Plán na Spartathlon? Rozbíhat opatrně není mou taktikou...
V pátek v šest hodin ráno to propukne. Na startu letošního ročníku Spartathlonu, testu fyzické i psychické odolnosti těch fyzicky i psychicky nejvybavenějších, bude letos i rekordních 15 Čechů. Ovšem největší pozornost bude upřena na Radka Brunnera. Pražský vytrvalec má reálnou šanci zapsat se do dějin 246 km dlouhého závodu coby první český vítěz. A jak naznačuje, šetřit se a taktizovat rozhodně nemá v plánu.
Radku, ve středu cestuješ s ostatními do Atén. Na co ses před letošním ročníkem legendárního běhu do Sparty nejvíce zaměřil? Jak v tréninku, tak v přípravě.
„Nedělal jsem nic jinak než loni. Akorát jsem vlastně víc nuceně odpočíval. Červen a červenec stály zdravotně a tréninkově za prd (kvůli zdravotním potížím, pozn.red.), ale aspoň jsem si odpočinul. Když se mě občas někdo zeptal, co budu dělat na Spartathlonu, když pořádně netrénuju, tak jsem odpovídal: Na Spartathlon mi stačí 50 dní. Za to se připravím na sto procent. A nakonec jsem těch 50 dní tak akorát stihl. Jinak jsem teď posledních sedm týdnů opakoval tréninkový plán z loňského roku. Je to taková moje kontrolka, abych měl představu, jak na tom jsem. Nebylo to horší než loni, můžu tedy předpokládat, že jsem připravený na sto procent.“
Dokážeš odhadnout, kdo bude patřit mezi tvé největší soupeře?
„Na startu je několik běžců, kteří mě tam už porazili. Při své první účasti jsem doběhl třicátý. Tehdy vyhrál Florian Reus, který je letos taky na startu. Pak je tam Ital Bonfiglio, který byl v roce 2016 druhý a já třetí. Ale kromě nich tam je minimálně deset jmen, která můžeme považovat za kandidáty na místo nejvyšší. Ať Japonec Ishikawa, loňský mistr světa na 24 hodin a čtvrtý na Spartathlonu 2017, nebo Francouz Ruel – letos 2. místo na ME 24 hodin – a další. No a jak už je na Spartathlonu zvykem, vždy se objeví někdo nový, kdo pořadím pěkně zamíchá.“
Cítíš se v pohodě, když jsi pasován za možná nejžhavějšího favorita?
„Tyhle věci nechávám stranou. Snažím se humbuk okolo toho nechat za zavřenými dveřmi a soustředit se na závod. Spartathlon je hodně dlouhý a zrádný na to, aby se mohlo říct, že to má někdo předem v kapse. Pokud by se mi podařilo zaběhnou podobně jako loni, mělo by to snad na bednu stačit. Stejně tak se ale můžu v pátek ráno probudit do černého dne. V přípravě jsem udělal v rámci možností maximum, nemám důvod cítit se nepřipravený.“
Předpověď počasí naznačuje, že by se letos mohla závodu vyhnout vedra. Dokonce má sprchnout. Bude to svědčit dobrým časům? Ty sám máš nejraději jaké počasí?
„Mně je to fuk. Počasí budeme mít všichni stejný. Vedro mi nevadí. A pokud nebude pod nulou a sníh, budu spokojený.“
Prozradíš svou taktiku pro závod, jak si jej chceš rozběhnout?
„Moje taktika je pořád stejná. Běžím na hraně. Rozbíhat moc opatrně není můj plán. Druhá polovina trati je díky profilu o dost pomalejší než ta první. Loni jsem měl průměrné tempo 5:30/km. To znamenalo rozbíhat okolo 4:40/km. Pokud to rozběhneš na 5:10–20/km, tak už pod 23 hodin nezaběhneš. A letos 23 hodin na medaili stačit nebude. Tím jsem si jistý. Tempo na traťový rekord Yannise Kourose je 4:59/km. To není tak hrozný, ne? (úsměv)“
Kde se bude rozhodovat?
„Spartathlon pro mě začíná až za hlavním kopcem, tedy na 161. km. Co bude do té doby, je celkem jedno. Na kopci se začíná závodit. A nebo na něm musíš mít takový náskok, že už je závod rozhodnutý. Bolet to bude všechny. Otázkou zůstane, kdo po vítězství bude víc toužit.“
Laboroval jsi letos v létě s kolenem, jak vypadá jeho aktuální stav?
„Koleno je zdravé. Jsem v pohodě. Každý máme nějaké bolístky, to prostě patří k běhání a k tomu dlouhému speciálně.“
Obvykle máš hlavu vyladěnou na vítězství. Co by se muselo stát, aby se vedle tvého jména ve výsledcích objevilo DNF?
„Nevím, asi by mi musely upadnout obě nohy nebo bych musel ochrnout. Nemám po Spartathlonu v plánu žádný další závod. Nohám jsem slíbil, že budou mít měsíc volno. Nemám důvod se tedy šetřit. Ale i kdybych měl do cíle dojít pěšky nebo po čtyřech, tak pokud budu stíhat limit, neodstoupím. Závod není jen o tom běžet na vítězství, někdy se z toho může stát úplně jiný drama a boj o přežití. A já přežiju.“
Jak vidíš šance „zbytku“ týmu? Co by byl super úspěch pro české barvy?
„Máme dobrou sestavu. Někteří kluci si už Spartathlon zkusili a vědí do čeho jdou. To je velkou výhodou. Myslím, že Petr Válek je luxusně připravený a udělá super výsledek, ze kterého si všichni sednou na zadek. Ondra Velička může zaběhnout taky bezvadný závod, pokud si stačí odpočinout ze svých letních běžeckých akcí. Ivan Šarlinger už jednou ukázal, že tuhle trať umí zaběhnout pod 30 hodin. Velkou neznámou pro mě bude Dan Orálek. Na krátkých trasách je stále super rychlý, něco hodně dlouhého mu ale v posledních letech chybí. Moc bych si přál, aby byl s letošním Spartathlonem spokojený a po několika DNF opět viděl krále (Leonida, sochu v cíli, pozn.red.)."
Co další borci?
"Milan Šumný běhá pěkné stabilní výkony, umí si rozložit tempo a jde hlavou. Ten zaběhne taky parádně. Pak je tu pár kluků, co letos laborovali se zdravím. Uvidíme, kam je to pustí – Roman Tomášek, Pavel Marek. A zbytek kluků jsou nováčci Spartathlonu a tam se necháme překvapit. V holkách to máme jednodušší. Startuje jen jedna – Katka Kašparová. A protože holek startuje jen asi třicet, umístění v TOP 30 je tutovka. (smích) Ale musí doběhnout. Na druhou stranu musí stihnout stejné časové limity jako chlapi, což vzhledem k porovnání osobáků na 24 hodin pro ní nemusí být tak úplně easy. Ale za mě si myslím, že se tady hodně kousne a půjde za svou komfortní zónu. Já si přeju, abychom ze Sparty odjížděli všichni s olivovým věncem na hlavě. Kdo Spartathlon dokončí, ten vyhrál.“
Speciál o Spartathlonu (pouze pro předplatitele): https://www.behej.com/…-spartathlon
Web závodu: https://www.spartathlon.gr/en
Anketa
Jak dopadne Radek Brunner na letošním Spartathlonu?
Komentáře (Celkem 35)
jm1 03.10.2018 17:37:13
>> Mato, 27. 09. 2018 15:32:43
>> Ondriško, 03. 10. 2018 10:22:12
Pro rok 2017, sport „Athletics“ a disciplinu „Ultra Running“ vykazuje vyrocni zprava WADA v tab. 1 (=strana 43) 93 testovanych vzorku (22 OOC = mimo zavody, zbytek IC = behem zavodu), a vseho vsudy 2 (slovy dva) AAF (=Adverse Analytical Findings )
Perlicka : vice mene stejny pocet testovanych (= 92) vykazuje jezdecky sport pro disciplinu drezura, a v discipline endurance se testuje jeste 2× min (=48 vzorku) …
Ondriško 04.10.2018 08:05:08
>> dao, 03. 10. 2018 17:36:15
Ze sa na MS a ME testuje to viem,bol som toho ucastnikom. Ale ako je to s testovanim na Spartatlone?
Inak,gratulujem ku dokoncenemu Spartatlonu.
Brno
dao 04.10.2018 08:51:39
>> Ondriško, 04. 10. 2018 08:05:08 Nevím, ale na SP jsem žádný test nezaznamenal. Na druhou stranu jestli někdo dopuje kvůli akci jako je SP je zřetelně na hranici idiocie.
Praha 5
MilosPanco 04.10.2018 09:47:31
Testuje se i po ME. Navazuji na několik článků ( viz.linky níže ) Ondry Veličky , kterého poté co se stal vícemistrem Evropy opakovaně kontrolovali. Ve článku na dlouhém běhu je detailnější popis průběhu control.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.