Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Zimní příprava v tělocvičně a posilovně, možné?

Zimní příprava v tělocvičně a posilovně, možné?

Nalezené položky: 18 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Mladá Boleslav

Celkem 2259,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:51 (2011)
půlmaraton: 1:46:28 (2010)
maraton: 4:44:26 (2016)

rockysouthpaw muž 04.02.2012 11:22:04

Ahoj, předem se omlouvám, jestli jsem přehlédl podobné téma, ale nenašel jsem to, co jsem hledal. Rád bych požádal ty sečtělejší a zkušenější o rady, jak na běžeckou přípravu v tělocvičně či v posilovně v zimě. Díky :-)

Motto: It ain´t about how hard you hit, it´s about how hard you can get hit, how much can take and keep moving forward...get up and run!
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 04.02.2012 21:26:55

Priznam se ze uz nejmin 3. zimu planuji doplnit behani v zime nejakym posilovanim a tak…

A opet mi to nevychazi, radsi venuji cas a energii behani a zda se, ze to prinasi pozadovane vysledky. Za me ti teda radim hlavne behej. A kdyz mas chut a cas, behej vic.

Jinak tech veci co muzes delat v telocvicne je milion. Vsechny mozne verze skakani, vyskakovani a preskakovani. Sprinty. A samozrejme posilovani stredu tela.

avatar

Sloviensko

rudo muž 04.02.2012 22:05:09

>> rockysouthpaw, 04. 02. 2012 11:22:04

principialna otazka je, ci to chces ako doplnok ku behaniu, na skvalitnenie pripravy a posilnenie tela aby zvladalo neskor v roku vacsie objemy a intenzitu, alebo ci to chces ako nahradu za behanie napriklad vyhnut sa snehu a mrazu, pripadne vyhnut sa behaniu po tme atd.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Mladá Boleslav

Celkem 2259,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:51 (2011)
půlmaraton: 1:46:28 (2010)
maraton: 4:44:26 (2016)

rockysouthpaw muž 05.02.2012 12:04:00

>> rudo, 04. 02. 2012 22:05:09

rudo, spíše jako náhrada běhu, nevím čím to je, ale ať jsem nabalený jak chci, tak mi zimní běhy nesvědčí a dříve nebo později z toho mám problémy s nosními dutinami, což mě vyřadí, nejméně na 14dní a už mě to nebaví, začínat stále od začátku. Takže spíš mě zajímá, jestli nevíte o nějakém tréninkovém plánu, alespoň udržovacím v tělocvičně popřípadě v posilovně, abych měl alespoň nějaký základ na jaro.

>> SlavoK, 04. 02. 2012 21:26:55

bohužel to běhání v zimním období nezvládám, jsem z toho stále nemocný (nachlazení, záněty nosních dutin), tak právě hledám alternativu v přípravě na jaro… :-(

Motto: It ain´t about how hard you hit, it´s about how hard you can get hit, how much can take and keep moving forward...get up and run!
avatar

Sloviensko

rudo muž 05.02.2012 21:16:34

ako nahrada za beh, je to beh na mieste, praktizoval uz Zatopek, ma to aj vyhodu, nauci to doslap pod telo, drzanie vrchnej casti tela vzpriamena hlava a chrbtica atd, a da sa pri behu na miesto ties bezat ABC, dvojity clenok, vysoke kolena, zakopavanie do zadku a podobne, ak sa ide ABC dokola 1H, tak je to lepsi bezecke trenink ako poklusavanie po vonku. dalej by som odporucal skakanie na trampoline a simulovany beh na trampoline, elipticky trenazer z posilovania sa zamerat na hmastringy, lytka, zadok a spodny quadriceps, spodna cast chrbta a vrchna cast chrbta

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Mladá Boleslav

Celkem 2259,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:51 (2011)
půlmaraton: 1:46:28 (2010)
maraton: 4:44:26 (2016)

rockysouthpaw muž 06.02.2012 13:43:30

>> rudo, 05. 02. 2012 21:16:34

díky za rady ;-)

Motto: It ain´t about how hard you hit, it´s about how hard you can get hit, how much can take and keep moving forward...get up and run!
avatar

Celkem 782 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:46:46 (2009)

bedy_06 žena 06.02.2012 14:35:51

já bych doporučila v tělocvičně hodně abecedy ( liftink, skipinik, předkopky, zákopky) je to rozložený běh a čím více se to lidí naučím tím lépe se jim běhá, taky hodně odrazů na zlepšení techniky běhu, vše kondičně, s meziklusem, proložit rovinkami na vyběhání, na závěr nějaké to posílení břicha, zad a ruk, nezapomenout na strečink !!!:-P

Motto: Je štěstí být sám sebou, hluboce, opravdově, bez kompromisů, i za cenu neštěstí!!!
avatar

Pierrot muž 06.02.2012 14:43:27

>> rockysouthpaw, 04. 02. 2012 11:22:04

Myslím, že plnohodnotnou přípravu jen v tělocvičně/po­silovně udělat nejde. Ale překlenout ve fitku mrazivé dny určitě lze a já osobně jsem si to letos naordinoval a doufám, že mi to pomůže vyhnout se nemoci. Samozřejmě záleží, jak je tělocvična vybavená. V ideálním případě je tam běhátko, ale myslím, že na rozvíjení oběhového systému stačí i rotoped. Je také dobré zaměřit se na posilování břišních a zádových svalů, protože to jsou pro vytrvalce jedny z nejdůležitějších partií. Výborné jsou také tzv. kruhové tréninky. Je to vlastně řada různých cvičení, mezi nimiž je krátká nebo také vůbec žádná pauza, cvičí se s lehkými váhami a v krátkých sériích. Jen si člověk musí zvyknout na pochybovačné úsměvy a poznámky od místních namakanců: „jo, dřív jsem taky pobíhal od stroje ke stroji“… Každopádně bych se ale běhu úplně nevzdával a aspoň jednou nebo dvakrát týdně vyběhl, aby tělo nezapomnělo..

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 07.02.2012 13:45:19

Ako plnohodnotna priprava namiesto behu – urcite nie. Ako obcasna nahrada za beh – mozna, pri lepsie svedomie, ak je vonku fakt na zabitie sa. Ako doplnok POPRI pravidelnom behani – urcite ano, ak mas na to cas.

Referencia na Zatopka nie je uplne spravna, lebo on to najskor praktizoval v pociatkoch bezeckej kariery, ale sam uviedol, ze ziadne zlepsenie mu to neprinieslo, skor iba problemy s trieslami. Neskor behal vonku a v koniarni po celu zimu, aj v dvadsat stupnovych mrazoch. Vela (najma po anglicky pisanych zdrojov) uvadza, ze behaval vo vani naplnenej pradlom, vodou a praskom na pranie – teda zabehal si a aj opral pradlo. To vsak spravil asi trikrat za celu bezecku karieru a aj to len preto, lebo jeho zena ho nechcela pustit von.

Ak planujes vykonnostne ciele na jar, tak behanie nicim neosidis. Dokonca by som ani neodporucal pripravu iba cisto na behatku. To je tiez specificky pohyb a ak planujes zjari preteky, tak musis behat aj vonku.

Ideal by bolo skombinovat vsetko dohromady, ale kto ma na to cas?

avatar

Sloviensko

rudo muž 07.02.2012 22:38:16

zimna sezona pre bezca by mala sluzit na odstranenie slabin. Kazdy bezec ma niekde slabe miesto, to co ho limituje vo vykonnosti alebo limituje v schopnosti zvladnut narocnejsi trenink. Kazdy bezec je individualita a musi si zanalyzovat svoje slabe a silne zlozky pre seba. Ale predsa len zjednodusene by sa dalo povedat ze cim je bezec pomalsi, tym viac ma slabin a bezecka technika je velmi limitovana roznymi problemovymi miestami tela. Svaly su alebo slabe alebo skratene, slachy su alebo slabe alebo skratene, klby su tuhu s malym rozshaom. Bezna je aj kombinacia ked je sval slaby a zaroven skrateny. Zima by sa mala vyuzit na odstranenie slabin alebo aspon ich ciastoicne vylepsenie. Vseobecne sa hovori : sila a flexibilita, ale treba vediet co konkretne chcem posilit a preco a co treba uvolnit, natiahnut a preco a potom ako to spravne robit.

Preto ak bezec venuje tomuto zimu, ci uz je to v telocvicni posilke doma alebo vo fitku… urobi pre seba len dobre a ked na jar zacne behat bude moct sa naucit novu a rychlejsiu techniku a postupne si zvykne na rychlejsi beh, adaptuje sa krvny a dychaci obeh, metabolicke procesy atd.

Som presvedceny ze to plati pre uplneho zaciatocnika, pre hobika co beha roky ale nespravne a relativne pomaly, pre druholigoveho kluboveho atleta a aj pre elitneho bezca.

V sucasnej situacii tuhej zimy, si myslim ze ak bezec jednoducho prestane behat a bude sa venovat specifickej sile a flexibilite a tiez rychlosti nervovosvalovej sustavy cez sprinterske ABC, tak ked pride jar sice nebude rozbehany ale bude mat telo ktore mu umozni behat v uplne inom style, prave ten vypadok z naozajstneho behania umozni zabudnut nespravnu techniku, rozbit stare vzorce v telocvicni a zacat potom odznova.

Ak vidime bezcov co behaju kazdy rok stale tu istu vykonnost, davaju behu vela ale principialne sa nevedia zlepsit, tak mozno prave podobny pristup by im velmi pomohol.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.02.2012 09:42:17

>> rudo, 07. 02. 2012 22:38:16

A povedal niekto nieco o tom, ze by priprava v telocvicni nemala prinos? Ja len tvrdim, ze ako uplna nahrada za behanie to nie je spravne riesenie, najma nie, ak by to malo trvat dlhsie nez par dni, ci tyzden. Vo vacsine disciplin nad 1500m vypadok mesiaca a viac behania je citit (najma ak je to v objemovej faze) velmi, velmi dlho a moze pokazit celu hlavnu sezonu, ci sposobit nespravne nacasovanie formy a najma jej kratke trvanie. A to Ti nepomoze ani vylepsena technika (o co com pochybujem, lebo zo samotnej abecedy a posilnovania sa nevylepsi – to treba kombinovat aj s behom a behom v specialnom tempe momentalnej vykonnosti). Technika behu a najma jeho ekonomicnost (kedze nie je jedna spravna technika pre vsetkych) sa vylepsuje za a)mnozstvom nabehanych kilometrov a do urciteho veku rokmi behania, za b) specifickou upravou stylu behu v kombinacii s osvojenim si daneho stylu pri roznych tempach (inak bezi bezec pri kluse, inak pri maratonskom tempe, inak miliarskym krokom).

Prva a hlavna zasada kazdeho sportoveho treningu je SPECIFICNOST pohybu (pri behu je to … fiha prekvapenie… beh) a druha je konzistentnost – inymi slovami – caste opakovanie specifickeho pohybu – pokial mozno bez vypadkov. Vsetko ostatne su len periferne zalezitosti, ktore mozu mat mensi, ci vacsi vplyv na vykonnost, ale bez tychto prvych dvoch zasad niet sportoveho treningu.

avatar

Strakonice

Celkem 831 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:16 (2011)
půlmaraton: 1:52:09 (2011)

VV1967 muž 08.02.2012 10:18:22

>> Mato, 08. 02. 2012 09:42:17

>> rudo, 07. 02. 2012 22:38:16

Ahoj, asi to nebude přímo k tématu, ale je tu něco co mne zaujalo.

Běhám tak nějak 20 let, ale dopad na patu. Někde na fóru jsem se dočetl, že je lepší běhat přes špičky. A teď můj dotaz, protože se tu píše o technice běhu. Je dobré i po takto dlouhé době běhání se přeučovat? Neboť já už ty svoje nohy tak nějak znám a jak jste tu psali, vím jak které tempo běhat … Jaký je váš názor? Díky

Pozn.: teď jsem párkrát zkusil běh po špičkách (nejdelší úsek asi 4 km). Asi je pravda, že to méně namáhá kolena, nedaří se mi běh z kopce – tam mi to nějak nejde dát. Bolej z toho lýtka.

>> rockysouthpaw, 04. 02. 2012 11:22:04 V tělocvičně se dá běhat (ale ne nějaké dlouhé běhy). Podle mne je také důležité fyzické zatížení organismu jakýmkoliv způsobem aspoň trochu podobného běhu …

Motto: Každý orientační běžec chce být mistrem světa.
avatar

Sloviensko

rudo muž 08.02.2012 12:03:43

>> VV1967, 08. 02. 2012 10:18:22

otazka nie spicka alebo pata otazka je doslap pred telo alebo pod telo, doslpa pred telo vytvara brzdivy moment je obycajne cez patu v najhorsom cez vystrete koleno a je limitujuce rychlostne a vedie k zraneniam

pri doslape presne pod telo nie je brzdivy moment dovoli max rychlost a idelane by nemalo dopchadzat ku zraneniu

to ze pri doslape prisne pod telo nie je mozne doslapnut na patu je druhotny dosledok

ovsem ak niekto chce moze doslapovat na spicky a pritom pred telo a nic teda nevyriesi.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 08.02.2012 12:09:20

>> Mato, 08. 02. 2012 09:42:17

Mato pozri ake casy beha ten co dal otazku, podla mna vypadok nejakeho tyzdna z behania nic neznamena pri takej vykonnosti ale posilnene nohy co umoznia spravnu techniku znamena vela

posilnit nohy len behanim trva roky, cielenymi cvikmi sa to da riesit za par tyzdnov

a az potom s inymi nohami sa da hovorit o specificnosti a zladit to do bezeckej techniky, ked je co zladit, silnejsie nohy.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.02.2012 14:17:05

Nie. Cvicenie „na sucho“ (v plaveckej terminologii) bez specifickej pripravy je strata casu a energie. Darmo budes pilovat pracu clenku a ostre koleno (sarkazmus umyselny), ked po vybehnuti v teplejsom pocasi zbadas, ze nevladzes odbehnut ani 10km v rychlejsom, ako suchtavom tempe. Potom nebudes moct pristupit k treningu specialneho tempa, lebo nemas dostatocnu kondiciu ho zvladnut. Zostane Ti teda iba genericke naberanie objemu, ktore sa dalo robit aj v nepriaznivom pocasi POPRI cviceniu techniky (ak je to nutne – niektori zaciatocnici maju velmi dobry styl behu, aj ked maju nizsiu vykonnost). Tvoj pristup je ako skladanie puzzle, ked vies, ze stredna cast obrazku Ti bude chybat.

Namiesto toho radim: nenabalovat sa v zime prilis oblecenim a nechat organizmus, nech sa trosku otuzi. Tiez sa bezec tolko nespoti a potom, ked sa otoci proti vetru, tak sa nepodchladi. Sprav behy vonku kratsie a rozdel ich radsej na dva denne, ak sa da. Tiez mozno striedat den vonku s dnom vnutri. Priprava je potom pestrejsia, vyhnes sa monotonnosti a unave. Poznam viac bezcov, co ochoreli pre to, ze sa prilis obliekali, moc sa potili a namahali a potom takto oslabeny organizmus chytil prvy virus, co siel okolo. Zo samotneho chladu este neochorel nikto. Pamataj, ze pri behu sa zhrieva telo nad 38 stupnov a preto sa treba chranit iba proti chladu neprefukavou budnou a tenkou vrstvou pod nou. Na hlavu capica, pripadne kukla, rukavice a teplaky. Ziadne dalsie specialne vrstvy do teploty –20 netreba.

To bola rada pre nie prilis skuseneho bezca.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 08.02.2012 15:18:20

>> rockysouthpaw, 04. 02. 2012 11:22:04

Ahoj, osobne bych Ti poradila spinning. Pokud mas moznost, tak kdyz das 4*tydne po hodine, obcas 2 hodiny v kuse, tak krasne zatizis obehovy system, posilis nohy a vybalancujes si svalove disbalance zpusobovane behem na kole. V zime je spin skvelym resenim. Ano, tem co budou oponovat, ze zatezujete trochu jine svaly, ano, tak to je, ale pokud se podivate na tazatelovu vykonnost, tak misto nic nedelani mu spin strasne pomuze ve fyzicce. A z osobni zkusenosti mohu rici, ze svaly se pak sebehaji behem dvout treninku. Navic tim, jak stridate tempo se telo uci pracovat v ruzne zatezi a plice i srdce jsou pripravene na zmeny tempa v behu.

Jeste jedna vec, myslim, ze Tva vykonnost je naprosto v poradku pro hoby bezce. Nechci, aby se Te ma poznamka vyse dotkla. Beham o neco rychleji nez ty a jako hobik mohu rici, ze me spin vyhovuje jako soucast zimni pripravy. A pri nasi vykonnosti se na to nemusi jit nijak vedecky. Pridanim ci nahrazenim aerobni aktivity jen ziskas. Telocvicna, ruzne kruhace atd je super, ale spin me osobne dava vic.

Jinak mam doma TRX a nejake balancni naradi a s tim cvicivam misto fitka

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 08.02.2012 23:04:19

>> Mato, 08. 02. 2012 14:17:05

Mato vdaka za podrobne vysvetlenie odkial je tvoj nazor na vec, rozumiem ako a preco rozmyslas. Ale vidim to inak.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Okříšky

Celkem 1893 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:31 (2011)
půlmaraton: 1:41:41 (2010)
maraton: 3:53:06 (2012)

LiNo muž 09.02.2012 07:59:04

s činkama bych začal, až zvládneš cvičit s vlastní vahou těla, viz:

http://www.bezeckaskola.cz/…o-stylu.html

ať to běhá :)

L.

Motto: "EX MALO BONO" - ze zlého dobré; „Někdy musíte prostě skočit a křídla si nechat narůst až cestou dolů.“ Les Brown
Nalezené položky: 18 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.