Běžec s českou vlajkou a čínskou krví
Po svém prvním maratonu neměl chuť běžet další. Dnes jich má na kontě dvaačtyřicet. Po čtyřicítce se učil jezdit na kole, aby o pár let později ujel trasu z Istanbulu do Prahy. Cestovatel, běžec, spoluautor knihy her pro děti, bavič běžců i diváků na závodech. Povídali jsme si s pětapadesátiletým Evženem Ge, hrdým vodičem fialové vrány Sáry.
Schůzku s Evženem si domlouváme na páteční večer, aby stihl ještě za světla svému známému ukázat trasu Velké kunratické. Když stoupám do čtvrtého patra v domě na pražské Letné, už z dálky slyším veselý hlas: „To je dobrý trénink, co?“ Za chvíli vidím rozjařenou tvář. Vítá mě s úsměvem mezi dveřmi. Když procházím kuchyní, upoutají mě dvě dlouhé řady medailí. Hned naproti polička s drobnými suvenýry z cest. Ty pak nacházím na různých místech v pokoji, kam si sedáme k čaji a koláčkům. Začátku rozhovoru předchází seznámení se Sárou, která sedí opodál a celý rozhovor sleduje.
Evžene, máš docela zvláštní příjmení, jaký je jeho původ?
S tím jménem jsem se setkal i jinde, takže není zase tak jedinečné. V mém případě jde o zkomolení jména mého otce, který ve čtyřicátých letech přišel do Česka z Číny. Došlo k tomu postupně, když procházel různými zeměmi, například Francií a Německem. Vývoj mého příjmení znám z vyprávění maminky, ale přesně si to nepamatuji.
Jak ses dostal k maratonu?
Nejdřív mě lákalo maraton jednou v životě uběhnout. To jsem si splnil v roce 1999, kdy jsem si nejdříve zkusil pražský půlmaraton, a když jsem viděl, že by to mohlo jít, běžel jsem pak ve stejném roce i celý maraton. Tím jsem si splnil sen a ambice běhat dál jsem neměl.
Přitom jsi v příštích deseti letech absolvoval dalších jedenačtyřicet maratonů, v sedmnácti různých zemí Evropy…
K tomu došlo vlastně jenom díky mému cestování. Jako cestovatel jsem si do té doby nechával evropské země tzv. „do důchodu“ (smích). Ale pak nás s mojí dlouholetou kamarádkou a sparingpartnerkou Ivanou Pilařovou napadlo, že kdybychom cestu do nějaké evropské metropole spojili s uběhnutím maratonu, že by to mohl být dobrý důvod, proč nečekat tak dlouho. Ani jeden jsme v té době nebyli v Paříži, takže v roce 2000 se stal mým druhým maratonem právě závod v Paříži.
Takže maratonská turistika?
Ano, ale mám pocit, že cestování hraje hlavní roli. Kdyby nás viděl nějaký maratonec, tak by asi nevěřil. Do Paříže jsme například tehdy přijeli o tři dny dříve a celé tři dny tam lítali do noci, abychom toho stihli vidět co nejvíc. Paříž nás uchvátila. K tomu byl rok 2000, což celý zážitek umocnilo. No a proto vlastně běhám. Abych mohl něco nového vidět a zažít. Zážitky jsou při běhání pro mě to nejdůležitější. To mě také ovlivňuje při výběru maratonů.
Jaké jsi tedy hledal maratony po Paříži?
Mým cílem pak byl horský a nějaký velký maraton. No a pak nutná maratonská trofej – Atény. Všechna tahle přání jsem si splnil a pak mě napadlo: „Tak, a co teď?“ (smích). Na mém maratonském seznamu se pak začínají objevovat maratony jako: maraton v podzemním solném dole, garážový maraton, Jizerský crossmaraton nebo maraton po chodbách učiliště. Ten byl pro mě také zatím úplně nejtěžším.
Vypadá to, že hledáš stále nová místa a zážitky. Jsi ale také dnes už Silver Pim King pražského Volkswagen maratonu, což znamená, že jsi dokončil deset maratonů právě v Praze.
No, mám to blízko (smích). Vlastně Stromovku mám ještě blíž. Tu jsem ale běžel poprvé až minulý rok. Pokud jde o pražský maraton, na základě mých zkušeností z ostatních závodů ve světě musím říct, že je – možná až na některé drobnosti – dobře zorganizován.
Říkáš až na drobnosti… Co bys tedy na organizaci vylepšil?
V Praze se obecně tolik nefandí jako na některých jiných maratonech, ale za to nemohou organizátoři. Vidím rezervu v některých detailech, které ale hrají u akce takového rozměru velkou roli. Například když si vezmete, že je třeba vydat dva tisíce batohů z úschovny a každé vyhledání batohu dokážete na základě jiného systému označení batohů zkrátit o pět vteřin, pak se celkový čas hledání batohů zkrátí téměř o tři hodiny. Nebo samotné batohy. Mám za to, že závodníci spíše ocení velikost batohu, tedy aby se do něj vešla například bunda a kalhoty, ve kterých běžci přijdou na místo startu, než samotnou kvalitu batohu. Různé závody řeší takovéhle věci jinak. Možností je téměř nekonečná řada a vybrat to nejlepší řešení musí být obtížné. Jak říkám, jedná se v podstatě o detaily, i přes mé připomínky mám pražský maraton rád.
Od kdy tě doprovází vrána Sára a jak jste se vůbec potkali?
Před Sárou byla nejdřív vrána Bára. Ta byla růžová a při jedné návštěvě u mého bratra ve Vídni si ji moje neteř zamilovala. Vrána Bára cestovala zpátky do Prahy a začala sháňka po vráně pro moji neteř. Dlouho nebyla k sehnání, ale nakonec se podařilo pořídit hned dvě. Jedna tedy cestovala v balíku do Vídně a mně zůstala druhá, Sára. Pak mě napadlo vzít ji na závod pro pobavení, nebo možná jemné vyprovokování diváků. Docela to fungovalo. Postupem času jsem ale zjistil, že největší ohlas má u samotných běžců. Sára tak se mnou začala jezdila častěji. Po jednom závodě, kde jsem se objevil bez ní, a všichni se mě ptali „Kde máš vránu?“ mi dělá Sára společnost skoro pořád.
Jak se ti běhá se Sárou?
Mám ji navlečenou na ruce a funguje vlastně jako kvalitní teplá rukavice. Třeba letos při Pražském maratonu, kdy byly teploty nadprůměrné, to dalo docela zabrat. Sára skončila po závodě promáčená skrz na skrz.
Co ty a trénink?
No to nestojí ani za řeč (smích). Tak dvakrát v týdnu si možná jdu zaběhat, většinou odpoledne po práci. V rámci zaměstnání mám téměř každý den možnost jezdit na kole. Jednou z mých funkcí je doprava a distribuce. Dříve jsme na to měli auto, ale poté, co kolega z této pozice musel odejít a já si dopravu přibral k mým ostatním povinnostem, trval jsem na tom, že vše vyřídím bez auta právě na kole. O víkendu buď vyběhnu, nebo spíš jedu někam do hor nebo na kolo. Teď, když se blíží zima, už začínám trochu připravovat ruce na běžky. Doma nebo v práci si na chvilku vezmu lahve s vodou a takhle s nimi mávám (stoupne si, napodobuje pohyb rukou při běhu na lyžích a směje se).
A jaký je tvůj zatím nejsilnější zážitek z běhání?
Myslím, že to bylo v situaci, když jsme s Ivanou Pilařovou při Jungfrau Marahtonu ve švýcarských horách přibíhali téměř osamoceni do malé vesničky. Běželi jsem tehdy ve speciálně ušitých tričkách, což byla vlastně velká česká vlajka. Ani ve snu nás nenapadlo, že v téhle ztracené vesničce by bylo víc než hrstka fanoušků. A najednou jich tu byly stovky. Jak jsme probíhali, začali nás hlasitě povzbuzovat a křičet „Čeko! Čeko!“. Přes ten křik jsme si nemohli říct ani slovo. To se v nás tehdy sevřelo srdce a začaly se nám drát slzy do očí. Bylo to něco neuvěřitelného.
Komentáře (Celkem 24)
Manětín
Kydy 03.12.2009 08:12:00
Zdravím tě Sáro.. ať Ti to lítá… A ten pán vedle je kdo???
Slavkov u B.
Majka1 03.12.2009 08:32:44
Tak, jako absolutní běžecké mimino už konečně vím jak vypadá ten skvělý Evžen Ge z fóra a že Sára vážně není ženská, ale úplně opravdická vrána. Tak ať tě ta Sára občas při běhu trochu poponese!
Liberec
megatraged 03.12.2009 08:35:09
To máte krásnej článek Evžene !Zdravím Vás oba.Zorka
Schestauber 03.12.2009 08:46:34
Ahoj Evžene, v článku není zmíňka, že jsi také veteránem Velké Kunratické a letos jsi se zlepšil oproti loňsku a dostal jsi mě opět… i když jsem Tě na konci stahoval. Gratuluji.
Schestauber 03.12.2009 08:50:56
>> Schestauber, 3. 12. 2009 08:46:34
Ještě pro upřesnění: Evžen má již 35 startů (i cílů) na VK.
Praha
Štefan 03.12.2009 09:12:10
Evžen je hlavně bezva kamarád. A zapoměl se pochlubit, že v srpnu uběhl v Kladně 150 km v závodě na 24 h. Sára tam byla taky, ale moc nelítala, pořád dokola ji to nebavilo.
Praha
EvženGe 03.12.2009 09:14:22
>> Kydy, 3. 12. 2009 08:12:00
Krá,krá. Ale to je můj pan domácí. Nic moc, ale je to lepší, než hnízdit venku. Ale pro žížaly si musím lítám sama do Stromovky!!! Sára
Praha
EvženGe 03.12.2009 11:50:31
>> Majka1, 3. 12. 2009 08:32:44
Krááá. Je vidět, že jsi běžecké mimino Ty bys při běhu tahala nějakýho chlapa, kterej je navíc 450× těžší než já?!!? Krráááá. Sára
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 03.12.2009 19:59:36
>> Štefan, 3. 12. 2009 09:12:10
A to ještě těch 24 hodin ukončil o půl hodiny dříve než my ostatní. Mně sice tvrdil, že po těch 150km běhu už nemohl, ale já si myslím, že se mu zželelo Sáry, která většinu času musela být bez něho, a jenom tak na nás z lavičky při každém kole vesele krákala
MZ 03.12.2009 21:24:25
>> Štefan, 3. 12. 2009 09:12:10
Ale Sáře to vynahradil za týden, vzal ji na Žebráckou 25, svezl ji tam po trati na kole a oba parádně fandili, děkujeme !!!
Exploser 04.12.2009 00:32:23
Ota Šafránek taky napsal knihu o nějakém Ge, muži z planety
Mooho…
Co se ale stalo s Bárou, když cestovala zpátky do Prahy a nakonec se
podařilo pořídit hned dvě další, z nichž jedna zase cestovala v balíku
do Vídně?
Myslel jsem si taky už dávno předtím, že by bylo nejlepší běhat
společně se Sárou i s nějakou Bárou, aby to bylo lépe vyvážené a
přitom by se to v klidu uneslo.
Hathy 04.12.2009 06:50:56
>> Exploser, 4. 12. 2009 00:32:23
Fritzi zdravi z Wien........
moc sice nebeha,obsas si ale zajde na odber krve (pokazde ji odmitnou ze pry
nema predepsanych 50kg )jinak se bavi s medvedy (plysaky) a uziva
.............
Jeste otazka kdo je ten fousaty sympaticky pan vedle Sary ?
Praha
EvženGe 04.12.2009 09:45:32
>> Exploser, 4. 12. 2009 00:32:23
Bára ve skutečnosti necestovala do Prahy, ale do Liberce (patří Liborovi Pilařovi). Lítala vždy jen kousek do cíle a nyní je už „v důchodu“ a důstojně sedí doma.Více v jarním tištěném Behej.com, kde je rozhovor se Sárou. A dvě vrány, to by nešlo. Už takhle to je třeba na občerstvovačkách problém.
Exploser 04.12.2009 20:34:49
>> EvženGe, 4. 12. 2009 09:45:32
No dobře, ale stejně si myslím, že by to snad nějak šlo. Napřed by se napila třeba Bára, pak Sára a nakonec Evžen a metlo by se dál. A Sáře by nebylo vůbec smutno.
Iva Milesová 06.12.2009 22:04:01
Tak já myslela, že už mám fialový mžitky před očima, když jsem
naposled běhala na Letný pod lampama rovinky, a ona to byla Sára v plným
tréninku…:)
administrator 03.04.2010 13:33:07
Po svém prvním maratonu neměl chuť běžet další. Dnes jich má na kontě dvaačtyřicet. Po čtyřicítce se učil jezdit na kole, aby o pár let později ujel trasu z Istanbulu do Prahy. Cestovatel, běžec, spoluautor knihy her pro děti, bavič běžců i diváků na závodech. Povídali jsme si s pětapadesátiletým Evženem Ge, hrdým vodičem fialové vrány Sáry.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.