Maratonské limity možností se posouvají, Čechům se vzdalují
Keňský běžec Patrick Makau posunul v neděli v Berlíně hranici světového rekordu o 21 sekund na 2:03:38. Kde jsou hranice lidských možností a co znamená tento výkon pro český běh? Ptali jsme se našich maratonců a odborníků.
Na světě je jen několik vytrvalců, kteří jsou schopni dosáhnout takto výjimečných výkonů, časy na úrovni 2:10:00 budou v budoucnu stále známkou nejvyšší kvality. Pro český vytrvalostní běh v neděli dosažený nový světový rekord v maratonu zas tolik neznamená. To jsou v souhrnu první reakce předních současných a bývalých českých maratonců na excelentní výkon keňského běžce Patricka Makaua.
Světový rekord ale především vždy nastolí otázku o hranicích lidských možností.
„Před lety řekl marocký běžec Said Aouita, olympijský vítěz v běhu na 5 000 metrů a dvojnásobný držitel světového rekordu na téže trati, že kdyby se věnoval maratonu, zaběhl by ho pod dvě hodiny. Musíme počítat s tím, že se budou maximální výkony zatím ještě posouvat,“ říká jihlavský vytrvalec Pavel Novák se čtrnácti maratony zaběhnutými v čase po 2:20:00.
„Na český běh to, myslím, nebude mít žádný vliv, možná individuálně může mít někdo pocit určitého zmaru, ale to je víc věc osobnostní než samotného rekordu. Je to sranda vědět, že ani nejlepší Češi by v takovém závodě nestíhali déle, než nějakých osm kilometrů,“ dodává pak Novák další postřeh k nedělnímu závodu.
„Je to tak úctyhodný výkon, že neočekávám v blízké době další výrazné posuny. Světový rekord může podle mě překonat jen výjimečný mladý a talentovaný běžec. Nemyslím si, že by se v následujících deseti letech posunul rekord někam k úrovni 2:02. Zlepšovat se bude dál, ale jen o sekundy,“ myslí si donedávna jednička mezi českými vytrvalci a v současnosti trenér Róbert Štefko a přidává i další názor: "Jde o jedince, kteří jsou schopni za ideálních podmínek takovéhoto výkonu dosáhnout. Hranice 2:10:00 v maratonu bude mít stále svou kvalitu a po běžcích, kteří umí maraton na této úrovni, určitě pořadatelé velkých městských maratonů rádi sáhnou.
„Skvělý výkon v ideálních podmínkách, bylo to hezké pokoukání,“ přidává se s vlastními dojmy z fenomenálního berlínského maratonského představení přední český vytrvalec Robert Krupička. "Myslím, že pro mne ani další české běžce to nějaký zvláštní význam nemá. Zaujal mě spíše problém Haileho na 28. km a také kontrast mezi vítězem ve světovém rekordu a ne až tak kvalitními výkony zbytku mužského pole. Také bych byl rád, kdyby se ve Frankfurtu, kde v říjnu poběžím, nebo spíš až v jarním maratonu, našel stejně velký počet běžců s časy okolo 2:14–2:18 jako v Berlíně, uvažuje již do budoucna Krupička. Ohlásil totiž útok na maratonský limit pro olympijské hry v Londýně a ten je právě na úrovni 2:15:00.
„Úžasný výkon. Znovu se potvrdilo, že v Berlíně je rychlá trať. Pro mě osobně však tento výkon neznamená nic zásadního a ani na český běh nebude mít žádný vliv,“ říká úřadující mistr republiky v maratonu Petr Pechek.
Se zajímavým pohledem přichází jeho trenér Jan Kervitcer. Podle něj má pro popularizaci běhu velký význam i to, že boj o překonání světového rekordu přitáhl k televizním obrazovkám miliony lidí na světě: „Přenos na stanici Eurosport, do něhož mohli svými příspěvky vstupovat diváci, byl výbornou propagací maratonu. Z hlediska masové účasti ve vytrvalostních bězích má účast čtyřiceti tisíc běžců na startu větší význam, než výkony nejužší špičky. Závod jinak ukázal, jak se nám světová špička vzdaluje,“ hodnotí Kervitcer nedělní maraton ozdobený světovým rekordem.
Autorem titulní fotografie je Aleš Gräf, www.graf.cz.
Anketa
Kam až se posune světový rekord v následujících deseti letech?
Komentáře (Celkem 10)
PetrK 27.09.2011 10:16:14
Keňský běžec Patrick Makau posunul v neděli v Berlíně hranici
světového rekordu o 21 sekund na 2:03:38. Kde jsou hranice lidských
možností a co znamená tento výkon pro český běh? Ptali jsme se našich
maratonců a odborníků.
Odkaz
na článek
Kervitcer Jan st. 27.09.2011 13:12:41
Již za 5 dní se běží maraton v Košicích, který byl v minulosti určitě největším maratonem v Evropě i když jeho obrátková trať nebyla nijak zvláště rychlá. Nabízím zajímavé srovnání výsledku MMM v Košicích v roce 1980 a Berlína v roce 2011. V Košicích tehdy na 70.místo (25. z běžců tehdejší ČSSR) Milana Slováka z Bánské Bystrice byl zapotřebí čas 2:30:00. Letos v Berlíně na superrychlé trati zaběhlo čas pod 2:30 přesně 69 mužů. Pro mě tedy srovnání vyvhází spíše pro Košice 1980 a dá se říci , že širší špička je nyní na podobné nebo spíše na nižší úrovni (zejména u nás) než před 31 lety
Slaný
EdCable 27.09.2011 13:34:44
>> Kervitcer Jan st., 27. 09. 2011 13:12:41
Zajimave srovnani. Mozna by pro nejakeho milovnika cisel bylo dobrou kratochvili zjistit, jak se zlepsuji/zhorsuji vykony spicky v jednotlivych zemich ci regionech.
rudo 27.09.2011 22:28:06
>> Kervitcer Jan st., 27. 09. 2011 13:12:41
znama vec diskutuje sa to kazdu chvilu a spekuluje sa o pricinach. zaujimavy bol vyrok nemeckeho maratonca ktory rovnako kritizoval upadok urovne behov v nemecku a narazajuc na typicke rasove-geneticke vyhovorky ze preco beloch europskeho typu musi byt horsi ako african a nemoze sa porovnavat, povedal, ze nevie ako sa zhorsila genetika obyvatelov nemecka za poslednych 30 rokov.
Bude zaujimave kolko bezcov z cze+svk sa dostane teraz v Kosiciach na rychlejsom okruhu v porovnani s obratkou v Seni pod 2:30. za poslednych 10 rokov to bola bieda.
Postrizin
SlavoK 27.09.2011 22:37:53
Su aj ine zabavky nez behat vykonnostne maratony. Kolko ludi pred 30rokmi dalo Krala Sumavy MTB?
Ale s tou genetikou to nebude az take vyrazne, aj ked urcita vyhoda si myslim ze je aj v genetike. No nie vysvetlujuca az tak nizku uroven europskych muzskych vytrvalcov. Ved len pozrite na Ruppa, Halla, Solinskeho, Ritzheima… tyto americania s europskymi genmi behaju neuveritelne casy!
rudo 27.09.2011 23:14:23
>> SlavoK, 27. 09. 2011 22:37:53
ano americania sa takpovediac nasrali na vsetky vyhovorky a zacali trenovat najlepsie ako zatial vedia
v tom zmysle je zaujimave ako vybuchla ETH na MS v porovnani s KEN a teraz Haile po Berline tiez hovoril na temy ze soudruzi v ETH budu musiet zacat makat ovela tvrdsie,ked si nechali KEN tak ujst.
ked sa spomina genetika tak prave to co povedal Steffny :
ako sa zhorsila genetika na svk-cze ked sa zrazu beha ovela pomalsie ?
ano su aj ine zabavy, ale v kapiutalizme boli ine zabavy vzdy a napriek tomu kto chcel behat behal rychlo a su krajiny kde sa stale beha rychlo. Osobne si myslim ze je na svk-cze vela bezcov ktori tomu davaju vsetko a ine sporty a zabavy nerobia, ale vykonnost nemaju maju len opakovane zranenia a tym maju limit v treningu.
Aki 28.09.2011 00:42:50
Když se vytvoří rekord všichni mají tendenci tvrdit, že ho nikdo dalších 10 let nepřekoná. Jenže se vždycky najde někdo novej, kdo všem vytře rybník jako Makau nebo třeba Bolt. Nebude to třeba zejtra, ale určitě se rekord zas někdy překoná…
Dobřichov
honzaherda 03.10.2011 20:02:40
je třeba neustále řešit časy našich vytvalců (maratonců). Máme snad skvělé půlmaratonce či elitní běžce na 10km? Uveďte 10 jmen běžců co mají jakés rychlostní předpoklady vůbec zaběhnout pod 2:15hod … Zcela chápu, že se výlučně maratonu nevěnuje nikdo, stejně jako skoro žádný cyklista netrénuje speciálně na maratony.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.