Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem hlásí nejlepší český výkon roku
Etiopan Adugna Takele se na pátý pokus dočkal vítězství v RunCzech běžecké lize. Nejlepší mezi ženami na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem byla Correti Jepkoech z Keni. Ta po triumfu na Birell Grand Prix Praha minulou sobotu získala český double. Útok na rekordy zhatil déšť. České prvenství si vyběhli Milan Kocourek v letošním nejlepším čase a Ivana Sekyrová. Bohužel letošní ročník poznamenala i jedna tragická událost – úmrtí běžce. PŘIDÁNO PROHLÁŠENÍ POŘADATELE K ÚMRTÍ ÚČASTNÍKA
Očekával se atak rekordních časů, jenže krátce před startem se pár kapek změnilo v hustý déšť, který ustal až v druhé části závodu. Ještě na desátém kilometru běžela pospolu elitní sedmička za 28:37, jen sedm vteřin za plánem tempa pod hodinu. Postupně se však skupina ztenčovala, na 12. km z ní odpadl i hlavní favorit Atsedu Tsegay, držitel čtvrtého nejrychlejšího půlmaratonského času všech dob. Jenže tady v Ústí to byl teprve jeho první závod po jarním onemocnění břišním tyfem.
Na čele udávali tempo nejčastěji Talam a Kusuro. Dva kilometry před cílem se však odpoutal 25letý Adugna Tekele, devátý muž letošního mistrovství světa v půlmaratonu v Kodani. Cílem proběhl v čase 1:00:45, sedm vteřin za loňským rekordem závodu Philemona Lima.
„Dlouho jsme spolupracovali, to mi pomohlo. Pak jsem se rozhodl vyrazit sám, rekord závodu byl pořád na dosah,“ jen mírně zalitoval Takele. O 13 vteřin za ním doběhl druhý jeho krajan Azmeraw Bekele, třetí skončil Geofrey Kusuro z Ugandy. Keňská velmoc se tedy senzačně nevešla na stupně vítězů.
Postarat se o to musely ženy, které je obsadily komplet celé. Correti Jepkoech, kterou více než polovinu trati doporovázel český maratonský mistr Petr Pechek, předvedla velmi bojovný výkon. Teprve 23letá vytrvalkyně zaostala 27 vteřin za rekordem závodu (1:09:35). Ve finiši druhá doběhla Helah Kiprop a třetí Esther Ndiema. „Bolelo mě stehno, ale dokázala jsem útočit a to se mi vyplatilo. Déšť se mi nelíbil, přesto jsem spokojená s osobním rekordem,“ prohlásila vítězka.
Český souboj vyhrál specialista na kratší tratě Milan Kocourek ve svém teprve druhém půlmaratonu. Časem 1:05:47 vytvořil nejlepší český výkon roku i závodu a byl na 12. místě druhým Evropanem. „Od pátého kilometru jsem běžel sám, Japonce před sebou jsem nemohl za boha dohnat. Podařilo se mi to až ke konci, kdy už to byl boj o přežití. Půlmaraton je na mě pořád dlouhý, rozběnuto jsem to měl skoro stejně rychle jako desítku minulý týden v Praze. Ale mám po dráhové sezoně a sedí mi to do plánu,“ radoval se z vylepšení loňského času o 1:20 minuty muž, který se chystá na mistrovství Evropy v krosu.
Mezi ženami porazila nejlepší Evropanka, celkově devátá Ivana Sekyrová (1:19:18) o dvě a půl minuty Petru Kamínkovou – útok na český výkon roku však nevyšel navzdory podpoře vodiče Jana Sokola. „Na dvanáctém kilometru jsem cítila, že to není ono a na patnáctém se mi to potvrdilo. Nešlo to, nohy neběžely, i když tepovka byla dobrá. Možná lepší, kdyby celou dobu pršelo,“ říkala česká olympionička.
Slušné výkony předvedli i další zajímavé tváře, například bývalý boxer Lukáš Konečný si splnil svůj cíl časem 1:29:45. V dm rodinném běhu startovali olympijští vítězové Kateřina Neumannová a Martin Doktor se svými potomky. Spolchemie Handbike 1/2Maraton na hodinu a jedno kolo celkově vyhrál stejně jako loni Václav Antal, třetí skončil několikanásobný havajský Ironman Zbyněk Švehla – oba ujeli více než 32 km, ukázal se i paralympijský vítěz v plavání Martin Kovář.
Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem přilákal na start tisíce běžců na start, 1 800 účastníků dm rodinného běhu a mnoho fanoušků, kteří podél trati navzdory počasí vytvořili báječnou atmosféru.
Bohužel smutná zpráva přišla druhý den po závodě, kdy bylo oznámeno, že jeden z účastníků závodu podlehl zdravotním komplikacím, jež nastaly po doběhnutí do cíle.
„Organizátoři vyjadřují hluboký zármutek nad tragickou událostí, která se stala v neděli 14. září. Po doběhu do cíle závodu, po protnutí cílové čáry půlmaratonské trati, zkolaboval 28letý muž. I přes veškerou odbornou pomoc, kterou okamžitě po doběhu v cílovém prostoru a následně i v prostoru záchranné služby dostal, bohužel po následném převozu do nemocnice zemřel,“ uvádí se v prohlášení pořadatelů.
„Chtěli bychom touto cestou především vyjádřit, jak moc je nám líto, co se stalo. Tato tragická událost se nás všech hluboce dotkla. Ztráta života při sportovní akci, která přináší lidem především krásné zážitky a pozitivní emoce, je dvojnásob smutná. Všichni, kteří se na přípravě a organizaci běžecké akce podíleli, jsou v myšlenkách s rodinou a přáteli našeho běžeckého kamaráda.“
Komentáře (Celkem 54)
Brno
Petr Kaňovský 15.09.2014 16:05:50
Četl jsem teď o úmrtí po půlmaratonu , smutné. Povinnost lékařského vyšetření ne staršího jednoho roku pro tyto akce by dle mého názoru nebyla od věci.
Brno
Petr Kaňovský 15.09.2014 17:00:11
>> bjerndi, 15. 09. 2014 16:54:52
No, pravda, přesto mám dojem, že počet zkolabovaných na běžeckých závodech je až příliš velký – však jsem slyšel, kolik jich zkolabovalo třeba i na půlmaratonu v Blansku …
Brno
Petr Kaňovský 15.09.2014 17:18:21
>> milan, 15. 09. 2014 17:12:35
No, asi spiroergometrie s EKG, ale nevím, nakolik by to bylo kapacitně vůbec zvládnutelné. Určitě jsem přestřelil s tou lhůtou 1 roku, dal bych možná roky tři? No nic, beztak vím, že každý je svého zdraví strůjcem, a nějaká povinnost se asi neosvědčí, tedy mimo některé významnější oficiální závody, kde je povinnost lékařské vyšetření mít (v praxi jsem to ale dokládal jen jednou, na ultramaratonu v Maďarsku).
Adam_85 15.09.2014 17:27:05
>> Petr Kaňovský, 15. 09. 2014 17:00:11
Ono pro někoho, kdo pravidelně neběhá a funí i při 5km, není uběhnout 1/2M žádná sranda. Pro tělo to je docela velká zátěž… A povinná lekařská prohlídka? Někde bývá, někde ne. Řekl bych, že to je zodpovědnost každého jedince. Když mám na to zaplatit kolem tisíce korun za startovný, měl bych zvládnout uhradit si i zátěžové ekg, jestli nemám třeba vrozenou srdeční vadu, či jiný problém. Je to samozřejmě velmi smutná zpráva, ale je riziko, který každý podstupuje dobrovolně. Stejně jako když sedne do auta, autobusu, letadla, vyjde na chodník, atd.
*>> *skritek Hugo žena Dnes 08:30:56: O tom pravidle vím, je to rozumný. T. Dvořák vypadá, že se snaží a ubírá se snad dobrým směrem. Ale stále to neodpovídá na otázku, co vede svaz ke zpřísnění limitů. Příde jim, že předvedený výkony na OH 2012 byly ostudný, že dostatečně nereprezentovaly?
Jinak nikdo tu nevyzdvihoval vykony na desitku kolem 30–31min. Je jasny, ze na evropskou spicku by museli nejakou tu minutu srazit. Ale mit desitku za 30 neni na amatera (poloamatera) uplne zly.
Zajimalo by me, jestli mas ve svem okoli nekoho, kdo se v tomhle kolotoci poloprofi behani pohybuje. Ono je snadny kritizovat, kdyz nevis co to vsechno obnasi.
Bych se mohl klidne ptat, proc nebeha vic muzu/zen hobiku desitku bliz limitum, kdyz je to pri praci tak snadny :) Ale je to dal zbytecna diskuze, kazdy jsme si sve rekli, kazdy vime sve. A vykon to nikomu nezlepsi…
Brno
milan 15.09.2014 17:31:11
>> Petr Kaňovský, 15. 09. 2014 17:18:21
Petře, na všech zahraničních ultratrailech kterých jsem se zúčastnil je jako povinný doklad lékařské potvrzení. Je to ryzí formalismus v praxi: obvodní lékař vyplní a orazitkuje formulář. Zaplatim 200 Kč a pokecame o mých dalších plánech.Změří mě tlak…
Skritek Hugo 15.09.2014 17:58:30
>> Adam85, 15. 09. 2014 17:27:05
Mit desitku za 30–31 neni vubec spatne, ncimene ma poznamka smerovala k tomu, co zde psal kolega a v cem ma pravdu – ze nase spicka beha 30 –31min a tyto casy se oznacuji za vyborny vykon. Na poloprofika ( a v dobe Kromerize byli bezci uplni profici) to je malo.
A ano, myslim si, ze je to o povaze, ze cekame, co nam kdo da, ac tomu vykony neodpovidaji. Mam ve svem okoli a mezi svymi prateli nekolik spickovych manazeru (skutecnych, ne ceskych radoby, kdy je manazer kazdy skladnik) a jednoho ucetniho, co pri plnem zamestnani a nekteri s toleranci rodiny zvladaji vstavat na treninky ve 4 rano, aby si jednou za rok strihli maraton pod 2:20 a zbytek roku se pak venovaly jinym aktivitam. Jak mi jednou rekl kamarad, slo by pritlacit, ale zena chce, aby byl take nekdy po praci doma a s 2:14 bych se stejne do repre nedostal.
Takze jde to, snadne to neni a zalezi, co tomu kdo chce dat a nebo jak moc chce plakat. Pokud mam sen o vrcholovem sportu, musim na to bud mit vykony, nebo mit bohate rodice. A nebo makat a doufat, ze pri praci a s vuli vykony prijdou. Kdyz se budeme litovat, jak lze vycist snad v kazdem rozhovoru s nasi spickou, tak to neni dobra cesta. Howgh.
Skritek Hugo 15.09.2014 18:00:33
>> Petr Kaňovský, 15. 09. 2014 16:05:50
Uredni siml zarehta, par lidi to oprudi a kolabovat se stejne bude dal.
Adam_85 15.09.2014 18:10:48
>> skritek Hugo, 15. 09. 2014 17:58:30
By me tedy zajimalo, kdo konkretne v plnem pracovnim vytizeni zvladne strihnout jeden maraton za 2:20, zbytek roku ubere na treninku a venuje se rodine.. :) Myslim, ze pro lidi, co se v behani trochu pohybuji, je tahle informace trochu mimo realitu. Nechci se s tebou dohadovat, ale pokud nemas za pratele par maratoncu, kteri kdysi davali pod 2:10 a ted uz behaji ‚jen‘ udrzovacku, tak je to trochu mimo. A rozdil mezi 2:20 a 2:14 je propastny. Sam mam jednoho znameho, co ma maraton pod 2:12 a vim v jakem rezimu funguje, znam jeho tr. plany, atd.
Brno
milan 15.09.2014 18:22:31
>> milan, 15. 09. 2014 17:39:02
Adame, buď pozorný… Moje reakce je na Tvůj příspevek:
„Lekařské potvrzení (který je k ničemu) a sportovní prohlídka jsou dvě dosti odlišný věci ;)“
Pokud by byla uzákoněna podmínka pro pořadatele vyžadovat sportovní prohlídku pro každého účastníka běžeckých závodů, co s tím…
Kdo to bude platit?
Zvýší se startovné?
Sníží se počty startujících na veřejných závodech? atd.. otázek jsou desítky
A proč jen běžecké akce, co diskriminace ochrany účastníků v jiných sportovních odvětvích?
A co další sporty, veřejné akce obecně?
Jak k tomu příjdou?
Když navštívím např. předvolební míting, kde exhibuje esence stupidity a hlouposti mám mít vyšetření? Co na to moje srdce a Jan Tleskač?
Takže, stručně: kdo určí hranice povinného? Zákonodárce? Děkuji, nechci…
Adam_85 15.09.2014 18:28:03
>> milan, 15. 09. 2014 18:22:31
Diky za nasměřování. Tím, že jsem výše neprosazoval, aby byla sportovní prohlídka povinná, tak mi nedošlo, že narážíš na toto.
Jak jsem psal, jsem pro to, aby si to hlídal každý sám na vlastní zodpovědnost. Jakmile to nařídíš, bude se to obcházet, bude problém s financováním, atd.
Brno
milan 15.09.2014 18:32:17
>> Adam85, 15. 09. 2014 18:28:03
Řekl bych že se ti povedla nahrávka na smeč.
„Jakmile to nařídíš, bude se to obcházet, bude problém s financováním, atd.“
Není to dost podobné nejen ve sféře sportu, ale obecný problém s hospodařením s veřejnými prostředky?
Adam_85 15.09.2014 18:40:29
>> milan, 15. 09. 2014 18:32:17
:)
Že by česká nátura, která byla podpořená obdobím komunismu? Aneb kdo nekrade, okráda svojí rodinu, Co je doma, to se počítá, atd. Vždyť se tak chovala velká část národa a přišlo jim to normální. Holt těžko se to odnaučuje…
Když se mě v zahraničí někdo kdysi ptal, jaká je typická česká vlastnost, chtěl jsem mu říct, že vychcanost. Ale byl to trochu překladatelský oříšek :)
Jinak tušili jste, že většina naší běžecké špičky za minulého režimu trávila na resortních chatách v Tatrách i více než 6 měsíců z roku? Kdo myslíte, že to platil? A nebo Tesáček s Uvizlem vypomáhali v kuchyni, aby si vydělali na nocleh? ;)
Brno
milan 15.09.2014 18:48:12
>> Adam85, 15. 09. 2014 18:40:29
Realitu o efektivnosti vynakládaných prostředků ve vrcholovém sportu neznám. Jen jsem pročetl celé toto vlákno. Českou náturu nehodnotím, nemám rád zevšeobecňování v žádném směru. Je to o konkrétních lidech u nás stejně jako v jiných státech.
Zřejmě máš víc informací z praktik před revolucí, je to tvoje věc a tvoje zkušenosti…
Slaný
EdCable 15.09.2014 21:01:01
>> Petr Kaňovský, 15. 09. 2014 16:05:50
Petre, vzdyt ale ani nevis na co zemrel (zrovna ctu kapitoly v knize od Noakese na tema hyponatremickeho soku)? Kolik zemrelo za rekneme poslednich deset let u nas lidi pri podobnych akcich? U kolika z nich se jednalo o vec, kterou by odhalilo nejake vysetreni? Kolik lidi se jich zucastnilo? Naklady vs. prinosy – trochu me prekvapuje, ze clovek, ktery ma rad vse okolo behu matematicky podlozene, by neco takoveho chtel prosadit na zaklade jednoho naprosto jaloveho clanku.
Ondřej S. (aka
poohDA)
15.09.2014 21:25:15
není na to někde nějaká studie, která studovala příčiny úmrtí na takovýhle akcích? Když tak na tím rozmýšlím, tak si říkám, proč zkolaboval až v cíli, jestli se v cíli děje v těle něco, co zvyšuje riziko?
jm1 15.09.2014 21:43:00
>> poohDA, 15. 09. 2014 21:25:15
Je. Viz muj odkaz nahore
milos75 16.09.2014 09:22:49
Snad jsou lidi svepravny, aby vedeli na co maji, to tam rovnou mohli na mokre dlazebni kostky dat kuzele s napisem pozor klouze to
Jinak zavod pekny, ale ukazalo se ze 1+1 jsou 2, tedy, tedy ze kdyz pro cislo musi clovek sam (nebo s uredne overenou plnou moci) a Expo je otevrene v miste zavodu kam vsichni jedou na otocku tak se tam udela nehorazna fronta. Takze ve finale, aby to zvladli uz pri vydeji ani obcanku nechteli
Skritek Hugo 20.10.2014 15:46:07
Byla jsem upozornena na tento clanek, ktery se tyka smrti jednoho z bezcu:
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.