Afričani ovládli Běh městem Strakonice

Ivo Domanský | 22.08.2007 | přečteno: 7311×

Start dvojice tanzánských běžců byl největší atrakcí 13. ročníku Běhu městem Strakonice, který se včera konal v ulicích jihočeského města. Afričtí běžci podle očekávání obsadili první dvě místa, na stupních vítězů s nimi stál Jan Bláha (AK Kroměříž). Závod žen vyhrála lepším závěrem triatletka Radka Vodičková (RPG Brno). PŘIDÁN ODKAZ NA PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU

Celkem 107 b?žc? od žák? po veterány se postavilo na start p?ed hotelem Bavorv centru Strakonic. Tra? dlouhá 5500 m vedla ulicemi p?evážn? po asfaltu, místy po chodnících.

Hned od prvních metr? se na ?ele usadili Tanzánci Pascal Sarwat a Pavel Ghosi, které do ?eska p?ivezl p?ed t?emi týdny trenér a manažer Pavel Tunka. „Vybral jsem pro n? tento závod jako aklimatizaci v našich podmínkách, aby si zvykli na styl a atmosféru našich b?h?,“ objasnil hlavní ú?el startu Afri?an? na m?stském b?hu Tunka.

Za Tanzánci b?želi s malými odstupy Jan Bláha a František Zouhar. O?ekávaný tra?ový rekord však nepadl, nadále jej drží Pavel Faschingbauer ?asem 16:01 z roku 2004.

Kvalitn? byl obsazen také závod žen, kde b?žela i halová a krosová mistryn? republiky pro letošní rok Lenka Všete?ková (Sokol ?eské Bud?jovice). Zm?na barvy vlas? na blond jí ale foto: behej.com, Andrea Ungrovášt?stí nep?inesla. A?koliv dlouho vedla p?ed další extraligovou vytrvalkyní Kate?inou Pechá?kovou (PSK Olymp Praha), nakonec byla necelý kilometr p?ed cílem p?espurtována takticky b?žící Radkou Vodi?kovou.

„Pro Radku to byl kontrolní závod p?ed dalšími d?ležitými starty v triiatlonu,“ vysv?tlil v cíli trenér a partner Vodi?kové Harald Hudák. „P?ekvapilo mne, jak snadno ob? atletky porazila, s vít?zstvím jsme nepo?ítali“. O t?etí místo musela nakonec Pechá?ková bojovat s dotírající Evou Tománkovou.

Strakonický b?h 21. srpna má specifickou atmosféru, k níž pat?í vystoupení country skupin, dobrý guláš a bohatá tombola. Nic z toho nechyb?lo ani letos, v?tšina b?žc? si odnášela z tomboly drobné pozornosti, jeden z Tanzánc? „vyfasoval“ soupravu ?istících prost?edk? na auto, nad níž jen kroutil hlavou, nejlepší b?žci v kategoriích dosp?lých obdrželi navíc finan?ní odm?ny.

Podle slov trenéra Pavla Tunky lze o?ekávat vzr?st zájmu ke?ských, tanzánských i etiopských skupin, které v po?tu až 300 b?žc? p?sobí zejména v sousedním N?mecku, o starty u nás po rozší?ení volného pohybu osob od ledna p?íštího roku.

Je zbyte?né dodávat, že i do Strakonic zavítala ?ada pravidelných ú?astník? Poháru behej.com. Na stupn? vít?z? vystoupila v kategorii veteránek nad 35 let vedoucí b?žkyn? Poháru Jaroslava Pokorová (PIM RC Praha), která skon?ila druhá za vít?zkou Karlou Mališovou.

Další setkání pohárových b?žc? bude již za týden, op?t ve všední den, a to p?i 218. Malé cen? Monaka ve Slati?anech (okr. Chrudim) ve st?edu 29. srpna. Start u restaurace Monaco v 18 hodin, podrobnosti budou uve?ejn?ny v tradi?ní pozvánce na stránkách behej.com v nejbližších dnech.

Do poháru behej.com, jehož byl B?h m?stem Strakonice 18­.dílem, je nyní p?ihlášeno 176 závodník?. Registrace jsou stále otev?eny a za každý start je možné v záv?re?né tombole získat hodnotnou cenu od sponzor?.

Zaregistrovat se m?žete p?es fórum behej.com. V profilu naleznete záložku Pohár behej.com. Ve fóru hned vedle svého profilu v diskusích navíc po prvním startu uvidíte aktuální po?et bod? a m?žete tak na dálku soupe?it s ostatními. I p?i pozdních registracích se vám zapo?tou body z letos absolvovaných díl? seriálu.