Snížená imunita, přetrénování?
Liberec
Jonas 21.09.2014 12:18:06
Ahoj, prosím o radu.
Je mi 57 let. Kdysi v mládí jsem sportoval a teď před 3 roky jsem začal s triatlonem. První rok jsem si vyzkoušel pár krátkých závodů, kvůli nimž jsem se musel začít učit hlavně běhat, protože to jsem nikdy před tím nedělal. Vloni už jsem pojal trénink mnohem vážněji a bez problémů zvládl i dva poloviční Ironmany (k tomu i nějaký půlmaraton a úspěšný pokus o první plný maraton). Do letošního roku jsem už šel vybaven i literaturou a s cílem dosáhnout ještě lepších výkonů díky systematičtějšímu tréninku. Nebyly to žádné super velké tréninkové objemy, ale za měsíc to v průměru vydalo tak na 100 km běhu, 700 km na kole a cca 30 km ve vodě.
Bohužel někdy na jaře se objevily první zdravotní problémy. Nejprve byly spjaté s bolestmi různých svalových úponů (především ramenních při plavání) a v tříslech (při běhu a později i na kole). Vždycky jsem se snažil zredukovat trénink příslušné disciplíny, ale za čas se to opět vracelo. Od července mi navíc začaly problémy s častou rýmou, škrábáním v krku, lehce zvýšená teplota, apod. Za pár dní většinou odezněly, ale stačilo se jít lehce proběhnout, zaplavat si či vyjet na kole, a hned se znovu objevily. Je zajímavé, že jsem i přesto byl schopen zvládnout pár těžších závodů, při kterých jsem se cítil překvapivě dobře. Pak se ale znovu objevily známé potíže. Že mám nějak oslabenou imunitu jsem si uvědomil i při nedávné pracovní cestě do Asie, kdy každá cesta klimatizovaným prostředkem nebo i třeba krátký pobyt v klimatizované místnosti okamžitě přivodil knedlík v krku a plný nos.
Navštívil jsem praktickou lékařku a popsal své problémy i jejich pravděpodobnou příčinu. Ta to diagnostikovala jako možnou alergii, což se ale nepotvrdilo, protože předepsané léky nepomohly. Osobně za svými problémy vidím efekt přetrénování, i když jsem si to dlouho nechtěl připouštět, protože jsem si myslel, že mé tréninkové objemy jsou přiměřené a jejich nárůst byl skutečně pozvolný. Bohužel nemám možnost poradit se sportovním lékařem, protože žádného neznám. Závodní sezóna už prakticky skončila, takže není problém na chvíli přestat s aktivitami. Jenže přestávky jsem už v létě také zkoušel a moc mi nepomohly. Navíc, bez alespoň krátkého proběhnutí, vyjížďky nebo lehkého zaplavání už si život nedovedu představit.
Máte nějakou radu nebo podobné zkušenosti?
pam65 21.09.2014 15:19:15
>> Jonas, 21. 09. 2014 12:18:06
Ono se to tu probíralo ve velkém. Dej ve fóru vyhledávat „imunit“ a objeví se to. Něco systemitického třeba zde http://www.behej.com/…e-za-zdravim
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 21.09.2014 17:38:58
Ja som riesil dosť podobnu vec…v uvedenom vlakne…a v skratke pomohlo znizit intenzitu aj frekvenciu behov…vela zeleniny namiesto sacharidov a nejaké tie doplnky na imunitu
Liberec
Jonas 21.09.2014 19:32:16
>> pam65
Díky moc za odkaz. Bylo mi divné, že jsem toto nedávno založené vlákno neobjevil sám, ale pak jsem si všiml, že není v rubrice Zdraví ale Tréning, kde jsem nehledal.
>> ttomino1980
Tvé potíže byly opravdu hodně podobné a je skvělé, že sis dal tu práci a všechny své zkušenosti shrnul do jediného přehledu.
Z příspěvků dalších podobně postižených lidí jsem poznal, že je nás víc, kdo se přes sportování (bohužel) dostali do zdravotních problémů. U mě to je navíc o to paradoxní, že nedělám jediný sport, ale střídám hned tři vzájemně se doplňující disciplíny. Nikdy v životě jsem také své tělo tolik neotužoval, jako právě v posledních třech letech, kdy jsem chodil plavat ven už od konce dubna. Ale holt jsem asi letos na jaře chytil nějaký bacil(?), se kterým se můj organizmus dodnes nevypořádal. Chystám se na ORL, tak uvidíme, co zjistí tam. Zároveň si ale říkám, že v mém případě to může být ještě něco jiného, protože se mi pořád pravidelně vrací i ty bolesti úponů.
Ještě k těm radám, vycházejícím z Maffetona: V mém případě bych asi musel značně modifikovat doporučené pásmo HR. Mám totiž hodně nízko posazené tepy, TFMAX mi v laboratoři naměřili 160. S tepákem běžně neběhám, beru si ho jen na závody, a během půlmaratonů se můj průměr pohybuje kolem 140 až 145. Při mých výbězích (kdy mívám tempo těsně pod 6 min/km) tedy musí být o mnoho nižší.
Co mě ale určitě zaujalo a co vyzkouším, je ten dlouhý pozvolný rozběh (možná i třeba formou chůze) a podobně i doběh. I když můj typický tréninkový běh trvá jen tak mezi 30 až 45 minutami a z mnoha důvodů chodím běhat ráno ještě před snídaní.
Co se týká stravy, tak jsem si doteď myslel, že jím dost zdravě. Snídám většinou vločky s jogurtem a tvarohem. Slabou kávu si dávám jen k snídani. Obědy mívám v naší jídelně a většinou jde o lehká jídla. Večeřím zásadně před 18. hodinou a také spíš lehce. Je fakt, že ve dnech, kdy najíždím cyklistické kilometry nebo plavu své obvyklé 2–3 km, tak musím mít něco sladkého (musli tyčinky, sojové tyčinky), protože jinak bych neměl z čeho brát energii. Začal jsem také jíst víc masa, protože jsem zaregistroval, že s klesající váhou mi začaly ubývat i svaly, což pro plavání ani cyklistiku není moc dobré.
Jsem otevřený dalším radám i zkušenostem, i když je mi jasné, že každý jsme jiný.
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 21.09.2014 21:40:18
Moja ORL mi tiez najprv predpisala lieky na alergiu…ze asi mam alerg na chlad ked ma po nom boli hrdlo:)..ale aby som jej nekrivdil tak mi poradila ustne probiotika biogaia.. Tie mi v zaciatkoch pomohli na hrdlo
Tebe by vysiel podla vzorca hr 113–123…co sa zda malo…na druhej strane ak mas oficialne nameranych 160 max…tak zona 70–77 mi pride ako optimalna na trening takej vseobecnej vytrvalosti
Trening v nizsej intenzite by mal menej zatazit telo…tj aj upony slachy by sa mali zotavovat po treningu lepsie?
Ohladombtych sacharidov…tu je tomu venovane jedno vlakno…ja osobne som to az tak nehrotil…obmedzil az vylucil som sacharidove prilohy a nahradil zeleninou…cielom je naucit telo cerpat energiu z tukov…cim viac tym lepsie
Inac klobuk dole zacat robit triatlon v vyssom veku!!!…aj to plavanie vonku od aprila sa mi paci…to bez neoprenu ci s ?
rudo 21.09.2014 23:23:28
snaha o doplnanie energie sladkostami je vzdy cesta do pekel
zelenina zelenina zelenina
sojova tycinka – certuv vynalez a muze to byt taky provokace alergii
treba si rici na rovinu ze vsechna soja je GMO i kdyz se nekde snazi o skutocnou proces crosspolinace uz znicil vsechno
soja uz neni jidlem pro lidi
je to snad vhodne jenom pro tchyne pracovniku Monsanta
Liberec
Jonas 22.09.2014 12:25:54
>> ttomino1980, 21. 09. 2014 21:40:18
V dubnu začínám s neoprenem, který mi umožní rychle tělo navyknout na chladnější prostředí (oproti kryteému bazénu). Po dvou, třech týdnech už jsem pak byl schopný plavat i bez neoprenu. Ještě vloni jsem pak vydržel plavat venku až do října. Bohužel, letos jsem to kvůli oslabené imunitě zabalil už na konci srpna.
jm1 22.09.2014 12:42:04
>> Jonas, 22. 09. 2014 12:25:54
S plavanim Ti neporadim, u behu me prekvapuji zdravotni problemy objevivsi se po 2 letech pri relativne nizkem nabehu (25km = do 2a1/2 hodin behu tydne?), a stran trisel na kole jeden dotaz: jsi si jist, ze mas spravnou velikost ramu (+ pozici sedla, riditek atd)?
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 22.09.2014 15:02:07
>> Jonas, 22. 09. 2014 12:25:54
diky za info …moc triatlonistov nepoznam ale plavanie sa my paci len ma odraza ten natresk na plavarni … do buducnosti je jedna s veci ktoru chcem skusit je plavat/otuzovat sa vonku …tak diky za info
Liberec
Jonas 22.09.2014 15:55:10
>> jm1, 22. 09. 2014 12:42:04
Ten průměrný týdenní náběh 25 km (tedy cca 2,5 hodiny) skutečně odpovídá. Pro běžce je to asi málo, ale já si s tím musím vystačit, protože během týdne musím ještě zvládnout cca 5–6 hodin cyklistiky a 2–3 hodiny plavání. U mě je to kompromis mezi tím, co jsem ještě schopen (časově i fyzicky zvládnout) a co mi připadalo jako nezbytný základ, abych šel do závodů připraven (samozřejmě jen jako hobík). Není to úplně málo, ale není to zase tolik, aby bylo tělo přetíženo. Tedy alespoň tak mi to vloni vycházelo, kdy bylo všechno OK a kdy se mi zdálo, že když to ještě trochu lépe naplánuju (podle chytrých knih), tak mám šanci i na zlepšení. Jenže na jaře se holt něco zlomilo a zatím nevím přesně co. (Přesto přese všechno jsem letos dosáhl výsledků podobných jako loni, jen jsem se trápil v trénincích a neustále jsem bojoval a bohužel stále bojuju s těmi nepříjemnými příznaky.)
Co se týká kola, tak tam asi chyba nebude, nastavené je správně. Ty bolesti v tříslech vznikly nejdřív při běhu a na kole se začaly projevovat až později.
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 22.09.2014 19:33:16
>> Jonas, 22. 09. 2014 15:55:10
podla toho co pises trenujes min tyzdenne 9h .Neviem v akej intenzite vsetky 3 discipliny ale ak vo vsetkych sa snazis ist stale vo vyssej intenzite tak to asi viedlo k pretrenovaniu. Ak vzdy mas aspon jednu discipl v tyzdni ako regge tak treba hladat problem inde aj inde…napr v strave alebo oddychu…napr kolko toho naspis?
Liberec
Jonas 23.09.2014 07:37:28
>> ttomino1980, 22. 09. 2014 19:33:16
Ta intenzita se těžko vzájemně porovnává, už také proto, že si během tréninku neměřím tep (při plavání to ani moc nejde). Ale řekl bych, že většinu tréninků jsem šel asi s takovým pocitovým nasazením, které by odpovídalo řekněme tempu 5:30 min/km u běhu. Regeneraci jsem řešil buď jedním volným dnem za týden, nebo často plaváním s následnou vířivkou. Je ale fakt, že regenerace mi (asi hlavně kvůli věku) trvá dost dlouho. Tam cítím jedno z nejslabších míst své kondice, ale to už asi nezměním.
bjerndi 23.09.2014 09:16:37
>> Jonas, 21. 09. 2014 12:18:06
no nevím jak moc podobné zkušenosti mám, ale přispěju. Imunitu mi totálně rozsekali asi před 5 roky atd na borelku. Před tím jsem v podstatě nebejval nemocnej a od té doby sem byl nemocnej tak 2–3 ročně. Postupně se to upravovalo, loni myslím jen jednou a letos snad pokud si dobře pamatuju už jen takový ty nemoci který v pohodě přechodíš a můžeš u toho sportovat. Ten krk mě trápil taky, nemá cenu asi hledat atlantidu, lepší je přidat kvalitnější potraviny, více " čistých " vitamínů. Jinak ty objemy jsou super, s tím musíš na závodech perlit v kategorii ( podobný objemy mi stačí na solidní výsledky ) no a ještě k plavání, pokud máš zmíněné problémy, začal bych asi hledat příčinu ve špatní technice
Liberec
Jonas 23.09.2014 10:41:57
>> bjerndi, 23. 09. 2014 09:16:37
Díky za další podněty. Možná spojitost s boreliozou mě už taky napadla. Klíšťata se mi naštěstí hodně vyhýbají, ale před nějakými 4 roky jsem jedno přisáté objevil. Pro jistotu jsem se nechal vyšetřit a následně jsem podstoupil ATB kůru. Zda to pomohlo úplně nebo jen částečně, to se člověk bohužel nikdy nedoví. Ale až do letoška jsem žádné specifické příznaky neregistroval.
Co se týká plavání. Slovy klasika: „Plavu dobře, plavu rád.“-:) Díky minulosti a díky dost tvrdému tréninku v posledních 3 letech jsem schopen dokončit plaveckou část halfironmana mezi prvními 10 % závodníky. (Většina z těch pomalejších 90 % mě pak ovšem předjede na kole.) Ani to však nemusí znamenat, že nedělám nějakou hloupou chybu v technice.
bjerndi 23.09.2014 10:51:17
Podle mě to z klíštěte nebude, to bys cítil asi i jiný příznaky
Co znamená tvrdej trénink ? Jen abych měl představu i když to teda do vlákna moc nepatří :) No mě baví hlavně to, že většinu závodů si užiju u běhu, kdy se hodně posouvám. Ale pokud chce jít člověk až na top, tak nemůže z vody vylejzat s velkejma ztrátama :) Přes zimu to vypadá na trénink 3 krát týdne s trenérem, tak snad bude na jaře hej. Ale stejně to beru hlavně jako doplněk ke běhání.
Liberec
Jonas 24.09.2014 14:03:39
>> bjerndi, 23. 09. 2014 10:51:17
Tvrdej trénink u mě znamenal 3–5× za týden hodinový pobyt v bazénu, vždy tak 2–2,5 km, většinou ve vyšších intenzitách. To jsem praktikoval od podzimu až do letošního únoru, kdy jsem začal mít problémy s rameny. Pak jsem musel na čas úplně vysadit a po návratu už to byly max. 3 (méně intenzivní) tréninky za týden.
České Budějovice
PaKo 24.09.2014 16:05:43
Ahoj, přispěju svojí troškou do mlýna. Já začal běhat před 2 roky, nejdřív jen jako nouzovku přes zimu místo kola a na jaře už jsem na to kolo tak nějak zapomněl. Postupně jsem zvyšoval objemy a bylo to fajn. Někdy od loňského léta jsem ale začal pozorovat takovou divnou věc, že jsem měl zpravidla den rozdělený na dvě části. Třeba ráno jsem byl unavený a malátný. Po obědě se to spravilo a bylo mi skvěle. A druhý den to bylo třeba naopak. K tomu občas nějaká klasická virózka, ale celkově to nebylo nic vážného, tak jsem to zas tak moc neřešil.
V prosinci jsem chytnul přes Vánoce angínu a po měsíci druhou. A tak jsem přistoupil k akci, která mi vrtala hlavou už delší dobu. Najel jsem na nízkosacharidovou stravu – viz vlákno ve zdejším fóru.
Upřímně říkám, že nevím, jestli můj aktuální stav je toho přímým důsledkem. Faktem ale je, že (a) žádná další angína už nebyla, ačkoliv manželka ji měla během dalších 3 měsíců ještě dvakrát, (b) odpadly ty stavy únavy a malátnosti, v podstatě funguju celý den na stejné energetické hladině a © od února žádná viróza, kašel, rýma, nic. A to běhám víc než před rokem.
Sám bych rád věděl, jestli je to důsledek změny stravování nebo ne, ale nemám, jak to spolehlivě ověřit. Jen jsem chtěl naznačit, že problém může být i ve složení stravy, které v běžném životě nevadí, ale při zátěži už to může být problémový faktor.
Doufám, že ať je to, co je to, že na to brzy přijdeš a budeš mít ze sportu zase radost. Držím palce! Zdar, PaKo
Liberec
Jonas 24.09.2014 20:10:52
>> PaKo, 24. 09. 2014 16:05:43
Díky za zprostředkování vlastních zkušeností. Je dobré číst, že se tvůj stav zlepšil a že to mohlo být i díky NSS. Oceňuju že to podáváš takto střízlivě, protože některé příspěvky ve zmíněném vláknu mi připadají skoro až jako vymývání mozku jedinou zaručeně správnou ideologií.
Mimochodem jsem si dost podrobně přečetl i stránky http://lc-triathlete.com/ na nichž autor (zastánce NSS) přiznává, že od určitého objemu a intenzity (triatlonového) tréninku už musel sáhnout ke klasickým rychlým zdrojům energie.
Přesto jsem si řekl, že určitý experiment na sobě můžu udělat. Rozhodl jsem se, že na určitou dobu vypustím sladkosti a možná později zkusím alespoň zredukovat i mé jinak oblíbené přílohy, jako jsou brambory, chleba, rýži. A uvidím. Odpírat si ovoce mi už připadá hodně přitažené za vlasy. Upřímně řečeno, jeden z důvodů proč té totální NSS propagandě nemůžu úplně věřit je to, že přesně ví, co je zdravé a co naopak nezdravé. Navíc kolem původu a kvality těch zaručeně zdravých potravin – zvlášť v našich českých končinách, kam se většinu roku většina „zdravých“ potravin musí dovážet – je a bude vždy hodně otazníků (např. papriky a rajčata v zimě, mořské ryby, atd.)
Můžeš mi pro zajímavost prozradit, kde jsou tvé hranice při aplikaci NSS? Dík.
České Budějovice
PaKo 25.09.2014 07:37:54
No, já vyhodil z jídelníčku následující věci (čas od času ale zhřeším )
- pečivo – tak 1× za 2 až 4 týdny si dám krajíček domácího kváskového žitného chleba, protože ho doma peču pro rodinu, jinak nic
- těstoviny – žádné
- rýže a brambory – řekněme 1× za 2 týdny si dám malou porci k něčemu
- pizza – za půl roku jsem měl jednu
- klasické sladkosti – žádné, pouze občas (v průměru 1× za měsíc) si dám zmrzlinu
- ovoce – pouze bobule (borůvky, ostružiny, rybíz, aronie), ostatní normálně nejím, jen když byla jahodová sezóna, tak jsem měl asi 3× kilo a půl jahod k obědu, stejně tak teď se švestkami, ale přihodil jsem si k tomu alespoň 40% šlehačku a semínka
Místo toho tuny zeleniny (snažím se vybírat původ ČR, tzn. v zimě spíš mrkev, zelí, kapusta atd., v létě mám hodně vlastní výpěstky), tučné sýry a mléčné výrobky (mascarpone, řecký jogurt, creme fraiche, 40% smetana), semínka, ořechy, olivový a kokosový olej, máslo, vajíčka, vývary, 85% a víc čokolády … Maso mi moc nechutná, takže ho moc nejím, ale spíš z důvodu chuťových (ne)preferencí.
Nevím, jestli jsem v ketoze, myslím, že asi jo, ale zas není, jak to empiricky ověřit. Nicméně je důležité říct, že pro mě byl hlavní motiv zdraví a změna způsobu hospodaření s energií, abych tak řekl, nikoliv zlepšení výkonnosti. To se mi zatím, myslím, daří, takže jsem spokojenej a momentálně hodlám zatvrzele pokračovat . Takže asi tak.
davidof 25.09.2014 08:08:32
>> PaKo, 25. 09. 2014 07:37:54
Potvrzuju tvoje zkušenosti s imunitou, od té doby co jsem přešel na NSS jsem byl snad jednou lehce nachlazený, a to manželka tahá furt ze školy od dětí něco domů. K tomu je podle mě nejdůležitější vyhodit tu pšenici, která dle dostupných informací způsobuje ve střevě největší paseku. Jinak ostatní přírodní sacharidy ani není potřeba vysazovat. Ale už bych neměnil, protože ta nezávislost na jídle je úžasná. Jinak k tomu vymývání mozků – to si myslím že máme už od dětství všichni, bohužel dokud si člověk něco nevyzkouší sám, tak pořád musí někomu věřit. Pak už záleží na tom jak si tu záplavu protichůdných informací v hlavě vytřídí a spojí s tím co vidí kolem sebe.
České Budějovice
PaKo 25.09.2014 08:36:12
>> davidof, 25. 09. 2014 08:08:32
Pro mě bude hlavní test imunity zima. Ale máme doma taky dvě děti, 5 a 8 let, takže o bacily u nás není nouze
Mato 25.09.2014 08:41:50
>> Jonas, 21. 09. 2014 12:18:06
Imunita, no kazdeho reaguje inak, takze specificku radu nedostanes, ktora by sa dala aplikovat celoplosne. Co sa aplikovat celoplosne da, su uz zname fakty – 1. spanok – cim viac trenujes, tym viac ho potrebujes. Pri navyseni objemu a intenzity potrebujem na kazdych 10% proti dlhodobému priemeru 1h spanku navyse – samozrejme pridanu pred polnocou, nie dospavanim rano. 2. strava – tu je to veeeelmi individualne a ziadne vseobecne poucky sa nedaju aplikovat, okrem – cim viac trenujes, tym viac kalorii potrebujes. Z unavy sa vsak „vyjest“ neda, tam pomoze iba oddych. 3. pozor na hmotnost, ci skor skladbu telesnej hmotnosti – ja som na sebe odpozoroval za tie roky, ze ked mi klesne % tuku pod urcitu hranicu (u mna pod 5%- normalne sa pohybujem okolo 6–7%), tak som velmi nachylny k virozam a oparom. Pri strate 2–3kg od beznej hmotnosti som velmi nachylny naozaj cokolvek chytit. Radsej teda ozeliem o nieco lepsi cas na pretekoch (pri nastupujúcej forme mi vzdy klesa hmostnost sama od seba) a cielene sa radsej trosku vykrmim, aj ked mi uz nechuti, aby som sa mohol vôbec na start postavit. Obycajne aj tak koncievam sezonu po najlepsom preteku s hnusnou nadchou a najnizsou hmotnostou v roku (vazim sa tak raz za dva roky, ale to, ze vsetko na mne visi a pada zo mna je vidno hned).
Imunita je velmi citlivy indikator nevyrovnanosti – na jednej strane tréningu a na druhej strane potreby tela regenerovat. Takze asi vies, co musis spravit, aby si dosiahol rovnovahu, aj ked sa to zle pocuva- viac oddychovat, lepsie spat a lepsie jest.
Praha 4
Dav 25.09.2014 09:58:37
>> PaKo, 25. 09. 2014 07:37:54
Tohle zní velmi rozumně, mám podobný přístup . S občasným nárazovým prochladnutím nemám problém, ale jak moc nechodím mezi lidi, lepí se na mě každá infekce.., stačí vlézt do MHD a velmi pravděpodobně si něco přinesu
Motor České Budějovice
Jachym 25.09.2014 11:20:17
Já se sníženou imunitou bojuji celý letošní rok, a proto jsem vynechal skoro všechny plánované závody. A ty, které jsem absolovoval, také nebyly ze 100% zdravotního stavu. A v neděli jsem přihlášený na Běchovice… Dnes jsem se poprvé v životě nechal očkovat na chřipku, tak jsem zvědavý, jestli mi toto částečně pomůže. Také mám doma děti základní školou povinné, hodinu denně trávím v MHD…
Liberec
Jonas 25.09.2014 11:43:15
>> Jachym, 25. 09. 2014 11:20:17
Jak je vidět, letos ta „snížená imunita“, nebo co to vlastně je, trápí více lidí. Subjektivně se mi zdá, že mnohem více než v jiných letech. A nejde jenom o sportovce. V mém okolí je hned několik dalších lidí, kteří mají letos podobné problémy, aniž by sportovali. To byl také důvod, proč jsem rozjel toto téma, abych zjistil, zda se letos neodehrává něco výjimečného – třeba nějaká zatím neznámá nemoc, epidemie, apod. Přiznám se, že jsem se dokonce neoficiálně ptal i lidí z naší krajské hygienické stanice, zda o něčem takovém neví. Prý ne. Zaslechl jsem ale názor, že může jít o určitý dopad letošní abnormálně teplé zimy. Nevím, nejsem odborník.
Ondřej S. (aka
poohDA)
25.09.2014 11:50:27
>> Jachym, 25. 09. 2014 11:20:17 …hodinu denně trávím v MHD…
To by mělo mít podle mne spíše pozitivní efekt, přirozené očkování.
rudo 25.09.2014 11:56:53
>> Jonas, 25. 09. 2014 11:43:15
mohol by som ku tomu napisat vela veci ale je to mimo chapanie sucasnej vedy a sucasneho poznania
ide o velke zmeny v energetickych systemoch zeme a vsetkych zivocichoc aj rastlin a velke zmeny v ludskom tele tato prechodna faza znamena symptomy kde telo moze prehcdzat horuckami vyvrhuje zo seba vserkymi moznymi sposobmi a potvormi a telo sa citi slabe bez energie kedze energia sa spotrebivava na vela dolezitych veci
ja som davno radil ludom ktori sa pytali aby tento rok nemali zoadne sportove ciele ani ziadne treninkove narocne sustemy a zavodne plany
rudo 25.09.2014 12:00:54
este zdoraznim co Mato pisal inymi slovami:
o vsetkom rozhoduje spanok (pokial nevieme vyssie formy regeneracie ako cielene meditacie hypnoticke stavy a podobne)
a unava sa neda dojest
strava moze skodit alebo neskodit
a strava ktora neskodi, sama o sebe ani nevylieci ani nezregeneruje
ale nezatazi telo a tak mu umozni aby sa vyliecilo a zregenerovalo
cize strava je dolezita ale v inom uhle chapania ako sa bezne mysly
narocne treninkove systemy sustredenia a podobne boli vzdy postavene na tom kolko hodin sa da spat v noci a kolko hodin sa da spat pocas dna medzi jednotlivymi fazami treninku a dalej ake dalsie formy su k dispozicii
masaze vodne procedury a podobne
a na tom zaklade sa az naplanoval treninkovy system
ked sa to tak nerobilo aleno precenilo, tak to vzdy dopadlo zle
Motor České Budějovice
Jachym 25.09.2014 12:22:45
>> Jonas, 25. 09. 2014 11:43:15
Moje subjektivní pocity z pozorování jsou podobné, i když nám to hygienici zatím přímo nepotvrzují. …Škoda, že Rudo tady neprosadil zveřejnění článku, že letos se máme vzdát veškerých náročných plánů…:-) Takto může být každý „po bitvě generál“. Pobavila mě věta „mohol by som ku tomu napisat vela veci ale je to mimo chapanie sucasnej vedy a sucasneho poznania“, z čehož mě vyplývá, že všichni ti univerzitní odborníci jsou pavědci, přičemž správný patent na rozum má pouze jeden chalan z Melbourne… Tím netvrdím, že sám nejsem někdy k výsledkům „posledních výzkumů renomovaných a prestižních amerických univerzit a ústavů“ skeptický…
Nelahozeves
filipoinzagi 25.09.2014 12:48:11
Musím si bohužel taky postěžovat, 2 roky jsem neměl ani rýmu a poslední týden silná rýma a trochu teploty. Snad to nebude trvat déle. Radši teď neběhám abych se toho rychle zbavil. Co se týká stravy, ničím se zatím neomezuji ale chtěl omezit ty cukry. Neumím si to odpustit. Jinak ale musím potvrdit, že od té doby co běhám, se můj zdravotní stav (co se týká nemocí) o dost zlepšil. To mám doma taky 2 děti, které jsou neustále nemocné a manželka na tom není o moc lépe. Dříve jsem byl celou zimu nastydlý a v létě to nebylo o moc lepší. Chápu to správně, že jízda v MHD zlepšuje imunitu ? (více virů, lepší imunita). Já se kvůli tomu MHD dost vyhýbám, když tak každý kašle a smrká. Jsem rád, že do práce jezdím autem a nemusím to podstupovat. Zase si to ale vynahrazuji v openspace, kde je někdo pořád taky nemocný. Jinak mě za 3 týdny čeká celková prohlídka (včetně rozboru krve, kontrola orgánů, sportovní doporučení, atd). Pořádná preventivní prohlídka, už nejsem nejmladší. Poslední dobou i při zvýšené tréninkové zátěži se mé výkony nezlepšovaly ba naopak. SOMETHING IS WRONG. Nicméně všem přeji pevné zdraví a radost z života
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.