Přepálit start a zbytek závodu "ubušit"? Koledujete si o malér, říká studie
Pokud míváte problém s odhadem tempa a ve druhé půlce závodu jdou vaše mezičasy prudce dolů, zvažte, zda to za to stojí ze sebe vždy a za každou cenu vymáčknout co nejvíc, nebo raději zvolnit či dokonce závod vzdát. Lékaři pražského IKEMu jednoznačně doporučují to druhé na základě varovných výsledků studie téměř stovky maratonců, účastníků loňského Volkswagen Maratonu. ČLÁNEK BYL POPRVÉ ZVEŘEJNĚN V ROCE 2020
Problémem ani tak není délka závodu, ale váš zdravotní stav před závodem, váš přístup v tréninku i v závodě samotném a pochopitelně i aktuální podmínky na trati. Své sehrává i věk a vaše psychická odolnost – například jak odoláte pokušení vypálit po startu tempem vyšším, než na které máte. Což bývá problém hlavně (ale nejen) u nováčků, kteří nemají tolik zkušeností, zato však nezdravé ambice. V krajním případě si můžete přivodit vážné zdravotní potíže, nebo dokonce ohrozit své životy, dodávají autoři studie MarathonLab.
„Pokud ve druhé polovině závodu zjistíte, že byť jste trénovaný, ale zrovna nemáte svůj den a nejde vám to, pak čelíte podobnému riziku při dobíhání do cíle na sílu, jako tomu je u netrénovaného běžce,“ řekl MUDr. Marek Protuš a doporučil buďto závod vzdát, nebo jej dokončit na nízké intenzitě či dokonce s chodeckými vložkami. „Pokud to do cíle lámete silou, čelíte dokonce násobně vyšším rizikům. Tam ty námi naměřené hodnoty (poškození orgánů, pozn.red.) skáčou nahoru dokonce násobně.“
„Trénovanost je důležitá, ale jde i o zvolení optimálního tempa. To netrénovaní moc neumí. A dalším faktorem jsou neočekávané podmínky, například vedro a slabý přísun tekutin. Pokud by byly klimatické podmínky horší, než panovaly loni v květnu v Praze, kdy bylo téměř ideální maratonské počasí, pak by se dalo čekat, že naměřené hodnoty budou ještě hrozivější,“ uvedl.
Není to jen o nezkušenosti běžce. Ve studii byli i běžci s mnoha závody na kontě, kteří ale opakovaně běhají nevyrovnaně a opomíjejí i občerstvení. Takoví jedinci si za deset let mohou uhnat opravdu zásadní problémy, dodal Protuš.
Odborníci z IKEMu a jejich spolupracovníci analyzovali 97 účastníků maratonu v Praze. Záměrně volili běžce s maratonem za 3:30 a pomalejší, neboť se chtěli zaměřit hlavně na pomalejší hobíky. Odebrali jim vzorky krve, provedli vyšetření srdce a změřili další tělesné veličiny den před závodem, těsně po doběhu a pak den poté. Měřily se mj. hladiny troponinů, což jsou enzymy, které se uvolňují při poškození srdečního svalu. Získaná data porovnali s výstupy ze sporttesterů, které sledovaným běžcům měřily tempo a tepovou frekvenci při závodě samotném. A… dvěma účastníkům analýzy rovnou doporučili neběhat vůbec, natož náročné maratony!
„90 procent účastníků studie se s ničím neléčilo, na první pohled tedy zdravá populace,“ říká MUDr. Protuš. „Pak jsme ale zjistili, že 50 z nich mělo neléčenou hypertenzi (zvýšený krevní tlak, pozn.red.), 55 neléčenou poruchu metabolismu tuků, 10 abnormální nález při echo vyšetření a 27 pozitivní rodinnou anamnézu kardiovaskulárního onemocnění.“
„Po závodě jsme pak zjistili, že u 70 procent běžců byly přítomny nálezy, které se u pacientů hodnotí jako poškození myokardu, a 26 běžců mělo výsledky odpovídající akutnímu poškození ledvin!“
Lékaři však dodávají, že zdravý jedinec se z tohoto poškození rychle zotaví, problém může nastat v případech nedostatečné regenerace a startů v nepříznivých klimatických podmínkách, například extrémní závody v horku. A že se jimi termínovka plní stále více!
Autoři zatím detaily studie nezveřejnili s tím, že chtějí vydat souhrnnou publikaci. „Nyní nám šlo o apel směrem k netrénovaným běžcům, aby běhali s rozumem. Běh určitě je zdravou aktivitou, ale nezdravý je občas přístup účastníků závodu,“ uvedl MUDr. Protuš.
Během úterní tiskové konference se rozhořela i debata o tom, kdo má nést odpovědnost za případné zdravotní selhání účastníků běžeckých a jiných vytrvalostních závodů. Jak roste popularita masových běhů, mezi jejich účastníky logicky stoupá i počet „neběžců“, tedy lidí, kteří se vydají na dlouhou trať téměř bez tréninku, anebo teprve získávají zkušenosti a seznamují se s tím, jak jejich tělo reaguje na dosud nepoznanou zátěž.
„Až čtvrtinu analyzované skupiny lze považovat za rizikovou z hlediska kardiovaskulárních rizikových faktorů,“ varují lékaři. „Běžci obecně nejsou zdravější než běžná populace,“ dodávají varovně.
V některých zemích pořadatelé vyžadují lékařské potvrzení od účastníků, jinde se spoléhají na to, že samotní závodníci se o stav svého zdraví budou zajímat a buď si sami vyšetření zajistí, nebo se prohlásí za způsobilé. „Za 25 let pořádání v Česku jsme – díky bohu – měli jen jeden fatální případ během závodu. Pochopitelně nevím, zda někdo nezemřel s odstupem,“ uvedl Carlo Capalbo, šéf RunCzechu, největšího domácího pořadatelského domu. „Vůbec to ale nechci brát na lehkou váhu, závěry právě prezentované studie jsou hodně varovné!“
Sám IKEM upozornil na dva případy, kdy musela být účastníkům běžeckých závodů provedena transplantace jater a bohužel i další dva, které skončily smrtí. A dodali, že se nejednalo jen o maratonské běhy, ale i kratší distance od 10 do 20 kilometrů. Nejčastěji se jedná o rizika z přehřátí.
„Na startovní čáru jakéhokoliv závodu byste se měli postavit jen tehdy, pokud jste předtím neprodělali žádné akutní onemocnění. Maraton není pro každého a nikdo by se neměl snažit dokončit závod za každou cenu,“ dodal varovně MUDr. Jan Pirk, sám fanda vytrvalostních závodů a přednosta Kardiocentra IKEM.
Komentáře (Celkem 23)
Radek Narovec 04.02.2020 14:43:21
Pokud míváte problém s odhadem tempa a ve druhé půlce závodu jdou
vaše mezičasy prudce dolů, zvažte, zda to za to stojí ze sebe vždy a za
každou cenu vymáčknout co nejvíc, nebo raději vzdát. Lékaři pražského
IKEMu jednoznačně doporučují to druhé na základě varovných výsledků
studie téměř stovky maratonců, účastníků loňského Volkswagen
Maratonu.
Odkaz
na článek
Brno
Petr Kaňovský 05.02.2020 09:32:52
>> integral, 05. 02. 2020 09:21:24
A u metabolismu tuku ještě horší. Buď by to znamenalo, že běhají lidé, co už mají zdravotní problémy, třeba aby zhubli apod., či že dokonce běh toto způsobuje ???
Brno
Petr Kaňovský 05.02.2020 09:39:11
A s tím přepálením, není to náhodou naopak? Protože ti lidé už mají zmínéné problémy, propadne jejich tempo až o 40%? Málokdo sníží tempo až o 40% úmyslně.
integral 05.02.2020 09:43:12
>> Petr Kaňovský, 05. 02. 2020 09:32:52
Časť 55 neléčenou poruchu metabolismu tuků som nekomentoval, lebo neviem, čo si mám pod tým predstaviť :)
Áno, určite sú medzi účastníkmi maratónu ľudia, čo to behajú z gauča, ale tých tam snáď nie je väčšina.
Brno
Petr Kaňovský 05.02.2020 10:06:03
>> integral, 05. 02. 2020 09:43:12
Desert 05.02.2020 14:25:20
>> Petr Kaňovský, 05. 02. 2020 10:06:03
hladké svalstvo potřebuje glukozu, pokud není aktivován v dostatečném množství glukagon ke stěpení glykogenu, resp. i tuků, dojdou zásoby, lipaza na tuky taky musí dostat info, takže zásob je dostatek, ale nemá je kdo zpracovávat a transportovat, jejich specifickou aktivitu stimuluješ většinou treninkem,
Skritek Hugo 05.02.2020 16:35:18
Maraton není během pro zdraví jednotlivce, což snad chápe každý, kdo dokáže užít zdravého rozumu. A ted' to máme vědecky ověřeno.
Ale vážně. Poznatky jsou jistě zajímavé, ač nepřekvapí. Ted' je otázkou, co nám říkají. Byli běžci, kteří doted' netušili, že mají vysoký krevní tlak apod. nezodpovědní hazardéři, co kašlou na preventivní prohlídky, nebo se starají a jejich lékař na nic z toho při preventivní prohlídce nepřišel? Našla jsem si, že většina z nich pravidelně trénovala, takže tréninku se věnovali, otázka je, zda v dostatečné míře a zda jejich stav nebyl způsoben pouze danou zátěží.
Studie nám potvrdila známou pravdu, kterou málokdo chce slyšet, že na maraton máme jít jen tehdy, cítíme li se zdravotně v pořádku, po přechozené chřipce se to vážně nemá běhat (viz Homoláč při jednom z ročníků). A také, že bychom měli chodit na preventivní a sportovní prohlídky, abychom si byli jisti, že i když zrovna netrháme pražský asfalt při útoku na hranici 4h, tak že ta naše srdeční pumpa to naše sportování přežije.
rudo 06.02.2020 05:06:02
diagnostikovat hypertenziu pred startom maratonu moze napdnut koho ? tak nech daju studiu kde budu doiagnostikovat hypertenziu v den maturity , pred skuskou na UNI, v cakarni pred sbadobnou salou zmerat tlak zenichovi a matke nevesty, a diagnostikovat hypertenziu pocas rozvodoveho konania.
ja mam cely zivot znizeny tlak, 2 hod pred startom maratonu v Cadci este za sociku, mi pri povinnom merani doktor nameral 160/120 spytal sa to mas vzdy? vravim nie nikdy som nemal viac ako 120/80. povedal OK, to je predstartovna klasika
no vidim ze medicina hodne postupila za tych vyse 30 rokov od prevratu.
rudo 06.02.2020 05:10:20
porucha metabolismu tukov, z textu to vyzera ze tiez zistovane pred startom.
nuz ked klasicky hobil zere cukor a leje do seba sladke vodicky posledne dni pred maratonom v iluzii ze ten cukor to za neho odbehne
je dost jasne ze metabilizmus tukov si sam cielene odstavi
tazke zase diagnostikovat tukovy metabolizmus u neschoneho hobika je nezmysel den pred startom a v den startu.
z toho potom jasne vyplyva vyrazne spomalenie ked ten cukor spali a tuk je vypnuty
ja nechapem preco taketo zaklady maratonskej fyziologie vobec terba riesit
niekto potrebuje vykazat cinnost za nejaky grant a tiez si pripisat nejake pismenka pred meno a za meno ? a chce vynajst teplu vodu a koleso ?
rudo 06.02.2020 05:20:35
poskodenie srdca je po maratone takmer povinne a komu nenamerali tie markery, tak sa flakal.
studie sa robili napriklad v Melbourne pred 10–20 rokmi, viedol to finsky lekar, ktory mal staz v Royal Melbourne Hospital na kardilogiii.
specificky sa zaoberal zomieranim na poskodenie pravej predsiene srdca
po opakovanej dlhej a tazkej zatazi sa vtoria v tele rozne agresivne chemikalie napriklad typu aceton a podobne a tioeto chemikali ako sa vracaju z tela v krvi do srdca postupne spalia vustelku pravej predsiene srdca kam krv priteka. spaleni vytvoria chrasty, ktore sa zacnu spravat ako generatory falosnych elektrickych impulzov a srdce sa dostane do stavu ked vibruje pre „tepe“ aj cez 300 ale nestiha funkciu pumpy a krv neprudi.
stav trvalej toxity krvi tymito chemikaliami sa ale nepodarilo navodit bezeckcym treninkom a zavodeneim, kedze bezcovi vzdy najprv odidu nohy – klby slachy svaly a dalsiemu poskodenia srdca sa tak zabrani
toeto dignozy (a smrt) sa zistili u cyklistov a triatlonistov, kde opakovana zataz dho trvajuca a intenzivna sa da docielit na cyklo a pri kombinacii sportov s cyklo o studiu sa tiez zaujimali vesliari
po maratone mala markery poskodenie vacsina meranych ucastnikov ale dolezite boli merania po 3 dnoch po 3 tyzdnoch a 3 mesiacoch
a rychlost ubytku markerov
prave z rychlosti ubudania markerov poskodenia sa usudzovalo na diagnozu na rizko atd
nie jeden den po !!! to je ako si spravit si tehotensky test rano po dzigacke
co ale privadza k starej pravde – maraton a podobnu zataz je mozne podstupit maximalne 2 x do roka, 1 na jar a 1 na jesen
optimalne len 1× do roka
a teraz otazka, kde maju hlavu napriklad zberaci maratonov a rozny ini exoti ?
Brno
Petr Kaňovský 07.02.2020 10:34:34
Zřejmě nejde jen o délku aktivity, ale i intenzitu, ten jak daleko člověk je od svého maxima, takže jinak to mají „sběrači“ a jinak hobíci běžící PIM zpočátku dokonce nad rámec svých možností.
Našel jsem video na youtube , ještě jsem na to nekoukal, ale zřejmě na základě tohoto pak vznikly ty články.
jm1 08.02.2020 09:17:09
>> Petr Kaňovský, 07. 02. 2020 10:34:34 …Našel jsem video…
vedecke „gro“ prace je nejspis v mereni hodnot srdecnich troponinu cTn , video cas +/- od 27. az 28. minuty
EDIT: stejne/podobne vysledky uz byly publikovany treba tady
Brno
Petr Kaňovský 08.02.2020 09:29:37
>> Desert, 08. 02. 2020 09:19:02
To asi bude, všichni, kdo měli vysoký troponin, měli zhoršení tempa až o 40% proti začátku (porovnávali 35.-40.km proti 5.-10.km), takže nejenom játra, ale i srdce. Tedy ne všichni, kdo měli zpomalení, měli vysoký troponin, ale všichni, kdo měli vysoký troponin, měli to zpomalení.
Zlín
Ondrej1 08.02.2020 22:16:01
Zatím nejlepší povícání ke studii, které jsem našel http://www.cardiolab.cz/…-studie-ikem
(Říkají tam teda v podstatě to co rudo, ale trochu kulantněji.)
Brno
Petr Kaňovský 09.02.2020 20:48:32
>> Desert, 09. 02. 2020 08:36:15
Bez zátěžového testu se bohužel rizika dostatečně neprojeví a na vyšetření všech jedinců při zátěži bohužel nejsou kapacity, už teď jsou pracoviště vyprodaná na několik měsíců dopředu, byť ceny stále rostou.
Jiná věc je pak to, nakolik je potřebné, aby závodníci fakt závodili na hranici svých možností a proč jsou jinde kritizováni ti různí selfičkáři, když u nich evidentně je riziko mnohem menší, když maraton běží třeba o 1–2 hodiny za svými možnostmi a pak se třeba i mohou pochlubit negativním splitem.
Praha, Jičín
Sandera 11.04.2024 14:18:07
Doufal jsem, že ona nešťastná studie IKEMu zůstane již zapomenuta. Prostě se nepovedla. Jestliže byla do studie vybrána většina s nějakým zdravotním problémem, tak je jasné, že po jednom maratonu se dotyční nevyléčí. Navíc výsledky špatně uchopili někteří novináři a zveličili to negativní. Ono těch maratonů je potřeba víc. Pěkná studie proběhla např. v rámci MUMu (7 maratonů za 7 dní) a mj. mi ukázala, že první etapu potřebuju na aktivaci (srovnání se) a pak už to je ok:-)
Tábor
otilrak 16.04.2024 17:16:43
Něco na tom bude ať chceme nebo ne. Viz: https://youtu.be/Y6U728AZnV0?….
I přes to se ale po letech asi pomalu vrátím k běhu.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.