Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Ajurvéda: poznejte lépe své já (2.)

behej.com | 17.11.2006 | přečteno: 31928×

V úvodním díle seriálu o indické ajurvédě jsme jen lehce nastínili, že se dá naše tělo regulovat a že je možné lépe porozumět jeho potřebám, aby ono naopak vyšlo vstříc vám. Každý z nás je jiný, proto nelze určit zcela čistý typ člověka podle jediného regulátoru, vždy je třeba přihlížet k dominující dvojici. Jaká je právě ta vaše dvojice regulátorů, která na vás prozradí více než rentgenový snímek?

Přesné stanovení ajurvédského typu se dělá pomocí pulsové diagnózy, nám však musí vystačit test z minulého dílu (pro nově příchozí je zde). Jak vidno podle jeho výsledků, vždy mírně či více dominuje jeden ze tří ukazatelů, je však dobré vyhledat i druhý nejsilnější. Proberme si charakteristické vlastnosti jednotlivých skupin. 

Pozor – museli byste být čistou vatou, pitou nebo kaphou, aby na vás platilo vše níže uvedené v té které kategorii! V drtivé většině případů to je mix vlastností právě z dvojice dominujících regulátorů.

Vlastnosti bioenergie Vítr – Váta

Vítr je vzdušný regulátor. Je lehký, pohyblivý, proměnlivý, suchý, rychlý, studený, jemný, drsný. Řídí pohyb v celém těle. Pohyb svalů (kosterních, dýchacích i např. srdečního), krevního a mízního oběhu, pohyb nervových a hormonálních signálů, pohyb potravy ve střevech. Ovládá duté, vzdušné a pohyblivé orgány, jako například: plíce, dutiny hlavy, prázdný žaludek (horní třetina), tlusté střevo, močový měchýř, dělohu, srdeční sval, kosterní svaly. Hlavním sídlem Větru je tlusté střevo a tam se taky nejdříve projeví nerovnováha větru. Mohou to být větry, plynatost, nebo vysušená stolice až zácpa. 

Protože Vítr je proměnlivý, může způsobovat taky průjem při rychlém vyvedení z rovnováhy. Při chronickém stavu spíše způsobuje zácpu a plynatost. Při přílišné proměnlivosti způsobuje zmatek. Ten se projevuje v tělesných funkcích i v duševních funkcích. Vzpomeňte si na lidi, zejména děti, které mají v jednom uzlíčku smích i pláč. Díky této proměnlivosti je Vítr nepředvídatelný a člověk tohoto typu prožívá nejistotu až úzkost. Protože svými projevy působí na své okolí, i lidi v jeho okolí pociťují nejistotu, nepředvídatelnost a nestálost.

Charakteristika lidí typu Vítr

Lehký: lehká štíhlá postava, lehký přerušovaný spánek a nespavost, lehce přijímá nové situace, nelpí na minulosti, lehce zapomíná. 

Rychlý: jakoukoliv činnost provádí rychle, pohyb, myšlení, citové prožívání i projevy, rychle pochopí novou informaci a také rychle zapomene, může být impulzivní, rychle mluví, rychle chodí, má rychlý, neboli krátký spánek, rychle onemocní a rychle se zotaví.

Proměnlivý: nepravidelný hlad a trávení, fyzická i duševní energie přichází v návalech, bez stálosti, mění nálady, snadno se unaví, má sklon k přepínání sil, vyhledává a nachází novinky, tvoří ve své tvůrčí dílně novinky, při přetížení se proměnlivost mění ve zmatek, jeho mottem je: změna je život.

Suchý: má sklon k zácpám, suché kůži, suchým sliznicím, suchým nebo nelesklým vlasům, suchým kloubům – artróza nebo praskání v kloubech.

Studený: má studené ruce a nohy, nesnáší studené počasí.

Pohyblivý: dobrý nebo špatný oběh tekutin a signálů nervového a hormonálního systému podle toho, jak je vyrovnaný – nesprávný krevní tlak, nepravidelný srdečný rytmus, bolesti zad, pohyblivý – těkavý pohled, nesnáší průvan.

Další vlastnosti jsou nadšení, živost, představivost, snivost, tvůrčí schopnosti, snadná vzrušivost – intenzita prožívání situací. Má sklon k starostem, úzkosti, úzkostlivosti, nervóznímu žaludku, nespolehlivému trávení, trpí žaludečními křeči nebo premenstruačními bolestmi. Vyrovnaný člověk typu Vítr je šťastný, nadšený a plný energie a čiší z něj radost. 

Ze smyslů má Vítr na starosti sluch a hmat. Lidé typu Vítr jsou citliví na zvuky a chvění. Jsou z nich dobří hudebníci, protože tam mohou využít své přirozené nadání. Umí naslouchat zvukům a v prstech mají cit pro přesný prstoklad při hře na hudební nástroje. Nesnášejí hluk. Nejdůležitější funkcí Větru je ovládání mozku a nervové soustavy. Při nerovnováze se to projevuje třesem, záchvaty, křečemi, lehkými depresemi. 

Vítr je zodpovědný za rovnováhu v celém těle, proto vede ostatní dva regulátory. Je jejich vůdcem. Pokud nastane v těle nerovnováha, Vítr, protože je rychlý, ji ztrácí první. Vyrovnávání tohoto regulátoru je velmi důležité, protože jeho rovnováha ovlivňuje i rovnováhu Žluči a Slizu. Další vlastnosti Větru: Vítr dovede vynaložit peníze za něco, co nikdy nepoužije. Vítr je zodpovědný za zahajování činností, ne už za dokončení. Člověk typu Vítr chodí po obchodech, prohlíží si výrobky a nic nekoupí. Podle převažujícího množství a intenzity uvedených vlastností můžete zjistit, kolik máte v sobě Větru. Podle výskytu těžkostí můžete svá zjištění upřesnit.

Vlastnosti bioenergie Žluč – Pitta

Źluč je metabolický regulátor. Má na starosti zažívání a přeměnu potravy. Je horký, lehký, ostrý, vlhký, tekutý, mírně mastný, kysele vonící. Řídí výrobu tepla. Hlavním sídlem je tenké střevo, které je zdrojem veškerého tepla v těle. Ovládá intelektové schopnosti, pochody v krvi, zejména obsah látek v krvi, ve střevech a v kůži. Převažuje v odpovídajících orgánech: v srdci, mozku, játrech, žlučníku, slezině, tenkém střevě, kůži, krvi a ledvinách. V hlavním sídle, tenkém střevě, se nejdříve projevují nerovnováhy Žluči. Nadměrný trávící žár, pálení ve střevech nebo průjem. 

Regulátor Žluč si v případě akutních potíží způsobí průjem, aby se zbavil nežádoucího obsahu. Tohoto přirozeného pochodu využívá ájurvéda při léčbě. Napodobuje přirozené pochody a využívá projímadla. Základním znakem regulátoru Žluč je napětí, intenzita. Takový člověk se projevuje jako ambiciózní, bystrý, vtipný, přímočarý v řeči, smělý, hádavý nebo žárlivý. Může být bojovný a nemusí svoji bojovnost projevit navenek. 

Žluč ovládá kůži, při trvalém přetěžování se mohou u těchto lidí objevovat různé poruchy kůže, například pihy nebo jiná mateřská znaménka. Dívky a ženy, které chtějí mít hezkou kůži, pečují o svou Žluč, protože krása kůže vychází z ní, zevnitř. Ájurvéda učí, že vyvážená Žluč a dobrá trávící síla dává zářivou pleť a jasné oči. Protože Žluč zpracovává potravu, má pro ni velký význam. Proto i výživa má velký význam pro zářivou pleť a jasné oči. Protože vlasy vyrůstají z kůže, vyvážená Žluč dává i krásné, lesklé vlasy. Ájurvéda učí, že vlasy jsou korunou osobnosti. Tyto znaky opravdu stojí za to, abychom potřebám Žluče věnovali náležitou pozornost. 

Charakteristika lidí typu Žluč

Horký: teplá, načervenalá kůže, nadměrný metabolismus, sklon k zánětům a horečkám, pocitům horka a pálení, například pálení žáhy, konečníku, miluje studená jídla a nápoje,

Ostrý: ostrovtipná mysl, ostré – kritické poznámky, ostrý zrak, ostrý nos, 

Vlhký: hojně se potí, zpocené dlaně jsou typické, horká vydechovaná pára z nosu, nesnáší horké a vlhké počasí, 

Kysele vonící: nadměrná kyselost v těle, nadměrné vylučování žaludečních trávících šťáv (pálení žáhy), sklon k zapáchajícímu dechu, moči, stolici, 

Další vlastnosti jsou: intelektuální, racionální, sebejistá, podnikavá, veselá. Vyrovnaná Žluč je citově vřelá (horká) a oddaná, milující a spokojená. Svými projevy je radostná, ušlechtilá, příjemná s jasnou myslí. Ze smyslů má Žluč na starosti zrak. Lidé typu Žluč jsou dobří fotografové, malíři a milovníci podzimních barev. Vybírají si zájmy nebo profese, ve kterých mohou uplatnit svůj ostrý zrak, například hvězdáři, mikrobiologové pracující s mikroskopy a podobně. 

Nejdůležitější funkcí Žluči je trávení potravy, dodávka živin do krve a ke tkáním. Lidé tohoto typu mají silné trávení a je pro ně obzvláště důležité vybírat pro ně odpovídající potraviny a respektovat denní a sezónní režim. Zejména léto, kdy slunce dodává horko nám všem, je zátěžové období pro Žluč. Přetížená Žluč se brání průjmem. Podle převažujícího množství a intenzity uvedených vlastností můžete zjistit, kolik máte v sobě Žluči. Podle výskytu těžkostí můžete svá zjištění upřesnit. 

Vlastnosti bioenergie Sliz – Kafa – Kapha

Sliz je regulátor, který má na starosti hospodaření s tekutinami a zvlhčování tkání, zejména sliznic. Hlavní tekutinou je sliz, hlen. Jeho vlastnosti jsou: těžký, studený, mastný, sladký, stálý, pomalý, měkký, lepkavý, tupý, hladký, vlhký. Z dodané výživy staví tkáně, zejména v dětství, a rekonstruuje opotřebované nebo poškozené tkáně, zejména v dospělosti. Hlavním sídlem je žaludek pro trávící pochody a hruď pro ostatní pochody. V hrudi jsou umístěny plíce a průdušky, orgány s velkou plochou sliznice. Převládá v těch orgánech, ve kterých jsou sliznice, například nosní a ústní dutina, sliznice v krku, ve střevech, v děloze. 

Shromažďuje stavební materiál a staví pevné tkáně, jako jsou kosti, šlachy. Toto shromažďování se projevuje i v jiných oblastech. Shromažďuje známky, peníze, kameny, neřádstvo a tuky na svém těle, rodinu ke stolu i staré harampádí. Co kdyby se někdy hodilo. V hlavním sídle Slizu vznikají i první příznaky přetížení: těžký žaludek až zvracení. Zvracením se Sliz odlehčuje a není dobré mu v tom bránit. Zvracením si vyvolává první pomoc. Tradiční ájurvéda používá zvracení jako jednu z léčebných technik. Současná ájurvéda ji nepoužívá, protože hodně vysiluje pacienta. Hlavním znakem Slizu je uvolněnost. Sliz je klidný, soucitný, odvážný, shovívavý, milující, odpouštějící až samolibý. 

Charakteristika lidí typu Sliz

Těžký: těžká zavalitá postava, těžká porucha, například obezita, těžké trávení, těžký druh deprese, hluboký spánek a těžké ranní probouzení, těžko přijímá nové situace

Sladký: přibírá na váze z přílišného množství sladkostí, možnost vzniku cukrovky, sladké, laskavé, přívětivé chování

Stálý: stálá nálada, schopnost sebeovládání, tělesné pochody nevybočují do krajností, má stálé zvyky, neovlivňuje se novinkami, stálá fyzická síla a vytrvalost, stálá energie, lpí na minulosti: „Dělal to už můj děda, tak já taky…," spolehlivý při spolupráci

Měkký: měkká kůže a vlasy, měkká, dobrácká povaha, milý citlivý pohled očí, shovívavý přístup k situacím

Pomalý: pomalé, plynulé pohyby, elegantní taneční krok v jakékoliv činnosti, pomalá řeč, rozvážné myšlení, pomalu pochopí nové informace a má dobrou, stálou paměť, pomalé trávení, mírný hlad, pomalu onemocní (má dobrou odolnost) a také se pomalu uzdravuje Vyrovnaný člověk typu Sliz má stabilní mysl, shovívavé dobrácké chování a uvolněné jednání. V jeho blízkosti se cítíte opravdu dobře. 

Ze smyslů má Sliz na starosti chuť a čich. Lidé, u nichž převažuje Sliz jsou dobrými ochutnávači potravin, profesionální ochutnavači vín, kuchaři, výstupní kontrola v potravinářských provozovnách a obsazují jiné profese, ve kterých mohou uplatnit svůj vysoce vyvinutý čich a chuť (odborně: organoleptická analýza, například znečištění vod a půdy). Podle převažujícího množství a intenzity uvedených vlastností můžete zjistit, kolik máte v sobě Slizu. Podle výskytu těžkostí můžete svá zjištění upřesnit. 

Na závěr jedna úsměvná historka Pavla Hlôšky: 

Po jedné přednášce o ájurvédě přišla za mnou jedna paní a povídá: „Spoustu let se trápím se synem u snídaně. Je hrozné na něho koukat, jaký je líný a sedí otupěle u stolu a nejí.“ A přitom znázornila gestem vzhled svého syna. „Teprve po vaší přednášce jsem pochopila, jak tahle lemra líná může být mistrem republiky ve sportu.“ Opravdu to řekla. Její syn byl typ Sliz (Kapha) a ona při přednášce pochopila zákonitosti života svého syna. Slizouni jsou pomalí, stálí až líní, ale mají elegantní pohyb. Radost pohledět. Hodí se pro sporty jako je gymnastika, tanec či balet (nebo i striptýz). Nevyniknou v rychlých a svižných sportech. 

Pro zájemce o další společný postup: do příště si prosím připravte seznam všeho, co přes den sníte. Jednotlivě, každou součást jídla (nestačí jen salát, přesně ingredience a způsob přípravy – syrové, vařené, smažené ap.). A k nim připojte i čas konzumace. 

Ti pilnější z vás nechť si rovnou poznamenají pocity a emoce, které poté s odstupem několika hodin měli. Příští díl je totiž věnován jídelníčku.