Pohár behej.com: Rekordní Malá cena Monaka

Ivo Domanský | 30.08.2007 | přečteno: 5558×

Závody bez cen, konané převážně ve všední den. To jsou Malé ceny Monaka, na které se sjíždějí běžci ze širokého okolí. V pořadí 218. Malá cena byla zařazena do Poháru behej.com. A určitě to nebyl špatný tah, propagace závodu přivedla do Slatiňan rekordní počet závodníků.

Ten p?edchozí rekord byl ze 24. prosince minulého roku, kdy se prezentovalo 178 závodník?. Tentokrát to bylo ješt? o ?ty?i více. Jako první p?ijeli na místo práv? ú?astníci Poháru, kte?í se cht?li d?kladn? seznámit s tratí, na níž se kdysi dost bloudilo.

Postupn? ale stavitel trati Mirek Alexa dovedl zna?ení p?evážn? lesního b?hu tém?? k dokonalosti. Marcel Ungr, Lubor Motejlek, Jaroslav Holub, Miloslav Kozák, Luboš Pokorný, Jaroslava Pokorová i Jana Breburdová zde b?želi vesm?s poprvé a p?ece nem?li nejmenší problémy. Naopak – po závod? se o trati vyslovovali pochvaln?.

St?ede?ní Malá cena se konala za mimo?ádn? dobrých pov?trnostních podmínek. Bylo 19°C, skoro zataženo, tra? naprosto suchá. P?edchozí horka povolila, skv?le se dýchalo.

Suverénem byl tra?ový rekordman (32:11) Petr Losman. Jde o juniorského mistra sv?ta v b?hu do vrchu 1997 a sou?asného ?eského reprezentanta v orienta?ním b?hu, žijícího trvale ve Švédsku. Své návšt?vy doma – pochází z nedalekého Hradce Králové – využil ke startu ve Slati?anech a neohrožován zvít?zil v ?ase o minutu horším tra?ového rekordu.

„Ta Ukrajina mi dala zabrat,“ hodnotil své nedávné vystoupení na závodech v orienta?ním b?hu v okolí Kyjeva. Jako bývalého vrcha?e jej stále zajímá situace v tomto odv?tví atletiky, ovšem kvalifikaci na MS musel vynechat práv? pro reprezenta?ní povinnosti ve svém hlavním sportu.

Druhé místo v celkové klasifikaci muž? pat?ilo pardubickému atletovi Miloši Kratochvílovi a t?etí dob?hl další orienta?ní b?žec David Hepner. Titul nejrychlejšího veterána pat?il hlineckému maratonci Ji?ímu Musilovi.

Jedinou ženou, která kopcovitou tra? zdolala pod 40 minut byla reprezentantka Bosny a Hercegoviny Jasminka Guberová. Jasminka žije p?evážn? v ?echách a vid?li jsme ji nap?. na jarním pardubickém p?lmaratonu, kde skon?ila t?etí za Petrou Kamínkovou a Veronikou Brychcínovou.

Také mezi ženami se prosadily orienta?ní b?žkyn?, když druhá finišovala Pavla Hausvaterová a t?etí Vendula Doležalová, ob? z OK 99 Hradec Králové. Nejstarším mužem na startu desítky byl František Tomášek z Jiskry Otrokovice, který je na Monaku pravidelným hostem. Ve v?ku 82 let zdolal tra? za 1:11:05 hod.

Na krátké trati 3600m zá?ili dorostenci Hv?zdy SKP Pardubice Dan Rybišár, Lukáš Gdula a Jakub Zajíc, kte?í v tomto po?adí obsadili první t?i místa. P?íznivých podmínek využila k p?ekonání rekordu své kategorie žákyn? Tereza Niovotná (OK 99 Hradec Králové) ?asem 13:53. Starý rekord vydržel více než 8 let!

Za vzornou organizaci musíme pod?kovat Klubu rekrea?níhö b?hu Chrudim. Duší Malé ceny byl ?editel závodu Jan Zajíc. Ten musel stihnout b?hem 80 minut odprezentovat 182 b?žc?, odstartovat oba závody, pochytat p?esné po?adí v cíli a ješt? ve?er zpracovat p?edb?žné výsledky a rozeslat je. Také proto si b?žci Monako oblíbili a hranice 200 startujících bude jist? vbrzku p?ekonána. „T?ší m? to, ale organiza?n? je to už te? na hran? kapacit,“ hodnotil úsp?šný závod jeho ?editel.