Pohár behej.com: V Nasavrkách keňská radost

behy.cz | 13.04.2008 | přečteno: 7314×

Nedělní Cenu Nasavrk již tradičně ovládli borci tmavé pleti. Nejrychleji z nich byl v cíli 15km trati Keňan Isaac Tanui v čase 45:16. Prvním neafrickým běžcem byl Ivan Čotov (50:31) na 9. místě. Běloruska Natalya Kulesh, vítězka dvou posledních ročníků Košického maratonu, zvítězila v ženách v čase 56:22.

Osm afrických b?žc? (7 z Keni, 1 Ugan?an) rozhodlo závod mezi sebou stylem start – cíl. Druhým mužem byl v ned?li Ugan?an Aliwa Moses za 45:17, který p?espurtoval dalšího Ke?ana Komena Joela o jedinou sekundu. V ned?li t?etí borec p?itom startoval jako vodi? p?i neúsp?šném pokusu o zdolání osm let starého tra?ového rekordu Róberta Štefka.

„Tentfoto: Eva Zoubkováo závod je daleko t?žší, než Pražský p?lmaraton, ty kopce zde jsou hrozné,“ post?žoval si v cíli šestý Mahugu Gordon Mugi, v Praze druhý. Tento ke?ský závodník, mistr sv?ta na 5 km z roku 2000 se objeví již p?íští víkend v Pardubicích na Vina?ském p?lmaratonu.

Ale ani mezi ?eskými b?žci, kte?í se umístli na p?edních místech, nedocházelo k žádným dramatickým souboj?m, zhruba v první t?etin? závodu bylo prakticky rozhodnuto. Za ?otovem se umístil Lukáš Razým (Iscarex ?eská T?ebová) a skv?lý výkon p?edvedl jako již mnohokrát p?edtím další veterán Miloš Smr?ka (BK ?í?any).

Druhá za vít?znou B?loruskou dob?hla na nasavrcké nám?stí nestárnoucí Jana Klimešová (USK Praha, 59:20) a t?etí skon?ila s velkým odstupem Dagmar Novotná (TJ CHS Turbo, 1:08:26).

HODNO?TE ZÁVOD

V Nasavrkách se vedou dva tra?ové rekordy. Ty z klasické trat?, která se b?há vždy v sudých letech, drží od roku 2000 Róbert Štefko (45:07) a v ženách Alena Peterková (52:18 z roku 1994), zatímco v lichých letech se závodí na obrátkové trati Nasavrky – Mi?etice – Nasavrky a tady byli zatím nejrychlejší Ke?an Stephen Ariga (44:49 – 2001) a Polka Justyna Baková (51:49 – 2001).

Letos b?želo v Nasavrkách 127 závodník? (o t?i mén? než loni), 106 muž? a 19 žen. Kdo vyrazil v ned?li do Nasavrk, ur?it? nelitoval. Nádherné po?así, ideální pro b?h – slune?no, ale p?itom nep?íliš horko, v lesním úseku na konci posledního stoupání dokonce p?íjemný chfoto: Andrea Ungrováládek, tém?? bezv?t?í.

Proti velkým závod?m m?l ten nasavrcký jednu výhodu pro hobby b?žce – kdy se vám pošt?stí rozklusávat se a rozcvi?ovat s „ke?skými gazelami“ a probírat p?i tom s nimi t?eba jejich ambice na  umíst?ní nebo sondovat, jak se jim líbí v ?echách?

SKV?LÁ ATMOSFÉRA

Závod, nebo spíš závody v Nasavrkách byly perfektn? zorganizovány, ?asový rozpis klapl p?esn?, b?hem 40 minut odstartovaly všechny akce, nám?stím se dvakrát prohnali bike?i, prob?hl tam po?etný dav ú?astník? Lidového b?hu a na záv?r vyb?hli b?žci, kte?í se po necelých t?ech kilometrech také ješt? jednou na nám?stí vrátili a pak teprve vyrazili do kopc?.

Skv?lá byla i atmosféra podél trati. Na dvou nebo t?ech místech na trati hlídka hlásila snad každému závodníkovi mezi?as. V dob?, kdy dobíhali poslední b?žci, dojížd?li i poslední bike?i, p?esto na nám?stí nedocházelo k žádným kolizím ani st?et?m, oba cílové prostory byly dokonale odd?leny. Zkrátka oraganizáto?i si zaslouží uznání a chválu.

Závodu se zú?astnili i dva b?žci starší 80 let – Ji?í Soukup z Hradce Králové (1927) a František Tomášek z Otrokovic (1925). Díky zajímavému nasavrckému systému p?edstartu veterán?, dobíhali nejstarší závodníci do cíle sou?asn? s posledními závodníky hlavního pole.

František Tomášek b?há pravideln?, závody tak dvakrát do m?síce, v?tšinou spíše trat? do 10 km, ale p?íští týden uvažuje o startu v Pardubicích. „Pe?ovat o klouby, mazat, mazat, mazat. Zvenku i zevnit?. No a Otrokovice jsou na pomezí t?ech známých oblastí – Slovácka (víno), Hané (pivo) a Valašska (slivovice), takže nejlepší je to st?ídat,“ zní jeho rada ostatním.

POHÁR BEHEJ.COM

Do Nasavrk si pro pr?b?žné vedení v celkové klasifikaci dojela Jaroslava Pokorová, která absolvovala t?žký víkendový double s Bakovským p?lmaratonem. Za ned?lní ?as 1:13:26 si odváží 76,8 bodu a celkov? má po p?ti absolvovaných závodech 406,4 bodu. P?i neú?asti dvojice vedoucích muž? se tak dostala do vedení Poháru.

V Duelu behej.com se lépe vedlo Jarmile Holasové, která m?la v závod? žen s nižší úrovní špi?ky leh?í úlohu než Standa Blaha. Jeho ?as se p?epo?ítává z ?asu vedoucího Ke?ana a body tomu odpovídají: pouhých 63,1 oproti Jar?iným 69,9 bodu. Celkov? si tak Jarmila upevnila vedení: 362,5 proti Standovým 345,4 bodu.

Pohár behej.com, do kterého se stále m?žete registrovat a obdržíte p?kný dárek od hlavního partnera, firmy adidas, pokra?uje 27. dubna 15km závodem Praha – Brandýs.

text: Radek Narovec, Jarka Holasová