Posilujeme správně břišní svaly?
Chce-li běžec výkonnostně růst, dříve nebo později narazí na hranici, za kterou se neobejde bez posilování. Jednou z nejvíce zanedbávaných partií je přitom svalstvo břicha. Jak jej správně cvičit, abychom stejnou péči dali jak svalstvu povrchovému, tak hlubokému?
Na přední straně trupu můžeme mít svaly vypracované do perfektního „pekáče buchet“, ale hluboké svaly budou strádat. Trup pak nemá potřebnou stabilitu. Práci ochablých hlubokých svalů přebírají jiné vrstvy, které jsou přetěžovány. Důsledkem bývají časté bolesti zad, které mohou vyústit ve velice závažné změny.
Jedním z velmi oblíbených cviků jsou sed-lehy. Při pozici v lehu na zádech, kdy jsou kolena v pokrčení, chodidla v opoře o podlahu. Následně je trup ohnut dopředu a lokty přitaženy ke kolenům. Z takového stavu se páteř nemá šanci jakkoli stabilizovat i přes to, že jsou přímé břišní svaly v maximální kontrakci.
Je pravda, že povrchovou vrstvu skutečně posílíte. Dokonce je pravděpodobné, že horní dvě třetiny přímého břišního svalu přetížíte. Břišní stěna ale zůstane tímto cvičením nepoznamenána. A tu jako běžci potřebujeme, aby podržela trup v zátěži ve vertikále a ve výchylkách z ní. To jsou situace typické pro běh. Hodně lidí si také stěžuje na bolesti v bedrech při tomto typu posilování a není se čemu divit.
Z hlediska posilování břišního svalstva nemá příliš velký smysl ani posilování břicha ve visu na žebřinách nebo v opoře o předloktí a přitahování kolen nebo dokonce celých natažených dolních končetin nahoru směrem k trupu. Tento cvik dobře posílí ohýbače kyčlí, ale ty obvykle posilování nepotřebují, protože mají samy o sobě tendenci k většímu napětí a zkratu. Jejich další aktivace přitažením kolen nahoru k trupu proti gravitaci přispívá k dalším bolestem a napětí v bedrech.
Břišním svalům, a především hluboké vrstvě, daleko lépe prospějí cvičení na balančních pomůckách, zaměřené na aktivaci hluboké vrstvy. Na první pohled je ani nebudete považovat za posilování. Ale provádíte-li je důsledně, pravidelně a dostatečně často, jejich účinek se brzy projeví. Cviky jsou zpočátku náročné na koordinaci a přesnost, ale častým procvičováním získají na efektu.
Nebudete mít sice perfektně vyrýsované svaly pod kůží, ale vaše hluboká vrstva se vrátí zpátky do hry. Znovu začne fungovat korzet, který chrání páteř před následky všech otřesů, krutů, nárazů a nerovnoměrných zátěží.
K dispozici je řada pomůcek, o kterých by nás vůbec nenapadlo považovat je za posilovací. Nejdostupnější je velký nebo malý míč. Finančně náročnější je pak Bosu a Posturomed. Rozhodnete-li se posilovat hlubokou vrstvu ihned, můžete začít zcela bez pomůcek. Stačí motivace ke kompenzaci jednostranné běžecké zátěže. Pro začátek můžete vyzkoušet chůzi na místě, kterou budete střídat stojem na jedné dolní končetině několik minut denně, nejlépe po probuzení.
Kromě cvičení, zaměřených především na aktivaci hlubokého svalstva působením mírné nerovnováhy, je velmi vhodné pravidelné lezení po lezecké stěně. Je dobrou prevencí útlumu břišních svalů a trupových svalů obecně a výbornou aktivací svalstva lopatek a ramen, stejně tak kyčlí a celé dolní končetiny. Lezení patří k nejlepším kompenzačním aktivitám jakéhokoli sportu. Pokud máte v blízkosti bezpečnou lezeckou stěnu, neváhejte a lezte tak často, jak jen to bude možné.
Více o činnosti fyzioterapeutického zařízení a dalších sportovních aktivitách Jitky Stehlíkové se dozvíte na www.fyziosport.cz
Komentáře (Celkem 58)
Olomouc
tomaz 15.11.2010 17:05:43
>> katkaty, 15. 11. 2010 15:35:27
jj, tyč zajímavě vypadá, cena (aspoň to co sem našel) vypadá ještě zajímavěj… (i to bosu je vedle ní levné)
martin76 15.11.2010 17:57:54
zajimava diskuze, diky, tyc sice na prvni pohled budi duveru mensi nez kosmodisk, nicmene asi funguje. pokud clovek s timhle dokaze cvicit na verejnosti, tak pak behani bos je to posledni, s cim by mel mit clovek psychicky problem:). u cen firmy torf ziegler me zmrzl usmev, i kdyz u prvni polozky jsem si rikal, ze je to v pohode, 500 kc. byl to ale jen drzak na zed… toliko muj nekonstruktivni prispevek:).
pam65 16.11.2010 07:18:09
>> katkaty, 15. 11. 2010 22:05:55
Ty lehčí tyče pro cvičení (nemontujeme se do fyzioterapie) jsou pro skupinová cvičení, kdy se s nimi cvičí něco jako bodyforming. Cvičení trvá hodinu, někdy se kmitá a někdy poskakuje, … Dají se k tomu najít videa na netu. Běžec aerobik normálně nepotřebuje, jen jako náhradu. No a tyto lehčí tyče mají čínské varianty za 269,– Kč … Já se některých neznačkových věcí bojím (psal jsem o rozdílu třeba u BOSU). Obecně číňané mají zdraví spotřebitelů na háku.
Pak jsou tyče „značkové“, ty přijdou zhruba na dva tisíce, mívají varianty velikosti. Používám tu náročnější variantu tak těch čtvrt hodiny třikrát týdně. Aerobní zátěž mám jinde. Je možné začít s lehčí tyčí, ale z té člověk vyroste. Ekonomičtější je být trpělivý, i když mi zpočátku něco nejde.
U té mé je uveden odpor a frekvence kmitu (ještě v závislosti na posunu střední nastavitelné části). Bohužel, srovnání těchto parametrů u různých značek jsem nikde neviděl. Je možné, že šikula by tyč vytvořil z laminátové tyče a nějakých závaží. Stačilo by držet parametry odporu a frekvence.
Včera jsem byl – jako každé pondělí – na BOSU. Cvičení s tyčí bylo znát, u některých cviků jsem přestal vrávorat. Funguje to.
Praha|Dresden
dees 16.11.2010 10:54:36
Dotaz pro Jitku nebo nekoho, kdo se v tom vyzna:
Ja cvicim jako doplnek k aerobnim sportum power jogu-vyhovuje mi kombinace posilovani svalu, o jejichz existenci vim jen diky zkousce z anatomie , s protahovanim. Je mozne porovnat, jak je power joga ucinna z hlediska stabilizace „core“ v porovnani treba s bosu, micem, kmitaci tyci?
Dik.
Bílovice-Lutotín
katkaty 16.11.2010 10:57:29
>> pam65, 16. 11. 2010 07:18:09
Diky za vysvetleni. Takze ty levne tyce radsi nebrat jo? Myslim, ze na tvych strankach uvadis flexi bar ta je ok? Jo a ty stranky jeste dodelavas? Jsem se prave divala na sekci o kolenach a bedrech a nic tak jeste neni. Ja jen pro info. Jak dlouho uz chodis na Bosu a co ti to dalo?
pam65 16.11.2010 11:33:45
>> katkaty, 16. 11. 2010 10:57:29
Levné radši tyče nebrat: já to beru tak, že si na běhání „pro začátek“ nebudu kupovat boty na tržnici, i když mají tvar běžeckých bot.
Flexi-Bar má velikosti Dětská – Standard – Intenziv – Athletic. Zvažoval bych, zda místo Standardu nekoupit těžší. A navíc se cenou dostaneš na Staby, která má regulaci. Tu lze použít ani ne tak pro každý cvik zvlášť, ale spíš si časem zvyšovat obtížnost. Navíc koncové koule „standard“, které se dají vyměnit s nejobtížnější verzí, stojí jen 230,– Kč, takže se lze vyhnout investicím do celé další tyče.
BOSU: Zašel jsem běhat na jaře – přepálil jsem to a zlobí mě koleno. Běhám teď méně a přibral jsem cross-trénink. Když jsem v práci od tmy do tmy, tak mě to ani nemrzí. V hodině BOSU máme většinu kardio a pak nějaké to core („válíme se“ po něm, takový Pilates). Ovšem právě u BOSU je fór v tom, že i to kardio je dobré na core
Bílovice-Lutotín
katkaty 16.11.2010 12:55:40
>> pam65, 16. 11. 2010 11:33:45
Ok. A myslis, ze by mi nestacila ta standart? Jsem nasla na ebay a nekdo to prodava uz pouzite a je to prave ta standart. Tu Staby jsem na ebay nenasla. Myslim, ze i pouzita bude ok ne? Nekdo si to proste koupil a asi ho to nebavi. Asi lepsi pouzita a ta drazsi nez za podobnou cenu ta levna. No ale jeste se podivam pac ta flexi nejak leze nahoru.
Ja jsem prave zacla behat pred mesicem a porad se nedari svyknout nohy. Takze jsmem mela pauzu pac me bolely asi slachy na lytkach a ted pro zmenu mam pauzu pac jsem nemocna :( Cross mam doma a jak vidim to pocasi nekdy tak asi zapojim sem tam misto behu. Bosu cviceni muze byt dobre koukam
Ted jsem zkousela cvicit na mici podle tech cviku od Jitky tady a po 20 minutach vravorani a cviceni me zacla bolet hlava a neni mi dobre od zaludku. Nevite proc?
pam65 16.11.2010 14:25:38
>> katkaty, 16. 11. 2010 12:55:40
Myslím, že Standard za výhodnou cenu může být fajn. Možná ji prodává někdo, kdo už z ní vyrostl. A taky to může být čínský plagiát .
S cvičením na balonu je to tak: rovnováhu udržujeme pomocí očí, vestibulárních ganglií a tělesných receptorů. Kdo je citlivý a jde na balanční cvičení zhurta, dočká se jednoduše mořské nemoci. Taky tě můžou bolet záda – tím, že se uvolní nesprávně stažené svaly, ale ještě nejsou posíleny ty správné. To je normální a časem se to spraví. Nejlepší je udělat si plán a jít na to polehoučku.
No, a aby to bylo ještě složitější: záda tě můžou bolet i ze špatné techniky cviků. Cvičení typu Pilates, jóga (i na balonu) je dobré dělat (alespoň občas) s učitelem. Při špatné technice se jinak dysbalance ještě zhoršují. Ve fitku bývají trenéři, kteří to umí (měli by) a cviky s tebou projedou. Na Runner's World píšou, že jóga není lepší než učitel jógy. Mají velkou pravdu.
Právě proto si libuji v tyči, že ona se rozkmitá, jen když je vše v pořádku, že sama hlídá, jestli cvičím správně. Je v ní schovaný trenér.
Bílovice-Lutotín
katkaty 16.11.2010 14:37:34
>> pam65, 16. 11. 2010 14:25:38
Na jogu i pilates jsem sem tam chodila. Ted posiluji doma, delam zumbu a beham, takze nejsem necvicici, ale co se tyce svalu zadovych a hlavne nejakych vad to asi nebude zadna slava, vim, ze se dost hrbim, ale nevim jak to napravit. Po tom cviceni dneska citim pravou stranu za lopatkou a za krkem. A to jsem to zkousela tak 20 minut. Ten zaludek bych rekla, ze mohl byt i z toho ze jsem lezela na brichu na tom balonu.
pam65 16.11.2010 20:34:09
>> dees, 16. 11. 2010 10:54:36
No, PJ je cvičení (pohyb + dech …), tamty věci jsou pomůcky. Tuším, že se liší od pilatesů a jógy ve větší synchronizaci cvičenců, což může u někoho nezkušeného způsobit nepřesnosti. Kdysi jsem chodil do PJ a měl stejnou cvičitelku jako teď na bosu. Dovedu si představit něco jako PJ na bosu (pilates na bosu, joga na bosu, …). S bosu je cvičení efektivnější, ale je to investice (koupit 30 bosálů). PJ si zase můžeš cvičit i doma, kde bosál nemáš.
Mě se na hůlce líbí, že je to za chvilku, nemusím se válet a že mě sama kontroluje, protože jsem jinak na takové věci nemehlo.
pam65 17.11.2010 11:22:56
>> katkaty, 16. 11. 2010 21:54:05
Asi 3 týdně 15 minut; o změnách jsem psal: plavání splývavými tempy (musel jsem vždy hned zabrat rukou při nádechu, jinak jsem se „propadal“ do vody), balanční cviky na bosu (padal jsem více při balančních cvicích na levou stranu), … řekl bych, že nejvíc je to znát na asymetrii pravá-levá strana, kde se ta slabší/hloupější zlepšuje. I na tyči pořád cítím, jak je levá ruka „hloupější“ (nejde o sílu, ale po pohybové vzorce, vzájemnou spolupráci svalů – Jitka píše „synergii“).
Jeden z důvodů těchto cvičení je problém s levým kolenem (IT vaz, to mě omezuje v běhání ), pravou kyčlí (občas cítím), levým kvadrátem (moc stažený dle masérů), levým ramenem (po zranění), pravým horním trapézem (práce s myší, stresy, …) a odtud krk … Jo, a ještě vytáčím více špičku pravé nohy Je to téma na článek o řetězení funkčních poruch, ale lze to shrnout slovy: „Když tě bolí koleno, začni cvičit rameno!“ Z pouhého běhání by mě bolela obě kolena stejně, to že se opakuje stále stejný vzorec problémů, má příčinu mimo koleno.
A právě na vyrovnávání těchto dysbalancí mi tyč pomáhá, poznávám to už za dva týdny.
Bílovice-Lutotín
katkaty 17.11.2010 21:47:57
>> pam65, 17. 11. 2010 11:22:56
Myslela jsem jak dlouho uz s tyci cvicis :) S tim kolenem jsi me prekvapil, to jsem nevedela, ale je fakt, ze maser vzdycky rika, ze vicemene je vse od patere kdyz neni v poradku. A teda na levou ruku jsem leva hodne tak to se s tou mysi vyfackam
Bílovice-Lutotín
katkaty 17.11.2010 21:51:19
>> pam65, 17. 11. 2010 11:22:56
Myslela jsem jak dlouho uz s tyci cvicis :) S tim kolenem jsi me prekvapil, to jsem nevedela, ale je fakt, ze maser vzdycky rika, ze vicemene je vse od patere kdyz neni v poradku. A teda na levou ruku jsem leva hodne tak to se s tou mysi vyfackam
melko 25.11.2010 18:52:21
Dnes mi dosiel ten „zazrak“. Kupil som flexi-bar intensiv. Zaujimave je, ze manzelke, ktora nesportuje, to ide podstatne lepsie ako mne. Rozkmitam to, ale mam problem to udrzat dlhsie ako 5–10s a stratim rytmus. Ale budem trpezlivy a snad sa to naucim…
pam65 25.11.2010 20:38:04
>> melko, 25. 11. 2010 18:52:21
Nechodí žena na Pilatesy, míč nebo nějaké to „babské cvičení“?
Mě tyč vždy dá najevo, že jsem lempl, ale zlepšuje se to. Dnes jsem běžel (sníh a bláto) a bylo to, myslím, znát. Když drží balanc core, je to jiné než nohy – ty by klouzaly. A myslím, že i koleno je mi vděčnější, že se nemusí o ten balanc tolik starat.
melko 25.11.2010 21:15:31
Nic take zena nerobi, ale s tou tyčou jej to fakt ide super. Flexi-bar mam doma este len niekolko hodin a siel som na to asi prilis zbrklo. Teraz to uz ide aj mne lepsie. Pre menej sikovnych to chce asi viac trpezlivosti. Inac chcem sa podakovat pam65 za propagáciu kmitacej tyce. Doteraz som nevedel, ze take nieco existuje a keby som to aj niekde videl, urcite by som to nekupil, lebo na pohlad to nebudi doveru. Po precitani clanku a prispevkov na tejto stranke som sa ale velmi rychlo rozhodol a objednal ju. Na slovensku som to nenasiel v ziadnom eshope, preto som to objednal z nemecka, co ma vyslo lacnejsie ako z CR. Po par pokusoch som presvedceny, ze je to dobra vec. Este raz vdaka za typ.
Olomouc
tomaz 28.11.2010 15:21:37
Zajímal by mě názor (zejména zkušených – Jita, Pam65…) na tento text: http://www.scienceofrunning.com/…cacy-of.html
Podle toho co se tam píše (a zdá se být podloženo vědeckými studiemi) balanční pomůcky zas tak přínosné nejsou.
To by mě opravdu zajímalo, kde je pravda…
Postrizin
SlavoK 28.11.2010 17:21:23
>> tomaz, 28. 11. 2010 15:21:37
Diky za zajimavy odkaz, ve vysledku to bude asi jako v botech/bez bot. Ale vzdy je dobre mit i jiny uhel pohledu.
pam65 01.12.2010 15:10:11
>> tomaz, 28. 11. 2010 15:21:37
Tak jsem to prolistoval. Článek je „vědecký“ tím, že má hodně citací … Já teda nemám čas shánět citované texty a zjišťovat, o čem vlastně jsou. Mrknu, jestli doma nemám něco „vědeckého“, ale jinak tímto stylem oponovat nemůžu.
Místo vědy umísťuji odkaz na správné cvičení břišních svalů. Vhodné do panéláku, když vás štvou sousedi. Všiměte si záběru jak v příčném (transverzálním), tak podélném (sagitálním) směru – to zní vědecky, že:
Praha
mapo 01.12.2010 15:34:28
>> pam65, 01. 12. 2010 15:10:11
hodně se mně příčí mlácení stromu ale pohyby mně připomněly sekání dříví…třeba by to mohla být alternativní činnost a ještě užitečná Pár ultramaratonců posiluje právě sekáním dříví
pam65 01.12.2010 20:44:03
>> mapo, 01. 12. 2010 15:34:28
To mlácení do živého se mi taky nelíbí. Jen jsem chtěl ukázat, že míč není dogma.
Co se týče vhodnosti: Toto jsou vpodstatě plyometrická cvičení, takže jsou jen pro zdravé a stojí na vrcholu cviků na danou oblast.
rudo 09.12.2010 22:00:03
>> pam65, 01. 12. 2010 20:44:03 mlatenie do stromu alebo do zeme podla mna nie je plyometricke. Plyometricke cvicenie spociva v brzdeni pohybu. Keby si ten strom netrafil a musel zabrzdit pohym pneumatiky, to bolo ine to by bolo plyometricke. Mlatenie do zeme ma plyometricku forma, cvik sa nazyva kladivo a miesto mlatenia do zeme sa pohyb zavazia musi aktivne zabrzdit a zastavit == jeden z najnarconejsich cvikov na hams a celu retaz : chrbat glutes hams. Tiez je to nebezpecne pre neskusenych a netrenovanych.
Bratislava
andyxx7 12.12.2010 17:29:14
>> pam65, 17. 11. 2010 11:22:56
ja som tiez zacal cvicit s tycou, ale nikde som nenasiel cviky na oblast kolena (ako vobec su). nevies nahodou o nejakom takom cviku, kedze to uz pouzivas dlhsie?
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.