Kolem světa se běží přes Králíky
Jesper Olsen (36let), Dánsko a Sarah Barnett (32 let),
Austrálie, kteří se 1. července vydali na svou skoro tříletou pouť
kolem světa, zavítali do Česka. Nutno dodat, že neplánovaně.
Jesper na svém kontě už má jeden sólo oběh zeměkoule z let 2004 – 05 a to v klasickém směru západ – východ, tedy Evropa, Rusko, Japonsko, Austrálie a Severní Amerika. Tento běh měl primát v tom, že to byl první plně doložený běh kolem světa. Jesper používá navigaci GPS, která zaznamenává jeho pohyb. Tehdy mu v cíli napočítala 26 232 km.
Pro druhý oběh zvolil obtížnější a delší trasu ve směru sever-jih-sever. Start na nejsevernějším místě Evropy na Nordkapu v Norsku. Následuje Skandinávie, rodné Dánsko, Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýrie, Jordánsko, Egypt na nejjižnější cíp Afriky. Po té přesun na nejjižnější cíp Ameriky a přes celý jižní a severní kontinent s cílem v kanadském Norfolku, zhruba po dva a půl roce. Jesper je duší celého projektu. Původně s ním měl běžet Američan Glen Turner. Ten z účasti odstupuje a nahrazuje ho australská běžkyně Sarah.
Ale pěkně popořádku. S Jesperem i Sarah jsem seznámil letos na jaře při šestidenní v Jihoafrické republice. Při tak dlouhém závodě je dostatek času, aby se běžci sblížili, zvláště s Jesperem, který mě zaujal svou supr povahou. Tehdy jsem zvěděl i jeho plány oběhnout svět. Vlastně závod v JAR bral jako přípravu na tento běh. Jespera považuju za jednoho z největších dobrodruhů-běžců světa, ne-li největšího.
Dosavadní putování obou běžců jsem se zájmem sledoval na jejich webových stránkách: www.worldrun.org. Běžci sami se je snaží podle možností aktualizovat. Docela jsem litoval, že do svých záměrů nezahrnuli též běh přes Česko. O to víc mě 7. 9. překvapila zpráva, že mění plán a z Polska co nejkratší cestou míří do Česka. Ve směru Wroclaw, Klodzko, Stronie Slaskie, Staré Město a Hanušovice.
Hranice překročili 9. 9. někdy v pozdně odpoledních hodinách. Důvodem byly problémy s polskou policií, které se nelíbil jejich pohyb s vozíky po silnicích 1. třídy. Běžci v Evropě nemají motorizovaný doprovod, veškeré potřebné věci si každý při běhu tlačí na speciálním vozíku. Nemusím snad dodávat, jak to běžcům ztěžuje vlastní běh. V Africe a Jižní Americe by se k nim měl přidat motorizovaný doprovod. Kvalita tamních silnic a ztížené podmínky jej prostě vyžadují.
Snažím se Jespera zkontaktovat, že mé bydliště není až tak daleko od jejich trasy a že je rád uvidím. Po výměně pár SMS dochází ke korekci trasy. Doporučuji rovinatější od Klodzka směrem na přechod v Dolní Lipce u Králík a ne přes hřeben hor, jak měli původně naplánováno. Mou nabídku, že u mě můžou přespat, s díky přijímají. Bydlím přibližně 40 km od přechodu, kde chtějí etapu zakončit. To ještě netuším, že mají v plánu na pár dní běh přerušit. 9. září tedy s přestihem vyrážím od hranic naproti a potkávám se s nimi asi po dvanácti kilometrech. Jaké radostné setkání. Čekal jsem unavené, vyčerpané běžce (to když si představím sebe po mnohadenním běhu), ale z nich čiší energie, jsou plni elánu. Naše krátká zastávka přilákala místní a Jesper se Sarah rozdávají autogramy a objasňují pozadí běhu.
Na zájem místních lidí i médií jsou zvyklí. I v Polsku poskytovali rozhovor do tamní televize. Společný běh ku hranicím byl pro mě zážitek, vyzkoušel jsem si běh s vozítkem. Po rovině či z kopečka to ujde, ale při běhu do kopce je těch minimálně dvacet kilogramů znát. Na hranicích ještě nezbytné focení a nelíčená radost obou, že mají na svém kontě další zemi, v Polsku strávili jedenáct dní. Ještě vyřešit, jak je i s vozíky naložit do auta, a domů přijíždíme až za tmy. Co následovalo, si umí každý představit. Jejich denní kilometráž se pohybuje mezi 50 – 70 kilometry a střídají vždy pár noclehů pod stanem s ubytováním v hotelu. Strávili jsme příjemný večer, nebylo na nich znát, že by měli mít v nohách 3450 kilometrů.
Ale samozřejmě jsou teprve na začátku, to nejtěžší je ještě čeká. Seznamují mě se svými plány na nejbližší období. Chtějí běh na pár dní přerušit a odskočit si do Berlína – Bernau zúčastnit se 24 hodinového běhu (jako by toho měli málo). Tuto pauzu též využijí k naplánování další trasy přes Česko a Slovensko a k vyřešení různých záležitostí, které se mezitím nakupily. Plánují, že nebudou ani ve volných dnech zahálet a tréninkově budou běhat tak 30 – 40 kilometrů. Oba běžci neberou běh kolem světa jako závod, ale spíš jako prostředek k poznávání nových zemí, tamních obyvatel, k propagaci běhu i navazování nových přátelství.
Nechávají si u mě část věcí, které nebudou v následující dny potřebovat. Druhý den dopoledne vyrážejí směr Praha. Zde pobudou do příštího dne, využijí pohostinnosti Sri Chinmoy Marathon týmu, kterého je Sarah v Austrálii členkou.
Následujícího dne se přesunou do Berlína a o víkendu 13. – 14. září absolvují 24hodinový běh. V pondělí přesun ke mně a v úterý ráno 16. 9. je odvezu tam, kde před šesti dny na chvíli přerušili svoji pouť kolem světa. Pak se vydají ukrajovat další kilometry z plánovaných 40000.
Pokud má někdo z běžců zájem je podpořit na trati, budou se pohybovat zhruba na trase Králíky, Zábřeh, Mohelnice, Olomouc, Přerov, Otrokovice, Uherské Hradiště, směr slovenské hranice, Trenčín… Trasa a časový rozpis se bude ještě upřesňovat, info možno na čísle 739363057.