Boty a závody
Praha(Prokopák, ale i jinde..)
Frajer 07.03.2007 14:39:36
Zajímalo by mne, jak moc jsou mezi Vámi rozšířeny speciální boty jen na závody ( ať už závodní nebo nějaké lehké tréninkové). Já doposud vždy běžel v těch co v nich aktuálně běhám – trénink , nebo závod – všechno jedno. Ty lehké boty se mi líbí, ale připadá mi že jsou jen pro opravdové " chrty " tak do 65kg, a že pro mne je lepší mít spíš boty dobře odpružené. Co Vy na to ? A pokud nějaké takové používáte , jaké s nimi máte zkušenosti. Díky Michal
Brno
rk 07.03.2007 15:08:48
Cituji z e-trialonu.cz . Výběr běžecké obuvi. 8.09.2003 – Pavel Kopáček: Něco se dá i vyjádřit číselně. Závodní boty váží mezi 170 a 230 gramy v srovnání s až 400 u tréninkové. Americké výzkumy ukázaly, že díky úspoře jedné unce (28 g) na botě získáte na míli (1,6 km) 1 sekundu, tj. zhruba 6 sekund na unci na 10 km. Závodní bota o hmotnosti 170 g by vám tedy mohla ve srovnání s tréninkovou botou vážící 310 g nahnat 30 sekund.
Každá legrace však něco stojí a tady je to hlavně menší tlumicí schopnost a nižší celková pevnost boty, což může vést ke zraněním. Je jen na vás, jak klady a zápory zvážíte.
Stojí úspora dvou minut na maratonu (250×350gr.) za to? Nemám potíže při použití lehkých bot, takže odpovídám ano. Možná je to plýtvání, protože za často stejnou cenu nabízí nižší životnost. Jenže k závodění patří rituály a závodní boty jsou i psychologickou pomocí. Ani super kolo ze mě neudělá Armstronga, ale „líp“ se jede na „hezkém“ kole. U běhání to platí v menší míře, ale taky.
Praha(Prokopák, ale i jinde..)
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 09.03.2007 16:10:49
Já mám závodky, ale ty jsou nejen lehké, ale také velmi prodyšné, tak si je šetřím na léto. Aktuálně závodím v botech Nike, který používám na rychlostní tréninky… Ale podle mě musíš občas běhat i trénink v závodkách – dalo by se teda taky říct, že mám závodky Nike, ve kterých trénuji…
Rosťa Ostravak 09.03.2007 17:36:20
Mám dva páry ASICS GT-2110 a různě je střídám jak na tréninku, tak na závodech. Jsem s nima velmi spokojený :cool: :cool: :cool: .
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 10.03.2007 20:26:03
2 Rosťa Ostravák: taky mě napadla taková frajeřinka, když se objevila nabídka na Nike Air MAx Rival III – jednou běžet závod ve fialových, podruhý v bílých… Nakonec z toho sešlo. Ale jinou věc bych chtěl vědět: Co říkáš na poměr váha/tlumení u asicsu? Tyto závodky tlumí dobře? A za kolik se dají sehnat?
Jílové (to u Děčína)
toro 10.03.2007 20:45:34
[quote=rk]Závodní bota o hmotnosti 170 g by vám tedy mohla ve srovnání s tréninkovou botou vážící 310 g nahnat 30 sekund.[/quote] To vážně už řešíme, kde nahnat 30 vteřin na 10km? To já vám řeknu, že já to neřešim. Běhám v botech co mám rád a mám odzkoušené. Jestli by to byla otázka vyhrát 10,000 USD nebo ne, tak to chápu, ale v našich pořadích? Na druhou stranu, možná jednou sám koupím závodní botky, ale asi jen pro ten pocit. Jak už jsem kolikrát řekl, často vyměňuju vlastní neschopnost kvalitním vybavením. Výsledný pocit je pak mnohem lepší než u vítěze. Převe kvůli tomu to my hobíci děláme. POCIT.
Mato 12.03.2007 14:32:30
Na tom e-triatlonu to maju trosku nepresne. Vypocet bol viac ako 1s na KOLO na kazdu uncu vahy (28g). Cize na milu su to 4s a na 10ku je to 25s za kazdu uncu. Vypocet je samozrejme hypoteticky a neda sa porovnat, lebo nikto nema tie iste dispozicie v rozlicne dni. Vo vseobecnosti plati, ze v specialoch treba aj nieco odtrenovat, aby si nohy zvykli na ine techniku doslapu a aj odrazu, ako aj na slabsie tlmenie. Odmenou bude urcite rychlejsi cas (a mozno bolave nohy, ak niekto podcenil pripravu).
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 12.03.2007 16:58:26
2 Mato: No, Mato, myslím, že jsi načal daleko důležitější (alespoň pro nás tragédy) fakt pro běhání v závodkách. Bolesti nohou jsou podle mě předznamenání problémů s koleny apod. Pamatuji si, že u p. Kočárníka na netu jsem viděl nějaké Nike – cena 900 Kč, životnost 100 km. Myslíš si, že má cenu ničit si nohy v závodkách když neběháme pro prize money?
Mato 13.03.2007 09:00:44
Nohy v specialoch si asi tazko znicis, pokial si vyberies tie spravne pre seba. Uvedom si, ze to co my dnes povazujeme za specialky papierovej vahy bez vsetkych tych marketingovych hovadin, ktorymi nas masiruju vyrobcovia bot (stabilizacne prvky, prehnane tlmenie, bla, bla, bla), ze ich musime mat, pred 25 rokmi pouzivali bezci ako treningove boty a predsa nemali viac zraneni ako dnes- prave naopak. Ked sa pozries v com vyhral F. Shorter maraton na Olympiade v Mnichove ('72), tak to by si si dnes neobul ani na 100m sprint (prave kvoli masirovaniu reklamami). Bezci v tom behali a behali v tom rychlo a bez vaznejsich tazkosti, s ktorymi nas kdekto dnes strasi. Na boty si musis zvyknut- najma na tie lahsie. Dnes uz aj tie maju vselijake gely, Air, Grid, Abzorb, Adiprene… v sebe, ak Ta to upokoji, len je tam toho menej a je to celkovo lahsie. Neboj sa, nohy Ti pre to neodpadnu, si mlady a adaptujes sa lahko. Pamataj, ze pravidlo postupnosti plati aj pri zvykani si na specialky.
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 13.03.2007 15:49:31
Díky, ale přesto se musím zeptat: myslíš, že když poběžím v lehkých botách, řekněme, deset asfaltových závodů za rok, tak budou kolena v pohodě? A co krosové tretry? V těch když bězíš po štěrkové cestě (při krosových závodech běžné) tak se Ti nohy neníčí? Já se toho bojím, protože jsem asi náchylnější na zranění kolen – jak je zima nebo mírně sešlapané boty, začnou mě bolet…
ED 20.08.2007 22:48:49
fakt is maťo myslíš, že maj speciálky smysl i pro člověka, který běží maratón tempem 4:30/km? jasně že pro chrty a ohaře se vyplatěj, pro pomalejší lid třeba i na desítku… ale na dlouhý tratě? moji skepsi mi potvrdil i jeden poměrně známý pražský prodejce: přišel jsem si pro skylony nebo NB RC240SB (abych měl pocit že správně „trénuji tempo“ a budu moooooc rychlý na závodě) a on ty moje peniazky nechtěl! že prej je to v případě šněků jako já vyhazování peněz! když mi dealer NEdoporučí koupi, to mi přijde jako silný argument… nebo to myslíš spíš obráceně: nevyhazovat za „reklamní“ odpružení a běhat v lehčích (a nakonec v levnějších) botách?
Mato 21.08.2007 08:23:25
Toho prazskeho predajcu poznam (ak je to ten pri Sparte) a na jeho argumenty by som moc nedal. Staci sa na neho pozriet a dojde Ti, ze toho moc nemoze nabehat… Ver vsak comu chces. Lahsie a ohybnejsie boty su samozrejme vyhodou a usetreny peniaz je lepsi ako dratom do oka. Zalezi vsak aj na Tvojej biomechanike a historii zraneni a nachylnosti k nim. Takze univerzalna odpoved neexistuje. Pravdou je, ze pri tempe 4:30/km by som moc nad specialkami neuvazoval- najma nie na maraton. Kup si ked tak lightweight boty ako Nike Skylon (nie NB RC 240– to su plnokrvne specialky), vyskusaj si v nich par treningov a jeden dlhsi beh a ked si s nimi v pohode, tak si ich kludne obuj na maraton. Ja ich pouzivam na bezne behanie a od klasickych specialok maju hodne daleko. Su to skor lahsie treningove boty. Dalsie boty k uvahe: Asics DS Trainer (nie Racer), Puma Prevail, Adidas Supernova Competition, ci Adidas Adios, NB 825 alebo NB 901… Moj nazor je vsak najma subjektivny a to co mne pri 50kg pripada ako relativne tazka bota (resp. normalna treningova), moze 70 a viac kg chlapovi pripadat ako papierova specialka. Alebo nemusi-zalezi od stylu behu, skusenosti, rychlosti…
ED 21.08.2007 08:34:52
dík. já jsem si na počátku svého životního běhu nohy dost zrasoval, od té doby jsem asi extrémně opatrný. ale máš pravdu: proč to nezkusit (zvlášť když o skylonech někteří téměř básní). počkám si na „běžeckou váhu“ a pak zkusím něco lehčího rozhodně dík za tipy!
Brno
milan 21.08.2007 08:49:54
[quote=ED]dík. já jsem si na počátku svého životního běhu nohy dost zrasoval, od té doby jsem asi extrémně opatrný. ale máš pravdu: proč to nezkusit (zvlášť když o skylonech někteří téměř básní). počkám si na „běžeckou váhu“ a pak zkusím něco lehčího rozhodně dík za tipy![/quote] Jen pro informaci,co je Tvoje běžecká váha? U mě se pohybuje v rozmezí 73–76kg :( při výšce 179 cm.Na závody vč. maratonu mám NB 901 s 290g.
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 21.08.2007 10:27:04
Maťo, já slyšel, že údajně jeden z pracovníků Casri (nebudu ho jmenovat, protože nevím, jestli je to pravda) psal, že pokud není běžec špičkové výkonnosti, nemá smysl používat závodní boty na delší vzdálenost než 10 km,protože se mu po 10. km již nedaří sržet ideální běžecký styl – co ty na to?
Mato 21.08.2007 12:09:40
Vela ludi, ak nie vacsina neudrzi „idealny bezecky styl“ ani na 100m, nieto na 10km, takze pan od Casri si vytvoril svoju vlastnu hranicu od kedy nepouzivat specialky. Vsetko je to o skusenostiach a komu co vyhovuje. Jeho poznamka je podla mna iba dalsi tah ako co najviac bezcov navliect do ortop. vloziek, ci do bot za 4-tisic. Mozno mu krivdim, ale takto stanovit hranice mi pripada smiesne. Ja som skor nazoru, ze bezec, ktory nema biomechanicke potiaze a ma dostatocnu rychlost pri zavode, tak moze skusit experimentovat so specialkami. Pre niekoho, kto beha 10ku cez 40min su podla mna skor brzdou, ako pomockou, lebo pri takej rychlosti behu uz nemoze vyuzit tieto boty sposobom, ktore by mali pre neho/ pre nu prinos. Moja skusenost s bezcami, co behaju povedzme 10ku medzi 35min a 42min je taka, ze im uplne postacuju lahsie boty, ale s dostatkom tlmenia- tzn. lightweighty. Podobny nazor mam na maratoncov, co sa pohybuju okolo 2:45–3:15. Nad tieto casy by som nosil vyhradne obuv, ktoru pouzivam v kazdodennom treningu. Ja osobne som si kupil prve specialky az ked som zabehol desiatku pod 34:30. Dovtedy som behal v tych istych botach ako kazdy den na treningu, vyjma drahovych zavodov a crossov, kde sa patrilo pouzit tretry (neviem ci mali az taky prinos, ale robil to tak kazdy).
ironman 21.08.2007 13:14:27
Souhlas s Matem. Moje zkusenost je obdobna, prvni zavodnacky jsem si poridil az kdyz jsem umel 10 hodne pod 40minut. Maratony beham v ligtweigth botkach, predstava ze bych mel jit v zavodnackach me desi. Moje problemove kycle by to asi nezkously.
ED 21.08.2007 13:57:02
jistý pán z casri tehdy napsal. že opravdu málokdo běhá dlouhou trať „špičká pata špička“. je to trochu jiný výrok než „ideální běžecký styl“, v tom bych aleše tvrzníka hájil. mému naivnímu uchu to zní poměrně rozumně, zvlášť když i maťo či ironman tady říkají, že maximálně odlehčené speciálky nemají pro šneky jako já velký význam. celý odstavec dotyčné knihy vyznívá (pokud si ji dobře pamatuji) poněkud jinak: ne že si mají lidi kupovat drahé „supercushion“, ale že není nutné si kupovat další zvláštní boty na závod. tedy nikoli výzva k dalšímu utrácení, ale spíš k obezřetnosti. ((kouknete-li se na maratonské časy třeba tady na foru, tak je zřejmé, že kromě první desítky možná dvacítky všichni spokojeně dupeme po patách a je nám dobře. a kdo na trati málem i obědvá (4hodiny +), a takových je mezi čtenáři popularizujících knih většina!, ten si pohodlné botky asi opravdu užije))
ED 21.08.2007 14:01:00
čtu maťa znovu a podrobně – a asi si dám někdy práci a toho tvrzníka ocituji doslovně: říkají oba to samé. „běhání“ je kniha pro běhající masu, kolik jejích čtenářů má maraton pod 2:45?
ED 21.08.2007 14:12:18
[quote=milan]Jen pro informaci, co je Tvoje běžecká váha? U mě se pohybuje v rozmezí 73–76kg :( při výšce 179 cm.Na závody vč. maratonu mám NB 901 s 290g.[/quote] no, já sem na svou eště nedosáh (checht). maraton jsem běžel při 65 kilech, ale jsem trpaslík (170), běžel jsem ve svých tréninkovkách (NB 1221 myslím, prostě zbytečně těžké a zbytečně drahé botky – ale první, v kterých jsem na asfaltu neúpěl) . lightweihty si koupím jen v případě, že se začnu propadat pod těch pětašedesát (teď o tři víc)… hroch v lajtvejtech vypadá zbytečně legračně.
(jak to tak počítám, jsme na tom s biomasou zhruba podobně. že bych šel do NB 901?)
Mato 21.08.2007 14:14:00
Tu knihu som cital + ju vlastnim a maraton mam rychlejsi ako 2:45– navzajom sa to nevylucuje. Je obstojne napisana. Uvedenu pasaz som asi prehliadol, resp. som ju asi zamerne vynechal, vediac o istej komercnej zameranosti knihy. Pre Oslika iba podotykam, ze maraton za 2:45 nie je spickovy vykon, iba vykonnostny. O (sirsej) spicke sa bavime pri casoch pod 2:15. Som si isty, ze vacsina bezcov s vykonnostou medzi tym (od 2:45 po 2:15) specialky na maraton pouziva. Lightweighty skoro bez vynimky, ale skor to budu tie specialky (s vahou pod 240g). Z osobnej skusenosti mozem povedat, ze rozdiel v pocite je badatelny hned a do rovnakeho tempa musim vkladat menej usilia ako pri treningu v lightweightoch. Povedal by som o 5–10% podla subjektivneho hodnotenia. To je celkom dost pri 150min behu…
Praha|Dresden
dees 21.08.2007 15:33:00
(poznamka: neberte mou poznamku prilis vazne:-): …protoze ja vlastne beham ve „specialkach“ porad, me boty velikosti 36a2/3 vazi neuveritelnych 220g. Konecne nejaka vyhoda toho byt trpaslik:).
Jinak vlastnim jedine botky na trenink, zavodeni i vyklusy a pravidelne menim. Starsi bezecke boty pouzivam v lese pokud je blato, prsi… (za techto podminek ma kolena nepocituji zacinajici nedostatky v tlumeni-na asfaltu uz v nich behat nemuzu).
Brno
rk 21.08.2007 15:47:20
Možná by bylo lepší koupit ty druhé dřív a střídat je. Když jsem ze začátku běhal jen v jedněch, nepoznal jsem jejich postupné opotřebení. Když už bys měla dvoje najednou, nemusí to nutně být stejný typ. A hned je tu prostor pro extra boty na závody a rychlejší běhání.
Praha
zombice 21.08.2007 17:46:58
tak mi to nedalo a taky sem si zvazil botky, ve kterych momentalne trenuju a pravdepodobne i pobezim maraton v Drazdanech. Vysledek je dvojnasobek co ma Dees :) aneb jedna bota NB 1061 i s ortopedickou vlozkou 444 g.. No co az se jednou prezuju do neceho lehciho tak to pofrci :D
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 21.08.2007 21:21:57
2 ED: Tak jsi to citoval za mě. Já to nečetl, znal jsem to jen z doslechu… Pamatuji se, že když jsem měl na noze poprvé „obyčejné“ boty na trénink, zdálo se mi, jak je to lehká bota, ale časem se nějak změnilo mé vnímání :) a dnes jí beru jako normální tréninkovou botku, jen teď nevím, jestli nemám na pár let schovat maratonky AdiStar Comp 4 od Adidasu (zůstali mi po testu 28 dní) , když mám desítku někde mezi 37 a 39 minutami :(
alfun 22.08.2007 20:21:43
New Balance MR902LW – má někdo zkušenost? Sháním závodní boty a pořád se nějak nemůžu rozhodnout… co tenhle model new balance ? Není sice závodní, ale 285g není moc. Nebo máte někdo nějaký jiný tip ? Problém je, že na mojí nohu (UK 12) se těžko shání a některé závodní boty se ani takhle velké nevyrábí. Byla tu řeč o tréninkových NB 846 a někdo tu i psal, že zatěžují achilovku… pár týdnů po jejich koupi jsem i já začal mít problémy s bolestí v oblasti achylovky a lýtka a tak by mě zajímalo jestli tyhle boty nezatěžují a nebo kdo by doporučil nějaké jiné…
Uvažoval jsem ještě o Saucony Fastwitch 2 Endurance, ale z předešlých zkušenostech – rychlé opotřebení podrážky a trhání mam pořád nějaké zábrany do toho jít, pak jsou tu boty Asics Gel DS Racer, o těch píšou že jsou pro běžce s mírně pronačním až středně supinačním nášlapem, což nevím přesně jaký typ jsem já.
Asi mi nezbyde než objednat na internetu, protože jsem prošel už spousta obchodů i stánky na závodech a nikde neměli na mě číslo.....
Brno
rk 23.08.2007 09:27:49
K těm lehkým NB: 902 a 846 mají kontrolu pronace, kus tvrdší pěny v mezipodešvi na vnitřní straně, 846 mají navíc vyšší patu, větší sklon. 825-ky jsou rovnější, podobně jako 902, bez kontroly pronace a ze všech těchto 300 gramových nejohebnější.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.