Moc přítomného okamžiku: Co mají jóga a běh společného [článek]
tprochazka 26.03.2015 07:19:47
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je tolik jogínů, kteří chodí
pravidelně běhat? Možná k tomu mají stejný důvod jako běžci
navštěvující lekce jógy. Tyto dvě aktivity si nejsou na první pohled
příliš podobné, ale stačí nakouknout trochu pod povrch a vše se
vyjasní.
Odkaz
na článek
Mariánské Lázně/Praha
Vojtamalej 26.03.2015 10:03:00
Musím se přiznat, že záhy po tom co jsem začal pravidelně běhat jsem začal pociťovat potřebu co nejdokonalejšího protáhnutí těla a docílení co největší flexibility. Vyprovokovala mě k tomu svalová horečka nohou po prvním větším výběhu. Začal jsem proto do tréninků zařazovat strečingová cvičení. Postupem času mi běh začal být málo a začal jsem běžecký trénink spojovat i se silovým (s vlastní váhou) a tudíž jsem si vypracoval i komplexní strečingovou sérii, kterou jsem sestavil vybráním těch nejlepších cviků z rozcviček všech předchozích sportů, které jsem závodně provozoval (plavání, americký fotbal, …). Hlavně na plavání se hodně dbá na flexibilitu a tam jsem pochytil nejvíce užitečných cviků. Mimo jiné mi první trenér doporučil některé cviky z jogy pro narovnání zad (myslím že se to jmenovala sarva hyta asány). dnes je tedy 15 – 20 minutovou nedílnou součástí závěru mého běžeckého+silového treninku protažení těla od doslova od hlavy až k patě s kladeným důrazem na zklidnění organismu správným dýcháním. Musím potvrdit blahodárný vliv jak na fyzickou tak duševní rovnováhu. Pocítím to vždy, když spěchám a nestihnu se kompletně a důkladně protáhnout. Pak mám špatný pocit, výčitky který trochu zastiňuje odmakaný zbytek treninku. Všem proto vřele doporučuji s myšlenkou i cviky jogy alespoň koketovat
ghibulo 26.03.2015 14:44:15
Naprostý souhlas s článkem… jen to „uzavírání do myšlenkové bubliny“ bych označil spíš za „vystupování z myšlenkové bubliny“ … prostě soustředění se jen na prosté bytí…
jm1 26.03.2015 15:34:21
Autor: „Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je tolik jogínů, kteří chodí pravidelně běhat? “
Ne.
BTW, kolik je behajicich joginu? Jeden, deset, … tisic, … milion, … ?
Sokolov
Amater 17.04.2015 08:37:51
Článek plně vystihuje i moje pocity z běhu. Člověk je při běhu sám se svým tělem a duší, rovná si své myšlenky a po doběhnutí se cítí duševně vyrovnanější. Jógu jsem kdysi také pravidelně cvičil, ale nevydržel jsem u toho dostatečně dlouho, abych se dostával do stavu, který zažívám u běhu. S uspokojením pozoruji, že v poslední době u nás v okolí běhá čím dál víc hobíků..........jen tak dál
Praha 4
rudo 17.04.2015 09:40:06
beh je joga pre tych co si chcu dodrbat kolena inym sposobom
pam65 17.04.2015 18:14:17
Přijde mi, že redakce nám nadělila zase další intelektuální homeopatikum. Nicméně nedávno vyšla kniha Běžící Buddha (divný překlad titulu z originálu, kterým jsem se prolouskal – autor možná někde tlačí na pilu a není superbežec. Nicméně je vzdělaný ve svém oboru a jeho shambaly jsou poměrně rozšířené, což je známka zdařilé inkulturace). Inspirující je článek http://www.huffingtonpost.com/…6843868.html , který dává šanci nízkotepařům, tedy pokročilým běžcům.
Mě začínají celoroční běhy lesem táhnout k druidsví
kamila.336 11.06.2015 15:29:37
mne joga v behani hodne pomohla, mela jsem ze zacatku kdyz jsem zacala behat hrozny krece a byla jsem po behu hrozne unavena, koupila jsem si horcik a zacala chodit na jogu. po joze mam vice energie achut si jit zabehat jeste vzroste, samozrejme protahnuti i po behu je taky dulezity :)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.