Kamínková v Olomouci porazila Pastorovou, rekord padl v závodě žen
Domácí Petra Kamínková se stala nejlepší českou běžkyní Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Cílem proběhla v čase 1:19:00 a o 46 sekund překonala svůj dosavadní nejlepší čas v tomto závodě. Dokázala předstihnout i mistryni republiky v maratonu Petru Pastorovou (1:21:32), která však ladí formu pro mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Nejrychlejším mezi českými muži byl podle očekávání Jiří Homoláč (1:07:36). Celkovými vítězi se stali Henry Kiplagat z Keni v čase 1:03:00 a etiopská běžkyně Betelehm Mosesová, která časem 1:10:38 vytvořila nový rekord závodu.
Závod provázelo dusné počasí. Přestože na to podle vlastních předzávodních prognóz výkonnostně měla, v horku se Kamínkové nepodařilo stlačit cílový čas pod 1:19:00.
„Běžela jsem na pocit, hodinky jsem nesledovala. Na krev jsem nešla, snažila jsem se jen hlídat pozici nejlepší české běžkyně. V tom dusnu jsem s dosaženým časem spokojena,“ uvedla v cíli nejlepší česká žena závodu Petra Kamínková.
Druhá za ní doběhla Petra Pastorová v čase 1:21:32, třetí bronzová z mistrovství republiky v maratonu Šárka Macháčková (1:23:59). Na Lenku Šibravovou opět zbyla „jen“ bramborová medaile za čas 1:24:38. „Mám prostě smůlu, pocit ze svého výkonu mám však dobrý, žádnou krizi jsem během závodu neměla,“ poznamenala Šibravová lakonicky k svému umístění a dodala, že obecně se na výkonech vedle dusného počasí podepsal i fakt, že je běžecká sezóna již hodně dlouhá a většina předních běžců už je vyzávoděná.
Homoláče čekal opět úděl nejlepších českých běžců v závodech ligy RunCzech. Afričtí běžci zmizeli záhy po startu daleko vpředu, většinu půlmaratonu pak bojoval osamoceně.
„Ten čas je slabý, neměl jsem s kým běžet, jen první pětku jsem se svezl s Japoncem, ten pak trochu zaostával a já měl před sebou na dohled ukrajinského běžce, běžel jsem však sám. Teplo mi tolik nevadilo, spíš se pravděpodobně na mém výkonu podepsalo to, že jsem v poslední době běhal spíše kratší tratě na dráze,“ zhodnotil v cíli Homoláč závod ze svého pohledu.
Druhým z českých běžců v cíli byl veterán Mulugeta Serbessa, který časem 1:10:31 za Homoláčem zaostal téměř o dvě minuty, třetí doběhl v čase 1:11:17 brněnský Jan Kohut.
V Olomouci byla tradičně skvělá atmosféra, diváci byli rozprostření po celé trati.
„Byli neskuteční. Tohle jsem na jiném závodě v Čechách nezažila,“ poznamenala k atmosféře závodu Petra Kamínková. „Běžel jsem v Olomouci půlmaraton poprvé, diváci byli úžasní,“ připojil svůj postřeh nejrychlejší Čech závodu Jiří Homoláč. Výjimečnou diváckou atmosféru si pochvalovali i afričtí běžci. „Nezapomenutelné,“ přidávali se i další dobíhající vytrvalci.
Pořadatelé letos udělali jednu zásadní změnu, když oproti předchozím ročníkům otočili směr běhu. „Ta trať je rychlá,…až na ty hrby v parku,“ hodnotila ji Lenka Šibravová. Ze středočeských Peček přijel na závod pořadatel tamní oblíbené březnové desítky Petr Lhota. „Rychlá trať, kdyby pořadatelé dokázali ještě něco udělat s úseky, které se běží na dlažebních kostkách, a otočkami, byla by ještě o několik sekund rychlejší,“ hodnotil Lhota zkušeným pořadatelským okem trasu závodu.
V limitu tří hodin, respektive několik sekund po něm, dokončilo půlmaraton v Olomouci 2 478 běžců a běžkyň, na devět stovek z nich běželo půlmaraton poprvé. Rodinného běhu se zúčastnilo 1 500 běžeckých nadšenců. Závod byl zároveň mistrovstvím republiky železničářů, nejrychlejším z nich byl Aleš Palko (1:16:59). Letošní novinkou závodů RunCzech je závod dvojic nazvaný 2Run. V Olomouci si jej vyzkoušela i manželka bývalého reprezentanta v desetiboji Eva Šebrlová či slovenský reprezentant v maratonu Marcel Matanin.
Komentáře (Celkem 131)
Mariánské Lázně
Preiby 27.06.2013 18:46:44
Podvod a vědomé porušení pravidel jsou dvě věci, které mají velký průnik, ale nejsou to samé. Podvod vnímám jako věc, kterou někoho poškodím, což v případě, že si vezmu cizí startovní číslo, tak tím nikomu neubližuju. Možná ještě v hraničním případě, že bych si vzal chip nějakého sedmdesátníka, zaběhl půlmaraton za 1:20 a dědulovi na čtvrtém místě bych zkazil bednu (v mladších kategoriích se najdou vždy alespoň tři rychlejší na pražských PIM eventech).
Vzhledem k tomu, že drtivá většina z nás jsou amatéři, přesněji řečeno nejsou registrovaní v klubech, tak registrace na závody ať už RunCzech, nebo obyčejného pouťáku, se asi těžko bude zakazovat. Neexistuje totiž jednoznačný identifikátor (jméno, příjmení a ročník narození to není – zeptejte se třeba Pepy Nováka, 1975 , rodné číslo a nebo číslo pasu/občanky/sociálního pojištění asi nikdo nebude ochoten dávat. Ban pro Stolára systémově nic neřeší. U registrovaných atletů (nebo dalších sportovců) je to samozřejmě něco jiného, tam k záměně dojít nemůže. Pořadatelé drobných závodů ať klidně na start nepustí Káju Vokurku, když jim tři roky po sobě poblil hostesky, to je jejich svaté právo. Ale kvůli méně než jednomu procentu dementů, kteří mají potřebu podvádět nebo dělat problémy, nemá smysl dělat nějakou divokou administrativu.
To už radějí ať RunCzech vrhne síly a finance a najme si nějakého schopného programátora. Přepsat jméno, příjmení a další údaje o startujícím – vždyť to je jediná položka v databázi, jeden UPDATE příkaz. Udělat pro to nějaké administrační rozhraní zvládne udělat průměrněj student informatiky druhého ročníku. Stejně tak jako udělat pár selectů do databáze a podle toho poskládat žebříček přeci nemůže být tak složitý. PIM má skvělou organizaci, mnoho nadšených lidí, tak snad by si mohli dovolit zaplatit někoho, kdo tohle vyřeší, to nemůže být takový problém. Nevím, s jakým předstihem pořadatelé posílají startovní čísla do tisku kvuli jménu a vlajce.
Update: V něděli jsem byl v Mnichově na Stadtlaufu (půlmarton, desítka a pětka, dohromady cca 15000 doběhnutých), tedy závod větší než jakýkoliv event z PIMu, a ještě v sobotu (podle propozic snad i v neděli brzy ráno) se dalo na závod přihlásit. Jasně, bylo to jednodušší v tom, že tam nebyla personifikovaná startovní čísla – jenom chip, to se ale ke jménu přiřadí jedním pípnutím), ale přecijenom to jde. A to se nebavíme o pouťáku pro padesát lidí…
Olomouc
tomaz 27.06.2013 19:14:10
že bych si nad postel pověsil památeční fotografii, jak předbíhám v cílové rovince fantóma?
http://www.ktfoto.com/…araton-2013/?…
Jen mě mrzí, že jsem si nevšiml KOHO to předbíhám Omlouvá mě snad jen to, že už jsem toho měl plné zuby a moc nevnímal kdo je kolem. A pak taky to, že po dědcích moc nekoukám a to ani při závodech
Praha 4 - Chodov
TotalZero 27.06.2013 20:32:17
>> tomaz, 27. 06. 2013 19:14:10
Pozor, je to velmi vzácná fotografie, jediná pro číslo 1325 z celé trasy…
Ondřej S. (aka
poohDA)
27.06.2013 21:07:12
>> Preiby, 27. 06. 2013 18:46:44
jen technická: změnu jména umějí, na Pražský maraton jsem se do firemní štafety dostal 10 dní před závodem za odpadlého kolegu a běžel jsem normálně pod svým jménem. Tuhle službu tedy poskytují, ale jen někomu.
Ústí nad Labem
PetrK 27.06.2013 21:39:33
>> kanovsky, 26. 06. 2013 14:02:30 Ad 1) Námět dobrý, díky za něj, na dohlížení pravidel jsou pořadatelé a rozhodčí, svou roli hrají i časoměřiči. Součinnost těchto složek by měla fungovat tak, aby v případě porušení pravidel byl běžec diskvalifikován bez toho, aby na to museli upozornit běžci v diskusi na webu.
Ad2) K vodičům: Neměli by se za to, aby byli lépe hodnoceni, brát sami vodiči, jsou-li nespokojeni? Nedokážu si představit, že když nebudu v práci s platem spokojen, budu žádat někoho jiného, aby mi vyjednal lepší podmínky.
Praha-Dalejské údolí
oblivion 28.06.2013 09:15:16
>> poohDA, 27. 06. 2013 21:07:12
Potvrzuji – na květnovém PIMu mi u výdeje čísel na Výstavišti také na požádání namístě změnili část jména. (Ten, kdo přihlašoval náš tým, to spletl.)
A k těm závoduchtivým opozdilcům – startovní čísla lze do poslední chvíle získat od charitativních organizací, ač za poněkud vyšší cenu. Ale zase s dvojnásob čistým svědomím.
Praha
EvženGe 28.06.2013 10:14:39
>> PetrK, 27. 06. 2013 21:39:33
Pokud chci dělat vodiče, klidně poběžím i zadarmo. Ono se ti to zaplatí jinak. Až ti v cíli jeden, dva nebo i více lidí poděkuje, tak to budeš taky klidně běhat znova zadara. Já jsem zatím vždycky normálně platil startovné. Jen letos v Pečkách ze mě Petr udělal „profesionála“. Měl jsem startovné zdarma. Vzhledem k zážitkům z trati stejně má u mě flašku a někde ji spolu vypijem. A pokud se na mě obrátí kdokoliv, abych mu dopomohl k času, který je pro mě „snadný“, na většině závodů to rád udělám.
P.S.
Krááá. Žádný zadarmo !!! Chci žížaly !!!
Sára
Lhota Petr 28.06.2013 12:47:51
>> EvženGe, 28. 06. 2013 10:14:39
To si musíme někdy sednout:-), těším se:). Ono mít Sáru na startu to je velká čest.
Praha
EvženGe 28.06.2013 13:19:49
Jo, teď se to ukazuje. Sáru má každej rád, i když si vynucuje placení. A v žížalách!!!:-)) A ještě „to je čest“. Sáře už opět prší do zobáku.
to Petr L. Určitě někde sednem.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.