Krkonošský survival. Boj s mapou, žízní a zimou, který za to stojí
Pokud budete 21.-22. března v Krkonoších, asi narazíte na skupinky, které budou zorničkami rozšířenými adrenalinem studovat mapu, zakusovat energetické tyčinky a pronášet věty typu „Pojď, Kačko, už jen deset hodin!“. Hovořili jsme s Michalem Peitzem, ředitelem běžecko-běžkařského orientačního závodu na 20 hodin s „romantickým“ názvem Krkonošský survival.
Závod startuje v pátek 21. března od horské chaty Kara v Roudnici. Pro koho je určen?
Složení týmů je každý rok pestré. Máme nahlášenou řadu elitních ultraběžců či závodníků adventure race jako jsou Honza Zemaník, Marek Navrátil, Pavel Štryncl, Jiří Lorenz nebo Barbora Válková. Na druhou stranu se závodu každý rok účastní spousta týmů, pro které nejsou hlavní rychlost nebo počet objetých kontrol, ale chtějí si pobyt v Krkonoších především užít. Přihlásit se může každý, kdo má chuť si náročný survival vyzkoušet.
Jaké musejí mít účastníci povinné vybavení?
V závislosti na sněhové pokrývce a terénu týmy volí, kdy a kde použijí běžky nebo sněžnice a kde pouze poběží či půjdou. Běžky ani sněžnice povinné nejsou, pokud jich ale tým nevyužije, ztratí mnoho sil a času. Na trase budou také další aktivity, např. lezení nebo noční orientační běh. Povinnou výbavou každého člena je občanský průkaz nebo pas, zapnutý funkční telefon, sedací úvazek, zámková karabina a slaňovací pomůcka, NRC alufolie, píšťalka, funkční čelovka, zavírací nůž s ostřím alespoň 5 cm dlouhým, 100 Kč (na občerstvení), igelitový sáček na odpadky a startovní číslo viditelně umístěné přes poslední vrstvu oblečení. Tým pak musí mít u sebe buzolu, náhradní čelovku a lékárničku.
Na co je potřeba si dát při závodě pozor?
Je důležité mít v týmu alespoň jednoho dobrého mapaře. Přestože je v Krkonoších mnoho značených cest, zvláště v noci na první pohled jednoduché postupy až tak snadné být nemusejí. Orientaci navíc může ztěžovat sníh, protože některé z cest nebývají v zimě prošlapané. Účastníci budou muset bojovat s únavou, rozmary počasí a hladem či žízní. Pocit v cíli jim ale toto strádání vynahradí.
Kolik kilometrů závodníci naběhají a najezdí na běžkách?
To je velice individuální. Krkonošský survival je závod typu scorelauf, to znamená, že všechny týmy jsou na trati 20 hodin. Jejich trasy se však značně liší, protože si samy volí, kolik kontrol a které za tu dobu objedou. Vítěz může mít na konci v nohou i sto kilometrů, zatímco jiné týmy třeba polovinu. Tato čísla se nedají přesně určit.
Kolik stojí startovné a kde je možné se přihlásit?
Startovné je momentálně 2 000 Kč na tým, přihlášení je možné na webových stránkách závodu. O účasti však nemusejí uvažovat jenom závodníci: případným zájemcům z řad diváků rádi doporučíme zajímavá místa na trati, kde určitě bude co vidět a o zábavu bude postaráno. Pokud budete zmíněný víkend v Krkonoších, přijďte se podívat na start. Nebo třeba v sobotu ráno na Sněžku, kde uvidíte víc než jen východ slunce.
Komentáře (Celkem 0)
GKadlecova 05.01.2014 11:19:19
Pokud budete 21.-22. března v Krkonoších, asi narazíte na skupinky,
které budou zorničkami rozšířenými adrenalinem studovat mapu, zakusovat
energetické tyčinky a pronášet věty typu „Pojď, Kačko, už jen deset
hodin!“. Hovořili jsme s Michalem Peitzem, ředitelem
běžecko-běžkařského orientačního závodu na 20 hodin s
„romantickým“ názvem Krkonošský survival.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.