Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Kompresní podkolenky - pomocník nebo riziko?

Kompresní podkolenky - pomocník nebo riziko?
foto: Zdenek Krchák

Ondřej Vojtěchovský | 21.05.2009 | přečteno: 104252×

Na českém trhu nabízí kompresní podkolenky řada značek. Výrobek má podpořit výkon běžce, chránit lýtko před otřesy a ještě urychlit dobu následné regenerace svalů. Pro behej.com nyní některé modely testuje čtveřice skvělých vytrvalců, abychom se pokusili na vlastní „kůži“ ověřit argumenty prodejců. Mezitím jsme se zeptali Ondřeje Vojtěchovského na názor sportovního lékaře a trenéra.


Nespornou výhodu kompresních podkolenek pro běžce vidím v jejich funkci podpůrného závěsného aparátu svalů lýtka. Otřesy při došlapu – zvlášť při běhu po tvrdém podkladu, v méně tlumících závodních botách nebo u běžců s horší technikou – výrazně a hlavně bez přínosu pro výkon namáhají svalové vlákno. Opora v podobě komprese tu bude rozhodně jak zlepšovat výkon, tak subjektivně i objektivně snižovat únavu.

Vliv podkolenek na cévní zásobení je už z teoretického pohledu daleko složitější a spornější. Nerad bych zasahoval do subjektivního hodnocení funkčnosti jednotlivých hodnotitelů, spíš se chci zaměřit na posouzení teoretických principů, na základě kterých deklaruje funkci výrobce a prodejce. Ten jako první vyzdvihuje zlepšení krevního průtoku dolními končetinami a ilustruje to na přirovnání s rozšířením cévního řečiště z dvouproudové silnice na čtyřproudovou dálnici. Podívejme se, zda je to fyzikálně a fyziologicky vůbec možné.

Kompresní podkolenky fungují tak, že rovnoměrně stlačí měkké tkáně od špiček prstů po podkolenní jamku tlakem 20 – 30 torrů (mmHg). Tento tlak působí na všechny tkáně v dané oblasti, tedy i na cévy (tepny), kapilární síť a žíly povrchového systému. Z fyziky i z praxe víme, že tlak působící zvenčí na stěnu pružné trubice nevede k jejímu rozšíření ale zúžení – pokud není vyrovnán dostatečným protitlakem zevnitř. Tento nutný dodatečný protitlak je vlastně odporem navíc, který trubice proudící tekutině klade.

V krevním oběhu můžeme základní odpor změřit velmi jednoduše – je jím diastolický krevní tlak (v obecném povědomí tzv. „dolní“). Diastolický tlak je normální v rozmezí zhruba 70 – 90 torrů v klidu, při zátěži v podobě běhu nebo jízdy na kole může být dokonce i nižší, protože rozšíření průřezu kapilárního řečiště vede k poklesu periferního odporu a tedy i tlaku.

Pokud nasadíme kompresní podkolenku, její kompresní tlak se přičte k základnímu napětí ve stěně cév, periferní odpor neklesne, ale stoupne, a rozhodně tedy nedojde k rozšíření o dva silniční pruhy, ale spíš o zúžení stávajících pruhů o čtvrtinu až třetinu (70 – 90 torrů základního odporu + 20–30 torrů komprese).

Tedy došlo by, kdyby nebylo tělo chytřejší než ti, kteří se ho snaží podobnými metodami vylepšovat. Je totiž velmi pravděpodobné, že ve svalovině cév dojde na základě zpětné informace o přílišném periferním odporu k dalšímu poklesu napětí, kterým se uměle vytvořený vyšší tlak eliminuje a nastane stejná situace jako bez komprese. V opačném případě by muselo srdce zvýšený periferní odpor vyrovnávat usilovnější prací s větší spotřebou kyslíku, což není dobré ani pro srdce, ani pro sportovní výkon. Na tomto principu tedy kompresní podkolenky rozhodně fungovat nebudou.

Autor propagace podkolenek se zřejmě inspiroval léčbou křečových žil (varixů) a bércových vředů, kterou  ale nepřesně pochopil. V této léčbě jde o něco jiného – podepřít defektní cévní stěnu, která sama dostatečný žilní tlak neudrží, deformuje se a vytváří výdutě, nahradit funkci vadných takzvaných perforátorů (ventilových spojek mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem) a zvýšit tlak v podkožním vazivu a tím zabránit hromadění tekutiny a otokům. Některé z těchto mechanismů může kompresní podkolenka účinně suplovat, jiné nikoliv.

Jako první můžeme uvažovat podporu defektní žilní stěny u varixů. Tady je její účinnost více než sporná. Podle lékařů zabývajících se léčbou cévního systému musí být účinná protivarikózní bandáž aplikovaná se stejnoměrným tlakem od špiček prstů až po tříslo. Jinak hrozí, že se varixy v místě nižšího tlaku vyvalí o to více, o co jsme je jinde potlačili. Zejména je na to náchylná oblast podkolenní jamky, kde i hluboký žilní systém vystupuje do řídkého podkožního vaziva.

Velmi nešťastně v této oblasti působí především manžeta podkolenek, ať již klasických „lékařských“ nebo sportovních. Vytvoří v podkolenní jamce tlakový předěl, nad kterým se sloupec tekutiny v žilním systému zadrží jak voda nad přehradou. Z tohoto důvodu mají lékaři na jakékoliv podkolenky těžkou alergii a kompresní podkolenky by jako prevenci křečových žil zřejmě  nedoporučili.

Naproti tomu perforátory, žilní spojky fungující mezi povrchovým a hlubokým systémem žil a podporující takzvanou svalovou žilní pumpu, se nalézají pouze v oblasti od kolene dolů. Pokud jsou defektní, pokud v nich chlopně fungující jako jednocestný ventil netěsní a propouštějí krev i obráceně z hlubokého do povrchového systému, tvoří se varixy i při jinak nedefektní žilní stěně. V takovém případě je použití vnější komprese přínosem.

Nejcitelnější přínos kompresních podkolenek vidím ale zvýšení tlaku v oblasti podkožního vaziva a tím v prevenci otoků. Překrvení pracujících dolních končetin a zvýšená propustnost cévní stěny v průběhu sportovního výkonu s sebou za normálních okolností nese zvýšené hromadění tekutiny v oblasti řídkého podkožního vaziva, tedy to, co známe pod pojmem otoky.

Pokud v průběhu výkonu vnější kompresí zvětšíme tlak v podkoží, tekutina se do něj jednoduše řečeno nenacpe a pokud ano, bude promptně a razantně vytlačována zpět do žilního systému. Fáze překrvení přetrvává i mnoho hodin po namáhavém výkonu a jejím důsledkem jsou pozátěžové otoky lýtek a chodidel, které vytrvalci všeho druhu dobře znají a příliš nemilují. Celá situace se ještě zhorší, pokud zároveň zhoršíme žilní odtok z oblasti – typicky ohnutím nohy v koleni a stlačením stehna při sezení.

Pro dlouhé cesty na závody a ze závodů automobilem, při práci u počítače nebo při cestách letadlem – tady všude mohou být kompresní podkolenky opravdu vítanou pomocí. Méně učebnicovou, ale docela typickou příležitostí pro docenění užitečnosti kompresních podkolenek je potréninkové či pozávodní posezení v restauračních objektech, spojené s mohutnější konzumací piva způsobujícího otoky nohou i bez předcházející zátěže. Afterparty závodů nebo večerní debaty na tréninkových kempech mohou tedy mít o něco menší následky na výkonnost než doposud…

Pokud bych tedy shrnul – kompresní podkolenky rozhodně mohou snížit únavu zmenšením otřesů při běhu, zmenšením pozátěžových otoků nebo kompenzací nefunkčních perforátorů. Zlepšení prokrvení a s tím související zásobení kyslíkem a eliminace laktátu jsou více než sporné a použití kompresních podkolenek při křečových žilách je spíš nevhodné.

Komentáře (Celkem 21)

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Šumperk

Celkem 16972 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:02 (2012)
půlmaraton: 1:15:02 (2012)
maraton: 2:34:40 (2012)

hejky muž 21.05.2009 07:07:09

Při dlouhém tréninku ( 2 hod ) na silnici , hlavně v zimě a po maratonu mě hodně bolely úpony lýtkových svalů a oblast holeně. Doktor mi doporučil zkusit kompresní podkolenky jako podporu lýtek proti otřesům. V ortopedických pomůckách podkolenky stály 450 Kč a tak jsem si přes net koupil podkolenky běžecké Asics za 490 Kč. Můžu odpřisáhnout , že od té doby (4 měsíce) tyto bolesti ustaly. Jiné vlivy nemůžu potvrdit. Naběhám měsíčně 450–500 km, z toho asi 1/3–1/2 na silnici a běžecká technika je spíš špatná -upracovaná .V podkolenkách sice vypadám jak kašpar , ale co by člověk neudělal, aby si ulevil od bolesti.

avatar

Vrbno pod Pradědem

Celkem 40 km
Minulý měsíc 0 km

jsemlump muž 21.05.2009 07:45:22

Na delší výběhy nosím podkolenky SLS. Kupoval jsem je od Petra Vabrouška ( náš triatlet ) za 990 Kč. Dnes ale nabízí Craft hezky bílé za 490 Kč. Běhám v nich už rok. Jen v létě, ale mohu jednoznačně doporučit. Jsem mladý, a tak žádné zlepšení necítím. Běhá se mi v nich dobře a vždy po nich šáhnu spíše jak po ponožkách. Jen tak nějak víc smrdí jako ty ponožky :)

Motto: Nehraji na hodiny, minuty, vteřiny - já běhám pro krásu pohybu.
avatar

vipera muž 21.05.2009 07:54:16

Kompresní podkolenky jsou skvělá věc, to se musí zkusit. Že je to módní výstřelek je jen zbožné přání těch kteří se bojí utratit pět stovek.

Motto: Why walk when you can run
avatar

Praha

Celkem 26391 km
Minulý měsíc 10 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 21.05.2009 09:15:57

Dík za článek, jeden z mála, který vysvětluje problém komplexně a navíc stylem „pro blbý“ (tj. pro mě).

avatar

Vrbno pod Pradědem

Celkem 40 km
Minulý měsíc 0 km

jsemlump muž 21.05.2009 11:38:28

Jen se musí dát pozor na to, že v prvních deseti minutách běhu trochu padají. Velikost mám správnou. Drží až při mírném zpocení lýtka.

Motto: Nehraji na hodiny, minuty, vteřiny - já běhám pro krásu pohybu.
avatar

vipera muž 21.05.2009 12:55:10

>> jsemlump, 21. 5. 2009 11:38:28

Odběhl jsem s nimi maraton a běhy 20–30km a nikdy se nehly ani o milimetr. (MOOSE, CRAFT)

Motto: Why walk when you can run
avatar

hledající a
nalézající
muž
21.05.2009 17:11:16

… no konečně článek toto trvalo … Jeden z nejdůležitějších věcí těch podkolenek je, jestli opravdu pomůžou při regeneraci nebo jestli šetří nohy tragédovy při běhu … a to to jde! Nejde jen o asfalt, ale i ten, kdo běhá v těžkém terénu (nahoru , dolů)........ téma č. 2: opakuji zmiňované podpatěnky. Ono na to jednou dojde. Jednou se v 50-ti objevím na nějaké 10-ce a zaběhnu ji v bačkorách s podpatěnkama pod 35. :-)))

avatar

Nové Zámky, Slovensko

Celkem 1170 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:45:28 (2006)

aja muž 21.05.2009 19:55:04

>> jsemlump, 21. 5. 2009 11:38:28

Mal som SLS (990 ČK). Ubehol som v nich 2 maratóny a asi 50 km. Ani sa nehli a boli super. Akurát potom sa jedna na prste predrala. Žiadne poškodenie prsta ani ničoho iného, preto si myslím, že sa jedná o biednu životnosť. Teraz sú z nich kompresné návleky.

avatar

Petr V. muž 21.05.2009 23:21:08

Zdravím případné zájemce o vyzkoušení. Již několik let jsem tento produkt zkoušel (různé značky) jak při závodech, tak k cestování a regenraci. Při absolvování 14 Ironmanů + dalších 30 závodů (půl Ironmanů, cyklo a běžeckých Ironmanů) ročně se mi velmi osvědčily. Jelikož tento produkt byl na našem trhu nedostupný, vybral jsem podle mého názoru nejkvalitnější značku na trhu (po vyzkoušení asi 10ti značek) a začal ji k nám dovážet. Od konkurenčních značek se liší především kvalitou a použitým materiálem (Více na www.slstri.cz). Není bez zajímavosti, že výrobce v USA již několikrát zkusil zadat výrobu do Asie, ale nikdy nebyl spokojen s tamní kvalitou a stále jsou vyráběny v USA v němci vlastněné rodinné firmě. Stejně jako fakt, že na rozdíl od jakéhokoli jiného produktu, jsou u nás levnější, než v USA (62 USD x 990 Kč). Nejvíce je oceníte, až druhý den po běžeckém závodě zjistíte, že nemáte zničené nohy jako dříve. Sám vím, že nemá smysl někomu „mazat med kolem huby“ a tak je po celé ČR i SR posílám s tím, že je možno je vrátit a dostat peníze zpět, pokud Vás svým výkonem nepřesvědčí. Dosud se mi jich vrátilo méně než 1%…
Kdo nevěří, ať tam běží – a vyzkouší je:-)
S pozdravem
Petr Vabroušek
www.petrvabrousek.eu
www.slstri.cz

avatar

Brno

Celkem 5681 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:36:10 (2009)
maraton: 3:28:59 (2007)

vl001 muž 22.05.2009 10:06:21

Podkolenky SLS používám, pouze na maratony, ať už hladké nebo IM. Moje zkušenost je, že mi opravdu šetří lýtka, která sebou tak nemlátí.

Na trénink podkolenky neberu proto, že mám pocit, že fungují až neuvěřitelně dobře a nechci se o tento pocit připravit příliš častým používáním:-) Navíc životnost podkolenek opravdu není jejich předností.

avatar

hledající a
nalézající
muž
22.05.2009 10:54:29

>> vl001, 22. 5. 2009 10:06:21

… může se dokonce stát, že po těžkém závodu v terénu, kdy druhý den bolí úplně vše, jde člověk „naštvaně“ běhat s činkou 3 kg v každé ruce pěkně pomalu po špičkách dorazit odpočinutá lýtka. :-)

avatar

hledající a
nalézající
muž
22.05.2009 11:01:51

>> hledající a nalézající, 22. 5. 2009 10:54:29

… ještě jedna poznámka k podkolenkám. To jsem si uvědomil letos, že neopren např. od p. Vabrouška je vynikající věc pro regeneraci. Proč? Je to taková velká kompresní podkolenka na celé tělo :-). Z neoprenu čouhají ruce až do půlky předloktí a kotníky s kousek lýtek. V neoprenu je teplíčko a obnažené části (jsou na nich vystouplé žíly jak to vytlačuje krev) (jsou tam i tepny) se ochlazují a tím se zrychluje krevní oběh = jako v ústředním topení = regenerace. Navíc jde i při 15°C ve vodě po plavání pěkně strečinkovat v rybníku a ještě díky neoprenu nevezme voda tolik energie z aury = menší únava. Je dobré mít i čepičku z neoprenu(pod ní ještě koupací). Po tomhle únava rychle mizí.

avatar

Brno

Celkem 5681 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:36:10 (2009)
maraton: 3:28:59 (2007)

vl001 muž 22.05.2009 12:42:54

>> hledající a nalézající, 22. 5. 2009 11:01:51

Tvoje příspěvky nějak souvisí s mým, že je postuješ jako reakci???

avatar

abrazo muž 22.05.2009 14:35:17

>> aja, 21. 5. 2009 19:55:04

Prodloužit životnost a předcházet dírám na prstech mi pomáhá nošení ultratenkých běžeckých ponožek Performance od Craftu pod podkolenky (navlékám Asics). A jinak myslím že Salomon vyrábí i čistě kompresní návleky na lýtka, které by měly mít podobnou funkci jako podkolenky a zároveň u nich nehrozí rychlé opotřebení.

avatar

maraton: 2:27:54

chuck muž 22.05.2009 16:00:35

>> jsemlump, 21. 5. 2009 11:38:28

Ze začátku nošení jsem měl tentýž pocit. Chce to při oblékání ponožek pořádně natáhnou na chodidla /(patu na patu) a při natahování na lýtka je povytáhnout trochu výš a potom je vrátit na správné místo. Tak to dělám a už mi podkolenky nepadají dolů.
Podobně patom také na prstech maličko povytáhnout a nechat „usadit“.
 Miloš

avatar

Celkem 4546 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:11 (2011)
půlmaraton: 1:37:29 (2010)
maraton: 3:38:05 (2010)

MZ muž 22.05.2009 19:44:54

Po přečtění článku od OndryVojty si podkolenky taky pořídím. Běhat v nich ale nebudu, budu je nosit pouze do hospody :-)

avatar

OndraVojta muž 22.05.2009 21:26:24

>> MZ, 22. 5. 2009 19:44:54

jj, v marketingu je vždycky důležité hledat a oslovit nové cílové skupiny! :D

avatar

hledající a
nalézající
muž
25.05.2009 08:03:21

>> vl001, 22. 5. 2009 12:42:54

nevím, bú 001

administrator 03.04.2010 13:32:55

Na českém trhu nabízí kompresní podkolenky řada značek. Výrobek má podpořit výkon běžce, chránit lýtko před otřesy a ještě urychlit dobu následné regenerace svalů. Pro behej.com nyní některé modely testuje čtveřice skvělých vytrvalců, abychom se pokusili na vlastní „kůži“ ověřit argumenty prodejců. Mezitím jsme se zeptali Ondřeje Vojtěchovského na názor sportovního lékaře a trenéra.


Odkaz na článek
avatar

Noviisek muž 23.01.2011 15:54:36

Poraďte mi prosím, kde se dají koupit černé podkolení návleky. Děkuji mnohojkrát, nikde je nemůžu najít :(

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 23.01.2011 16:36:45

>> Noviisek, 23. 01. 2011 15:54:36

překvapivě například na stránkách Petra Vabrouška, dovozce značky SLS3: http://www.slstri.cz/…y-cerne.aspx

či na stránkách výrobce ponožek moose: http://www.moose.eu/…ess-booster/

strejda google po zadání kompresní návleky černé. Asi každý hledá jinak…

avatar

Noviisek muž 23.01.2011 19:39:55

>> jmaselnik, 23. 01. 2011 16:36:45

Díky, našel jsem černé, ale zapomněl jsem napsat, že sháním černé SLS3. U Petra Vavrouška jsem je našel, ale neviděl jsem jakou formou je koupit. Už vím, není to běžný e-shop. Díky :)

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.