O co méně geek běhá, o to více se poměřuje
Mezi běžci potkáte i takové, kteří si říkají geek (počítačový blázen). Jejich zápěstí skoro celé pokrývá displej s nepřeberným množstvím údajů a za pasem nebo na paži mají vytuněný telefon s nejméně třemi sportovními aplikacemi. Pro porovnání získaných dat, nebo co kdyby náhodou některá z nich spadla! Přijít o svůj sportovní report je totiž jejich nejhorší noční můrou… A jak jste na tom vy se vztahem běhu a mobilu? Které aplikace používáte?
Aby toho nebylo málo, druhá paže geeka patří externímu GPS modulu, hrudník obepíná měřič tepové frekvence a na i v obuvi se nachází další přídavná zařízení – třeba krokoměr. Sluchátka v uších jsou samozřejmostí.
Přípravě běhu věnuje více času než běhu samotnému. Než vyběhne, sdělí své sportovní úmysly všem přátelům na všech sociálních sítích. Na lavičce před domem se “čekne” přes Foursquare, zběsile loví signál GPS a pět minut zapíná všechny aplikace.
Po dvou kilometrech pauzuje aktivitu. Přes Instagram pořizuje foto důkaz, že sportuje a obratem fotografii posílá na Facebook, Twitter a další sociální sítě. Stejně jako do mailu kolegům, se kterými se v challenge vsadil o týdenní donášku svačiny.
Jelikož již stihl popadout dech, mail doplní ještě krátkým úlisným videem se vzkazem: “Neznám nic lepšího než běhání. Dnes to běží samo.” Čekne se na aktuální lavičce. Krátce zkoukne timeline sociálních sítí, mrkne i na www.zive.cz. Provede náznak rozcvičení, opět “se zapne” a běží další dva kiláky, dál ale nemůže.
Sporttester hlásí 4,56 kilometru.
Ne, s tím se nespokojí. Obíhá svůj dům tak dlouho, dokud hodinky i všechny ostatní budíky nehlásí přesně, nebo lehce přes pět kilometrů.
Zhroutí se na lavičku a rychle budíky vypíná. Reporty z běhu obratem sdílí, pořizuje další fotografii a čekuje se na své lavičce, kde je majorem. Doma zuje boty, nabere jídlo z ledničky a jde analyzovat data k PC. Taky přečíst všechny komentáře a reakce přátel. Neméně ho zajímají naběhané kilometry jeho kolegů. On přece nebude žádná svačinářka, on je přece geek a tuhle challenge vyhraje!
POKUD SE HRDĚ HLÁSÍTE K BĚŽECKÝM GEEKŮM, DEJTE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM HLAS SVÉ OBLÍBENÉ MOBILNÍ APLIKACI. V NOVÉM ČÍSLE BĚHEJ.COM PŘINESEME SROVNÁNÍ ČTYŘ PODLE NÁS NEJLEPŠÍCH.
ABYSTE NEMUSELI PRO NOVÉ BĚHEJ.COM ZBYTEČNĚ BĚHAT, ČEKNĚTE ONLINE TRAFIKY
Anketa
Jaká je vaše oblíbená běžecká mobilní aplikace?
Komentáře (Celkem 70)
brisindel 10.08.2012 14:02:01
Mezi běžci potkáte i takové, kteří si říkají geek (počítačový
blázen). Jejich zápěstí skoro celé pokrývá displej s nepřeberným
množstvím funkcí. Za pasem nebo na paži pak mají vytuněný telefon
s minimálně třemi sportovními aplikacemi – pro porovnání získaných
dat. Nebo co kdyby náhodou některá z nich spadla! Přijít o svůj
sportovní report je totiž jejich nejhorší noční můrou… A jak jste na
tom vy se vztahem běhu a mobilu? Které aplikace používáte?
Odkaz
na článek
Jurňa 10.08.2012 14:33:39
zatím velmi kladná zkušenost se SportsTrackerem, takže nic jiného nezkoušeno. Článek pobavil, ale každopádně když už se člověk chce pochlubit, tak např. 30km vypadá pořád lépe jak 29,3 :) i když je pravda, že mnohdy tento přesný přehled o aktuálně uběhnutých kilometrech může být kontraproduktivní a člověka občas žene do extrémů…než kdyby si klasicky vyběhl nerušen od elektronických vymožeností.
Mato 10.08.2012 14:44:47
Ten clanok sa mi paci! Teda, skor je to glosa s výzvou na hlasovanie, ale vtipná.
Cas od casu pouzijem svoj Garmin 310XT a aplikaciu Garmin Connect – logicky. Pouzivam tento pristroj len v neznamom prostredi, na sluzobkach a dovolenke a aj to len prve dva vybehy. Doma trasy poznam a priznam sa, ze ma Garmin se… Vlastne aj sporttestery a ine elektronicke serepeticky. Nenavidim zapodievat sa vlastnym treningom este pol hodinu po dobehani. Ak potrebujem, mam stopky, inak obycajne hodinky stacia = mrknem kolko je ked vybieham, kolko je ked otacam (aby som nebol prilis dlho, ak sa niekam ponahlam) a ked dobieham. Plus minus pol kilak dokazem vzdy svoj beh odhadnut. O socialnych sietach ani nezacinam, to je exhibicionizmus non plus ultra v podani niektorych…
Litoměřice
kodys 10.08.2012 14:45:06
já používám mapy na gúglu a teď jsem přešel na cykloserver.cz, kde kromě naměřených kilometrů se můžu podívat i na výškový profil trasy a trasu si můžu i uložit abych to příště už nemusel měřit. Fejkzbuk mám, ale mrknu na něj max. 1× za měsíc.:-)
ironman 10.08.2012 16:39:32
Mám na to podobný pohled jako Maťo. Občas mne pobaví, kolik času lidi ztratí s tréninkem po tréninku. Půl hoďky klusu pak analyzují a rozebírají další hodinu :D Přitom hodinky stačí a zkušený běžec pozná jaké tempo běží a kolik za trénink uběhl. Kvalitní tréninky se pak snažím běhat na stejných úsecích, takže porovnání je pak dobré nejen z hlediska dosáhnutého času, ale také z hlediska porovnání s předchozími tréninky a tedy i posunem (poklesem) výkonnosti. Hlavní je běhat, nikoli analyzovat!!!
Praha
jsyrovat 10.08.2012 16:55:15
Pro seriozni trenink pouzivam Garmin 310XT + Garmin Training Center (prip. nekdy Garmin COnnect, ten je online).
Beh a mobil…: po jistem case kdy mi zamrzl (jo behy v zime) firemni stary krap od Siemensu, jsem se rozhodl poridit si neco lepsiho, neco hmm, tak takovy nejaky pocitac do kapsy, ovsem velmi miniaturni a lehky. Pred cca pul rokem se mi nejlepsi jevila Nokia 700, vim, ma to neprislis rozsireny a pomalu umirajici Symbian (i kdyz novejsi Belle), ale ty rozmery, fungujici Google Maps vcetne latitude-moznost sledovat me doprovodem na maratonech, vaha a taky zdarma GPS navigace od Nokie (ta je v aute vynikajici, lepsi nez zarizeni od Garmina, ktere se neustale seka a je nutne do nej kupovat zvlast kazde mapy podle statu, bravo Nokia) rozhodly.
Co me po par tydnech/mesicich nemile zaskocilo bylo nekolik veci:
- Nokia provadi update SW tak, ze po case prestaly fungovat aplikace Google (vcetne oblibenych Google Maps/Latitude), to me dost nastvalo,
- jelikoz ma mobil dotykovou obrazovku, kupodivu je dost casto problem s tim, ze se samovolne v kapse odemkne a pak notabene se nadela paseka absolutne ve vsem – nastaveni vseho, nahodne volani, posilani SMS, otevirani stranek, dokonce i smazani ploch nebo aplikaci… Tohle me tedy taky dost vytaci a nevim co s tim.
- SW tel. ma natvrdo nastaveny max. limit, kdy se obrazovka zamkne, je to v tomhle pripade 5 minut. Pokud jsem nekde v terenu (bezim, jedu na kole), musim porad pamatovat na to, abych se dotknul displeje, neb se jinak zamkne a OS prestane dodavat GPS signal aplikacim. Takove zarizeni je mi napul k nicemu. Dalsi neprijemnost je ta, ze treba obrazovka mapy se neda zamknout (jako to jde na Garminech) tak aby ale tu mapu zobrazovala (zadna aplikace to neumi co jsem zatim dostal do ruky). Pri behu pak nahodne dotyky delaji dalsi paseku.
- vydrz baterie, pri pouzivani GPS nebo internetu a pod. to vyjde s bidou na neco kolem 1.5–2hod. Vim, je to nejmensi tel. a ty vetsi na tom budou asi o neco lip, ale zase se nevejdou do zpravidla miniaturni kapsicky a nechci mit tel. pripnuty na pazi.
Co je naopak prijemne:
- mam s sebou emaily (firemni i soukroume) a i za behu zjistim, jestli se neco nedeje a nemam to hned otocit domu,
- mam s sebou turistickou mapu a internet, aniz bych tahal krom mobilu dalsi kramy.
Praha
jsyrovat 10.08.2012 17:01:51
A jeste k SW na mobilu:
Vyzkousel jsem na Nokii 700 Sports Tracker, a bezel 15km trasu s dobrym vyhledem na oblohu v terenu na horach. Garmin 310XT mi ukazal prave tech 15km, pricemz odchylka na oficialne zmerenych maratonskych tratich je po 42km zhruba ±300m. max. Na tech Garminem 15km mi Sports Tracker ukazal 16.6km, coz je nehorazny rozdil a to jsem si jeste nedal pozor a na 15 minut se mi zamknul displej na mobilu, cimz to mel mobil „kratsi“ o nejakych 300m. Budto neni v poradku ten Sports Tracker, nebo HW od Nokie dodava signal nejakym zpusobem, ze aplikace ho neumi s dostatecnou presnosti zapracovat do trasy. Pritom na mape je to jakz takz zakreslene docela presne, tak nevim v cem je problem.
p30etr 10.08.2012 17:04:54
Lenko, pobavilas mě :D. Používám endomondo a ten barák jsem obíhal už mockrát abych kilometry dokončil nebo se aspoň dostal přes půlku aby to šlo zaokrouhlit na vyšší číslo :)
Lysá nad Labem
Mikis4318 10.08.2012 17:24:23
Někdy jsem geek s mobilem (htc + sportstracker), hrudním pásem, funkčním prádlem a hi-tech obuví, jindy jsem pankáč v trenýrkách a pětiprsťákách. Baví mě to tak i tak. Když už jdu do první varianty, tak dojde i na obíhání bloku, aby bylo kulaté číslo
Nicméně mobil htc má „přesnost“ gps strašnou i v otevřené krajině a držený v dlani. V pouzdře na ruce je úplně bez signálu, je to spíš hračka. Lepší je změřit si trasu na mapě. Pro porovnatelnost výkonů je dráha, certifikovaný závod nebo progres na identické trati, byť nezměřené přesně.
Lysá nad Labem
Mikis4318 10.08.2012 17:26:44
>> jsyrovat, 10. 08. 2012 17:01:51
htc + sports tracker totéž. Je to levný čip v kombinaci s chaotickými pauzami. Přesnost se dá vylepšit neustálým klikáním na update polohy vlevo nahoře. Ale pak stojí běh za …
Brno
Petr Kaňovský 10.08.2012 17:38:17
>> ironman, 10. 08. 2012 16:39:32 Hlavní je běhat, nikoli analyzovat!!!
No, mně analýzy baví přinejmenśím stejně jako běhání samotné, i když půlhodinový volný trénink opravdu neanalyzuji déle než půl minuty (do excelovské tabulky dám vzdálenost, čas, převýšení a průměrnou tepovku, vesměs podle údajů, co vypíše Garmin). Proto u toho zůstanu, ať si o tom každý myslí, co chce.
šagy 10.08.2012 18:22:31
tak já nepoužívám nic, občas mapu, abych si spočetl uběhnutý kilometry, který zaznamenávám do kalendáře a po uplynutí měsíce sečtu. Na závod jsem si brával stopky, ale teď už ne, jelikož mi čas změří pořadatel, tak proč bych si ho měřil ještě já,že jo
Praha
ped7g 10.08.2012 19:32:23
Vetsinu treninku jsem odbehal jen se stopkami a naslednym zmerenim trati na webovych mapach (nebo bez stopek a jen jsem si pamatoval cas vybehu a dobehu :) ).
Jako treninkovy denik pouzivam web http://www.runningahead.com/ kde mam pak prehled km, casu, prumerne tempa, km na jednotlive boty, atd. Jestli beham treba intervaly nebo nekde nejake kolecka, tak kdyz se mi chce, znacim si i mezicasy jednotlivych kol. Tohle reseni bych klidne doporucil, web je zdarma a temer nic mi tam nechybi.
Zkousel jsem nekolikrat Endomondo na telefonu Samsung Galaxy Ace, GPS je docela presna v porovnani s tim co vidim u jinych, ale telefon mi prijde hrozne velky a neprakticky. Krome Endomondo nekdy pouzivam „Handy Runner“, protoze je primo propojeny s runningahead webem, jinak je to v podstate to same. Je prijemne ze nemusim merit novou trasu klikanim do mapy, ale umim si predstavit zivot (=behani) i bez GPS zarizeni a casto beham radeji bez telefonu. Kdyz uz GPS meric chcete, tak spis bych doporucil hodinky, nez smartphone.
A ted nekolik tydnu pouzivam nekdy meric tepu za 400Kc z akce v Lidlu, tep to meri dobre, a ma to v sobe stopky s pameti na 99 kol, takze na nektere typy treninku to ted beru radeji nez cokoli jineho. I kdyz ten tep uz moc nemerim, nekolikrat jsem si overil jake mam tepy pri obvyklych tempech, s hruzou zjistil ze moje „regeneracni vyklusy“ byvaly docela intenzivni a ted uz se znova ridim pocitem a nove nabytymi vedomostmi.
Na zavod jdu obvykle bez technickych hracek (pokud zrovna neprovadim nejaky experiment s konkretnim zarizenim), je to zbytecna zatez navic a stejne nemam v zavode cas studovat display a premyslet co je tam napsane a co to pro mne znamena.
LuckaB 10.08.2012 20:27:27
Článek: SUPER! zasmála jsem se
Ještě furt dávám šanci Nike+, ale už mě hodně štve. Měla přijít změna k lepšímu a místo toho jedna veliká katastrofa Dříve to byla hodně motivační aplikace. Na koloběžku používám sports tracker, stačí mi
Zlín
Ondrej1 10.08.2012 21:52:05
No toto, vydávat Pojídače koláčů za geeky, fujtajbl!
Ultrageek samozřejmě používá toliko hardware vlastní konstrukce. To je čím dál obtížnější, tak geek používá aspoň vlastní aplikaci. No tak aspoň vlastní plugin. Nebo filtr.
Takže já používám na hardwarové straně Garmin Forerunner 305 pro suchozemské aktivity, Finis Swimsense pro plavání a epizodně Nokii E52 pro online přenosy. Mnohem zajímavější je to na softwarové straně. Garmin zpracovávám Garmin Training Centrem (offline desktopová aplikace ukazující mi, že programovat se dá hůř, než to dělám já), Garmin Connectem (online webová aplikace), koupenou SportTracks 3.0 (offline desktopová aplikace, nikoli Sports Tracker) a nakonec perlovskými skripty vlastní výroby na vlastní blog. Finis zpracovávám jejich Swimsense Bridge, dále pak perlovskými skripty vlastní výroby na vlastní blog a do SportTracks 3.0 Pro Nokii jsem používal Sports Tracker 2.0 k (relativně) plné spokojenosti, poté co vyšel Sports Tracker 3.0 ve 100% flashi (psát teď webovku ve flashi je jako vstoupit v roce 1945 do NSDAP) jsem reportoval pár chyb (furt tam visí) a poté zhnuseně utekl k Endomondu.
Praha
ped7g 11.08.2012 01:35:59
>> JuroR, 10. 08. 2012 21:22:11
Jo, ty desetiny mi trochu chybi, ale resim to tak, ze na behej.com jednou za cas prihodim +1km k zapisu tak aby mi celkove pocty sedeli s presnymi hodnotami v runningAhead.
Praha
marek27 11.08.2012 09:58:42
>> ironman, 10. 08. 2012 16:39:32
Třeba někoho opravdu baví analyzovat své běhy a takový čas nepovažuje za ztracený, ba naopak. Za to bych nikoho neodsuzoval. Každého z nás baví něco jiného.
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 11.08.2012 18:20:19
Já mám mobil na telefonování a ne na běhání, takže jsem s ním ještě neběžel ani na tramvaj nebo autobus . Data z 310XT do PC nepřenáším, na zapsání všeho mi stačí tužka a kalendář, do kterého si všechno poctivě léta zapisuji (data z PC lehce zmizí, ty zapsané mě přežijí). Ale článek mě fakt pobavil …
b.kneschke 11.08.2012 20:50:26
Zdravím vespolek, používám jako ‚hlavní‘ Garmin 305, trochu mi vadí, že na stejné trati mi občas ukáže rozdílné stoupání/klesání, vzdálenosti zd8 se OK. Mám teď relativně nový telefon s GPS (i předtím jsem telefon ssebou na běhání měl, hlavně z důvodů bezpečnostních, někde sebou ‚švihnu‘, alespoň si můžu přivolat pomoc), zkoušel jsem spoustu aplikací, kupodivu se hodně kilometrově rozcházely s Garminem. Nejvíce ale používám Endomondo, manželka případně vidí, kde jsem se zasekl (buď mne okusuje medvěd nebo jsem u jiné ženské ). Boris
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.