Je možné připravit se dobře bez trenérského vedení třeba na maraton,
bez širších znalostí z oblasti sportovního tréninku? Tréninkové
univerzální plány slibující ten či onen výkon jsou dobrým záchytným
bodem, ale také mají své nedostatky. Ignorují věk, váhu, případné
zdravotní obtíže, únavu z práce a jiných činností, talent, apod.
…
Běžecká příprava
Jak se připravit na maraton? Naberte vědomosti na víkendu s trenérem
TRÉNINK: Velká kunratická pod 15 minut
Dali jste desítku pod čtyřicet minut? Vytěžte z dřiny ještě více a zaběhněte si populární Velkou kunratickou pod patnáct! Tři náročná stoupání, seběhy a hlavně překonávání potoků. Pravidelní účastníci si vybaví starty za krásného slunečného počasí s téměř vyschlými potoky, deštivé ročníky s broděním v ledové vodě i klouzání se po sněhu. Jak tomu bude letos 9 …
TEST: I levnější sporttestery změří srdeční frekvenci a zpestří běhání
Běžím pomalu, nebo naopak zbytečně rychle? Trenéři radí sledovat srdeční frekvenci. Otestovali jsme dvanáctku "levných sporttesterů, které tuto práci zastanou a ještě přidají něco navíc. Můžete přidat výzvy a zvuky, sledovat pokroky v úbytku váhy, měnit barvy řemínku, nebo si hrát s daty v online deníku.
TRÉNINK: Cíl pro podzim? Desítka pod čtyřicet!
Máte slušnou fyzičku a láká vás posunout se na desítce o nějakou tu minutku na vytoužených 40 minut či ještě lépe? Vězte, že nic není nemožné, v rámci přípravy je však nutné zvládnout určitý trénink. Pokud nejste schopni z jakéhokoliv důvodu tréninkové dávky či tempo plnit, nemůžete s vysněným výsledkem počítat.
TIP NA LÉTO: Zorganizujte si vlastní běžecké soustředění
Chcete strávit letní dovolenou v poklusu? Vyhlížíte už podzimní závody a rádi byste včas zahájili přípravu? Láká vás zkusit si větší tréninkovou dřinu, na kterou přes rok kvůli pracovnímu vytížení nemáte čas? Vyrazte na běžecké soustředění, které si sami zorganizujete – poradíme, jak na to.
Nordic running: Delší na cvičišti, kratší na bojišti
Běh s runningovými holemi začínají kromě reprezentačních běžců (Ondřej Fejfar, Monika Preibischová, Ivana Sekyrová) praktikovat i další, například nejlepší český badmintonista a vlajkonoš olympijské výpravy z Londýna 2012 Petr Koukal. Proč mít jiné hole na trénink a jiné na horské závody? V čem je běh s runningovými holemi odlišný? …
Ultraběh je pro blázny, ne maminčiny mazánky
Kdo chce běhat a závodit v ultra, musí být silná osobnost. Pro slabochy a maminčiny mazánky není v ultra místo. Ultraběžci jsou psychicky silní, většinou lidé, kteří prošli nějakou složitou osobní krizí. V hlavě jim secvakla jiná dimenze a oni k ní hledají cestu.
TRÉNINK: Půlmaraton za 1:30 během tří měsíců
Chcete se posunout výkonnostně kupředu a dát půlmaraton za 1:30? To znamená tempo 4:17 na kilometr, což se nedá zaběhnout jen tak „z voleje“ a vyžaduje to systematický trénink. To platí i pro pravidelně sportující běžce. Příprava k půlmaratonu by měla trvat cíleně minimálně tři měsíce – první věnovat obecné vytrvalosti, druhý tempu a třetí využít na rozzávod …
Miloš Škorpil: Chcete si běh užít? Zpomalte
Ve druhé půli září vydáme speciál pro běžecké začátečníky. Jeho
součástí bude velký rozhovor s Milošem Škorpilem, který svůj život
zasvětil předávání svých přebohatých zkušeností právě nováčkům.
Pokud tedy v sobě nosíte trauma z hodin tělocviku a běh máte spojen
s utrpením, dejte na Milošovu radu a zpomalte. Což ostatně neplatí jen
o běhání, že?
…
Co vezme více sil? Půlmaraton nebo olympijský triatlon?
Co ubere více sil? Uběhnout půlmaraton nebo absolvovat olympijský triatlon s distancemi 1,5 km plavání, 40 km cyklistiky a 10 kilometrů běhu? Na dvojčeti běžeckého a triatlonového webu se porovnání běžeckých a triatlonových výkonů přímo nabízí. O názor jsme požádali trenéra triatlonu Josefa Smetanu a reprezentanta v dlouhém triatlonu Petra Vabrouška. …
Jak překonat výkonnostní stagnaci? Možná pomůže trenér
Řada amatérských běžců začne od jisté výkonnostní úrovně čelit stagnaci a nedostatku motivace pro další růst. Inspirací jim může být příběh Lucie Kadlecové z Brna. Ta si díky trenérovi během necelého roku a půl vylepšila svůj osobní rekord v půlmaratonu o osm minut na současných 1:32:59 a na desítce o více než dvě minuty na 41:29. …
TRÉNINK: Ovládněte horský terén správnou technikou běhu
Chystáte se na sezonu vrchů nebo vás lákají extrémní horské výzvy? Nácvik specifické techniky běhu je tajemstvím úspěchu nejlepších vrchařů a třeba mistrně zvládnutými seběhy ukážete soupeřům záda. Trénink i závod samotný můžete okořenit použitím runningových holí. Poskytnou oporu v horách a dáte si s nimi pořádně do těla. …
TRÉNINK: Naberte kondici, ať netaháte nohy z bláta
Chcete si prověřit kondici a dokázat, že nejste z cukru? Pokud máte rádi výzvy a nebojíte se pořádně zpotit, najdete v Česku řadu závodů, kterým nechybí adrenalin a umožní vám se pořádně „vyblbnout“. Terénní běh, umělé překážky a hlavně bláto, ve kterém běžíte či lezete. Přidat můžete i kolo, loď a jiné sporty.
Maraton pod čtyři dáte a láká vás ultra? Zkuste "hobby" stovku
Máte za sebou několik maratonů a láká vás vyzkoušet si něco ještě delšího? Ultramaratony získávají čím dál větší popularitu a množství závodů se tomu přizpůsobuje. Jeden z nich, červnový Silva Nortica Run, naskýtá dobrou příležitost, jak proniknout do světa stokilometrových závodů.
TRÉNINK: Naberte vyšší rychlost (nejen) pro jarní závody
S blížícím se jarem je nejvyšší čas ukončit období nabírání objemů a jít do „kvality“. Pro zvýšení rychlosti – nejen ve finiši – je rozhodující svalová síla a pohybová koordinace, a tomu je třeba upravit trénink. Zařaďte úseky, posilování a tolik „oblíbené“ kopečky!
SPECIÁL: Vyzkoušejte ultra, poznáte limity těla i duše
Maraton vás již nemotivuje? Zkuste ultra, tedy běhy (hodně) nad 42 kilometrů. Jejich fandové se shodují v tom, že člověku ukážou všechny stránky jeho osobnosti. Zajímavé přitom je, že k ultra se dá přejít jak z maratonů, tak je i přeskočit, pochopitelně s opatrností a respektem. Jak se tedy z běžce stane ultramaratonec?
ČTENÁŘSKÝ TEXT: Moje cesta k maratonu
Začít běhat v padesáti, po pětadvaceti letech nicnedělání, po pětadvaceti přibraných kilech a dát si cíl zvládnout maraton, to není odvaha, to je drzost. Loni v únoru, po přečtení knihy Christophera McDougalla „Zrozeni k běhu“, kterou mi dal pod stromeček můj milovaný bratr, jsem přesně tohle udělal!
TRÉNINK: Zdolejte jarní maraton pod čtyři hodiny
Hodláte na jaře zaběhnout maraton v čase pod čtyři hodiny? Pokud pravidelně běháte nebo děláte jiné vytrvalostní sporty, není tento cíl nedosažitelný. V každém případě je však nutné se přípravě přes zimu věnovat cíleně. Připravili jsme podrobný plán, abyste se při samotném závodě vyhnuli pověstné maratonské zdi.
Na sněhu a náledí upravte techniku běhu a volte vhodnou obuv
Milovníci zimních sportů se radují, že do České republiky konečně přišla zima. Běžcům však až donedávna teplá zima bez sněhu příliš nevadila. Teď je to jinak. Sníh ztěžuje pohyb na oblíbených trasách. Přesto existují způsoby, jak si kvalitně zaběhat i v těchto podmínkách. Poradíme vám, jak na to.
Trenéři radí řídit se kalendářem, ne teploměrem
Už několik týdnů ukazuje rtuť teploměru čísla o desítky stupňů vyšší, než bychom v lednu čekali. Většina plánů radí běhat v zimě delší, pomalejší tratě. Sluníčko a jarní počasí však svádějí k rychlosti. Co je správně a jak se vyvarovat tréninkových chyb v této netradičně teplé zimě?