Tříkrálový maraton: Koncerty Michálka a Bohdala

behy.cz | 06.01.2008 | přečteno: 3175×

Již po sedmé se první lednovou sobotu postavili na start závodu v Unhošti maratónští nedočkavci, aby otevřeli závodní sezónu roku 2008. Na start maratonu, jehož termín byl v minulosti dán „maratonskými“ narozeninami jednoho z organizátorů (42 let a 195 dní) se letos postavilo 68 závodníků a 8 běžců na poloviční trati.

Po?et o n?co nižší než loni, ale oproti lo?sku, kdy bylo deset nad nulou, letos celý den mrzlo, v kelímcích s iontovým nápojem se tvo?il led.

Tra? byla stejná jako loni, kdy se poprvé b?želo 10 kol po 4219,5 m a podle slov organizátor? již se v budoucnu m?nit nebude. V každém okruhu je t?eba zdolat dv? nep?íjemná stoupání, která jsou podesáté už znát. Trati by ur?it? p?idalo na atraktivit?, kdyby se vyhnula silnici s auty a dom?m spalujícím uhlí. Okolí Unhošti je totiž rovinaté a p?ímo vybízí k umíst?ní celé trat? do t?chto míst.

V?tšina trati byla suchá, na otev?ené silnici za m?stem ležel uježd?ný sníh. Více než teMichal Michálek (foto: behej.com, Radek Narovec)n v t?chto místech ale b?h znep?íjem?oval citelný vítr vanoucí v protism?ru. Na oto?ce bylo nutné kv?li sn?hu úpln? zastavit, organizáto?i v dal­ších kolech alespo? posypali toto místo slámou. Na ?ásti okruhu, kdy se b?ží po chodnících m?sta, p?ebíhají se obrubníky, b?ží se po zámkové dlažb?, vybíhala v?tšina b?žc?, stejn? jako loni, na asfaltovou silnici. Tra? si tím ale prodloužili.

Závod se stal koncertem Michala Michálka (1973, Sokol M?lník), který vyhrál stylem start – cíl. Rozhod?í mu v cíli nam??ili ?as 2:50:47. „B?žel jsem sám již od konce prvního kola. Nezdá se to, ale tra? je hodn? zvln?ná a kopce braly sílu. Poslední dv? kola jsem za?al ztrácet síly, p?eci jen nemám nab?háno,“ ?ekl v cíli trochu skromn? Michálek. Svým ?asem totiž zaostal pouze cca 4 minuty za svým osobním rekordem z lo?ského prvního maratonu.

I druhý v cíli, b?žec – muzikant Jarda Bohdal z MK Kladno, se dostal výsledným ?asem pod 3 hodiny. Vyhlašování výsledk? pak doprovodil krásnou hrou na housle, ?ímž tomuto ceremoniálu dodal punc originality mezi maratónskými závody.

Závod žen vyhrála v novém tra?ovém rekordu 3:36:09 Radka Zbíralová. Za?ala voln?ji, to se pozd?ji ukázalo jako rozumné, nebo? vedoucí Jan? Víchové za?aly docházet síly a Radka naopak zrychlila a v druhé polovin? trati Víchovou p?edb?hla.

„Ocenil jsem, že p?išlo povzbuzovat n?kolik p?átel z behej.com, jejich zvonec byl slyšitelný z velké dálky a dodával v mrazivém odpoledni sil,“ ?ekl jeden ze závodník?. V?tší divácká podpora však závodu bohužel chybí.

Škoda také úvodních slov po?adatel?: „Už jsme to loni cht?li zrušit, ale vyžádali jste si to, tak to letos d?láme znova.“ Taková slova na nálad? nep?idají. Organizace závodu byla totiž na velice solidní úrovni. Snad jen startovné 150 K? nezapadalo do hodn? spartánských podmínek zázemí.