S pevnými břišními svaly k efektivnějšímu běhu
Funkční břišní svaly jsou základem pro správné držení těla, které při běhu hraje klíčovou roli. Správně fungující břišní svaly se projeví v běžecké technice, stylu a efektivitě běhu. Navíc jsou oporou pro záda a pokud jsou v dobré kondici, bolest zad vás trápit nebude.
Vybrali jsme pro vás jako ukázku jeden ze cviků. Více jich najdete v červnovém čísle časopisu Běhej, které vychází již za několik dní, 11. června.
U všech cvičení na posílení břišních svalů je třeba se soustředit na to, aby došlo k co nejefektivnějšímu zapojení břišních svalů. Pokud máte pocit, že je břišní stěna v rovině a co nejblíže směrem k páteři, pak bude cvičení účinnější.
Před cvičením si položte ruce na břicho a s výdechem se snažte břišní stěnu jemně stáhnout směrem k páteři. Snažte se udržet břicho v této pozici, ale nezadržujte dech, ani nedržte břišní stěnu v této pozici křečovitě. Dýchejte pravidelně a začněte se cvičením. Provádějte je tahem bez dynamického nebo švihového pohybu.
Zkracovačky v sedu jednonož V této pozici pomalu přitahujte koleno směrem k čelu a stejně tak i čelo směrem ke kolenu. Soustřeďte na zapojení břišních svalů do pohybu. Vnímejte, že k pohybu dochází pouze díky zkrácení břišních svalů.
Anketa
Jak často posilujete břišní svaly?
Komentáře (Celkem 2)
vbrychci 28.05.2010 01:39:46
Funkční břišní svaly jsou základem pro správné držení těla, které
při běhu hraje klíčovou roli. Správně fungující břišní svaly se
projeví v běžecké technice, stylu a efektivitě běhu. Navíc jsou oporou
pro záda, a pokud jsou v dobré kondici, bolest zad vás trápit nebude.
Odkaz
na článek
Jita 28.05.2010 17:45:02
Zdravím, nevím, jestli jsem pochopila cvičení správně, v prvním případě aktivuje ohybač kyčle, teprve potom břicho. Připomínám, že ohybače mají svůj začátek již na 12. hrudním obratli a přetížené vedou bedra do nefyziologické lordózy, a břicho dál spíš povoluje. Bedra pak bolí. Utlumení ohybačů kyčlí je při posilování břicha problematické. Zkracovačky (sklapovačky) v jejich klasickém provedení jsou doufám již minulostí právě z výše uvedeného důvodu. Jitka St.
Beru 28.05.2010 22:11:04
>> Jita, 28. 05. 2010 17:45:02
Zdravím Jitko. Problematika nadměrného zapojení ohybačů kyčle a konkrétně Vámi popisovaného bedrokyčelního svalu, je u řady cviků na posílení břišních svalů velice aktuální.
V popisu tohoto cviku je proto důležitá poslední věta: „Vnímejte, že k pohybu dochází pouze díky zkrácení břišních svalů.“, tedy, že k přiblížení čela a kolene dochází jen díky podsazení pánve (pohyb kolene směrem k čelu) a ohnutí páteře (pohyb čela směrem ke kolenu). Pro lepší kontrolu pohybu pomáhá jeho relativně pomalé provedení a malý rozsah. Pokud bychom i přes to stále cítili nadměrné zatížení ohybačů kyčle, pak v této variantě je možnost plosku zvednuté nohy lehce opřít o stehno druhé dolní končetiny.
Máte pravdu, že celkem často při, jak jste nazvala, „klasickém“ provedení" některých cvičení dochází k přetěžování bedrokyčelního svalu, který už tak má tendenci k nežádoucímu zkracování. Řada cvičení na břišní svaly si tedy zaslouží postupný nácvik správného zapojení břišních svalů a optimálního utlumení ohybačů kyčle. Stejně tak si nejspíš tento cvik zasloužil podrobnější popis. Proto ještě jednou díky za komentář.
S pozdravem
a přáním hezkého víkendu
Veronika Brychcínová
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.