Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běh při 65% TFmax - nutnost?

Běh při 65% TFmax - nutnost?

Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 10.01.2008 20:00:17

parádní! moc díky.. Teď se učim na zkoušku, takže sem moc neserfoval, ale tohle je pěkný.. jednoduchý a účelný, řekl bych!

A koukám, že máme automatický podpis ovlivněný stejným filmem, takže myslím že „s Pattchisem to dokážeme“!

Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Prostějov

Celkem 16209 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:43:46 (2008)
maraton: 3:45:27 (2009)

Skare muž 10.01.2008 20:03:47

To: Tečko. Díky za odkaz na runnigforfitness. Ony ty tepy sice nejsou až tak důležité, ale mně vždycky uklidní, když tomu, co dělám jakž takž rozumím a nedělám to zbytečně nešikovně. Ten tvůj odkaz potvrzuje, že jsem to přes částečné matení těmi 65%TFmax (0,65*TFmax) z těch všech zdrojů pochopil a při běhu cítil dobře.

To: Juapa. Jsem rád, že jsi už trochu klidnější a nemusíš se buď trápit nebo mít výčitky.:)

avatar

Valašské Meziříčí

10 km: 0:39:47 (2011)
půlmaraton: 1:30:56 (2009)
maraton: 3:21:59 (2008)

Tečko muž 10.01.2008 20:58:52

[quote=juapa]…A kou­kám, že máme automatický podpis ovlivněný stejným filmem, takže myslím že „s Pattchisem to dokážeme“![/quote] Pokud nám ovšem Chuck nezničí život ! :)

Motto: ... kdo se vyhne klíči, vyhne se i míči ...
avatar

Praha-východ

Celkem 4388 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (1970)
půlmaraton: 1:31:16 (1970)
maraton: 3:22:27 (1970)

Vanda žena 12.01.2008 20:03:30

Zajímavá diskuse! V jedné knize od H.Steffnyho je citát od německého vytrvalce Baumanna, jednoho z mála, který obstál mezi černými gazelami: jdu běhat a předbíhají mne kondiční běžci. Někdo z nás asi dělá něco špatně… teprve až toto čtení mne přimělo před nějakoudobou zpomalit, protože jsem také dělala stejnou chybu co asi každý začátečník – běhala jsem moc rychle. Taky jsem měla svůj okruh na němž jsem „honila“ časy. Přes to se často nemůžu zbavit pocitu, že mám-li se udržet v určitých nízkých otáčkách, připadám si jak závodní hlemýžď a nohy mne sakra svrbí, aby se nerozběhly rychleji (a někdy to nevydrží). Fakticky mohu říct, že až teď co někdy běhám s Matesem s formulí, užiju si i pomalý běh – mrňouse mám s sebou na očích a jsem v klidu. Zato když ho hlídá někdo jiný, o kom vím, že začíná ztrácet nervy potom, co řve víc než pět minut, je to taky pěkný stupńovaný tempíčko. ve fitku už se mi takto „povedl“ poslední kilásek ze 13 pod 3:40 a poslední trojka hooodně hluboko pod 12 … tedy: na někoho platí oves, na jiného pivo, na mně Mates:))) Když se mi to ale stane, dám si v dalších dnech pozor, abych to opravdu pěkně v klidu vyklusala a další kilásky spolykala v pásmu OV!

Motto: We are the champions, my friendwe keep on fighting till the end...
avatar

Choceň/Chomutov

Celkem 6836 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:50 (2010)
půlmaraton: 1:33:04 (2010)
maraton: 3:37:37 (2008)

obrik muž 11.04.2008 16:37:51

Opět bych trochu rozvířil toto téma a zeptal bych se, proč se všude, ve všech zveřejněných tréninkových plánech, dočtu, že dlouhé běhy se mají běhat pomalu? Například v rámci přípravy na půlmaraton, kde můj cíl je zaběhnout závod v tempu řekněme 4:40/km, proč mám běhat dlouhé běhy (15 – 25 km) tempem 5:30/km, což je pro mě cca 70% TFmax? Proč rychlejší tempové běhy se běhají jen kratší, řekněme 3 km rozklus, 6 km „tempo o málo vyšší než plánované tempo závodu“ a 3 km výklus. Proč nemám v rámci tréninku si třeba jednou za týden, jednou za 14 dní zkusit např. celý ten půlM v takovým tempu (nebo velmi blízkém), jak chci běžet závod? Nebyl by právě to ten správný trénink na ten závod?

Napadá mě jediný argument a to to, že by ten běh (dlouhý a přitom rychlý) byl tak náročný, že by mě to na další 3 dny odrovnalo do úrovně regenerečních běhů, tím bych přišel řekněme o 2 další kvalitní tréninky a ve svém součtu bych natrénoval méně, než bych dal pomalým dlouhým během, kterým bych se tak nevycucal a dalšími plnohodnotnými tréninky v následujících dnech.

Pokud se v tom, co jsem tu sepsal, někdo vyznáte a umíte mi odpovědět, budu moc rád. Díky! :)

PS: nebavím se teď o pomalém běhání obecně, jasně, pomalu je třeba běhat v rámci tréninku OV, to je jasný, ptám se teď konkrétně na ten dlouhý běh.

Motto: Smile is the second best thing to do with your lips.
avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 11.04.2008 21:50:07

to Obrik: Důvod je jednoduchý. Trénink je „pouze“ příprava na závod, ne závod! Účelem tréninku je tělo postupně adaptovat na čím dál větší zatížení, ne ho zničit. Při závodě běžíš na hranici fyzických možností svého těla, které dostane pořádně zabrat a pak mu nějakou dobu trvá, než se z toho vzpamatuje – než zregeneruje. Účelem dlouhého pomalého běhu je to, abys mohl natrénovat vytrvalost, kterou budeš potřebovat během dlouhého závodu, ale zároveň, abys tělo neunavil tak, že bys musel na týden vysadit trénink. Když poběžíš dlouho, ale pomalu, můžeš v dalších dnech opět normálně trénovat např. tempový běh na 6 km, který jsi zmínil. Pokud ale trénink poběžíš v závodním tempu, nezbyde ti nic jiného, než dalších několik dní jen klusat, než bude tělo opět připraveno na další zátěž. Tím se vytrácí efektivita tréninku. Místo abys postupně směřoval k určitému cíli a své tělo postupně adaptoval na nové podmínky, tak ho jen neustále ničíš, což také může vést k různým zraněním, které tě poté v tréninku zastaví úplně. Prostě – účelem tréninku je trénovat, závodit se má při závodě.

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 14.04.2008 10:48:24

Trošku to padá z kontextu, ale narazil jsem na následující věc.

V kniže Od joggingu po maraton jsem v kapitole o regeneraci našel, že by regenerační běh měl trvat tak do pů hodiny. V tréninkovém plánu, který je tamtéž a podle kterého běhám, jsou ale regenerační běhy 44 – 55 minut i 85 minut. A u všeho značka < 65% TFmax.

  • výkřik do tmy: Už mi nedělá problém běhat na nízké intenzitě!! i míň než 65% zvládám!

Jsou tu tedy dvě otázky..

  1. Může nějak uškodit regenerační běh delší než 30 minut, nebo u něj dochází k nějakému ději, kdy už není regenerace účinná?
    • na sportsite.cz jsem dostal radu, že délku regeneračního běhu si každej má určit sám, podle toho jak se cítí..
  2. Když je to ale v tréninkovém plánu, jde určitě o nějaký cíl.. Jaký? Po hodinovém výklusu mě jen bolí lítka =). Nemyslí se tím Prostě volný výběh 55 – 70% TFmax například?
    • ale jasně se tam píše <65% TFmax
  • tak nevim ?
Motto: Díky Chucku Norrisi!
avatar

Celkem 360 km
Minulý měsíc 0 km

MH 15.04.2008 08:45:12

to juapa k délce regeneračního běhu:

Cílem regeneračního běhu je regenerace, proto musí být dostatečně pomalý (aby probíhal co nejvíce aerobně), dostatečně krátký (aby se tělo energeticky nevyčerpávalo), ale i dostatečně rychlý (aby tělo zaregistrovalo rozdíl oproti pasivnímu odpočinku u televize).

Vše je individuální, takže zatímco pro běžce typu 10 km za 47 min. a 40 km/týden představuje hodinový výběh na 10 km docela dobrý trénink obecné vytrvalosti a při hodinovém běhu prakticky jakoukoli rychlostí si neodpočine, protože to pro něj bude představovat ohromný objem,

maratonec veterán s 10 km za 47, který běhá třeba 120/týden jednofázově by si při hodinovém regeneračním běhu výborně odpočinul, ale odpočine si taky třeba dvěma dny lehkého objemového tréninku po sobě, nebo dnem lehkého objemového tréninku a dnem neběžecké aktivity, a možná nic jako „regenerační běh“ do svého plánu vůbec nezařadí.

Shrnuto: ať probíhá regenerační běh v jakékoli přiměřeně nízké intenzitě, bude-li probíhat dostatečně dlouho, změní se z prostředku regenerace na trénink obecné vytrvalosti.

avatar

Kařez, Nový Jičín

Celkem 1898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:53 (2008)

juapa muž 15.04.2008 12:08:34

Díky.. Tak nějak jsem si to myslel, ale těžko se v tom orientovat, takže díky.

Pokud tam bude jen regenerační běh s libovolnou délkou, tak to budu brát jako rozvoj OV a když tam bude volno, nebo regenerační běh, tak si prostě poběžím tak, abych si odpočinul.

Ještě jenou díky..

Motto: Díky Chucku Norrisi!
Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.