Přes patu, nebo přes špičku? Zapojte se do výzkumu
Běhat přes patu nebo přes špičku? Věčná otázka, na kterou nejspíš nikdy nenalezneme jednotnou odpověď pro všechny typy běžců, pro všechny povrchy a pro všechny rychlosti běhu. Tým mladých vědců z pražské FTVS by se rád podíval na tuto problematiku trochu hlouběji, pomocí vědecké metody – povrchové elektromyografie. Zapojíte se do výzkumu také?
Ve dnech 20. – 22. října se bude na FTVS konat jeden ze série výzkumů zabývající se cyklickými přirozenými pohyby. Půjde o testování běhu přes patu a přes špičku, v běžné i v minimalistické obuvi. Většina naměřených dat bude sloužit jako podklad pro doktorskou práci a všechna použitelná data budou využita jako podklad monografie o lidském pohybu a sportu.
Hledáme asi dvacet dobrovolníků, běžců, kteří by byli ochotni se výzkumu účastnit. Od nich se vyžaduje schopnost běžet v běžné sportovní obuvi po trávě (po individuálním rozcvičení) cca dvakrát 50 metrů přes patu, dvakrát 50 metrů přes špičku, to samé ve své vlastní minimalistické obuvi, taktéž kousek na běhátku.
Poté dostane běžec krátkou masáž plosek a pak zaběhne ještě jednou dvakrát 50 metrů v běžné obuvi. Cca hodina času (pro jistotu dvě – i s čekáním a pauzou v bufetu). Prosím, můžete-li, vezměte si bavlněné tepláky nebo elasťáky. Elektrostatické látky nám někdy ruší signál.
Jako měřící metoda je použita poslední dobou populární povrchová neinvazivní elektromyografie. Na vybrané svaly nohou a spodní části trupu budou nalepeny elektrody, tenké kabely povedou od elektrod do ledvinky, kde bude umístěn malý snímací přístroj. Ledvinku bude běžec při běhu nést připásanou. V tomto zkoumání jde pouze o to, jaké signály vytváří nervový systém běžce, jaké impulzy posílá mozek až ke svalům. Tyto elektrické potenciály jsou pak snímány. Do běžce není pouštěn žádný proud, jde o naprosto bezpečnou metodu. Jediné omezení – pokud je běžec příliš chlupatý, bude mu vyholeno místečko na umístění elektrody.
Z minulých měření se můžeme domnívat, že výzkumem potvrdíme, že běh po masáži nohou bude efektivnější, svaly budou vůči sobě pracovat ve větší harmonii, budou mít pravidelnější cykly a projeví se především výrazný efekt na zapojení svalstva trupu (přesto, že masáž se děje jen krátce na chodidlech).
V minulých výzkumech se prokázalo zvýšení aktuální výkonnosti a zapojení do běhu i těch svalů, které dříve „omylem“ z pohybového programu vypadávaly. Otázkou nyní kladenou je i to, jak bude vypadat zapojení svalů u „patařů“ a u „špičkařů“ v jejich dominantním a méně přirozeném stylu běhu.
Výzkum bude natáčen videokamerou. Veškeré výsledky budou prezentovány anonymně. Pouze ten, kdo dá výslovné svolení, bude mít fotografie nebo video stylu běhu uveřejněné v publikacích. Jakmile budou data zpracována a známy výsledky, budeme o tom informovat i zde na webu. Účastníci výzkumu samozřejmě dostanou individuální vysvětlení svého případu.
Zájemci o zapojení do testu, prosím pište na martina.vystrcilova@gmail.com. Domluvíme si spolu čas, cca mezi 9. a 17. hodinou, na konkrétní den mezi 20. a 22. říjnem.
Komentáře (Celkem 15)
mvystrcil 01.10.2014 10:46:59
Běhat přes patu nebo přes špičku? Věčná otázka, na kterou nejspíš
nikdy nenalezneme jednotnou odpověď pro všechny typy běžců, pro všechny
povrchy a pro všechny rychlosti běhu. Tým mladých vědců z pražské FTVS
by se rád podíval na tuto problematiku trochu hlouběji, pomocí vědecké
metody – povrchové elektromyografie. Zapojíte se do výzkumu také?
Odkaz
na článek
runtachykard72 01.10.2014 17:23:39
>> satch, 01. 10. 2014 12:16:27(na tému biomechaniky behu,jej anomáliami,interakciami-silami,(krížnymi) pôsobiacimi medzi jednotlivými častami je publikovaných kvantum bakalárskych prác..načo to opisovať a byť chytrý,stejne jen kecáme ..my civilizovaní ludia sme všelijako pokrútení(štýl behu 90% z nás pôsobí,ako po DMO ),Neexist všeobecna univerz- rada k meritu veci, aplikovatelna na mieru každej individuality.Baví ma sledovať násilné pozmenovanie naturálneho,geneticky podmieneného štýlu(každého z nás),niečo ako KONTROLOVANY BEH.(Napr.pomalý beh cez špičky.alebo dvíhanie kolien,resp.zakopávanie pri pomalom behu (spôsobuje úsmev na perách ).Jedna pravda je: bežecky style sa profiluje v priamej úmere s nabehanými kilometrami a úbytku na váhe.Velmi dôležitá je práca trupu(rúk) v kombinácii s pružným, silným ,šlachovitým telom.Pamatajme si:neexistuje rýchly a kvalitný beh,bez silného zvršku…a vačšina z nás pôsobí dojmom,akoby nás po 25 rokoch vytiahli z kanclu na luft:-)) hansa
runtachykard72 02.10.2014 09:03:16
>> rudo, 01. 10. 2014 23:51:22 ..no Rudo,keby ste chceli odborný artikel v Angličtine a nevedeli si ho vygoogliť…jm1 Vám rád nechá odkaz
Mato 02.10.2014 14:59:08
>> rudo, 01. 10. 2014 23:51:22
No, nieco na tej skole publikovat musia a vecne sa recyklovat neda, inak by im najprv porusili katedry a neskor celu fakultu (a to mam k FTVS celkom blizky vztah, kedze aj na tej bratislavskej, aj na tej prazskej mam dost kamaratov a vzdy ma nechali ich zamestnanci zadara studovat inojazycnu literaturu v ich knizniciach – v tej dobe sme si ju poziciavali 2 – slovom dvaja). Robit si vsak nasilne studie o nicom, hmmm. No, ale nech chlapci badaju (to slovo mam od pracovnika Slovenskej Akademie Vied, ktory na otazku, co tam vlastne robi ako psycholog, odpovedal „Badam“).
Skritek Hugo 02.10.2014 15:01:36
>> runtachykard72, 02. 10. 2014 09:03:16 + tuton
aura
SABZO Praha
Tomáš
Miřejovský
10.12.2014 14:50:11
Lze to zjednodušit následovně: chrti přes špičku, hobíci přes patu a veteráni přes Pelhřimov.
takere 11.12.2014 17:22:09
Také jsem se kvůli všeobecné mediální masáži snažila přeonačit můj styl běhu.. Podle vlastního pozorování došlapuji spíše na střed, což jsem byla odhodlaná změnit a jít víc přes špičku. Dopadlo to tak, že jsem si natáhla lýtkový sval, což mě na měsíc úplně odstavilo z tréninku! Proto se podobným rozborům, výzkumům apod.vyhýbám obloukem. Těžko něco měnit, když je člověk zvyklý dělat to po svém. A přesně jak píšete – mnohem důležitější je souhra celého těla při běhu, než „dokonalý“ došlap. Amen.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.