Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » gel-cukor trening-zavody

gel-cukor trening-zavody

Nalezené položky: 101 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Celkem 100,07 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:59 (2010)
půlmaraton: 2:08:32 (2014)

Kulíšek žena 13.05.2011 13:22:31

>> PeterFabok, 13. 05. 2011 12:42:18

Díky moc, Peter! Velmi zajímavé odkazy!

Tohle je informace, která odpovídá první myšlence, která mě napadla při čtení zdejších příspěvků:

„There are no studies that I know of comparing the ability to simply “keep running” without food versus “running well/fast” without food over longer distances.“

Motto: no stres
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 13.05.2011 13:23:36

>> mapo, 13. 05. 2011 12:37:31

Na akcich Sri Chinmoy jím obvykle všechno – tedy pokud nemám problém se žaludkem. Obvykle ale první hodiny jím jenom carbosneck, normální jídlo nejdřív po 6-ti hodinách. Ke konci pak cokoli, co dokáži sníst. Ale už po druhé se mi stala zvláštní věc: Na 24 h v Sarvari mi velmi dobře udělal párek. Přitom já párky normálně nejím, několik let jsem byl úplný vegetarián, teď jím maso velmi vyjimečně. Poprvé se mi to stalo před 4 lety v Brně, taky mi párek pomohl. Když jsem to říkal Pavli, která je vegetariánka, tak mi říkala, že má stejnou zkušenost.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Celkem 100,07 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:59 (2010)
půlmaraton: 2:08:32 (2014)

Kulíšek žena 13.05.2011 13:25:08

>> Štefan, 13. 05. 2011 13:23:36

Peter tady také někde psal, že si před maratonem dává párek, třeba tu záhadu vysvětlí…:-))

Motto: no stres
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 13.05.2011 13:49:20

to Peter a Štefan-díky za reakce. Základní otázka viz téma vlákna, jestli krátké nebo dlouhé cukry…asi tedy spíš dlouhé… Zajímá mne to z hlediska té reakce cukr versus inzulin (cukerná kóma, jak psal Rudo)… Jsem pro úplně konkrétní rady (tipy), Co třeba jíst z té škály, jak jsem napsala? V jakých intervalech, množství? Čím třeba začít – kousky pečiva se sýrem? A žádná čokoláda, rozinky? Závod trvá 48 H, energetické propady samozřejmě budou, jde o to, aby byly časově co nejkratší a aby v průběhu závodu nenastal ten hluboký propad, který zmiňuje Rudo a ze kterého již není návratu. Kousky veky apod. to je zase bílá mouka, tedy nebezpečí vyplavování iontů, jak tu někde Rudo psal. Co zvolit tedy jako optimální stravu? Jen připomínám, že už mám pár ultrazávodů za sebou (vč. dvou 48H), takže jisté zkušenosti i postřehy, co to s mou tělesnou schránkou dělá, mám. A když se do konce července někde fyzicky nezničím (pár příležostí do té doby ještě bude), tak se chci pokusit o OR, resp. co nejvíce se přiblížit hranici 300 km.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 13.05.2011 13:57:54

>> mapo, 13. 05. 2011 13:49:20

Věřím Marti, že těch 300 dáš. Podle mne si na to měla už v Brně 2009, možná to chtělo začít volněji. Budu Ti držet palce – doufám, že na trati. Něco by sa dalo zkusit už na 12 h ve Stromovce, i když na otestování je to příliš krátke.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Celkem 100,07 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:59 (2010)
půlmaraton: 2:08:32 (2014)

Kulíšek žena 13.05.2011 14:00:51

>> mapo, 13. 05. 2011 13:49:20

Martino, připojuji se s držením palců ke Štefanovi!:-)

A díky za doplňkové otázky, na které snad ještě dorazí další reakce, odpovědi by mě taky zajímaly.

Motto: no stres
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 13.05.2011 14:04:53

>> rudo, 13. 05. 2011 11:22:40

Těch 40 min je pro mne moc zajímavý údaj. Ja sice v přípravě při běhu do 3 h nejím nic – a musím přiznat, že někdy ani nepiju – ale 40 min. je právě čas, kdy po nějakém delším závodě „zjistím, jak se mi vlastně běží“

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Celkem 5314,57 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:22 (2016)
půlmaraton: 1:47:01 (2016)
maraton: 4:12:05 (2014)

LemonaidLucy žena 13.05.2011 15:08:08

Tady se to rozjelo opravdu moc zajimave!

Martino, pridavam se s drzenim palcu. A jsi skvela, ze jsi svolna udelat ‚pokusneho kralika‘.

rudo: zaujala me jeste jedna vec, a to jak Bernadette pise o tech 3 min sprintu: 3 min sprint 24 hrs before the race to open that glycogen window and then immediately start fueling on carbs. For the next 24 hrs, I focus on carb intake.

Zkousel jsi to nekdy?

Motto: "When things are tough, you get tougher.” Chrissie Wellington
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 13.05.2011 15:09:19

Jěště k těm rychlým cukrům: normálně se jim vyhýbám, ale ke konci závodu můžou pomoci. Loni na 48 h v Kladně jsem asi dvě hodiny před koncem byl úplně hotový, ledva jsem se vlekl. U trati je bufet, kde točí kofolu. Ddostal jsem na ní hroznou chuť a dal jsem se od Evžena pozvat. Vypil jsem 1/2 litru a poseděl asi 20 min. Zcela jsem se probral a za poslední 1 a 1/2 hod jsem zaběhnul přes 14 km. Takže u dlouhých závodů budu v závěru spoléhat na pocit.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Celkem 32 km
Minulý měsíc 0 km

keša muž 13.05.2011 15:26:19

tento odkaz na mírně netradiční výklad fyziologie zátěže asi znáte (http://www.kpo.cz/…ziologie.htm), přestřelení inzulínové regulace glykémie po podnětu v zátěži popsáno podobně, jako výše v diskusi. >> Kulíšek, 13. 05. 2011 12:04:47 Běžným základem obvyklých energetických nápojů a gelů jsou maltodextriny. Český výrobce (za rozumnou cenu) zde: http://maltodextrin.cz/…ho-je-urceno, v menším množství je jednodušší objednat přes lékárnu.

avatar

Brno

Celkem 39675 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:29:52 (1994)
půlmaraton: 1:04:33 (1994)
maraton: 2:26:58 (2011)

dao muž 13.05.2011 15:43:44

Protože mám často problém se žaludkem, tak se mi stává, že dlouho běžím na lačno. Problém je, že po několika hodinách pomalého běhu ( 3 – 8 hodin) i při tukovém metabolizmu dojde k vyčerpání vnitřních zásob glykogenu (viz. popis od MUDr. Vojtěchovského výše). Důvodem je, že ke spalování tuků je nezbytný cukr. Jakmile vyčerpám zásoby, tak se dostávám do stavu, který je hodně nepříjemný. Aby v té chvíli tuky mohli vůbec fungovat jako palivo, tak se musí vnitřně vytvářet glykogen. Myslím, že tehdy dochází i k úbytku svalů. Navíc obecně při spalování tuků (a svalů) vznikají odpadní látky, které (dokud si trochu nezvyknete) působí např. nevolnost. (aceton, ketony) Pravidlo: 1. pomalé škroby 2. co zrovna můžu Když už žaludek nebere, tak trocha coly nastartuje inzulín a po spálení té trochy cukru vzniká tlak na žaludek, aby přijal další jídlo. (první známka hypoglykemie je pocit hladu). Zajímavé je, že nepříjemné pocity při dlouhém běhu rychle zmizí při zvýšení tempa. Jenom škoda, že to dlouho nevydrží – to tempo.

avatar

Celkem 7 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:30 (2011)
půlmaraton: 1:32:45 (2012)
maraton: 4:13:00 (2011)

mephysto muž 13.05.2011 16:21:32

>> LemonaidLucy, 13. 05. 2011 15:08:08

Toto ma tiez zaujalo. Slecna tam pise ze klucom k treningu je akoby spravne vyuzit tie 30 minutove okna co mame po zatazi. Z toho mi vyplyva niekolko otazok. Je mozne toto okno „otvorit“ uz 3 minutovou rychlou zatazou? Ak je, neni efektivne dat trebars 10 takychto 3 minutovych zatazi za den, kdezto pri kazdej naplno vyuzit to 30 minutove okno a tym sa teda maximalne „nabit“ ? :) [Je mi samozrejem jasne, ze trojminutovymi „treningami“ si fakt nenatrenujem kondicku a kardio system, ide mi len o tu nutricnu stranku]

Motto: Keep running
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.05.2011 22:20:14

>> Mikis4318, 13. 05. 2011 12:46:22

""Paradoxní hypoglykémie hrozí i těsně po doběhu? Jednou jsem měl pocit, že to se mnou takle zamávalo, když jsem sypal hroznový cukr hned po doběhu.""

ano presne, stalo sa to aj mne viackrat, po 24H niekolko ludi odpadlo a stratilo vedomie asi 1H po skonceni pocas vyhlasovania, ked sa postavili, akosi na stolicke to dokazali usediet.

spominam asi pred 25 rokmi sme sli Brnensku 100km DP, nocnu cast sme prebehli dost rychlo a dennu cast sme si pomali uzivali chodzou v prirode. Nepamatam co sme jedli a kolko sme jedli, jedina vec co mi zostala v pamati bolo ze v cieli, tusim na priehrade ponukali napoje, ja som si dal pivo a bol som v poriadku, manzelka si dala nejaku sladku malinovku ci kolu, ponahlali sme sa na vlak a tak sme hned skocili na elektricku a asi 15 minut po tych napojoch manzelka v elektricke odpadla.

Jednoznacne po dlhych vykonoch treba zacat jest co najskor complex carbs + proteiny ale zasadne sa vyhnut jednoduchym cukrom, neriskoval by som prvu vec ani ovocie

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.05.2011 22:23:55

>> PeterFabok, 13. 05. 2011 11:54:00

""ked si das po 15 minutach, resp. s prvou vodou podla podmienok nejake komplexne carbs, pockaju pekne v rade – to si proste myslim. kazdy je individualny, ist na zavod znamena poznat svoje telo – to je 100× vacsia istota ako nejake vyzkumy – ci pre alebo proti.""

prave ze vsetky osobne pozorovania a osobne experimenty sytem poznaj svoje telo, od kazdeho jednotlivca co to skusal, hovoria ze lepsie nic neprijimat aspon 40 minut, individualne odchylky su prave v tom rozsahu 40–60H

prave preto hovorim ze ty si prvy co tvrdi ze ma lepsie skusenosti so zacatim uz po 15 minutach

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.05.2011 22:47:11

>> LemonaidLucy, 13. 05. 2011 15:08:08

"" rudo: zaujala me jeste jedna vec, a to jak Bernadette pise o tech 3 min sprintu: 3 min sprint 24 hrs before the race to open that glycogen window and then immediately start fueling on carbs. For the next 24 hrs, I focus on carb intake.""

dobra otazka, prave som nad tym vcera pocas trenigu rozmyslal. Nerozumiem presne tej formulacii 3 min sprint.

Ked sa u mna Bernadette zastavila, cestou z letiska na pozicanom aute, pozicat si kempingove veci ku pretekom, tak sa dost nervoznme pozerala na hodinky, bol piatok okolo 2 poobede a start pretekov na 6H bool v sobotu o 2 poobede, teda bolo presne 24H do startu. Pozyval som ju aj s jej partnerom dnu na obcerstvenie, caj atd ale bola velmi striktna ze nemoze jest a pit hocico ze vsetko uz ma pripravene a zarobene ale najprv musi behat a zistovala ze kde sa tu da odbehat nieco velmi rychlo a nieco pomaly a muselo to byt niekde hned nablizku lebo ist autom dalej hoci len 30 minut by uz narucilo casovy harmonogram… pripadalo mi to az prilis radikalne striktne. Vtedy hovorila o nejakych usekoch ale si vobec nepamat co presne isla behat, ten pojem 3 minutovy sprint mi celkom nezapada do toho co hovorila vtedy.

Snad skusim sa s nou znovu spojit alebo najst ten material podla ktoreho to robi, myslim ze skratka UWA znamena Univerzity of Western Australia, kedze ona byva v Perthe.

Bez ohladu na presny detail podla mna ide o to, ze skuseny dlhorocny bezec dodrziavajuci pravidelne rezim, ma telo zvyknute na nejaky proces a automaticky nanho reaguje podvedomie riadi vnutorne biocheicke reakcie asi tak ako Pavlovovski psy, ked zaculi zvonec, hned zacali slinit ze idu jest. Tak ako psy a vsetky ine podmnienene reflexy sa musia systematicky budovat opakovane za rovnakych podmienok, tak potom funguje aj v pripade ked iniciacny impulz nie je celkom taky isty alebo je v inych podmienkach. Tento klamaci impulz ale bude fungovat len obcas a po pouziti treba znovu velakrat davat impulz v sprvanych podmienkach inak podvedomie rychlo pride na to ze sa jedna o falsony signal teda podvod.

Bernadette beha kazdy den, vacsinou kombinuje objem s intenzitou a dost vycerpa glykogen a hned po behu sa okamzite naje ma presne pripravene kombo complex carbs+proteiny, ma to v aute a hned ako dobehne to zje, a potom ked pride domov sa naje znovu. Ma teda vypracovany Pavlovovsky reflex : beh + carbs = max doplnenie glykogenu.

Raz za cas – pred pretekmi bezi rychlo ale kratko niekolko minut (3 min sprint ??? ) a hned zacne jest, podvedomie si nevsimne ze beh bol kratky a vela toho nevycerpal a doplna glykogen rovnakou intenzitou ako zvycajne az nadrze preplni.

Pavlovov pes by si nevsimol ze zvonec mal iny zvuk, iny ton a trval ovela kratsie a slinil by rovnako, ale po niekoljkych dnoch by na podvod prisiel…

Zaklad je si uvedomit ze takyto trik si moze dovolit len niekto kto pravidelne beha vela a robi to kazdodenne pocas mnohych mesiacov.

Pre hobika co nebeha kazdy den mava dlkhe vypadky a nema ziadny system naprikjlad trening – vycerpat glykogen a okamzite doplnit atd, tak pre takeho hobika to nemoze fungovat rovnako ako nemoze fungovat 7 dnova alebo 3 dnova sacharidova dieta.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.05.2011 22:52:48

otazka coly tesne pred koncom – rovnake skusenosti ma vacsina, na zaver sa da porusit vselico a vydrzi to urcity cas, napriklad australski chodci na 50km idu prvu polovicu na sport drinky (co je asi aj tak chyba kedze su to jednoduche cukry) a v druhej polovici ked zaludok odmietne komercne iontaky, prejdu na coke… vzhkladom na to ze bojuju o casy pod 3:50, teda je to pod 4H, tak to znamena ze coke piju az v poslednych 2H

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.05.2011 23:00:15

>> Štefan, 13. 05. 2011 13:23:36

""Ale už po druhé se mi stala zvláštní věc: Na 24 h v Sarvari mi velmi dobře udělal párek. Přitom já párky normálně nejím, několik let jsem byl úplný vegetarián, teď jím maso velmi vyjimečně. Poprvé se mi to stalo před 4 lety v Brně, taky mi párek pomohl. Když jsem to říkal Pavli, která je vegetariánka, tak mi říkala, že má stejnou zkušenost.""

parky vhodne na preteky by nemali byt mastne tukove a mali by mat co najviac sojovej muky. Vacsina nemastnych parkov su v podstate aj tak sojove a teda vegetarianske je­dlo.

Hammer popisuje ze v ich vyrobkoch pouzivaju prave sojove proteiny na miesanie s maltodextrinmi.

Parok kedze je z muky a ni z cistych proteinov je sam osobe zmes complex carbs + soja protein a ked sa zje s chlebo alebo rohlikom, tak moze predstavovat takmer idealne jedlo z hladiska pomeru complex carbs a protein a neobsahuje ziadny jednoduchy cukor jednoduchy cukor by sa tam mohol pripliest napriklad z paradajkovych kecupov, do ktorych sa cukor pridava.

Idealne by mozno bolo zjest 1 parok kazdu hodinu alebo pol parku za hodinu ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.05.2011 23:24:48

>> mapo, 13. 05. 2011 12:37:31

""Ale k věci – koncem července se chystám na 48H, takže můžu lecos ověřit v praxi. Bude to tradiční akce pořádáná Sri Chinmoy na Kladně, takže vegetariánská strava,…"

ahoj Martinka drzim palce.

stravu SC nepovazujem za idealnu z viacerych hladisk, ovocie = fruktoza – cisty cukor.

rozne dzemy su jednoduche cukry rozne kolaciky budu jednoduche cukry

malo proteinov, vegetarianstvo nie je organizacne jednoduche a syry – mliecne vyrobky su viac o tukoch ako o bielkovinach.

Ja by som ti velmi odporucal kedze je to v cze, si zorganizovat pomoc, zorganizovat vlastnu stravu a mat tam kempingovy varic atd ludi co to navaria zohreju a namiesaju cerstve napoje.

Keby som byval blizsie tak by som sa ponukol ako pomocnik.

SC nezakazy ucastnikom si priniest vlastne jedlo a jest hocico, nerobia vegetarianske kontroly.

Mala by si si napisat na papier rozne jedla ktore vies ze ti chutia a bezne ich jedavas ktore maju v sebe len complex carbs a maju bielkoviny.

Niektore sa daju napiect dopredu a vydrzia 2 dni, niektore sa daju uvarit a zamrazit a tam sa len zohreju

niektore sa daju na mieste pripravit

Ja som napriklad dobre travil rozne celozrnne chleby poliate trochou suroveho oleja (rybi olej alebo klickovy olej) do toho rozne salaty (uhorka salat paradajka paprika, morska sol a nakrajane varene vajco natvrdo.

Pocas 6D v Colacu som si vsimol ze kazde rano ked sa otvorila kantina a bezci sa najedli opekanych chlebov s maslom a vajcia

tak sa okamzite zdvihla moralka a niekolko hodin za riadne behalo alebo aspon rychlo chodilo…

potom ako niekolkko hodin zase kazdy popijal sladke vodicky jedol zmrzlimy alebo lizatka atd tak vsetko zas islo dolu vodou,

rovnake pozdvihnutie bolo ak bol bielkovinovy obed alebo vecera.

Ked bezec spadne do jamy nie je vsetkemu koniec, treba zastat a zacat jest riadne jedla a nechat stravit aspon nieco, treba mat vsak svoju posadku. pri padnuti do jamy sa bezec usadi na stolicu do ruky dostane misu s riadnym jedlom a je. pomocnici zatial bezca vyzuju a stria nohy do lavora s vodou, pripravia ciste ponozky a nastroje na osetrenie pripadnych pluzgierov, po dejedeni bezec stale sedi a da si dokopy nohy a znovu sa obuje a potom zacne pomaly chodit, pomahajuc tak traveniu

samozrejme toto je aplikovatelne na 24H 48H a 6D, pocas 100km majstrovskych pretekov je to v haji.

Yiannis je jediny bezec co poznam co pri kombinovani jednoduchych cukrov vydrzi najdlhsie, asi tak 36H bez problemov, kazdy iny aspon chlapi nevydrzia v plnom nerusenom vykone ani len 24H.

Preto rzodiel SR na 24H je neuveritelny voci zvysku sveta.

avsak SR na 48H uz nie je az tak vynimocny kedze ani Yiannis nedokaze tolerovat jednoduche cukry celych 48H

a jeho 6D rekord je len tesne leposi ako vykony viacerych inych bezcov.

Jeden lekar na 6D – stary american co si tam pobehoval a pritom rozdaval rady, tabletky a ordinoval… mal teoriu ze trebva jest chleby natrete medom a burakovym maslom

vraj burske oriesky naju specialne tuky chraniace srdce (neskor som ale citalk ze prave tie tuky su pre ludi skopdlive a buraky by nemali v strave vobec existovat) med mu da rychle jednoduche cukry a chleba da complexne carbs a teoria bola ze ked sa zje med na chlebe a navyse je v tom orieskovy tuk, ze travenie sa tak spomaly ze inzulinova spicka nenastnane.

Yiannis odpadol viackrat a vzdy sa po najednei pozbieral, akurat ze dokazal zjest len 1 taky chleba casto ani nie cely a odmietal dalsie radsej chcel jest ine veci

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.05.2011 02:26:54

>> PeterFabok, 13. 05. 2011 12:42:18

"" zaujimavy report: http://barefootrunninguniversity.com/…ra-training/

a este zaujimavejsia odpoved: http://www.trekoblog.com/… ""

suhlasim ze tema je zaujimava ale nie som prilis nadseny ze si to sem dal.

Je to totiz uplne o niecom inom a hrozi ze to mnohych ludi velmi popletie.

na druhej strane som rad ze si to sem dal, aby bolo mozne upozronit na to ze existuju upne rozdielne pristupy a teorie a ze so treba velmi dobre uvedomit co je co a vybrat si jednu, ktorej verime ktora nam dava zmysel alebo ktoru sme schopni dodrzat dlhodobo.

Bernadette robi nieco ine – nikdy netrenuje naprazdno s vycerpanym glykogenom, vzdy ma vsetko doplnene a akurat neje posledne 3H aby mala stabilizovany inzulin (a prazdny zaludok), trenuje v zmiesanej zone a uci telo bezat rychlo a dlho a uci telo prijimat pocas behu urcitu koncentraciu complexnych carbs a proteinov a aokamzite po dobehu sa naje a doplni vsetko co sa da, vyuzije to okna kde sa lahsie vsetko meni na glykogen namiesto toho aby sa neskjor zjedene carbs zmenili na podkozny tuk !!!

Uplne iny je princip kde sa beha pocas hladovky pocas vyprazdnenych nadrzi a toto sa dosahuje velmi roznymi sposobmi, ak napriklad jeden sposob pozuiva system jedenia minima carbs (aj komplex aj jednoduchcy, strava sa snazi byt pokial to ide bez carbs), tak ked takyto sposob popisem, potom to v uplne inych nesuvisiach temach vyhadzuju ako kritiku ze ved ja nejedavam alebo neodporucam jest ani ryzu ani zemiaky ani chleba ani nic ine len zelene prasky… ale to uz je problem fora kde sa cita povrchne bez pochopenia kontextu a potom sa to prenasa kam to nepatri…

Snad by bolo dobre zalozit uplne inu diskusiu na temu trenovania tuku pocas hladoviek alebo pocas minima carbs stravovacieho rezimu atd, je to uplne iny pristup a neda sa to kombinovat a som ochotny sa stavit ze je mnoho citajucich co to vzajomne pletie.

Dao napisal svoju skusenost ktora zodpoveda tomu co pisal Scott a ten efekt trva len kratko. pkial sa opakovane trenuje a zavodi v podobnych rezimoch kde vznika aceton a ine chemikalie hrozi trvale poskodenie organizmu a jedna specificka srdecna choroba kde sa chemikaliami ako aceton spali vstupna komora srdca, spali sa vnutorna vystelka narastu tam spaleninove chrasty ktore zacnu vyrabat a rusit elektricke impulzy srdca a vyvolaju chaoticke fibrilacie s tepmi az nad 300, kde krv neprudi, toto je nieco co zatial bolo pozorovane len u cyklistov a triatlonistov, bezci by nemali byt schopny to opakovat prilis casto, nohy by to nemali zvladnut, pri sedeni v sedle sa da vselico.

Ten proces uvolnovania extra energie ktora by nemala byt k dispozicii ma mnohe mechanizmy mam celko podrobne zlozite vysvetlenie a nacod v 1 knihe ale je to pirlis komplikovane na kratke debaty a nie je to vhodne na zverejnovanie pre kazdeho, je to naozaj az pre dlhorconych elitnych atletov s dokonale rozvinutym tukovym metabolizmom a zmiesanym rezimom s velmi vysokou vykonnostou pri ANP, napriklad by som sa o tom nebavil s bezcami ktpory nemaju aktualny vykon na 1H cez 18km

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 14.05.2011 07:02:53

>> rudo, 13. 05. 2011 23:00:15

…„parky vhodne na preteky by nemali byt mastne tukove a mali by mat co najviac sojovej muky. Vacsina nemastnych parkov su v podstate aj tak sojove a teda vegetarianske jedlo.“

To jsi asi vystihl. Teď si vzpomínám, že na závodech SCM mívají sójové párky. Jedl jsem je s bramborovou kaší a udělali mi moc dobře. Taky se chystám na 48 h v červenci a před tím ještě na Ultrabalaton. Zkusím se podle tvé rady vyvarovat alespoň v prvních hodinách i ovoce. Jednoduchých cukrov co nejdéle. I když v závěru to zřejmě nepůjde.

Ještě mám jednu zkušenost se závodů na 48 h. Absolvoval jsem 3 a jediný, z kterým jsem byl téměř zcela spokojený byl první v roce 2009 v Brně. A tehdy jsem se na snídani 4 h před závodem neskutečně nacpal všeho možného. Žaludek mi vydržel celkem v pohodě až do 40 h. Před těma dalšími jsem jedl „věděcky“ a měl jsem ze žaludkem problémy téměř o začátku až do konce. Zajimavé je, že v obou případech se to zlepšilo asi 6 hod. před koncem, když jsem po odpočinku začal trochu rychleji běžet. To vlastně potvrzuje to, co napsal Dao.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 14.05.2011 07:12:19

>> rudo, 13. 05. 2011 23:24:48 Děkuju Rudo za rady. Myslím, že nějaké svoje jídlo si můžu připravit dopředu, chleba, vejce, buráky, rajčata, ale asi to půjde jíst jen 1. 24 H, jelikož bude teplo a já se budu bát, že by se to mohlo zkazit. Z té škály Sri Chinmoy se dá i tak lecos vybrat, když bude něco teplého, dám tomu přednost. Většinou jím od každého něco a v malých dávkách, tak snad to dělám intuitivně dobře. Budu se snažit myslet na to, aby to byly co nejdelší cukry a bílkoviny. Myslím, že to cos napsal s ohledem na zkušenosti Bernadette je inspirující, budu o tom všem ještě hodněkrát přemýšlet a udělám si plán v hlavě jako to dělám vždy. Pomocníka mít nebudu, v rodině nemám nikoho, kdo by byl vhodný, komu bych důvěřovala a byla zvyklá na spolupráci s ním. Bude to moje 1. 48 H venku pod širým nebem (ty 2 před tím byly indoor v Brně), takže získám zase nějaké nové zkušenosti a doufám, že se v ultra posunu dál.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 14.05.2011 08:14:57

>> rudo, 13. 05. 2011 23:00:15

Rudo, díky za rady. Prosím Tě, ještě by mne zajímalo, jestli, a jako dlouho před závodem omezit ovoce, případně nějaké další potraviny. Doc. Brandějský mi kdysi při zátěžovém testu doporučil jíst asi 1 kg ovoce denně.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.05.2011 09:23:00

>> Štefan, 14. 05. 2011 08:14:57

nemam na to jednoznacny nazor, v podstate ked sa 4H pred startom prestane jest, inzulin sa do startu zostabilizuje. skor by som rozmyslal ake je to ovocie a co to spravi neskor v crevach.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.05.2011 09:38:28

>> mapo, 14. 05. 2011 07:12:19

Martinka, ved hocikto kto vuie pripravit jedlo moze byt dobry pomocnik, nemusi to byt clovek co nieco vie o behani.

na 48H by som myslel ze viac ako 50% energie treba zjezt z tuhej fazy, teda jedlo co treba hryzt a menej ako 50% energie tekutej.

ako carbs mozu sluzit : zemiaky ryza cestoviny a rozna zelenina napriklad sladke zemiaky zlta tekvica su vyborne carbs a maju aj mineraly

zemiaky sa daju zobrat upecene alebo ako kasa, pripadne placky

Ryza najlepsie hneda uvarena upecena do kolacov

ja som mal v plane si napiect ryzove kolace (zmiesat uvarenu ryzu s vajciami a zapiect, a prichutit roznymi sposobmi napriklad skorica kakao alebo rozne korenicky vnatky… taky ryzovo vajcovo kolac bez cukru je idealny

dalej som plan vyrobit fasirky zo sosovice a zeleniny

zemiakovu kasu a niekolko druhov zeleninovych polievok z roznej korenovej a listovej zeleniny kde by bielkoviny boli : sosovica alebo zeleny hrasok (z mrazeneho) a tiez navarit si riadny gulas (zemiaky zelenina maso)

vsimol som si na drahe ze australcania oblubuju pocas 24H velku veceru – spagheti s pomletym masom a dake omacky… pokial omacky nemaju cukor tak je to tiez perfekt.

Ja osobne stravim vsetko okrem fazule, ale sosovica mi ako bielkoviny max vyhovuju.

Tiez si musim dat pozor aby som to mal varene vo vode alebo pecene nasucho, nemohol by som mat vyprazane napriklad placky na oleji by som nezniesol.

Ja by som si priniesol niekolko porci namrazeneho jedla (gulas polievky atd a drzal by som to v nejakej marznicke alebo aspon v prenosnej kempoingovej a ako by sa to same topilo, tak by som to po prvych 24 H zacal zohrievat a jest

Pokial bude mat SC napriklad banany a bud etreba po nich siahnut tak si treba vyberat tie menej zrele co maju viac skrobu ako cukru

a po skonceni pretekov si treba dat hned aj nasilu nejake riadne jedlo, ked clovek zastane pozor na sladke malinovky

Tiez sa mne aj inym osvedcilo pri pokazenom zaludku pit ginger ( je to zazvor) alebo ako odvar alebo ako zazvorove pivo a tiez su gingerove bublinkove malinkovky – maju sice cukor ale mat v zalohe nejaku flasu pre pripad ze sa pokazi travenie…

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.05.2011 09:48:47

a este k tej tekutej strave. Hammer ma namiesany prasok complex carbs-protein v pomere 4:1 alebo 6:1, ani nepamatam ktore vyrobky ako

Pozuivaju cisty maltodextrin a cisty sojovy protein.

kazdy si to moze doma sam namiesat lahko,

maltodextrin sa kedysi dal kupit za 2 husakove koruny 1KG balik v potravinach a dalo sa vybrat ci chce 30 molekulovy alebo 60 molekulovy…

sojovy proteinovy prasok sa da tiez kupit cisty a nemal by byt drahy, va najhorsom sa da kupit sojove susene mlieko alebo obycajne susene mlieko (lenze tam uz su tuky a je tam aj mliecny cukor.

su aj ine proteinove prasky, no musia byt ciste nie sucast cukrovej formule.

lahko si teda namiesam pomer 4:1 alebo 6:1 podla objemu nemusim ani vazit, prispem trochu morskej soli rozdrvenej a naplnim tym nejaku nadobu co sa dobre uzavre voci vlhkosti.

dalej si treba zratat ze kolko toho prasku na 1 liter vody aby som dosiahol max moznu koncentraciu ktoru dokazem stravit.

Ide o to ze sa snazim o max prijem carbs a protein a co najmenej vody, aby sa nestracal cas curanim a aby sa nevyplavovali minerali

ak je teplo tak sa pije navyse cista voda ak treba.

Toto si treba zacat skusat hned teraz zohnat jednotlive prasky a namiesat a skusat co a ako chuti co sa da stravit a co nie.

ja by som si do tej zmesi dal aj praskovu skoricu a do jednej casti aj kakaovy prasok a nieco by som zarobil s nejakymi inymi prisadami.

spominam stale skoricu – skorica obsahuje latky ktore velmi pomahaju regulovat cukrovy metabolizmus ( co sa intuitivne vedelo uz davno ked sa piekli buchty a kolace so skoricou.

Ak niekto zacne zhanat tie prisady a zacne to miesat a skusat pit mozte prosim napisat skusenosti, ja osobne som to zatial neskusal, momentalne nemam ziadne zavody naplane v tomto roku.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 14.05.2011 10:19:43

>> rudo, 14. 05. 2011 09:23:00

Díky, ja jsem nemyslel těsně před závodem, ale třeba období 2 týdny před. V den závodu já max. tak banán.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.05.2011 11:27:14

>> Štefan, 14. 05. 2011 10:19:43

viem ze si to tak myslel, no nemam na to nazor. len upozornujem ze niektore ovocie moze v bruchu skvasit a narobit dlhodobejsie problemy,

asi by som neriskoval jahody a slivky a vyhol by som sa extra acidickemu ovociu = ananas, grapefruits, pomarance, mandarinky.

posledne 3 tyzdne by som robil mineral loading = varil vo vode rozne zeleniny listove aj korenove, varil tiez rozne susene veci – kora korienky atd od cinanov a tu vodu by som pil namiesto cistej vody

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 14.05.2011 11:46:40

>> rudo, 14. 05. 2011 11:27:14

Díky moc, zkusím to, už i teď před 12h.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 14.05.2011 11:58:48

>> rudo, 14. 05. 2011 09:38:28

„na 48H by som myslel ze viac ako 50% energie treba zjezt z tuhej fazy, teda jedlo co treba hryzt a menej ako 50% energie tekutej.“

priatel z USA, ktory spolupracuje s hammer, dokonca pre nich pise clanky, a je ultratriatlet (robi 24–48hod triatlony), tusim ze ma teraz 55 rokov, ide zasadne vsetky zavody aj trening cisto na liquid – vsetko jasne ze hammer produkty, kedze to ma asi zdarma ;)

ja nerobim tak dlhe eventy, max. povedzme do 5 hodin a tiez sa snazim ist na liquid. zaujima ma, preco podla teba ta tuha faza.

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Bratislava

Celkem 26027 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:21 (2014)
půlmaraton: 1:51:40 (2011)
maraton: 3:57:32 (2011)

andyxx7 muž 14.05.2011 12:23:02

>> rudo, 14. 05. 2011 09:48:47

Maltodexin stoji teraz 1,5kg okolo 7,–€, je uplne bez chuti. a ten pomer 6:1 je coho co? 6 je matodextrin?

mrazene potreaviny je dobre zabalit do niekolkych vrtiev novin a vydrzia tak strasne dlho. a nemyslim si, ze keby sa aj roztopili, tak ze su hned pokazene. cize 48hod uplne v pohode vydrzia

Nalezené položky: 101 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.