Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Foam Rolling - od bolesti k lepšímu výkonu a regeneraci - soutěžte o pěnový válec Grid

Foam Rolling - od bolesti k lepšímu výkonu a regeneraci - soutěžte o pěnový válec Grid
foto: tptherapy

komerční prezentace | 02.12.2014 | přečteno: 11251×

Každý běžec to zná, při tréninku nebo závodě ucítí škubnutí ve svalu, náhlou bolest a povětšinou následuje kratší či delší tréninkový výpadek. Lze tomu předejít? Ve většině případů ano a metoda automasáží pomocí pěnového válce patří k těm účinným.

Valná většina těchto problémů vzniká z:

• přetrénovanosti

• nedostatečné regenerace

• kompenzace pohybu v důsledku nedostatku elasticity tkání v těle

• nesprávných pohybových stereotypů

• svalových dysbalancí a asymetrií

• sníženého rozsahu pohybu

• a dalších dysfunkcí pohybového aparátu člověka, které se vytváří důsledkem našich pohybových návyků a každodenních aktivit

Při běhání, tedy při zvýšené zátěži, pak vše dost často vyplave na povrch. Tento stav můžeme řešit používáním mobilizačních a uvolňovacích technik. Jednou z možností je koncept AUTO – MYOFASCIÁLNÍHO UVOLNĚNÍ a MOBILIZACE s využitím pěnových válců, známý pod názvem „FOAM ROLLING“.

FOAM ROLLING je koncept, který můžeme využít jak před tréninkem, tak i po něm.

Ale zpět ještě k té bolesti. Naše tělo je vybaveno různými regulačními mechanismy. Ty zajišťují, abychom dokázali většinu problémů a potíží vzniklých v našem těle přežít. Avšak tělu to přináší určitou bolest, která je důsledkem narůstajícího napětí, kdy jsou drážděny nervová zakončení ve specifických oblastech. Tím se vytvářejí myofasciální spoušťové body – tzv. trigger pointy. Jedná se o „uzlíky, body“, které vznikají ve svalu a projevují se jako tužší místa, která jsou palpačně velmi citlivá a bolestivá.

Trigger pointy mohou být ale bolestivé i samy o sobě (aniž by se jich někdo dotýkal) a bolest/problém se může projevovat i ve vzdálenějších oblastech. Takový bod tělu přináší zhoršenou motorickou funkci, prokrvení, omezení rozsahu i elasticity a rychlejší nástup únavy.

Co s tím? FOAM ROLLING může pomocí různých pomůcek a speciálních tlakových technik na tyto body či místa působit, dokáže bolest zmírnit a navrátit tak tělu správnou motorickou funkci a komfortní pohyb.

Zní to docela jednoduše, ale až tak prosté to není. Důležité je tělo správně otestovat, vědět jak spolu některé části v něm souvisí a také vidět, jak se tělo hýbe pro samotné zaměření technik. Ještě než bude otevřeno téma využívání konkrétních pomůcek, měli byste vědět něco o fasciích a porozumět jejich funkci, protože právě ony jsou zodpovědné za elasticitu lidského těla. Navíc jsou také klíčem ke každému zranění.

Fascie je smyslově velmi vybavená pojivá tkáň, která obaluje a propojuje celé tělo. Můžeme si ji představit jako síť vypadající jako pavučina. Jednotlivé složky fasciální sítě jsou mezi sebou prostorově uspořádány a jsou obklopeny ze dvou třetin tekutým prostředím, které by mělo zajistit skluznost pro dané elementy. Pokud však skluznost chybí, jednotlivá místa se k sobě časem „slepí“ a zatuhnou.

Na základě těchto změn se tělo začne trochu jinak pohybovat a dochází k tomu, že některé oblasti jsou využívány více než by měly, a to přináší bolest či nějaké poškození (natažení, natržení). V naší terapii však můžeme využít toho, že fascie funguje jako houba, kterou když tlakem zmáčkneme, dojde k jejímu „vyždímání“ a po uvolnění tlaku k opětovnému nasátí tekutiny. Tím mohou místa, která postrádají hydrataci a skluznost, získat zpět své vlastnosti a předejít zmíněným problémům.

Fascie vzhledem ke své strukturální integritě (propojenosti celého těla) fungují tak, že pokud podráždíme určitou jejich část, přenáší se tento impuls do dalších částí těla.

Techniky v praxi

Asi každého bude zajímat, jak to funguje v samotné praxi. To si přišli vyzkoušet tři běžci Petr, Josef a Michal. Pozvaní byli nejprve prověřeni několika testy (foto v galerii):

• stability na jedné noze

• poskok na jedné noze

• aktivní zvednutí nohy vleže na zádech

• dřep

Zde jsou jejich zkušenosti po absolvování technik na uvolnění chodidla pomocí TP Footballeru, lýtka a stehna pomocí pěnového válce GRID.

„Když jsem dostal pozvání od Trigger Point Therapy, nic jsem od toho neočekával,“ říká Josef. „Přiznávám, že jako skoro každého běžce mě každou chvilku něco pobolívá a cítím se často zatuhlý. Ale nyní již po pár minutách masáže chodidla pomocí válečku TP Footballer cítím překvapivě větší stabilitu i elasticitu v kotníku. Největší překvapení mě čeká při použití pěnového válce GRID – přesně cítím tvrdý a bolestivý bod na stehenním svalu, který se mi snaží pravidelně uvolňovat na masážích. Trochu nohu nadlehčuji a nechávám válec tlakově působit. Po chvíli se bolest částečně zmenšuje a sval povoluje. Po celý zbytek dne cítím ve svalech příjemný uvolněný pocit. Takže co se mne týká, určitě TPT zařadím mezi pravidelné aktivity před běžeckým tréninkem i jako regeneraci ve dnech volna. Věřím, že mi to umožní běhat lépe a bez bolesti…“

„Po promasírování chodidla a lýtek pomocí speciálního válečku a válce GRID jsem cítil uvolnění zatuhlých svalů a při poskocích bylo patrné, že se staly pružnějšími než před aplikací. Při testování rozsahu pohybu zadních stran stehen je znát skutečně rozdíl. Největší plus ale vidím v tom, že používání válců je velmi příjemné, podobně jako masáž a přináší skutečně uvolnění,“ pokračuje Petr.

„Ty problémy, které občas mám (bolesti v levé noze), Ondra diagnostikoval docela přesně. Příčinou je pravděpodobně pronace, menší stabilita a omezená hybnost levé nohy. Podiatr, fyzioterapeut a sportovní doktor mi říkali během let v podstatě to samé,“ potvrzuje Michal. „Rozsah pohybu mám o trochu větší než před cvičením a uvolňuje to ztuhlé svaly a všechna ta bolavá místa. Bavil jsem se o těchto válcích se svým trenérem, tuto metodu zná a používá. Jen varoval, že je opravdu nutné naučit se je používat správně a pravidelně, aby se z válců nestal jenom další lapač prachu ve skříni jako z dalších podobných pomůcek.“

Mgr. Ondřej Lunga, MASTER TRAINER pro koncept TRIGGER POINT THERAPY, www.tptherapy.cz


SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

KOLIK MASÁŽNÍCH ZÓN MÁ PĚNOVÝ VÁLEC GRID FOAM ROLLER?

Soutěží se o pěnový válec GRID Foam Roller. Uzávěrka soutěže je 20. 12. 2014.

Malá nápověda: odpověď naleznete na webových stránkách a na facebooku.


Upozornění: Své odpovědi zasílejte výhradně prostřednictvím připojeného webové formuláře. Veškeré osobní údaje zůstanou v redakci Běhej.com a budou sloužit jen pro tuto soutěž. Nebudou tedy ani poskytnuty zadavateli inzerce, vyjma kontaktu na vylosovaného výherce či výherkyni.

Vítězem se stal Ondřej Veselý. Blahopřejeme!