Při sportu všeobecně, běh nevyjímaje, některé svalové skupiny zatěžujeme více, jiné méně a některé naopak zcela zanedbáváme. Vlivem jednostranného zatěžování dochází ke zkrácení určitých svalových skupin, jiné skupiny zůstávají oslabené. A vzájemný vztah mezi zkrácenými a oslabenými svaly je prvotní příčinou vadného držení těla. …
Zdraví
Koloběžka skvěle doplní běžeckou zátěž
Když jsme před devíti roky pořizovali koloběžky, netušila jsem, k čemu mi za pár let bude tato věc dobrá. Bylo i období, kdy se na ní usazoval sklepní prach. Dnes ne, stále hlouběji se totiž přesvědčuji o výhodách koloběhu jako skvělé kompenzace běžeckého tréninku.
Čím náročnější terén, tím důkladnější protažení
Pozor na stahy! Při běhu v kopcovitém terénu, který se prolíná celým tímto číslem, se musíme zmínit o jistém druhu svalového stahu, o tzv. excentrické kontrakci.
Jak rychle ulevit unavenému tělu po maratonu
Máme-li za sebou maraton, určitě cítíme každičký sval, nejen nohou. Zítra to bude o třídu horší. Co udělat hned a co den dva poté, abychom se rychle vrátili do fyzické i psychické pohody? Prohřátí svalů, následná studená sprcha či koupel nohou, správná strava, odpočinek, dostatečný spánek a třeba i další tipy.
Probuďte svá chodidla
Ať jste ostřílení běžci nebo naprostí nováčci, měli byste věnovat maximální péči svým chodidlům. Jsou tím nejdůležitějším nástrojem nejen pro dobrý výkon a pocit z běhu, ale jejich kondice se promítá do celého těla.
Sporttester možná zachránil běžci život
Když si Američan Jason McKee kupoval sporttester, určitě netušil, že dělá investici svého života. Po několika bězích chtěl funkcemi nabitý přístroj jít reklamovat, protože mu ukazoval nesmyslné hodnoty na záznamu tepu. Pak se však zastavil na jedné z křižovatek Dallasu a pocítil silný tlukot srdce. Hodinky mu ukazovaly 265 tepů za minutu. …
Probuďte svá chodidla
Ať už jste ostřílení běžci nebo naprostí nováčci, měli byste věnovat maximální péči svým chodidlům. Jsou tím nejdůležitějším nástrojem pro dobrý výkon a pocit z běhu. Jejich kondice se navíc promítá do celého těla.
Zbavte se bolesti a únavy
Únava, bolest, laktát, křeče. Pokud jste okusili pořádnou porci kilometrů, rychlé tempové úseky, výběhy kopců, nebo se dokonce postavili na start běžeckého závodu, tyto pojmy vám nebudou cizí. Jak se s nepříjemnými následky fyzické zátěže správně a účinně vypořádat?
Nejslabší místo našeho zdraví
Každý člověk má své vlastní slabé místo. Jeden článek celého systému, který je nejméně odolný a který obvykle při zvýšené zátěži jako první začne hlásit, že se necítí v pohodě. Projevuje se například v pohybové soustavě tak, že dotyčný má při větší zátěži problémy s achilovkou, někdo jiný zase třeba s koleny. …
Najde běh naboso příznivce i u nás?
Relaxácia znamená neprítomnosť zbytočnej námahy. Tajomstvo úspechu elitných atlétov spočíva v schopnosti dosahovať a udržať tento stav počas maximálneho výkonu. Vyžaduje to plné sústredenie.
Pružný hrudník zvýší kapacitu plic
Kapacita plic zásadně ovlivňuje výkonnost běžce. Kolik nadechneme, je závislé na tělesných proporcích, které ovlivnit nemůžeme, ale i na pružnosti hrudníku a způsobu nádechu. A to už ovlivnit lze. Čím vyšší je kapacita plic, tím větší je výměna krevních plynů (kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven) a tím menší je nutnost zvyšovat rychlost dýchání. …
Předejděte potížím s holeněmi
Blížící se jaro je obdobím, kdy běžci obvykle výrazně navýší počet naběhaných kilometrů. Pokud přitom překročí rozumnou míru, čelí riziku typického běžeckého zranění – zánětu okostic holenní kosti. Bolest z přetížení je plíživá, posléze nesnesitelná a většinou se jí člověk těžko zbavuje. Dostaňme proto tento nenápadný sval do formy včas. …
Využijte plíce na maximum
Kapacita plic zásadně ovlivňuje výkonnost běžce. Je to objem vzduchu, který jsme schopni nadechnout. Kolik nadechneme, je závislé jednak na tělesných proporcích, které ovlivnit nemůžeme, ale také na pružnosti hrudníku a způsobu nádechu. A to už ovlivnit lze. Čím vyšší je kapacita plic, tím větší je výměna krevních plynů (kyslík dovnitř, kysličník uhličitý ve …
Předejděte potížím s holeněmi
Jaro je obdobím, kdy běžci obvykle výrazně navýší počet naběhaných kilometrů. Pokud přitom překročí rozumnou míru, čelí riziku typického běžeckého zranění – zánětu okostic holenní kosti. Bolest z přetížení je plíživá, posléze nesnesitelná a většinou se jí člověk těžko zbavuje. Dostaňme proto tento nenápadný sval do formy včas. …
MŮJ PŘÍBĚH: Roztroušená skleróza mi nezabrání běhat
Velké i malé překážky na cestě životem musí překonávat každý z nás. Někdy se zdají být k nezdolání, ale nakonec je zvládneme. Ale co když před námi najednou vyroste Everest? Možná nás nejprve zastaví, ale hlavní přece je nevzdat se a pokusit se pokračovat. Můj osobní Everest mi vyrostl na cestě právě letos.
Chraňte kolena před chladem
V mrazivých dnech často řešíme kolik a jakých vrstev prádla si vzít na nohy, abychom při a zejména po běhu netrpěli nepříjemnými bolestmi prochladlých kolen. Přestože běžci nejsou z cukru, je dobré znát zdravotní rizika a vědět, jak jim čelit. Obzvláště to platí, pokud se v rámci novoročního nadšení pustíme do běhání bez předchozího tréninku. …
V zimě za tréninkem na hory nebo do tepla?
Venku mínus pět stupňů, tma a sněhová břečka. Kdo by se nechtěl alespoň na pár dní přenést k moři do příjemných dvaceti stupňů nad nulou a tam vyběhnout jen v trenkách a tričku. Špičkoví vytrvalci jezdí na zimní soustředění pravidelně. Stoupá i počet sportovních nadšenců, kteří si během zimy krátkodobý pobyt u moře naplněný tréninkem dopřejí. Je jim to ale k …
CVIČENÍ: Předcházejte bolestem zad
Bolest zad patří mezi běžci k rozšířeným a často diskutovaným problémům. Problémy se zády často považují za nutné zlo a jsou přesvědčeni, že proti nim neexistuje účinná obrana. V naprosté většině případů jsou přitom důsledkem mnoha let zanedbané prevence a nevhodných pohybů.
Vyvarujte se ochlazujících jídel
Podzim a zima bývají obdobím, kdy je tělo náchylnější k nemocem. Je to dáno jednak vnějšími vlivy, aktivní sportovci však mají navíc imunitu oslabenu dlouhodobým fyzickým zatížením. Abychom zmírnili dopady zimy na organismus, můžeme mu pomoci zahřívacími potravinami, zejména tepelně upravenými.
Posilujeme správně břišní svaly?
Chce-li běžec výkonnostně růst, dříve nebo později narazí na hranici, za kterou se neobejde bez posilování. Jednou z nejvíce zanedbávaných partií je přitom svalstvo břicha. Jak jej správně cvičit, abychom stejnou péči dali jak svalstvu povrchovému, tak hlubokému?