ROZHOVOR: Naložte si vertikální kilo. Letos můžete bodovat i v zahraničí
Závodů, kdo doběhne dál nebo rychleji, najdete v termínovce celou řadu. Existuje však závod jiný – o nastoupání co možná nejvíc výškových metrů během jednoho kalendářního roku. Vymyslel jej Martin Koudelka z Prostějovska a jeho kolegové. První ročníky proběhly pouze na moravských vrcholech, loňský se odehrál i na českých a od letoška lze novinkově hlásit i ty zahraniční.
M100, tedy Moje vertikální kilo, je celoroční soutěž o to, kdo nasbírá nejvíce výškových metrů na předem vybraných horských vrcholech. Přiblížíte ji blíže?
„Jde o celoroční závod, během kterého mají závodníci za úkol nastoupat co nejvíce výškových metrů na předem dané vrcholy, které najdou na webu. Pomyslnou metou a cílem všech závodníků by mělo být pokoření vertikálního kila, tedy sta tisíc výškových metrů. Máme také doplňkovou soutěž Souboj Čechy vs. Morava, kdy sčítáme nastoupané metry všech závodníků, kteří se rozhodli reprezentovat Čechy, a těch, jejichž srdce bije pro Moravu.“
Pro koho je soutěž určena?
„Soutěž je určena pro širokou veřejnost bez rozdílu věku. Máme na startovce soutěžící mladé i starší a ti dokáží ty mladší mnohdy porazit. Ať už je závodník fanda běhu, cyklistiky nebo vášnivý turista, může se našeho závodu účastnit. Nemusí to být vrcholový sportovec, protože nám jde o smysluplné trávení volného času a pokusit se překonat sama sebe. Jedinou podmínkou je zdolat vrchol vlastní silou a zaslat nám GPS záznam z trasy výstupu.“
Která skupina sportovců je nejpočetnější a která nejúspěšnější? Běžci? Cyklisté? Turisté?
„Jsou to především turisté, kteří čím více jsou venku v kopcích, tím více si pomáhají i pomalým klusem po rovinkách a seběhy z kopců. Je to efektivnější pohyb, díky kterému se dostanou dál a výš. Cyklisté mají u nás trochu omezený výběr ve vrcholcích. Všude se na kole dojet nedá, ale podle tras s tím problém nemají a udivují nás, kam se s kolem dostanou.“
Kolik sportovců se loni zúčastnilo?
„Druhého ročníku závodu se celkem zúčastnilo 131 závodníků (38 žen a 93 mužů) přičemž 90 z nich si připsalo alespoň jeden výstup (25 žen a 65 mužů). Celkem závodníci nastoupali 2 798 734 výškových metrů, na což potřebovali 4 301 výstupů na vrchol. Nejčastěji navštěvovaným vrcholem byla stejně jako v prvním ročníku závodu Lysá hora, na kterou soutěžící vystoupali hned 1 301krát.“
Co zahraniční vrcholy? Budou nějaké zařazeny? Nebo o zahraničních dovolených budu stoupat „zadarmo“?
„V minulém ročníku by tomu tak bylo. Pro letošní třetí ročník jsme však připravili novinku: Zařadili jsme takzvaně Bonusové vrcholy. Jde o zahraniční vrcholy, které nejsou předem dány. Záleží čistě na závodníkovi, který zahraniční vrchol si pro svůj výstup vybere. Dalším důvodem zařazení Bonusových vrcholů do závodu byla možnost započítání metrů ze zahraničních závodů nebo z dovolenkových výšlapů. Samozřejmě zařazení vrcholu do závodu se řídí určitými pravidly, která jsou popsána na webu závodu.“
Kde je nějaká soutěž, musí být i vyhodnocení a ceny? Na co se mohou účastníci těšit?
„Stejně jako předchozí roky, tak i letos proběhne vyhlášení výsledků a předání cen pod nejnavštěvovanějším vrcholem závodu, Lysou horou. Vyhlášení proběhne již za pár dní a to 31. ledna. Absolutní vítěz, tedy závodník, který nasbírá nejvíce výškových metrů, získá na rok putovní pohár. Ten se může v dalším ročníku pokusit obhájit, podobně jako se to letos povedlo Tomáši Peterovi. První tři závodníci v daných kategoriích pak obdrží diplomy, medaile a ceny od naši partnerů. Všichni závodníci obdrží účastnický list s metry, které v uplynulém roce nastoupali. Ceny jsou tedy spíše skromné. Pro malý závod je problém sehnat sponzory, aby nám darovali super ceny. Jde tedy spíše o pokoření stovky a pro její pokořitele máme nachystané speciální placky.“
Komentáře (Celkem 153)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.