<i>Podivuhodný svět maratonských rekordů. Šanci máte i vy!</i>
Říkat si světový rekordman v maratonu? Nemusí to být až tak velký problém, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jen si musíte umět vybrat tu správnou „poddisciplínu“: maraton ve svatebních šatech, maraton v převleku za Drákulu, nebo třeba v klaunském kostýmu. A objednat se u komisařů Guinnessovy knihy rekordů.
O maratonu a běhání obecně se říká, že je to nejdemokratičtější sport na světě. Jen málokomu se poštěstí zapinkat si s Rogerem Federerem nebo se na greenu potkat s Tigerem Woodsem, ale postavit se na start stejného závodu s Haile Gebrselassiem či Paulou Radcliffovou nemusí být zase takový problém. Stačilo si třeba letos v dubnu zajet do Vídně nebo před pár roky běžet Mattoni GP.
Dalším znakem demokratičnosti maratonu je skutečnost, že světovým rekordmanem se může stát skoro každý. Pravda, není teď řeč o rekordech uznávaných atletickou federací IAAF, ale jen o těch, které eviduje Guinnessova kniha rekordů.
Vezměte si třeba letošní Londýnský maraton, ten jarní. Zatímco vítězi mužské kategorie Wilsonu Kipsangovi unikl světový rekord o 65 vteřin a nejlepší ženě Mary Keitanyové chyběly dokonce více než tři minuty, odjíždělo z britské metropole 29 běžců, kteří vytvořili nové guinnessovské zápisy.
Například David Mark Stone uspěl v kategorii „nejrychlejší maraton v obleku literární postavy“ a stálo ho to slušné úsilí. Čas 2:42:17 neběhá každý ani v trenkách a tílku, natož převlečen za Drákulu. To samé platí pro jeho kolegu, jenž zaběhl historicky nejlepší čas muže oblečeného do uniformy zdravotní sestry (2:51).
Jiné výkony – 3:41 ve svatebních šatech, 3:10 v golfovém obleku či 3:47 v převleku za mrkev – to měly k hranicím lidských možností přece jen znatelně dále. U maratonu v plynové masce za 3:28 si obtížnost netroufám ani odhadovat.
Ještě se sluší dodat, že většina z uvedených maratonců nejsou exhibicionisté bez účelu, ale vybírají před závodem i v jeho průběhu peníze na charitu.
Na světové rekordy je úrodný také podzim. Na kanadském Victoria Marathonu zaběhl jeden chlapík trať v obleku a kravatě za úctyhodných 2:35:53. Ale tušil, do čeho jde – jeho osobák je skoro o sedm minut lepší. Následně ho v Torontu téměř totožným časem napodobil jiný běžec v obleku Supermana, i jeho 2:34 je novým světovým rekordem. A před týdnem pak v Baltimoru další odvážlivec přepsal tabulky výkonem 2:46 v „žabkách“.
Ale nebojte, sezona ještě nekončí. Na maraton v New Yorku vyrazí několik jogglerů, tedy maratonců, kteří při běhu žonglují. I jejich disciplína má pevná pravidla. Musí mít minimálně tři míčky, musí žonglovat při každém kroku a pokud jim míček spadne, musí se vrátit na místo, kde se tak stalo. Ovšem světový rekord i v tomto případě visí hodně vysoko, na hranici 2:50.
Jak vidno, každý může být rekordmanem. Ideální je vybrat a nechat si schválit buď novou kategorii, nebo takovou, kde dosavadní nejlepší certifikovaný výkon není příliš kvalitní. Pro české zájemce je asi nejlepší cestou zvolit nějaká místní specifika. Co třeba maraton v chodském kroji? Nebo převleku za Křemílka?
Tak vzhůru za rekordy!
Komentáře (Celkem 2)
Luboš Brabec 22.10.2012 15:47:51
Říkat si světový rekordman v maratonu? Nemusí to být až tak velký
problém, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jen si musíte umět vybrat tu
správnou „poddisciplínu“: maraton ve svatebních šatech, maraton
v převleku za Drákulu nebo třeba v klaunském kostýmu. A objednat se
u komisařů Guinnessovy knihy rekordů.
Odkaz
na článek
sikytator 23.10.2012 13:48:17
Ja v Budapesti potkal horolezce v plne vybave. Pohorky, komplet oblecenej, na hlave kuklu, helmu, bryle, na zadech batoh, lana, kolem pasu karabiny, skoby atd. a v ruce cepin. Dost by me zajimalo, kolik kilo tahl navic Ale klobouk dolu …
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.