Nebojte se sporttesteru, váš trénink obohatí
Chcete vylepšit své běhání za využití sporttesteru? Nabídka hodinek k běhu a dalším sportovním aktivitám je široká a jednotlivé modely bývají často doslova nabušené funkcemi. Co všechno tyhle chytré chronometry umí? Přinášíme vám stručný přehled.
Při sportu se hodinky využívají v první řadě jako stopky. Jejich další vylepšení může přinést hrudní pás s měřičem tepové frekvence. Díky němu si pohlídáte aktuální zatížení srdce, nebo se třeba udržujete v požadovaném pásmu tepů. Pokud si opatříte model hodinek s GPS, získáte nejen základní časoprostorové koordinace, ale otevírají se vám v tréninku i v závodě další možnosti.
Základní funkce zobrazení:
• čas tréninku
• tempo
• proběhnutá vzdálenost
• tempo na okruhu
• délka okruhu
• čas okruhu
• nejlepší a průměrné tempo
• nadmořská výška
• počet spotřebovaných kalorií
Zvláštní funkce
Tzv. AutoLap (u značky Garmin) umožní automatické přepnutí přístroje na nový okruh po uběhnutí nadefinované vzdálenosti pro okruh. Se stálou kontrolou proběhlé vzdálenosti tak můžete trénovat kdekoliv.
S funkcí Virtual partner (fiktivní soupeř, také Garmin) zadáte cíl tréninku založený na čase, vzdálenosti nebo tempu. Přístroj na displeji zobrazuje grafického tréninkového partnera, který „běží“ podle zadaných kritérií do cíle tréninku. Běžec tak může kdykoliv porovnat, zda je oproti tréninkovému partnerovi napřed nebo pozadu.
Tréninkový deník
S hodinkami s GPS můžete záznam uběhnuté trasy uchovávat v paměti historie, nahrát ji do počítače a posléze analyzovat. Velkou výhodou hodinek je také bezdrátová komunikace s počítačem. Prostě zapnete hodinky a jednotlivé aktivity se samy stáhnou a uploadují na web, kde je lze prohlížet, upravovat, analyzovat nebo sdílet.
„Hodinky si beru sebou i do posilovny nebo třeba na tenis. Změří mi čas a vše se mi samo zapíše do mých aktivit v mém profilu. Já potom jen dopíšu poznámky. Výrazně to ulehčuje práci s tréninkovým deníkem,“ pochvaluje si funkci vytrvalostní běžec Marek Kožnar.
Nejen běh, ale multisport
Hodinky bývají vodotěsné a mají-li lepší baterii (jedno nabití třeba až 20 hodin), funkce multisport z nich dělá perfektní měřicí přístroj i na triatlon. Zde se aktivity střídají v daném pořadí – plavání, přechod na kolo, kolo, přechod na běh a běh – a stačí jeden stisk tlačítka a hodinky vše správně interpretují.
Funkci lze také využít jen na jeden sport. Pouze při plavání nefunguje úplně přesně GPS, jelikož se hodinky dostávají pod hladinu. To však lze vyřešit dodatečným softwarem.
Doplňky
K hodinkám existuje celá řada doplňků. Lze si třeba dokoupit nožní senzor tzv. footpod, který funguje jako krokoměr. Pro kolo je zase určen snímač rychlosti a kadence šlapání, samozřejmostí je také možnost pořízení držáku na řidítka.
Hodinky můžete rovněž propojit s vaším mobilním telefonem, který vybavíte GPS aplikací, nabízí se například Endomondo. Ta umí měřit vzdálenost, čas a další hodnoty a používá k tomu kvalitní Google mapy. Endomondo také dokáže komunikovat s hodinkami, stáhnout různé sportovní aktivity a přiřadit je k vašemu profilu.
To nejlepší
Podle trenéra a kondičního běžce Jana Kervitcera je obrovskou výhodou možnost následného záznamu dat do počítače. „Můžu je zaznamenávat buď do svého souboru na internetu nebo jen na můj počítač s možností velmi podrobného rozboru,“ vysvětluje Kervitcer a dodává: „Sporttester velmi oceňuji zejména v trenérské praxi. Většina mých svěřenců již přístroj vlastní, a pokud mám od nich adresu posledního záznamu, mohu na internetu zpětně sledovat celý jejich trénink.“
O záznam zajímavých treninků se můžete podělit s kýmkoliv, stačí adresu zveřejnit třeba na facebooku nebo na jiné internetové platformě.
Jan Krvitcer nedá na chytré hodinky dopustit: „Bez použití sporttesteru si nyní již trénink ani nedovedu představit a můžu potvrdit, že každý, kdo si jej pořídí, dostane novou chuť do běhání spolu s objevováním všech jeho funkcí.“
Nenechte se tedy odradit zdánlivou složitostí přístrojů. Jsou tu pro vás a váš trénink udělají zajímavějším. A konečně se sporttesterem nebudete na trati nikdy sami, bude vás nutit k lepším výkonům a zároveň hlídat před přepětím sil.
Článek vznikl za přispění Marka Kožnara a Jana Kervitcera.
Komentáře (Celkem 15)
daniela82 27.10.2011 00:01:44
Chcete vylepšit své běhání za využití sporttesteru? Nabídka hodinek
k běhu a dalším sportovním aktivitám je široká a jednotlivé modely
bývají často doslova nabušené funkcemi. Co všechno tyhle chytré
chronometry umí? Přinášíme vám stručný přehled.
Odkaz
na článek
Rokytnice
Allan 27.10.2011 11:31:16
U hlasování chybí: žádnou značku. To je můj případ. Sporttester nepoužívám a ani nebudu. Nepostrádám jej. Mám za to, že rekreační běžec, bez ambicí státi se vítězem, se bez něj obejde. Na listopadové Běhej se ovšem těším, a rád si přečtu, jak je nutné tento přístroj vlastnit.
Praha
EvženGe 27.10.2011 11:42:27
>> Allan, 27. 10. 2011 11:31:16
Hele, to bude tím,jak jseš mladej. (O 15 dní mladší než já). Sporttestery mám dva a měly v určité době svůj účel. Občas se mi srdce „splašilo“ a pomocí testru a pečlivého vyhodnocování jsem zjistil proč. Navíc mi pomohl stanovit tempa, kterými jsem schopen běžet třeba krátký závod nebo naopak maraton. Nyní už vše „umím“ i bez něj a tak ho vytáhnu tak jednou za kvartál.
Praha 5
lp76 27.10.2011 12:36:11
používám mobil a uvažuju spíš o dokoupení hrudního pásu, kterej si s telefonem a sw v něm rozumí http://www.polar-eshop.cz/…nk-bluetooth
nevýhoda je, že za běhu pořádně nevidím na displej, ale to mě doteď netrápilo
nějaký argumenty proč jo nebo proč ne ?
Milovice
Bořík 27.10.2011 15:55:26
Koukám že nejsem jediným příznivcem „netechnologického běhu“. Když má člověk sebou jen hodinky, tak více poslouchá svoje tělo, přírodu a tak.
Komsomolec 27.10.2011 17:47:01
>> Allan, 27. 10. 2011 11:31:16
Něco na tom bude. Sportester není spásou, i když dokáže třebas ukázat na nějaké srdeční obtíže. Kdybych byl dříve narozený a běhal bez něj, využil bych pořád ještě lidského obrazu českého zdravotnictví a nechal si před sezónou a po ní udělat srdeční testy, resp. testy výkonnosti: dá se to pořád ještě uskutečnit v rámci běžného vyšetření placeného ze zdravotní daně. Pak bych se oddával bez-sportesterovému běhu docela radostně a bez obav. Ostatně to tak dělám čím dál víc. Pravdou je, že moc reklamy je úděsná a „kdo nemá“, jako by nebyl
branigan 27.10.2011 18:22:17
Mel jsem objednaneho Garmina FR60 s mekkym pasem (blue soft bundle). Po 14 dnech nebyl obchod schopen sdelit termin dodani, takze jsem objednavku stornoval. Zatim se tedy musim obejit bez sporttesteru, ale v budoucnu jej chci urcite poridit. Vzhledem k tomu, ze FR60 prodavaji uz od r. 2009 ocekavam jeho nastupce v nekolika nejblizsich mesicich.
Zlín
Ondrej1 27.10.2011 19:05:15
>> branigan, 27. 10. 2011 18:22:17
Už je tady. Teda zatím v Americe více na obvyklém místě
Vojtěch 27.10.2011 19:27:21
Já používám garmina 305 a nedám na něho dopustit. Pokud se jde někdo proběhnout jen tak a běží jak se mu chce je pravda, že je sporttester nesmysl. Ale pokud někdo chce kontrolovat svou výkonnost a běhá podle nějakého plánu s určitým cílem je sporttester k nezaplacení. Pamatuji si jak před 10 lety jsem v blízkém lese drtil kilometry. Na pěšinách jsem měl po 500m značky a pořád na hodinkách kontroloval dle času tempo a počítal vzdálenost. Šílené. Sporttester s gps je prostě příjemný pomocník.
Praha
jsyrovat 28.10.2011 10:45:20
Takový technický dotaz. Mám problém se snímačem TF u Garmina 310XT, prakticky od začátku (cca 2 roky) snímač občas snímá nesmysly – třeba 250 při klusu z kopce, někdy stačí pásem trošku pohnout a hned to je na 120, někdy to nepomůže. Typicky to nejvíc blbne v zimě, někdy ale zase vůbec. Máte někdo podobné potíže, případně ví někdo jak to řešit? Ten pás je stejný jako ten na obr. tady: 310XT . Uvažoval jsem o koupi jiného snímače, třeba tady u FR70 je pás jiný, třeba funguje i líp?
Martin81 30.10.2011 14:52:25
To mě sporttester baví. Ne, že bych si v něm programoval tréninky a pak se od něj nechal terorizovat, že mám zrychlít, zpomalit a tak. Nicméně mám rád, když přijdu po běhu domů, přenesu data do počítače a můžu prohlížet různé statistiky. Celkem mě to motivuje k běhu, udržovat si běžecký deník manuálně bych asi nezvládl.
No a při závodě je samozřejmě příjemné, že člověk ví jakým běží tempem a nemusí se bát, že třeba „přepálí“ začátek. Každopádně to je problém nás začínajících, zkušení to holt poznají citem.
10Vladimir 02.11.2011 14:03:44
>> jsyrovat, 28. 10. 2011 10:45:20
ahoj měl jsem stejné problémy jako ty občas fakt pás blbnul ale jak jsem ho začal prát častěji a občas ho namažu gelem co se používá pod přístroje v nemocnici problém zatím zmizel tak zkus a až pak kup jiný,jinak 310 je super přístroj hlavně pro hračičky:-D
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.