Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běh - naprostý začátečník - příprava na 1500 m

Běh - naprostý začátečník - příprava na 1500 m

Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Hradec Králové

Regon muž 27.02.2012 22:39:37

Zdravím,mohl by mi prosím někdo poradit s tréninkem pro naprostého začátečníka ? Za zhruba 14 týdnů bych měl zvládnout uběhnout 1500 m za minimálně 6 minut. Bohužel mám ale nulovou fyzičku a nikdy předtím jsem neběhal. Odhodlání i na tvrdší tréninky mám,ale nejsem si jist jakým typem tréninku začít .. a který by se hodil nejvíce. Jinak je mi 21 let,měřím 189 cm a vážím 91 kg.V nohách mám celkem sílu z posilování,ale to se asi do běhu nějak extra nehodí .. Nejsem si jist,jestli je reálné takovéhohle výkonu dosáhnout za zhruba 3 měsíce,ale určitě bych se o to chtěl pokusit. Budu vděčný za jakoukoliv pomoc ..

avatar

Sloviensko

rudo muž 28.02.2012 00:24:59

no moc tazko odhadnut ci je to realne alebo nie.

podla mna by si mal zacat hned behat co najviackrat do tyzdna velmi pomaly v trvani asi 40 minut, ak mas silne nohy a nebude nic boliet tak aj 2× za den, velmi velmi pomaly. okrem toho mozes zaradovat sprinty na 60 metrov ako volne bezane rovinky, kde bezis s predstavou – terqaz bezim zavod na 800m teda nie ako sprinter ale ako strednotratiar na techniku zo zaciatku stacia 3 take rovinky, 3× do tyzdna a uvidis co nohy zvladaju. daj vediet ako to postupuje

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Strakonice

Celkem 831 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:16 (2011)
půlmaraton: 1:52:09 (2011)

VV1967 muž 28.02.2012 07:38:45

To je 1km pod 4 minuty. To už je docela rychlé tempo. Určitě čím dřív začneš tím líp. Zkus si změřit ten 1 km, za kolik ho dáš (až se tedy trošičku rozběháš – tak 3–4 týdny?) A pak se dá soudit co dál.

Motto: Každý orientační běžec chce být mistrem světa.
avatar

Hradec Králové

Regon muž 29.02.2012 22:01:35

Od zítřka jdu na to,co jsem se dočetl tak je dobré běžet velmi pomalu,tak 6–7 km/h.Tak zkusím " běžet " hodinu,jak to půjde. Nikdy předtím jsem neběhal,maximálně tak chodil rychlou chůzí v rámci aerobního tréninku,ale to asi moc nevyužiji. Když budu druhý den zregenerovaný,tak se pokusím tech 40–60 min zařadit co nejčastěji to půjde.+Co jsem zkusil v posilovně po tréninku,tak s rychlostí 6.7 km/h na běžícím pásu se mi tep držel okolo 150ti . No,bude to zajímavé ..

avatar

mahan muž 29.02.2012 23:06:13

Ahoj, nejprve trochu nerozumím zadání – „1500m za minimálně 6 minut“ uběhneš – tuhle podmínku splníš vždy, asi jsi chtěl říct „pod 6 minut“, to jen pro upřesnění. Pokud máš v nohou sílu z „posilování“, věř, že ani ta by se ztratit neměla, podívej na somatotyp závodníků měnící se s rostoucí délkou tratě. Jak psáno výše, chceš tempo=4min/km. Znám lidi, kteří dávali 1km těsně nad 3min v kanadách… Někdo se i se veškerou snahou nedostane pod například 48min/10km, ale v maratonu není tak daleko /poměrně/ od lidí, co daj 10km za 38min… Nevím, za jakým účelem /ačr, pčr, ftvs/ to potřebuješ, ale běžec 21/189/91 je těžký – čím delší trať tím hůře. Já astmatik s 33/191/81 mám co dělat… Pravdu má VV1967 – změř si a uvidíš. K poslednímu: dobré je běžet pomalu a dlouho, ale taky pravidelně nějaký ten pátek, aby jsi posílil kardiovaskulární systém. Za týden to nezvládneš – a pak jsou tady ta čísla (oprav si to) – máš běhat 6–7min/km min. 30 minut, čím více tím lépe (ale nestrhni se). Jinak 6–7km/h je výkon trénovanějšího turisty v terénu… 7km/h je běžná rychlá chůze a neměla by dělat tak vysokou TF… Nevím jakou máš klidovou, jak jsi trénovaný, ale na „procházku“ tempem 6.7km/h mít tep 150 bych doporučil vyšetření u lékaře – znepokojují mě vážně tvoje slova o „rychlé chůzi v rámci aero tréninku“ – to by mělo být tempo právě cca od 7km/hod a výše, po dobu minimálně 30minut s postupným navyšováním… Turistická 50km se pak dává tak za těch 6,5–8 hod.

pokud máš zájem, kontaktuj mne mahan@seznam.cz, ozvu se

Počítám i s tím, že tento můj rychlý kompilát zde budou lidi cuckovat a hanět, nejsem eliťák ni trenér; pokud máte přínosnou myšlenku, pls pište

avatar

Hradec Králové

Regon muž 01.03.2012 06:42:49

Díky za příspěvek. Snažím se toho docílit kvůli přijmačkám na vysokou školu,mají tam poměrně tvrdé fyzické testy .. Jinak trénovaný právěže nejsem,akorát jsem dříve jezdil na kole,a momentálně pouze posiluji,z čehož si člověk tu fyzičku zrovna moc nevybuduje. Jinak s tou rychlou chůzí,když jdu čistých 6km na pásu,tak se mi drží tepovka kolem 120,ale když u toho běžím a nejdu jen rychlou chůzí,tak mi samozřejmě naskáčou daleko vyšší čísla .. přeci jen " běžet " i když pomalu,je o hodně víc náročnější než když jde člověk jen rychlou chůzí . Řekl bych že mám tu tepovku vysokou možná kvůli tomu,že jsem nikdy předtím neběhal ..

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.03.2012 06:53:40

>> Regon, 01. 03. 2012 06:42:49

alebo vobec nemas efektivnu bezecku techniku

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 01.03.2012 15:00:10

>> rudo, 01. 03. 2012 06:53:40 Koukal jsem na videa a snažím se běhat podle toho,i když to samozřejmě nebudu mít vychytané hned od začátku .. Dnes jsem poprvé v životě zaběhl delší vzdálenost než 1500 metrů :) . " Běžel " jsem 45 minut při rychlosti 6.7 km/h,a šlo to celkem dobře.Prvních 10 minut se mi držela tepovka okolo 150,potom klesla na 145 a pomalu klesala,až do 30 minuty,kde se držela až do konce běhu na 135. Na první běh jsem docela spokojený ) uvidím jak bude vypadat zítra regenerace ..

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.03.2012 20:33:55

>> Regon, 01. 03. 2012 15:00:10

tak drzim palce, je zaujimave ako telo najprv neveri ze sa pobezi naozaj pomaly a hned zacne s vysokym tepom a pre istotu caka ci naozaj sa ide dnes len pomaly a az potom klesne tepak dolu. Trenink je v podstate klamanie tela (vlastneho).

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 03.03.2012 15:44:26

Rudo:díky,snad to půjde : ) Před chvíli jsem se vrátil z druhého cíleného běhu v životě : D 5.8km za 49 minut(7.1km/h). No bylo to peklo :D I když to bylo asi tím,že mě ještě boleli kyčle,které se ještě nezregenerovali z běhu před dvěma dny. Nohy jinak vůbec nebolí,to dřepování se asi vyplatilo :D Zítra půjdu tu samou trať znovu .. Jinak,měl bych se snažit držet tempo(7km ±)a přitom se snažit uběhnout větší vzdálenost,anebo bych měl pomalu přidávat rychlost a snažit se zdolat tu samou vzdálenost za kratší dobu ? Četl jsem že je asi lepší ta první varianta,ale raději se zeptám : )

avatar

Sloviensko

rudo muž 03.03.2012 20:49:18

bez podla tepu nie podla rychlosti a predlzuj cas behu , raz do tyzdna mozes ist az 90 minut, ostatne dni zostat pri 60 minutach

ako s bude vykonnost zlepsovat a zlepsovat technika a ekonomika tak pri tom istiom tepe sa bude rychlost zvysovat. na to treba mysliet, bezat ekonomicky aby som drzal stale nizky tep ale rychlost isla hore

mnohi zciatocnici pri behu na nizkom tepe kaslu na vsetko a len tak rozhadzuju rukami a nohami a maju ohnuty chrbat, pretoze bved len bezia pomaly a na nicom nezalezi, naopak cim pomalsi beh tym viac je technika dolezita.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 04.03.2012 15:32:39

>> rudo, 03. 03. 2012 20:49:18 Jenže jak si zlepšit techniku ? Koukal jsem na různá videa,ale v praxi je to o něčem jiném … tak se aspoň snažím mít dobré držení těle,a přitom běžet tak nějak intuitivně.Ale jestli běžím dobře,to nevím ..

Každopádně běh je něco naprosto otřesného.Táhnu se jak slimák,a jakmile jenom o malinko zvýším rychlost,tak už to cítím pořádně v nohách i na tepu.+ K tomu bolest svalů z minulých dvou běhů,takže nynější běh byl opravdu krásný zážitek :D (5.2km za 47:30=6.7 km/h).

Zajímalo by mě jestli to má každý,kdo nikdy nedělal žádný sport .. protože takové začátky se mi zdají celkem drsné : )

avatar

Sloviensko

rudo muž 04.03.2012 20:21:18

>> Regon, 04. 03. 2012 15:32:39

ale byva to aj horsie, zaciatocnici ak dodrzuju tep, casto musia 3 mesiace len chodit a vobec nemozu behat.

spravna technika ako sme to pisali na mnohyvh vlaknach je ked sa doslapne presne pod telo, nie pred ale presne pod, spusti si kolmicu dole z bedroveho klbu na zem a tam doslapni stredom chodidla z toho automaticky vyplyva ze doslapnes naraz na cele chodidlo a nebudes moct robit ani klasicku chybu dupania patou do cesty ani opacny extrem behania po spickach ako baletka. snaz sa o kratke kroky a meraj si pocet krokov za minutu orientacna hodnota je 180, teda 90 jednou nohou.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 04.03.2012 20:27:56

Rudo:Díky,vyzkouším to .. řekl bych že snad i tak nějak podobně běhám,akorát jsem nejdřív jakoby našlapával na patu,a až potom dopadl.Ono to je docela těžké přitom joggingu(pomalém běhu no : p ).

Jinak nevadí že tedy běhám v tepech nejdříve 145+ a po určitém času + 130(když si tělo zvykne)? Myslím že bych tak vydržel běhat i o mnoho déle,že je to spíš o tom nepříjemném pocitu(nezrege­nerované kyčelní svaly). Jen jsem zase četl že se má běhat okolo tech 120–130 .. ach jo,není nad plavání informací když se s něčím začíná .. : )

avatar

Sloviensko

rudo muž 04.03.2012 20:53:56

>> Regon, 04. 03. 2012 20:27:56

ak sa ti tazko rozbieha a tep hned vyskosi na 145 aj pri najpomalsom, tak v tom pokracuj ono sa to casom zrovna.

ak mas makke perovacie nohy teda pokrcene kolena a pokrcene bedrove klby tak svaly zadku a stehien pekne kazdy krok odperuju a postupne si zvyknu pracovat presne a jemne a bolesti zmiznu. ak mozes niektore behacie dni nahradit behom v hlbokej vode tak byti to velmi prospelo

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 06.03.2012 15:14:41

Rudo:Snažím se jet tu techniku,ale poznat,jestli to jedu správně sám od sebe bohužel zrovna moc nejde : /

Jinak už to běhání celkem jde,jediné co mě bolelo tak byly lýtka. Dnes 45 minut 7km/h na pásu,prvních 20 minut tep okolo 145,potom 140+ a po třiceti minutách se držel na 138.Venku se běhá o hodně lépe než na tom pásu ..

+S hrozivými začátky se potýkal každý,kdo nikdy nejel žádný sport ? Protože vydržet tech 45 minut je celkem pořádný nápor na psychiku.Zatím z toho mám všechny,jen ne dobré pocity :D

avatar

Sloviensko

rudo muž 06.03.2012 18:47:42

>> Regon, 06. 03. 2012 15:14:41

skus nastavit pas este trochu pomalsie. ak mas sychicky problem to vydrzat, tak nedavaj 45 min v kuse, skus radsej ist 2×25 minut

ak ta to cele moc nebavi, otazka je ci naozaj beh je tvoj sudeny sport ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 06.03.2012 19:52:24

>> rudo, 06. 03. 2012 18:47:42

Vydržet se to dá,i když to není zrovna moc dvakrát příjemné .. Akorát se ptám,jestli jsou začátky opravdu tak těžké .. ono koho by to taky bavilo,když se vláče jako slimák,a ještě do toho musí vynakládat pořádné úsilí aby tak běžet vydržel : p

Ale rozhodně tu fyzičku chci,jen doufám že se to časem zlepší .. ( prožitek z běhu : p ) : )

avatar

Celkem 9565 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:32 (2016)
půlmaraton: 1:22:47 (2016)
maraton: 3:22:11 (2014)

ALFcz muž 06.03.2012 21:51:59

>> Regon, 06. 03. 2012 19:52:24

Ahoj. Když tě to na pasu nebaví, tak běhej venku. Já osobně bych na pasu nevydržel ani 5 minut. Když běžíš v přírodě tak je to úplně o něčem jiném. Taky můžeš zkusit hudbu do sluchátek. Já to nedělám, ale někdo to rád. A když vydržíš, tak se to zlepší, tomu věř. Za půl roku ti to, co běháš dnes, nepřijde namáhavé. Já jsem sportoval celý život, ale když jsem začal běhat tak jsem zjistil, jak jsem měl do té doby fyzičku úplně hroznou. Vydrž!

Motto: Nad lidskou blbostí nemůžeme zvítězit. Ale nikdy, nikdy tento boj nesmíme vzdát!
avatar

Hradec Králové

Regon muž 11.03.2012 16:53:55

Tak,za 3 měsíce takovou formu rozhodně dát nepůjde,s tím jsem se smířil,ale rozhodně si chci tu fyzičku zlepšit,a běhat se naučit : )

Ještě bych se tedy zeptal .. když eh velmi,velmi pomalu běžím(takový mix rychlo chůze a běhu ),tak mám ten tep okolo 130+,je to rychlostí pod okolo 7km/h,spíše pod.Zlepší se mi takto vytrvalost,a později i sníží tep,když budu dodržovat podobný tep,nebo mám zařadit rychlejší chůzi a držet se někde okolo 125 ? ( Četl jsem různé názory,a mám v tom trochu guláš).

+Dnes jsem toho měl po půlhodině " běhu " dost,a zkusil jsem jestli vydržím běžet rychlým tempem,a jak dlouho .Zhruba 2.6km jsem uběhl za 16 minut,rychlostí něco málo pod 10km/h.Připadal jsem si přitom jako Forest Gump,protože takhle daleko a rychle jsem nikdy předtím neběžel :D Trochu jsem byl zklamaný když jsem pak si pak počítal tu rychlost,protože ten běh byl opravdový zážitek,neb jsem nevěděl jak správně dýchat,a oddechoval jsem ještě víc hlasitěji než ženská při porodu(Ještě že jsem nikoho nepotkal když jsem běžel : p ).A tep se mi držel okolo 170ti celou dobu.

Tohle je první běh co jsem si užil : ) Zajímalo by mě,jestli by nešlo běhat tímhle stylem na zlepšení vytrvalosti,protože je to daleko zábavnější než onen slimáčí běh : ) ( I když uvidím zítra,to budou asi nohy hodně brečet : D )

avatar

Sloviensko

rudo muž 11.03.2012 22:14:07

>> Regon, 11. 03. 2012 16:53:55

pokialk chces byt bezec, tak trenuj porevazne beh argument ze rovnako rychlo pri tm istom tepe mozes aj chodit nema logiku. na druhej strane aj spickovy bezci zaraduju do treninku chodzu …

ak sa budes drzat urciteho tepu napriklad 130 a budes pri tom behat postupne budes behat rychlejsie pri tom istom tepe 130.

drz sa tepu a snaz sa bezat ekonomickejsie efektivnejsie neustale myslis na drzanie tela techniku atd a vsetko sa to zacne zrychlovat.

ak bezis dlhsie velmi pomaly a na zaver si das rychly beh, telo to zvlada lepsie pretoze uz je aerobne zapracovane, nakoniec skutocny bezec si da bezne 5km rozklus predtym ako zacne bezat nieco rychle.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 11.03.2012 22:25:09

Proč nevyzkoušíš, za kolik 1500m uběhneš teď, abys věděl, jak na tom jsi? Za kolik máš 100, 200 nebo 400m? Jestli začínáš, tak je lepší, když budou převažovat pomalejší běhy, ale jestli to bude na 125 nebo 135 tepech je docela jedno. 3 měsíce je sice dost dlouhá doba, ale nakonec musíš běžet tempem 4 min/km, tak si aspoň zkus, jaký to je.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 11.03.2012 22:35:20

>> rudo, 11. 03. 2012 22:14:07

Cílem je zaběhnout za 3 měsíce 1500m za 6 minut. Ty ordinuješ chůzi, jako kdyby měl 3 roky času a šel na maratón.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Sloviensko

rudo muž 11.03.2012 22:45:52

>> mulisak, 11. 03. 2012 22:35:20

na to si kde prisiel ze ordinujem chodzu, to bola len reakcia-odpoved na jeho poznamku ze cital ze su odbornici co odporucaju aj chodzu alebo streidanie chodze s behom tak si pozornme precitaj co som mu odpisal :

ak chces byt bezec tak trenuj beh atd

ale koli objektivite som pridal aj fakt ze aj spickovi bezci zaraduju chodecky trenink,

nebudem predsa koli proipgande urcitej metody zakryvat objektivne fakty ktore ju nepodporuju ?

naschval som to dalej nerozvadzal, pretoze je to tematika prilis zlozita aby sa to dalo riesit kratkymi debatami na fore, najme ked v skutocnosti sa ho to netyka.

ale ak to cita niekto iny tak by mu mala zostat info ze je mozne ak sa vie ako kombinpovat uspesne chodecky trenink do pripravy bezca

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 87 km
Minulý měsíc 0 km

milkmandrella žena 08.02.2014 16:13:24

No tak momentálně se „potýkám“ se stejným problémem. Na výšku bych potřebovala taky nějak zlepšit čas. 10 bodů je za čas pod 5:31 … Já mám 6:53 což je asi jen 5 bodů (no sakra :-D). Neběhám nějak extra, většinou taky jak slimák, 10km mám zhruba za hodinku. Asi teda není nějaká univerzální rada, zkrátka běhat a běhat :D (?)

avatar

Sloviensko

rudo muž 08.02.2014 21:25:22

>> milkmandrella, 08. 02. 2014 16:13:24

unoverzalna rada podla mna je :

ak hovoris o bodoch za beh na vysku predpokladam ze sa jedna o telocvikarstvo – sakra ved tam potrebujes mas sportove telo

silu rychloist vybusnost vytrvalost obratnost flexibilutu

vsetkych svalov

co znamena ze mas mat aj bezecke telo – vsetky svaly funkcne sine vytrvale a rychle a byt schopna technicky spravne

tkze bez problemov mozes odbehat na drahe rychle rovinky v dlzke 60m s pasivy,i pres­tavkami ich davat naprilad 10×60 ako si zvyknes na rychly bezh v relaxe tak v tom tempe das 1500

ovsem ak mas bezecke telo tak je nemozne bezat 10km za hodinu ako najlepsi vykon

to si tak dobra v nejakom sporte ktory je tak specificky ze je kontraproducktivny ku spravemu a rychlemu behaniu

robis SUMO alebo vzpieranie ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

dominik888 muž 14.03.2014 21:40:07

Zdravím, mám taky běh na 1500m jako přijímačky na vysokou. Chtěl bych se zeptat jak bych měl teď ty 2 měsíce do přijímaček trénovat. S během problémy moc nemám, dělám dlouho bojové sporty,studuji sportovní střední kde běháme 12 minutový běh (můj výsledek je 3200m) a běhám rád i ve volném čase. Na plný počet bodů je čas 4:45 a já běhám za 5:25. Chtěl bych to ještě alespoň o 15–20 sekund stáhnout, pokud je to ještě reálný. Nemáte pro mě někdo nějakou dobrou radu prosím? Díky

avatar

Sloviensko

rudo muž 14.03.2014 22:04:06

>> dominik888, 14. 03. 2014 21:40:07

zopakujem to co sa vzdy pise kazdemu kto s tymto pride opakovane

behaj rovinky 60–100–150 metrov presne v tempe na pozadovany cas na 1500 a behaj ich co najvaic ale s prestavkami dostatocne dlhymi na zotavenie

ak ta nebudu nohy boliet mozes aj 5× do tyzdna s cielom 10 a viac roviniek za trenink

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Pally muž 16.03.2014 00:51:03

>> rudo, 14. 03. 2014 22:04:06

ked mam momentalne 1km za 3:50 a moj ciel je napr. 3:00, cize budem davat 100m useky za 18s (co je u mna light tempo lebo 100ku naplno davam pod 13s), tak dam realne v dohladnej dobe ten km za 3:00 (popripade 2:50)???

avatar

Sloviensko

rudo muž 16.03.2014 10:29:43

>> Pally, 16. 03. 2014 00:51:03

to je taky priami jednoznacny pristup

ako rychlo pride vysledok to nie je iste

ja som tak behal asi 2 mesiace a dal som to za 3:02 ale s tym ze som to rozbehol na 2:40 a ledva som to doklopytal

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.