád kyselé prostředí?
Všichni známe historky o únavových zlomeninách, osteoporóze a odvápnění kostí. Může za to vápník? A proč? Je možné, že bychom ho měli nedostatek? Nejprve si přečtěte základní zákonitosti o chování vápníku v těle. Ve druhém díle příští týden nabídneme praktické rady, jak na křeče a další běžecké potíže.
Řekni mi, co jíš, a já ti povím, jak zaběhneš
Běh se nevyhrává u stolu a u talíře. I když… Pro podání maximálního výkonu ve vytrvalostních sportech je totiž vedle trénovanosti důležitý i nutriční stav, jenž rozhoduje o celkové kvalitě výkonu.
Proč běžci jedí těstoviny a rýži. Udržte stálou hladinu energie
Špagety a miska rýže, to je přece základ, to se ví. Jednou ze základních složek běžecké stravy jsou sacharidy, známé rovněž jako glycidy, uhlohydráty, uhlovodany a karbohydráty. Tvoří hlavní zdroj energie pro většinu buněk v lidském těle.
POKROČILÍ: Předmaratonská superkompenzační dieta
Nikdo nám nemůže vzít to, co jsme před maratonem natrénovali. Existují však věci, které mohou náš výkon ovlivnit – ať už pozitivně nebo negativně. Jednou z nich je složení stravy v období před závodem. Část závodníků tradičně zařazuje takzvanou superkompenzační dietu.
Doplňky maratonské stravy
Maraton představuje i pro trénovaný organismus velkou zátěž. Už v přípravě proto doporučujeme vyzkoušet speciální doplňky stravy, které pomohou zvýšit výkon, oddálit či zmírnit únavu a po tréninku či závodě urychlit regeneraci.
Shazujte kila bez hladovění
Každé jaro rozšiřují řady běžců ti, kteří si chtějí „spravit“ postavu. Jak dosáhnout, aby se shozená kila rychle nevrátila a hubnutí neprovázely zbytečné útrapy? Běh nebo jiný pohyb dvakrát až čtyřikrát do týdne je výborným základem pro snížení zásob tuku v těle. Jestli začnete „ztrácet“ nebo ne, rozhoduje celková energetická bilance. Je tedy nezbytné si pom …
Shazujte kila bez hladovění
Každé jaro rozšiřují řady běžců ti, kteří si chtějí „spravit“ postavu. Jak dosáhnout, aby se shozená kila rychle nevrátila a hubnutí neprovázely zbytečné útrapy? Běh nebo jiný pohyb dvakrát až čtyřikrát do týdne je výborným základem pro snížení zásob tuku v těle. Jestli začnete „ztrácet“ nebo ne, rozhoduje celková energetická bilance. Je tedy nezbytné si pom …
Vyvarujte se ochlazujících jídel
Podzim a zima bývají obdobím, kdy je tělo náchylnější k nemocem. Je to dáno jednak vnějšími vlivy, aktivní sportovci však mají navíc imunitu oslabenu dlouhodobým fyzickým zatížením. Abychom zmírnili dopady zimy na organismus, můžeme mu pomoci zahřívacími potravinami, zejména tepelně upravenými.
Zkroťte žaludek i při náročném běhu
Dobíháte na poslední občerstvovací stanici, abyste si doplnili energii pro závěrečný finiš. Ale ouha, žaludek je „na vodě“ a odmítá pojmout to, co by pomohlo nohám i hlavě. Vidina zlomení osobního rekordu po měsících dlouhého a těžkého tréninku se v mžiku rozplývá. Co jste udělali špatně, že musíte zaplatit takto krutou daň? …
Potravinové doplňky pro vytrvalostní běžce
Tělo sportovce má vyšší nároky na dodávku živin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Při nedostatečné výživě, nevhodném jídelníčku a na živiny stále chudších potravinách mohou být doplňky stravy vítaným pomocníkem. Jaké jsou základní skupiny doplňků pro vytrvalostní běžce?
ZAČÁTEČNÍCI: Pít je nutnost. Nejen v horku
S létem přichází tradiční riziko pro běžce – dehydratace. Dodržovat pitný režim bychom samozřejmě měli po celý rok. Ale co se v březnu dá považovat za lehký prohřešek, se nyní mění na nezodpovědný hazard. Udeří-li horka, stává se pro nás pití nutností i na vzdálenostech, které bychom jinak uběhli na jeden zátah bez napití. …
Může boj s nadváhou skončit úspěchem?
Taky to znáte? Stoupnete si na váhu a padne na vás deprese. Zase o kilo víc. Vytáhnete ze šatníku kalhoty, které jste pár týdnů nenosili, a nedopnete je v pase. Přitom se přece nepřejídáte, na tučná jídla jste zanevřeli už dávno, možná se dokonce i víceméně pravidelně hýbáte. A nic, nic, nic…
Běh a vegetariánství: Jde to i bez masa?
Vegetariánství a sport – jdou tyto dva pojmy dohromady? Celé generace našich prarodičů a rodičů považovaly přece jen maso za hlavní složku jídelníčku a kritériem prosperující společnosti byla spotřeba masa na hlavu. A co běžci? Mají k vegetariánství blíž nebo dál? Ohrožuje vegetariánství jejich výkon, či naopak prospívá jejich tělu?
…Co jíst, sportujete-li v zimě
Zima a mráz s sebou přinášejí otázky, jak upravit stravu – složení, množství i četnost jídel. Pouhou zimou tělo nespálí více kalorií než v létě, ale abychom se vyhnuli zdravotním potížím, je nutné kromě pravidelného sportování a odpočinku také volit jiné potraviny a nápoje než v teplých měsících.
Upravte svůj jídelníček do nevlídného podzimu
V létě je pohoda jíst saláty a zeleninu. Co ale podnikat na podzim? Psa by ven nevyhnal a chutě máte tak maximálně na svařák a čokoládu, případně na něco pořádně sytého, ať je to klidně guláš s deseti knedlíky. Jak nejlépe změnou jídelníčku odolat nevlídnosti přelomu podzimu a zimy?
KNIŽNÍ TIP: Výživa pro běžce
Dobré literatury pro běžce není nikdy dost a na českém trhu je jí zoufalý nedostatek. Dvojnásob to platí o knihách radících běžcům s výživou. Vydavatelství Grada nedávno přišla s překladem knihy Výživa pro běžce americké autorky Nancy Clarkové …
Strava starších sportovců
Jste-li aktivní sportovec ve vyšším věku, možná se ptáte, zda se vaše nutriční potřeby neliší od potřeb mladších sportovců. Výzkum zatím neprokázal, že by měla být strava starších sportujících osob jiná. Důležité však je využívat všech možností ke zlepšení výkonnosti, které by starším sportovcům poskytly výhodu oproti jejich mladším soupeřům. <a href="htt …
PITNÝ REŽIM: Nápoje
Co byste měli vědět, než si půjdete koupit a začnete pít sportovní nápoje, si přečtete v dnešním posledním článku o Pitném režimu. Jaká že jsou pravidla pitného režimu, jaké jsou iontové nápoje a na co bychom se měli zaměřit ?
…