Nebaví vás trénink? Běžte za pokladem
Někdy člověka přestane bavit běhat pořád stejné trasy, trénovat rovinky či fartleky, honit čas a soupeře na závodech. V tu chvíli se o slovo může přihlásit geocaching. Tato celosvětová hra spočívá ve vyhledávání pokladů (keší) v přírodě či ve městě za pomoci souřadnic uložených buďto do přístroje se satelitní navigací, nebo – stále častěji – do chytrého telefonu.
Každá keš (schránka, většinou umělohmotná krabice na svačinu) obsahuje logbook, tedy sešit, do kterého se zapíšete na důkaz nálezu. Ty větší schránky skrývají i nějaké drobnosti na výměnu. Účastníci hry se nazývají kačeři a všem ostatním, před kterými je záhodno kešky skrýt a zamezit tak zničení, se přezdívá mudlové.
Před vyběhnutím si tedy doma otevřete počítač se stránkami www.geocaching.com a naplánujete trasu dle výskytu zatím neulovených kešek. Stačí si je stáhnout do telefonu a je možno vyrazit.
Výhod hovořících pro tento alternativní běžecký trénink je skutečně mnoho. Běhat tak lze neustále po jiných trasách a tudíž bez možnosti srovnávání nepříliš slavných osobních výkonů. Dále po doběhnutí do místa předpokládaného nálezu kešky chvíli trvá, než ji člověk najde, a má tedy spoustu času se vydýchat, odpočinout si a občerstvit se.
Terén bývá velmi různorodý, málokdy však rovný, a proto je trénink velmi pestrý. Občas se přeběhne cesta, na potvoru většinou pouze napříč, občas běžec v předklonu překonává husté mlází, občas je po kolena v bahně… no prostě nové silničky bychom rozhodně nedoporučovali!
Ovšem bohužel stejně jako běhání i kešky jsou návykové a spojení obého dosahuje nebezpečných výšin. Není pak nic mimořádného, když řidič třikrát náhle zastavuje na dálnici a odskakuje si tu na pět, tu deset i patnáct minut se slovy: "Tahle je opravdu hned tady, hned jsem zpátky.“
Pokud jsme vás ke geocachingu nezlákali, alespoň jste se dozvěděli, co dělají ty podivné osoby v lese, které vidíte pohybovat se téměř na místě a zírat přitom do telefonu…
Komentáře (Celkem 9)
priman 21.06.2013 04:49:59
Někdy člověka přestane bavit běhat pořád stejné trasy, trénovat
rovinky či fartleky, honit čas a soupeře na závodech. V tu chvíli se
o slovo může přihlásit geocaching. Tato celosvětová hra spočívá ve
vyhledávání pokladů (keší) v přírodě či ve městě za pomoci
souřadnic uložených buďto do přístroje se satelitní navigací, nebo –
stále častěji – do chytrého telefonu.
Odkaz na článek
Lhota Petr 21.06.2013 09:25:14
Ještě větší zážitek je hledat kešku v lese bez GPS nebo telefonu, pouze v ruce s mapou:-)
Praha 4
Dav 21.06.2013 10:14:46
Dají se využít i sporttestery, třeba do garmina 310 je možné souřadnice ručně zadat, sice je to trochu vopruz, ale s trochou trpělivosti…
Jilemnice
JacoB* 21.06.2013 11:39:40
Hledání kešek je moc fajn zábava. Dá se vyrazit pěšky, na kole a pro ty vzdálenější i autem, který můžete nechat pár kilometrů od místa kešky. Už jich mám několik desítek a brzy se mi již začnou počítat na stovky. Začal jsem s tím zhruba před rokem a je to zábava, která může vydržet klidně na celý život a to ať se nacházíte kdekoliv na světě! Kešky jsou totiž úplně všude. Brzy plánuji založit vlastní, už se na to moc těším.
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 21.06.2013 19:53:52
ja som zacal keskovat najma preto aby som 4r syna namotal na to chodit na vylety do prirody …je to zabava a skoro kazdu sobotu si uzijeme prima vylet…prejdeme sa v prirode a co to naucime …i ja sa poducim …napr naposledy co je to chronogram
Sokolov
koyama 22.06.2013 02:02:41
>> Lhota Petr, 21. 06. 2013 09:25:14
Prvních cca 60 jsme našli jen s leteckými snímky. Pak jsem si pořídil GPS (přeci jen multiny a tradičky uprostřed lesa bez ní nejsou to pravé ořechové) a ženu to přestalo bavit. Měla ráda to stopování slehlé trávy, pátrání po náznacích, prostě paní Indiana Jonesová…
Brno
tv 23.06.2013 00:19:58
No a k tématu webu: stylová běžecká je GC4793Q http://www.geocaching.com/…details.aspx?…
Hranice
Adiss 24.06.2013 18:19:30
Zrovna dneska ráno jsem si vyběhl ze Špindlerovy boudy na Sněžku s jediným cílem: najít kešku přímo na nejvyšším bodě ČR. Nakonec z toho byl solidní vysokohorský půlmaratón za 3 h, navzdory balvanům, kamení, mlze, větru a dešti, ale snídani v hotelu jsem ještě stihl viz http://connect.garmin.com/…ty/332518952
Ještě doporučuji vůbec začít na http://www.geocaching.com/map/ a zadat místo svého bydliště / běhání – a hned uvidíte, „kolik jich tam je“!
Zzupice 28.06.2013 13:00:37
Jedu v tom už 6. rok. Začínali jsme bez GPS s kolegy v práci, kteří
se tak stali kamarády. Bohužel v té době jsem měla nějaké zdravotní
problémy a tak kešky nahradily běhy. Při výletech autem s geobabičkou,
která měla kufr auta vždy plný buchet, koláčů, řízků a jiných
pochutin, šly nahoru kila a výkonnost na nulu.
Návrat byl těžkej.
Mnoho kamarádů geocaching o kila připravil, já to měla naopak.
Zase už běhám a spoustu kešek jsem odlovila při běhu, na kole nebo na
běžkách. K některým bylo potřeba i doplavat.
Ovšem nejvíc si cením těch, ke kterým je potřeba vystoupat několik
kilometrů vzhůru, minimálně 1000 m nad moře.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.