Takoví normální hrdinové jsou příběhem lidí, kteří po hrdinství netoužili
Ve své nové knize Christopher McDougall, autor bestselleru Born to Run, dokazuje, že má čich na neotřelá témata. Co mají společného staré řecké báje, druhá světová válka a svět moderního sportu? McDougall pojítko zjevně našel.
Na pozadí strhujícího příběhu odporu proti Hitlerově invazi na Krétu se čtenáři otevírá spousta otázek (někdy i odpovědí) s přesahem právě do světa sportu. Takoví normální hrdinové jsou příběhem o lidech, kteří být hrdiny ani nechtěli. Nechali se ale nést svojí přirozeností a hrdinství je pak dostihlo tak nějak samo od sebe.
Kdo by nechtěl být šampionem? Kdo by nechtěl být hrdinou? Podle McDougalla je to snadné. Pro sportovce spoléhající na tvrdý a pravidelný trénink je jedna z nosných myšlenek knihy znepokojující. Trénink je podle ní vlastně zbytečností. „Všechnu sílu, rychlost a ohebnost, kterou potřebujete, už máte. Jen ji musíte osvobodit.“
Kdo se ale pokusil (nejen) ve vytrvalostním sportu o nějaký progres, dobře ví, že tak jednoduché to nebude. Na druhou stranu by takový přístup umožňoval stát se hrdinou (úspěšným sportovcem) opravdu každému. Bez ohledu na míru talentu a tréninkové píle. Příjemné pomyšlení.
Co je podle autora hlavním rysem hrdinství? Překvapivě soucit. „Empatie, jak Řekové věřili, je zdrojem síly. Čím více se poznáte v druhých a napojíte se na jejich trápení, tím lepší máte přístup k vytrvalosti, moudrosti, lstivosti a odhodlání.“
Kniha Born to Run přesvědčila masy lidí, že běhání je vlastně jednoduchým a lidsky přirozeným pohybem vhodným pro každého. V nové knize se autorovi daří čtenáře přinejmenším nahlodat myšlenkou, že nadlidské (nadlimitní) výkony může podávat kdokoli z nás. „Být fit neznamená zvednout ocelovou tyč nebo dokončit Ironmana. Znamená to znovu nalézt naši biologickou podstatu a osvobodit v sobě divocha a zvíře.“
Přirozenost mohou nejen hrdinové doplnit hortou, výživovou bombou ze sedmikrásky, čekanky, řeřichy a šťovíku. I její recept v knize najdete. Některé „objevy“ však kniha líčí až příliš okázale. Ale ono to asi ani jinak nešlo. Podání hrdinských činů ve středomořském hávu převyprávěné americkým žurnalistou zkrátka musí vyznít pompézně. I když u takových pravd, jako té o škodlivosti cukru nebo o chvále pohybu při nízké srdeční frekvenci, by stačilo pouhé sdělení.
Přesto je kniha čtivým příběhem plným odboček v čase i prostoru, které čtenáře nenechávají v klidu. Zdánlivě „neběžecká“ kniha je plná námětů pro trénink, výživu a analýzu vlastního sportovního výkonu. A podobně jako Born to Run umí vnuknout myšlenku vlastního pohybu v podstatě každému. Motivaci, radu nebo příklad najde v knize téměř každý. Talent, netalent. Píle, nepíle.
Autor: Christopher McDougall
Název v originále: Natural Born Heroes
České vydání: Mladá fronta 2015
Hodnocení **** (z celkového počtu 5 hvězdiček)
Komentáře (Celkem 2)
jsmetana 01.01.2016 20:53:31
Ve své nové knize Christopher McDougall, autor bestselleru Born to Run,
dokazuje, že má čich na neotřelá témata. Co mají společného staré
řecké báje, druhá světová válka a svět moderního sportu? McDougall
pojítko zjevně našel.
Odkaz
na článek
Praha 4
Dav 02.01.2016 09:44:36
Knihu jsem otvíral s docela velkým očekáváním, možná je to jeden z důvodů, proč mě celkem zklamala. Vůbec nevadí, že to není kniha primárně běžecká, spíš mám pocit roztěkanosti a neucelenosti, zasahuje velmi povrchně do mnoha oborů a rovin, nic ale nedělá pořádně, do hloubky, nic nedotáhne do konce.
ČTBK Iscarex Česká Třebová
klasta 04.01.2016 12:31:33
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.