Závod na dráze vám řekne, jak na tom jste
Víte, kolik kol běžci natočí při desítce na dráze? Zajímá vás, jak rychle byste uběhli míli? A kolik metrů zvládnete urazit při hodinovce? Výborným testem výkonnosti jsou závody na dráze. Běhají se po naprosté rovině a na přesně změřenou vzdálenost. Nyní nastává jejich období.
V minulém článku jsme si řekli, jak na dráze trénovat, teď můžeme pokročit ještě dál – k dráhovým závodům. Kromě atletických soutěží, kterých se účastní běžci registrovaní v oddílech, se v letních měsících běhají veřejné závody na dráze. Bývají na nejrůznější vzdálenosti a jsou určeny pro širokou veřejnost.
„Kontrolní závody na dráze jsou nejspolehlivějším ukazatel vaší aktuální výkonnosti,“ říká trenér Jan Kervitcer. Přičemž cit pro správné tempo v závodech se dá získat díky dráhovému tréninku, o kterém jsme psali v předchozím textu.
Závodní vzdálenosti jsou hodně pestré, obvykle se závodí od 100 metrů po 10 000 metrů, ještě delší bývá tzv. hodinovka, při které běžci na dráze krouží plných 60 minut a její výsledky se udávají metrech – tady se neběží na čas, ale jde o uběhnutou vzdálenost.
Mezi vytrvalostní vzdálenosti se počítá vše od tzv. „půlky“, tedy osmistovky a delší běhy. Zpestřením mohou být také překážky na trati. Z dlouhých běhů se s nimi závodníci potkají nejčastěji při tzv. „stýplu“, což je standardně 3 000 metrů s překážkami (celkem 28) a vodním příkopem (na 3 km se překonává dohromady sedmkrát).
Zkušenější běžci mohou startovat v tretrách, hobíci by se měli botám s hřeby raději vyvarovat. „Tretry jsou vhodné pro běžce, kteří zvládnou běžet závod přes špičku. Když hobík plácá 1500 metrů přes patu, tretry jsou k ničemu,“ upozorňuje trenér Josef Smetana. „Doporučuji proto obout silniční závodky nebo lehké tempové boty.“
Závody na dráze mají podobný průběh jako ty mimodráhové, něco je při nich dokonce lepší! Oceníte například blízké zázemí stadionu v podobě toalet a sprch, o nichž si někde v lese můžete nechat jen zdát. Nebo ať běžíte jakýmkoliv tempem, po startu je prakticky nemožné ztratit kontakt se soupeři, pořád je budete mít na dohled, i když vám třeba nadělí několik kol. A konečně – budete-li mít u dráhy své publikum, můžete počítat s podporou hned několikrát i bez složitého přesunu po trati.
Dráhové závody z termínovky:
- 27. 6. Česká Lípa – Večerní závody na dráze Pořádá Athletic club Česká Lípa. Dospělí běží hodinovku, mládež běh na 12 minut a 1000 metrů.
- 16. 7. Pardubice – Pardubická pětka na dráze Závod na 12,5 kol, který je součástí poháru Iscarex Cup 2014
- 16. 7. Brno – Stadion Pod Palackého vrchem Triexpert Cup. Běh na 5 000 m.
- 20. 7. Praha – Zlatá desítka Emila Zátopka Tradiční závod v tradičním termínu, který každoročně pořádá SC Marathon Plzeň tentokrát hostí pražský Eden.
- 24. 7. Praha – Zlatá pětka Emila Zátopka Další díl závodu „Zátopkovy série“ v Edenu.
- 2. 8. Vlašim – VC TJ Spartak Vlašim v hodinovce Závod má ve městě dlouholetou tradici a patří mezi oblíbené akce atletů-běžců. Letos bude poprvé součástí i závod vozíčkářů v hodinovce.
- 13. 8. Brno – Stadion Pod Palackého vrchem Triexpert Cup. Běh na 10 000 metrů, tedy rovných 25 kol.
- 24. 8. Plzeň – Plzeňská hodinovka Závod poháru Grand Prix vytrvalců Západních Čech, běží se ve Skvrňanech.
- 29. 8. a 19. 9. Lanškroun – Zemská míle Akce se konají na lehkoatletickém stadionu Romana Šebrleho, připraveny jsou i kratší závody dětí.
- 3. 9. Brno – Stadion Pod Palackého vrchem Triexpert Cup. Hodinovka
- 4. 9. Vyškov – Vyškovská míle Běh na 1609 metrů, který je součástí Poháru Dlouhá míle.
- 10. 9. Praha – Tartanová hodinovka Ligy 100 Oblíbený závod mužů a žen se odehraje na stadionu ČZU Praha Suchdol. Každý závodník si zajistí zapisovatele uběhnuté vzdálenosti (počtu kol). Organizátoři lákají na finanční bonusy.
- 17. 9. Třebíč – Podzimní trojka na dráze Akce se koná na atletickém stadionu Třebíč.
- 19. 9. Jihlava – Jihlavská hodinovka Běžte o Běžce Vysočiny, akce je součástí regionálního poháru.
- 8. 10. Praha – Kotlářská desítka Závod na 25 kol, podzimní termín slibuje příjemné počasí bez nepříjemného horka.
- 8. 10. Pardubice – Pardubická desítka na dráze 10 tisíc metrů ve městě perníku.
Komentáře (Celkem 4)
daniela82 18.06.2014 07:08:28
Víte, kolik kol běžci natočí při desítce na dráze? Zajímá vás, jak
rychle byste uběhli míli? A kolik metrů zvládnete urazit při hodinovce?
Výborným testem výkonnosti jsou závody na dráze. Běhají se po naprosté
rovině a na přesně změřenou vzdálenost. Nyní nastává jejich
období.
Odkaz na článek
Brno
tv 18.06.2014 08:53:10
Pěkný článek, ještě 26.9.2014 Podzimní desítka na dráze, Blansko, www.oblblansko.cz
Praha 9 - Prosek
hf 18.06.2014 13:16:05
Pro ty starší je opravdu dráha krutým připomněním, že nemládnem a každý rok zpomalujeme. Někdo rychleji a někdo pomaleji a můžeš proti tomu dělat cokoliv. Přesto ji mám rád. Asi proto, že se mé první běžecké kroky odehrávaly na dráze. A tak stále budu běhat na dráze, dokud budu běhat vůbec. Vždycky dostanu nafackováno, ale pak se otřepu a jdu do toho znova.
Brno
mulisak 18.06.2014 20:28:37
Pro mě je hlavní výhoda dráhy v pevně dané délce každého kola a z toho plynoucí možnosti přesné kontroly tempa. Obyčejně je u cílové čáry viditelná časomíra a pak není ani nutno koukat na hodinky na ruce. Dále jedinečná atmosféra, před kterou se neschováte. Ale chápu, že článek je psán stylem „track and field for dummies“.
Hořice v Podkrkonoší
Josef 18.06.2014 23:49:28
>> hf, 18. 06. 2014 13:16:05
Naprosto souhlasím. Dráha, to jsou nejen rychlé starty, seběhy k mantinelu, strkanice loktů, škrábance na lýtkách, souboje v posledním kole… I přes její krutou pravdu mám dráhu také rád a stát na startu 1500m je pro mě i dnes daleko větší adrenalin něž v jiných běžných závodech na silnici nebo v krosu.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.