Ve smogu volte raději běhací trenažer
Ve velkých městech se tyto dny převaluje dusivá mlha. Stačí vyjít ven a hned je znát, že se i hůře dýchá. Mám jít v těchto podmínkách běhat? Nebude pohybová aktivita v těchto podmínkách spíše škodlivá? Běhat venku ve znečištěném ovzduší, kdy koncentrace znečišťujících látek několikanásobně převyšují povolené limity, by bylo zahráváním si se zdravím. Alternativou může být pohyb v uzavřených prostorách, třeba na běžeckém trenažéru.
Ti šťastlivci, kteří jsou registrováni v atletických oddílech se sportovní halou, si mohou své tréninkové dávky odbýt uvnitř. Většina ostatních však běhá přes celou zimu venku a musí se potýkat s aktuálním počasím a stavem ovzduší.
„Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání,“ říká Aleš Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu k situaci v oblastech, kde jsou překročeny limity polétavého prachu.
A ty jsou přitom nyní překročeny takřka v celém Česku. Někde platí jen signál upozornění, jinde už signál regulace, který omezuje produkci průmyslových podniků. Řidiči jsou také žádáni, aby pokud možno nevyjížděli. Bohužel zlepšení meteorologové v nejbližší době neočekávají.
Vyvarovat se pohybové aktivity venku radí i kardiochirurg a běžec, profesor Jan Pirk z pražského IKEMu: „Myslím, že se vůbec nic nestane, když běžec vynechá pár dní trénink. Je to zbytečné, zvlášť u starších lidí,“ říká Pirk a dodává, že se běžci sportu vzdát nemusí.
„Jsme v období konce běžecké sezóny, takže i svaly si nyní potřebuji trochu odpočinout před tím, než začneme zase nabírat objem. Doporučuji tedy běh tyto dny vyměnit za nějaké jiné indoorové aktivity, třeba plavání nebo spinning,“ uzavírá Pirk.
Není to jediná možnost. Stejně tak si můžete jít zaveslovat na veslařském trenažéru, využít moderního H.E.A.T. programu, při němž pás rozpohybujete vlastní silou nebo se domluvit s přáteli a jít si zahrát nějaký halový sport.
Nebo dopřát tělu možnost k regeneraci, navštívit saunu, zajít si na masáž, domluvit si návštěvu u fyzioterapeuta a vyřešit vleklý zdravotní problém. Ve smogové situaci vás alespoň nebudou trápit výčitky svědomí, že zrovna neběháte.
Ale zpět k běžeckému trenažéru. Jeho výhody a nevýhody přibližuje Pavel Baběrád, bývalý výborný maratonec s časem 2:19:07, mistr republiky z roku 1993, který stále kondičně běhá a zvládá 70–100 kilometrů týdně.
Jednou z výhod je příjemné konstantní prostředí. Na trénink na běžeckém trenažéru nemá žádný vliv aktuální počasí. Ať je venku sněhová břečka, silný mráz nebo zemi trápí smogová situace, uvnitř jste v konstantním teplém prostředí. Tím je běžecký trenažér také nenáročný.
Další z výhod je jeho přímý vliv na posilování kardiovaskulárního systému. Posiluje svaly na nohou a zlepšuje rovnováhu a koordinaci. Když je před vámi zrcadlo, je to velice praktické. Můžete pozorovat svůj styl. Možná se budete divit.
Běh na trenažéru si můžete zpříjemnit poslechem hudby a ti zdatnější, kteří jsou již na běh na trenažéru adaptovanější i sledováním televize. Venku je to přece jen nebezpečnější, při běhu na silnici nemusíte slyšet přijíždějící automobil.
Běžecký trenažér umožňuje možnost také volbu libovolné rychlosti i sklonu. Můžete si tak nastavit třeba běh do vrchu a trénovat sílu.
Běžecké trenažéry umožňují i různé programy zatížení, u zařízení „high technology“ si můžete nasimulovat i profil celé trati.
Najdeme i některé nevýhody. Oproti běhu venku neposkytuje možnost aklimatizace na změny teplot a na případné nerovnosti povrchů. Běhat jen na trenažéru je stereotypní, pro někoho to může být až deprimující. Ale v těchto dnech je to asi jediná možnost, jak si zaběhat.
Před tréninkem i po tréninku na běžeckém trenažéru, stejně jako před jiným během, vždy protáhněte nohy, kyčle a zádové svaly. To vám pomůže zabránit zbytečnému poranění svalů a kloubů.
Anketa
Co děláte v současné smogové situaci?
Komentáře (Celkem 32)
PetrK 15.11.2011 14:57:05
Ve velkých městech se tyto dny převaluje dusivá mlha. Stačí vyjít ven
a hned je znát, že se i hůře dýchá. Mám jít v těchto podmínkách
běhat? Ptá se nejeden běžec. Nebude pohybová aktivita v těchto
podmínkách spíše škodlivá? Běhat venku ve znečištěném ovzduší, kdy
koncentrace znečišťujících látek několikanásobně převyšují povolené
limity, by bylo zahráváním si se zdravím. Alternativou může být pohyb
v uzavřených prostorách, třeba běh na běžeckém trenažéru.
Odkaz na článek
blondatejsvet.cz 15.11.2011 15:56:26
kdo zaklikl: „běhám dál venku, smog mě nezastaví“ Podle me neni normalni. To je fakt nemoc.. Vzdyt je tolik variant co delat, kdyz je venku nedychatelno!
blondatejsvet.cz 15.11.2011 16:48:48
>> konik, 15. 11. 2011 16:22:12
Chces rict, z beh na behatku neni beh?
blondatejsvet.cz 15.11.2011 17:00:23
>> atlet007, 15. 11. 2011 16:56:35
takze si radsi budes nicit zdravi behanim ve smogu… hmm. V tom pripade bych radeji dva dny proste nebehala…
Komsomolec 15.11.2011 17:14:55
>> blondatejsvet.cz, 15. 11. 2011 15:56:26
I dva dny bys neběhala? Taky je mi proti mysli jeden člověk v 6 místném autě, co se posunuje od domu 2,5km do práce a zpět. Protestuji, diskutuji, podpisuji petice, ale nezapomínám běhat. Vezmi si, že tahle smogová situace a zima bez slunce může trvat i tři měsíce. My běžci jdeme s kůží na trh: když musíš, musíš.
blondatejsvet.cz 15.11.2011 17:43:43
>> Komsomolec, 15. 11. 2011 17:14:55
"my bezci… " Rikas to jako kdbych ja bezec nebyla. Taky pravidelne trenuju 5 tydne beham, ale ne na ukor sveho zdravi Taky jsem na behani zavisla.. Ale taky mam astma a sotva venku dycham i kdyz jdu na autobus – natoz kdybych mela behat. proto rikam, ze to neni normalni.
Komsomolec 15.11.2011 17:50:19
>> blondatejsvet.cz, 15. 11. 2011 17:43:43
Promiň, asi každý běháme jinde. Jestli u tebe opravdu není vidět na krok a máš v tomhle smogovém období zásadní zdravotní obtíže, tak asi víš sama, co nejlépe dělat, a tak neběháš. Já běhám v oblasti, kde dochází k programovému trávení lidí celoročně, takže mě už nic moc nepřekvapí Na běhátko nechodím: nemám rád to prostředí, není mi nějak sympatické.
Zombice: no, musím Dýchat, běhat, jezdit, sexíkovat – všechno na stejné úrovni. Cožpak bych mohl jednoho nechat, aniž bych brzo neskončil v dřevěném spacáku?
Ustí nad Orlicí
majkp 15.11.2011 18:44:08
Ja tomu stejne moc nerozumim, vetsina fitek ma pomerne vykonnou ventilaci, tak prece ten smog stejne pumpujou trubkama dovnitr, ne? Nebo kupujou nejaky konzervy s cistym vzduchem?
Praha
zombice 15.11.2011 19:37:10
>> majkp, 15. 11. 2011 18:44:08
Do vzduchotechniky nedelam, ale co treba filtry Zvlast v tomhle obdobi kdy se bavime o smogu, ve smyslu poletaveho prachu.
Slaný
EdCable 15.11.2011 19:52:37
Me by zajimalo kde se ty limity meri a jak je to potom srovnatelne s dalsimi prostory. Nevi nekdo o nejakem srovnani?
Prijde mi, ze jedna vec je zmereny limit u silnice, jina vec je asi situace v klidne vilkove ctvrti maleho mesta, dalsi vec jsou mimomestska pole, luka a lesy a dalsi vec jsou vnitrni prostory – byty, fitka…
Dalsi vec, ktera by me vazne zajimala, je, jak moc pro beh venku je ten behatkovy prospesny. McGuff v Body by Science citoval vyzkumy, kde se tvrdi, ze nijak. Vice jsem po tom nepatral, ale kdyby nekdo vedel o relevantnim zdroji, byl bych rad. Prijde, ze se bavime o jine technice pohybu a ta prenositelnost urcite nebude 100%.
>> blondatejsvet.cz, 15. 11. 2011 15:56:26
Vazne prosim, „normalnosti“ se neohanej. Ostatne jak anketa vypovida, norma chovani je u bezcu asi nekde jinde.
Nenačovice
Losík 15.11.2011 19:59:33
Taky nemám rád spinning nebo běh ve fitku na běhátku, skoro bych řek, že bych to nesnesl. Tudíž pro mě připadá v úvahu jedině běh v jakémkoliv počasí /kolo v zimě nemusím/. Je fakt, že mám štěstí, že mohu běhat v celkem čistém prostředí kolem Kačáku (potok Loděnice, vlévá se do Berounky v Srbsku, pro ty co nejsou zdejší).
Komsomolec 15.11.2011 20:01:41
Nejsem žádný odborník, ale před nedávnem jsem četl studii o chemickém znečištění průměrného evropského a amerického bytu a vnitřku automobilu: jednalo se o všelijaká lepidla, ztužovadla, výpary z výrobků, čistících prostředků, koberců, nábytku a dřeva (asi nejvíc mi v paměti utkvěla radioaktivita dřeva) atd. Pokud si vzpomínám, tak autoři studie došli k závěru, že průměrné venkovní prostředí měst (vyjma několika: vzpomínám Dillí, Peking, Moskvu) je daleko méně nebezpečnější než vnitřní prostředí bytů, aut a všeho, co je v nich přítomno. Tak si pořád říkám, že ať je v ČR nebo v Americe nejhůř, tak se vlastně chodíme ven nadýchnout vždycky lepšího „vzduchu“ Je pravda, že ale např. na Ostravsku na tom budou lidi a zvlášť děti skutečně bídně. Programové trávení lidí na indický nebo čínský způsob životního prostředí jejich měst.
Ustí nad Orlicí
majkp 15.11.2011 20:16:17
>> zombice, 15. 11. 2011 19:37:10
No ja Ti nevim, v tomdle pocasi by se prece tydle filtry zanesly celkem brzo, vzhledem k tomu jakej prutok ta ventilace musi mit. Ale zeptam se v SCE, jak casto menej filtry ve vzduchotechnice. Navic nejde nesouhlasit s Komsomolcem, prach, cistici prostredky a taky bacily v uzavrenejch prostorach… Na lekcich spinningu si uplne pamatuju jak na konci vsichni nacakali na kola takovy ty chemicky rozprasovadla a pak se tam nejakou dobu prakticky nedalo dychat. Ja nerikam ze lidi na Ostravsku maj ve smogu vesele behat dal, jen se mi nezda ze muzu bez obav behat na behatku jako by se nechumelilo. Leda to mit doma a smradek nevetrat, ale to bych to asi od moji drahe pekne schytal.
Praha
zombice 15.11.2011 20:25:40
>> EdCable, 15. 11. 2011 19:52:37
Presne pozice tech mericich stanic mas na portal.chmi.cz (napr. P6-Suchdol ) da se rozkliknout kazda z nich a dole je satelitni mapa kde je to videt… Jinak s prachem o velikosti 10um je uz trochu jedno kde to meris, ono to uz asi sedimentuje dost pomalu, takze se to ve vznosu muze dostat kamkoli.
Slaný
EdCable 15.11.2011 20:51:03
>> zombice, 15. 11. 2011 20:25:40
Taky jsem tam tedka koukal, ale ty stanice jsou dosti ridke a zbytek republiky je vlastne „jenom“ model. Me by prave zajimalo, jak je ten model konstruovany – tj, kdyz na Kladne maji takove hodnoty, jak moc dobre se vi, ze ve Slanem budou makove a jestli ma vliv na rozmisteni tech treba vetsich prachovych PM10, jestli jsem ve meste, v lese nebo v tom fitku.
Vojtěch 15.11.2011 21:26:40
>> blondatejsvet.cz, 15. 11. 2011 17:00:23
A kdo říká, že si ničím zdraví. Smogová situace u nás může být dost rozdílná od té tvé. Je spoustu jiných čiností při kterých si ničíš zdraví a možná daleko více, než při běhání ve „smogu“. Plně chápu ty kdo si byly dnes zaběhat, já také a bezva. Přijde mi to normálnější než-li si jít sednout do začuzený putiky a tam se několik hodin udit. Jak to dělá jiná skupina lidí…
Drábková Alice 15.11.2011 21:38:52
Taky nám bylo ve škole řečeno, co tu píšete. Vnitřní prostředí je nekontrolované, pozornost se zaměřuje na venkovní prostředí. Znečištění ovzduší ve vnitřních prostorách může dosahovat poměrně vysokých hodnot nejen pro přítomnost specifických zdrojů (kouření, topení, vaření, mikroorganismy), ale i pro omezenou cirkulaci a výměnu vzduchu. Dalším typem znečištění je hrubý aerosol, který se víří při pohybu lidí a předmětů, zvýšené koncentrace prachu byly zjištěny ve všech měřených veřejných prostorách. A tak podobně, z knihy Atmosféra a klima, aktuální otázky ochrany ovzduší, Braniš, Hůnová, 2009.
Liberec
megatraged 16.11.2011 07:45:05
>> blondatejsvet.cz, 15. 11. 2011 15:56:26 …na to nemá nakonec cenu ani něco psát..Jsem ráda , že jsem nenormální.Přeju ti pěknou zimu v tělocvičně.
Liberec
Advid 16.11.2011 13:02:31
megatragéd: Už je to lepší, hele: http://portal.chmi.cz/…data_CZ.html
EdCable: Běh na páse není určitě tak prospěšný jako běh venku, ale že by nebyl prospěšný vůbec, s tím nesouhlasím. Vždyť stále můžeš trénovat vytrvalost, rychost, sílu a i když to není 100% přenositelné, tak z 90% podle mě ano.
Na běhátku mám odběhány 2 zimy. Ne všechny běhy, to by mě odvezli tam, kde jsou kliky jen zvenku. Ale tempo a úseky ano a ostatní venku. Na jaře je pak dost času styl upravit a zvyknout si na rychlý běh venku.
Ke smogu: Pokud je situace „Nevyhovující“ dle ČHMI, tak se budu snažit běhu venku vyhnout, ať už běhátkem, spinningem, bazénem nebo vyjet autobusem do Jizerek a odběhnout tam. Ale při dlouhodobém špatném stavu mě stejně absťák čase vyběhnout donutí, takže už aby napadl sníh a mohl jsem vyrazit na běžky. :)
Hideosi 16.11.2011 13:03:45
Nějak si běhátko představit nemohu. Mám to štěstí ,že žiju v 750m.n.m. a jsou tu krásné lesy. Ale pochopím ,že někdy vám ve městech to běhátko určitě bodne.
Praha 9 - Prosek
hf 16.11.2011 14:13:31
>> blondatejsvet.cz, 15. 11. 2011 15:56:26
A co je podle tebe normální? Každý má jiný měřítka. Pro někoho je normální běhat za každého počasí (k těm bláznům mimochodem patřím i já) a pro někoho je normální vyběhnout jen když je krásně. Naštěstí netvoříš normy, ani zákony. Neumím si představit, kdyby nám někdo zakázal běhat venku. To bych asi emigroval.
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 16.11.2011 14:29:59
Já samozřejmě běhám stále, smog nesmog . Ale ono záleží, kde člověk žije a běhá. Cestuji po celé republice, takže mohu konstatovat, že např. včera v Karlových Varech bylo nádherně, modré nebe a po smogu ani památky (na rozdíl od středních Čech). Za to minulý čtvrtek, když jsem jel do Havířova přes Ostravu (Radvanice, Bartovice), tak tam byl takový smrad, že běhat zde bych opravdu nešel.
Liberec
Advid 16.11.2011 15:23:58
Já bych k tomu „normální“ x „nenormální“ ještě rád podotkl, že se často zaměňují pojmy normální a obvyklé. Např. je obvyklé být tlustý, ale není to normální. A pokud někdo řekne, že nejsem normální, beru to tak, že nejsem podle něj „normovaný“ podle většiny a to je většinou dobře. :)
Ostrava
Aahala 16.11.2011 15:35:06
Smog je něco, co my na Ostravsku velice dobře známe…:) Je dobré se opravdu dívat na měřící stanice, když je to jen trochu možné (když je klasická smogová mlha, tak raději jdu na schody), jdu běhat ven.
Hideosi 16.11.2011 17:29:31
>> Mirek Kostlivý, 16. 11. 2011 14:29:59
Škoda ,žes neřekl dřív ,že mažeš do Varu. Dnes tu je zase mlha.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.