Plzeňský půlmaraton: nová trať i rekordy

Ivo Domanský | 02.05.2009 | přečteno: 10649×

Tři běžci černé pleti stáli na stupních vítězů v hlavní mužské kategorii sobotního druhého ročníku ČEZ Plzeňského půlmaratonu. Byli to vítěz Žebrácké pětadvacítky 2007 a druhý v témže závodě 2008 Jonathan Koilegei z Keni, Etiopan Erkolo Ashenafi, kterého přivezl jeho maďarský manažer a stále dobrý veteránský závodník Zsolt Benedek a konečně muž s českým občanstvím, ale rovněž etiopskými kořeny – populární Mulugeta Serbessa.

Letošní druhý ročník plzeňského půlmaratonu v mnoha ohledech jasně předstihl loňskou premiéru. Zatímco loni dokončilo závod 137 borců a borkyň, letos jich bylo o dvacet více. Nezůstalo ovšem u rekordu účastnického, ten druhý padl v mužské kategorii, kde byl letos (na zcela nové trati) Jonathan Koilegei rychlejší než loni jeho krajan Boash Mayaka. Tím ovšem výčet zlepšení nekončí a na čelném místě musíme jmenovat důstojné prostředí prezentace a zázemí v hale špičkového plzeňského hotelu Marriott Courtyard. Změna proti loňsku, kdy se běžci přihlašovali v suterénu staré sokolovny ve Štruncových sadech, prostě neporovnatelná!

Velká většina běžců hodnotila kladně i celkovou změnu trati. Start se z náměstí Republiky přesunul před hotel Marriott, odkud se vytrvalci vydali směrem ke Štruncovým sadům, které oběhli a pokračovali dále po asfaltových cestičkách mezi zahrádkami a po cyklistické stezce k plzeňskému výstavišti. Další dva a půl kilometru tvořila pro veškerou dopravu uzavřená silnice ve směru na Radčice, kde byla před obcí obrátka a v její blízkosti jedna ze dvou občerstvovacích stanic (druhá fungovala v areálu Štruncových sadů). Z obrátky se běžci stejnou cestou vraceli ke stadionu SK Viktorie Plzeň a tento okruh absolvovali dvakrát. Cíl byl opět v těsné blízkosti hotelu Marriott.

Namísto omluveného primátora statutárního města Plzně Pavla Rödla závod startoval známý plzeňský atletický funkcionář František Janeček, člen výkonného výboru Českého atletického svazu Plzeňského kraje. V kategoriích mužů i žen byl závod zároveň mistrovstvím Západočeské oblasti (Plzeňského a Karlovarského kraje).

Krátce po startu se oddělila dvojice Koilegei – Ashenafi a svůj náskok rychle zvyšovala. Za nimi běželi společně Mulugeta Serbessa a loni druhý Tomáš Veber. O další místa bojovali Jiří Čivrný ml., Ervin Beshir, triatlet Miroslav Daňko, dobře známý čtenářům z loňského Poháru behej.com, a maďarský veterán Zsolt Benedek. Ne zcela zdravý Vlastimil Šroubek st. od počátku zaostával a nakonec půlmaraton nedokončil.

Příznivěji pro české barvy se vyvíjela ženská kategorie. Na poslední chvíli přihlášená Eva Štroblová (TJ Klatovy) jasně převyšovala Maďarku Evu Vargovou, o třetí místo bojovala po zimní zdravotní přestávce už zase v pohodě trénující Zlata Lukášková (Falcon Rokycany) s Plzeňankou Lenkou Hasmanovou.

Veteránské kategorie vyhráli Ervin Beshir (40–49 let), Ján Korytár (50–59 let) a Václav Svoboda (nad 60 let), takže z loňských vítězů obhájil prvenství pouze Korytár. Nejrychlejším juniorem byl teprve čtrnáctiletý Jan Čiviš, který půlmaratonskou trať zvládl v čase 1:39:10.  Kategorii žen 35–44 let vyhrála Zlata Lukášková, ženy nad 45 let Iveta Vyšínová. Oblastními mistry se stali Slávek Švejdar (Triatlet Karlovy Vary) před Martinem Kučerou (SOUE Plzeň) a Jaroslavem Vlčkem (TJ Klatovy), nejrychlejší Západočeškou byla Eva Štroblová (TJ Klatovy), druhá v oblastním mistrovství skončila Zlata Lukášková a třetí Martina Kabilová (ACES Karlovy Vary).

Vyhlášení víězů na náměstí Republiky mělo zvláště slavnostní rámec, neboť proběhlo na hlavním podiu tradičních Slav­ností svobody, kterými Plzeň oslavuje každoročně v květnu výročí osvobození 1945. Dekorování vytrvalců předcházelo živé vystoupení legendárních Greenhornů v čele s Honzou Vyčítalem a běžcům tleskalo několik tisíc diváků. Takové prostředí se hned tak nenajde, přesto není vyloučeno, že se závod přesune ze začátku května do jiného, méně frekventovaného termínu.

„Atmosféra při zakončení byla skvělá, ovšem zasazení závodu do největší společenské události roku v Plzni nese s sebou i spoustu problémů. Vzhledem k ohlašovaným stavebním pracím nevylučuji pro příští ročník další změny trati. Na druhé straně jsem velmi rád, že účastníci hodnotí druhý ročník tak vysoko, je to pro mne důkazem, že jsme se z loňských nedostatků stačili poučit,“ hodnotil závod hned po předání cen pořadatel Roman Sladký.